Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Media: Konflikt o pieniądze w Górze Kalwarii

Dodano: 31 marca 2021; Zapłaty za prace domagają się od gminy firmy, które były podwykonawcami przebudowy kanalizacji deszczowej na terenie dawnej jednostki wojskowej.

Reportaż o tej sprawie pokazała TVP3 Warszawa. Czterej zatrudnieni podwykonawcy twierdzą, że zakończyli prace w połowie listopada i od tej pory czekają na zapłatę w sumie 180 tys. zł.

- Zapłaciliśmy podatek VAT i dochodowy, ponieśliśmy koszty - mówi Sebastian Garbień, jeden z podwykonawców. - Prowadzę działalność jednoosobową i dla mnie to są naprawdę ogromne pieniądze - dodaje Krystian Głowicki, kolejny podwykonawca.

Główny wykonawca nie płaci, bo jak twierdzi - nie dostał wynagrodzenia od gminy. W wyjaśnieniach przesłanych do redakcji TVP3 zapewnia, że dostarczył wszystkie dokumenty, w tym dokumentację powykonawczą.

Sprawę podczas środowej sesji Rady Miasta poruszyła przewodnicząca Aleksandra Fedynicz-Komosa.

Wiceburmistrz Mateusz Baj stwierdził, że inwestycja jest niedokończona. - Wykonawca nie przedstawił dokumentacji powykonawczej, a co gorsza nie zapłacił podwykonawcom - przyznał. 

Przypomniał, iż zgodnie z ustawą o Prawo zamówień publicznych gmina z głównym wykonawcą jest solidarnie odpowiedzialna za zapłatę dla podwykonawców.

- Nas jako urzędników obowiązują procedury. W związku z tym, że nie wykonawca przedstawił dokumentacji, to nie mamy podstawy do wypłaty - wyjaśnił Mateusz Baj.

Jednocześnie poinformował, iż samorząd zlecił inwentaryzację powykonawczą zewnętrznej firmie, która sprawdzi czy prace zostały wykonane i czy odbyło się to zgodnie ze sztuką (są co do tego wątpliwości). Baj zapewnił, iż kiedy tylko urzędnicy otrzymają stosowny dokument, to samorząd jest gotowy od razu wypłacić pieniądze podwykonawcom.

(mat)

Fot. UMiG w Górze Kalwarii


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (16)

kasa

Data: 31 marca 2021, 18:10 cos mi przypomina to niewyplaconych w terminie pensji dla nauczycieli (nie bylo uchwaly), w miedzyczasie od ponad roku spor z przewodniczacym rady, teraz to. Pieniadze sa, ale wyplacic nie mozna, 4 osoby wiec slaby nacisk, zapewne poczekaja kilka lat, albo sąd, albo pomoze im jakas agro unia budowlana i zblokuja Górę na tydzien.

GK

Data: 31 marca 2021, 18:19 Niech wreszcie dokończą to dziadostwo bo żal patrzeć... Z resztą jak na całe centrum naszego miasta...

WC

Data: 31 marca 2021, 19:49 Już swoje gmina pokazała na mieście dziura na dziurze będziecie mi za zawieszenie zwracać albo koło jak mi się urwie baj i spółka .. a kibla dalej nie ma i korki jakoś też są tylko kawałek dalej w stronę Piaseczna ..

kinomaniek

Data: 1 kwietnia 2021, 05:52 Każdy kto miał okazję obejrzeć polski film \"Ostatnie takie trio\"
wie że jest taka kolejność w tego typu sprawach :
Zamówienie, wykonanie ,honoracja !

zły

Data: 1 kwietnia 2021, 07:28 Na Pijarskiej i Dominikańskiej teź były tajemnicze poprawki kanalizacji, czyli wyszło jak zawsze . No i oczywiście wspaniale zapadnięte studzienkipo których będą podskakiwać całe pokolenia bo tego nikt równo nie zrobi, nie w Polsce .

Freak

Data: 1 kwietnia 2021, 09:41 Główna jezdnia rozgrzebana, na jednostce to samo. Parki zaczęte, niedokończone. Standardowy scenariusz w mieście..

Jas

Data: 1 kwietnia 2021, 17:35 A zapłaciliście tym co offroad zafundowali nam na głównej ?

MK

Data: 3 kwietnia 2021, 16:17 Czy Gmina jako INWESTOR zapewniła prawidłowy nadzór inwestorski. Za prawidłową realizację prac budowlanych odpowiada INSPEKTOR NADZORU. Panie BAJ proszę o informację czy był wyznaczony Inspektor Nadzoru Inwestorskiego, jeżeli nie dopełnił swoich obowiązków to proszę o wciągnięcie stosownych działań wynikających z Prawa Budowlanego. POD WYKONAWCOM NALEŻY wypłacić zaległe wynagrodzenie.

przypomnienie

Data: 4 kwietnia 2021, 11:43 Czy ktoś jeszcze pamięta,że prace modernizujące miały trwać 45 dni ?

Krystian

Data: 4 kwietnia 2021, 18:28 Woda płynie kanałem wiec gmina ma to gdzieś inaczej by postępowali gdyby kanału wykonawca nie dokończył.Nasi rządzący to zwykle bzdury gadają że się interesowali budową jak nawet nie wiedzieli że kanał początkowo był źle wykonany a transza wypłaty została wypłacona taki nadzór mieli...W gminie nawet nie wiedzą co za dokumenty podpisują ale nie ma się co dziwić jak za to odpowiada p. Baj od \"gazety\"Powiedzielismy że pójdziemy do sądu i że przegrają to odpowiedział że pokryja koszty no trudno...
pewnie gmina bogata!juz nie długo się skończy koryto bo drugiej kadencji rządzić nie będziecie tą Górę Kalwaria całkiem do ruiny doprowadzicie!

zatroskany

Data: 7 kwietnia 2021, 20:50 @Krystian
Tak się interesowali ,że się strop zawali !
A te 20 osób co czekało na robotę ,to w ratuszu zatrudnili ?


odbiorca wody

Data: 11 kwietnia 2021, 06:21 Firma której ZGK nie chce zapłacić przyłączała wodę do granic posesji.
Kto \"pociągnie \" dalej ? Oni mają nas za głupców to ich psi obowiązek i wtedy MY im nie zapłacimy.

GK

Data: 17 czerwca 2021, 17:39 Co dalej z tą inwestycją??? Czy ktoś może się za to wziąć... Jaki tam \"syf\" jest na jednostce to głowa mała... :\\

alojzy ptyś

Data: 18 czerwca 2021, 05:47 @GK
A mnie ciekawi co z hydrofornią ?

mieszkaniec

Data: 19 czerwca 2021, 05:02 Zdaje się Panie Chmielewski że o sprawach tak ważnych jak kanalizacja czy wymiana wodociągu z azbestu na plastykowe to decyduje Urząd. Sprawom władz jest dbanie o zdrowie mieszkańców. Rada i sołtysi oraz dyrekcja Z.G.K. a nie załatwiania swoich spraw prywatnych a nie walką o stanowiska w radzie.

Filip

Data: 19 czerwca 2021, 20:23 Po co nam ZGK jak takie proste roboty jak w tym wypadku wykonują podwykonawcy.
Robota zrobiona należy się kasa. Będą w gównie szukać witamin byleby nie zapłacić.