Mały pies – duże potrzeby!

Dodano: 25 czerwca 2022; Psy małych ras najczęściej znajdują ciepły kat u osób, które mieszkają w blokach i mniejszych mieszkaniach. Nie zajmują wiele miejsca i są świetnymi towarzyszami dzieci i seniorów. Niewielkich rozmiarów pudel, Yorkishire, Shih Tzu, schnaucer, czy buldog francuski to pupile, które bez problemu można zabrać ze sobą w podróż samochodem, a nawet samolotem. Mały pupil nie oznacza jednak małych potrzeb – tak jak większe psiaki potrzebują regularnych spacerów, atencji, czy pieszczot. Należy również zadbać o ich potrzeby żywieniowe. Dowiedz się, jak dbać o niewielkiego czworonoga.

Potrzeby żywieniowe małych psów

Wielu właścicieli błędnie myśli, że mały pies je mało. Prawda jest jednak taka, że niewielkie czworonogi nie tylko są bardziej ruchliwe od swoich większych kolegów, ale i mają zdecydowanie szybszy metabolizm, a przez to i większe zapotrzebowanie energetyczne. Ich organizm potrzebuje nie tylko dostarczenia odpowiedniej dawki kalorii, ale i składników odżywczych. Chihuahua, mops, czy maltańczyk mają jednak wrażliwy układ pokarmowy, dlatego warto wybierać lekkostrawny pokarm, najlepiej bezglutenowy. Warto postawić na propozycje od Country&Nature, bogate w kwasy Omega 3, witaminy, minerały oraz aminokwasy. W przypadku suchej karmy warto postawić na produkty, gdzie granulki są mniejsze niż standardowe, ponieważ małe psy mają mniejsze szczęki i zęby, przez co mogą mieć problem z pogryzieniem pokarmu. Mokra z kolei, na przykład z dziczyzną i żurawiną (https://drpetcare.pl/mokra-karma-bezzbozowa-dla-psa/country-and-nature-bezzbozowa-mokra-karma-dziczyzna-z-zurawina-410-g/) doskonale sprawdzi się dla małych psów ze słabym uzębieniem, starszych czworonogów oraz z problemami trawiennymi. Zawiera mniej kalorii niż sucha, dlatego można ją podawać czworonogom dotkniętym nadwagą lub otyłością. Jest także bardziej smakowita, przez co psiaki, nawet niejadki, chętniej ją jedzą. Wiele propozycji zarówno suchej, jak i mokrej karmy dla małych ras znajdziesz tutaj: https://drpetcare.pl/.

 

Niezbędne składniki odżywcze

W diecie psa małej rasy oprócz pełnoporcjowej karmy warto zadbać o podaż odpowiednich suplementów. Nie może zabraknąć przede wszystkim preparatów wspierających odporność i ogólną kondycję czworonoga, a także wzmacniających jego stawy, kości i zęby. Dobrym wyborem będą produkty od DrPetCare (https://drpetcare.pl/suplementy-diety-dla-psa/), które dostarczą niezbędnych witamin (A,C, D, E, i witaminy z grupy B) i minerałów (wapń, cholinę, żelazo, jod, mangan, selen, cynk), dzięki którym Twój pies będzie zdrowy i pełen energii. Dobór odpowiednich suplementów warto wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Ruch i zabawa

Małe psiaki to często wulkany energii. Dlatego oprócz regularnych spacerów warto zadbać o zabawę, a także pieszczoty. Podaruj więc swojemu pupilowi zabawki dedykowane niewielkim rasom (piłeczki, gryzaki itp.) i nie zapomnij poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Aby ochronić czworonoga przed atakami insektów oraz przed pchłami podczas wychodzenia do parku, lasu, czy nawet do przydomowego ogrodu, warto założyć małemu psiakowi specjalną obrożę, która odstraszy pasożyty.