Maszyny czyszczące i ich wykorzystanie w przedsiębiorstwie

Dodano: 6 czerwca 2022; Maszyna czyszcząca to urządzenie, które powinno być na wyposażeniu praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego mowa tu tylko o większości podmiotów gospodarczych? Odpowiedź jest prosta: automat myjący nie sprawdzi się w każdym miejscu.

Małe biuro czy duży magazyn?

Często podkreśla się, że maszyny czyszczące powinny być używane tylko w tych pomieszczeniach, których powierzchnia wynosi co najmniej 50 metrów kwadratowych. Skąd bierze się ta wartość? Otóż powierzchnia ta jest już na tyle duża, że jej "ręczne" wyczyszczenie angażuje zbyt dużo sił i środków. Zaangażowanie do tego celu personelu zmusza go do porzucenia innych zadań i skupieniu się wyłącznie na czynnościach pomocniczych. To z kolei oznacza, że konieczne jest poniesienie wielu pośrednich i bezpośrednich kosztów, które dla młodego, prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa są nieakceptowalne..

Urządzenie czyszczące, czyli co?

Naturalnie odpowiedni automat myjący nie musi być od razu rozbudowanym do granic możliwości urządzeniem. Jego rozmiar i możliwości powinny być dostosowane do rozmiaru i ukształtowania danej powierzchni. Kwestią kluczową - oprócz samego rozmiaru - jest również:

- liczba poziomów, która ogranicza możliwości ciężkich, bateryjnych maszyn sprzątających, na rzecz bardziej kompaktowych urządzeń zasilanych sieciowo,
- dostęp do gniazdek 230 V, których ograniczona liczba nie pozwala na efektywne używanie sieciowych maszyn czyszczących,
- rodzaj podłogi, a konkretnie jej nawierzchnia, gdyż chropowate powierzchnie są znacznie trudniejsze w czyszczeniu i wymagają zastosowania innych komponentów,
- ukształtowanie pomieszczenia - duży automat myjący raczej nie sprawdzi się w obiektach wyróżniających się dużą liczbą trudnodostępnych punktów.

Sposób eksploatacji a zastosowanie urządzeń

W kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu czyszczącego dla firm trzeba również pamiętać o konieczności dostosowania go do "obciążenia" wybranej przestrzeni. Kwestia ta będzie inaczej wyglądać w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do magazynowania towarów i inaczej w odniesieniu do przestrzeni hipermarketów, w obrębie której przemieszcza się dziennie kilka tysięcy osób. Duże, zautomatyzowane maszyny myjące (z operatorem) sprawdzą się szczególnie w miejscach zatłoczonych, w których konieczne jest szybkie oczyszczenie i zdezynfekowanie dużej przestrzeni.

To, jakie urządzenie myjące zostanie wybrane przez finalnego użytkownika, zależy w głównej mierze od jego przemyślanej decyzji. Bez dokładnej analizy sytuacji, nowy automat myjący będzie kolejnym, niepotrzebnym urządzeniem.