Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Miasto się rozrośnie. Mieszkańcy: nasze marzenie się spełniło

Dodano: 2 kwietnia 2021; Rada Miejska pozytywnie zaopiniowała rozszerzenie granic miasta o część Moczydłowa (dawnego PGR) oraz Kalwaryjki (obecnie część Krzaków Czaplinkowskich).

Podjęcie decyzji w obu przypadkach poprzedziła długa dyskusja.

Przeciw rozszerzeniu granic Góry Kalwarii byli m.in. radni Zenon Nadstawny oraz Tomasz Ura. Drugi z nich zwracał uwagę na trudną sytuację budżetową samorządu. - Włączanie części miejscowości dla mieszkańców większych korzyści nie przynosi. Nie uważam, aby był to dobry moment – argumentował Tomasz Ura. Natomiast Zenon Nadstawny (sołtys Krzaków Czaplinkowskich) zarówno w sprawie Moczydłowa, jak i Kalwaryjki miał zastrzeżenia, co do zaproponowanego przebiegu granic miasta. - Obwodnica po stronie Krzaków przecinająca ul. Wiejską wytyczyła granicę miasta. W tej chwili włączając 14 gospodarstw do terenu miasta zrobi się wyłom. Ciekaw jestem, komu i czemu ma to służyć? - pytał Nadstawny.

Z drugiej strony radni Beata Polaczyńska, Szymon Krupa czy Jan Rokita wskazywali na wolę mieszkańców, którzy od lat zabiegają o przyłączenie do miasta. - Jeśli Kalwaryjka czuje się całością, chce wrócić do dawnych granic miasta, to jako rada powinniśmy szanować tę wolę - podkreślała Beata Polaczyńska. - Te tereny miały więcej wspólnego z Górą Kalwarią, niż z miejscowością Krzaki Czaplinkowskie - zauważył z kolei Jan Rokita, przy czym zaznaczył: radni nie powinni się kierować historią, ale wolą mieszkańców.

Ostatecznie w głosowaniu obie uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu granic miasta zostały przyjęte. – Nasze marzenie się spełniło – nie ukrywa radości Roman Taraszewski z Kalwaryjki.

Trzeba zaznaczyć, iż jest to dopiero początek długotrwałej procedury zmiany granic miasta. Zakończy się ona najprawdopodobniej w przyszłym roku decyzją Prezesa Rady Ministrów.

(mat)

Fot. UMiG Góra Kalwaria


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (17)

Marek

Data: 2 kwietnia 2021, 12:00 Wstyd że radni i burmistrz nie dba o zabytki naszego miasta. Niszczą nasze miasto jak tylko mogą. Wszyscy w gminie są tylko na stołkach po znajomości. Tej zimy dzwonię do gminy w sprawie . Żeby chodniki i ulice były posypane piaskiem , ponieważ było ślisko . I pan który tymi sprawami się zajmie powiedział mi . Że tego nie zrobią . Na moje pytanie dla czego . Usłyszałem .. bo się nie opłaca . I takie osoby pracują w gminie i niszczą miasto jak się da. Dla czego? Ponieważ są niekompetentne . I bez jakiej kolwiek wiedzy historycznej ..

Do Marek

Data: 2 kwietnia 2021, 12:30 Proponuję zamiast wydawać na telefony do Gminy kupić słownik języka polskiego, wszystkim będzie milej !

Do Marek

Data: 2 kwietnia 2021, 14:15 Obowiązek odśnieżania I posypania solą chodnika jest po stronie właściciela nieruchomości przy której jest chodnik.

Marek

Data: 2 kwietnia 2021, 14:39 Wystarczy uderzyć a nożyce się odezwą ... Niestety ale na mieście muszą być chodniki odśnieżone i posypane. To jedno . A druga sprawa to jeśli między ogrodzeniem a chodnikiem jest pas zieleni to mieszkaniec takiej posesji nie ma obowiązku odśnieżać chodnika czy nawet posypywać piaskiem czy solą ... Radzę się doszkolić w tym temacie jednej jak i drugiej osobie krytykującą moją osobę ... A przeciwko temu panu może złożyć zawiadomienie do prokuratury o niedopełnienie swoich obowiązków ...

Mieszkanka

Data: 2 kwietnia 2021, 14:54 @Do Marek
Jeśli sprzątanie posypywanie i odśnieżanie należy do mieszkańca, to do kogo należy naprawa chodnika po awarii wódociągu miejskiego ?

o kim mowa ?

Data: 2 kwietnia 2021, 16:30 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

o kim mowa ?

Data: 2 kwietnia 2021, 18:48 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Marek

Data: 2 kwietnia 2021, 19:33 @Mieszkanka . To co Pani wymieniał należy do gminy . Tak samo jak i naprawa chodnika . Teraz trzeba sobie wyobrazić taką sytuację. Ktoś mieszka domu znajdującym się na mieście. Przy głównej drodze. Idąc tokiem myślenia i niewiedzy przed mrzedmówców . Krytykujacych moją osobę znaczyło by że taki mieszkaniec by musiał na takim chodniku wszystko robić sam . Włącznie z naprawą chodnika . A tak nie jest. Bo to należy do gminy . I tu jest pytanie. Po co w gminie jest ten człowiek który zajmuje się takimi sprawami. Skoro nic nie robi. Mało tego mówi wprost że się nie opłaca. Moim zdaniem powinien zostać zwolniony .

ile

Data: 4 kwietnia 2021, 15:46 ile średnio trzeba czekać w gminie u burmistrza i radnych na załatwienie sprawy teraz i odpowiedź może ktoś wie - jaka jest średnia czasu załatwiania sprawy i oczekiwanie na odpowiedź?

mieszkanka

Data: 5 kwietnia 2021, 14:06 posypywanie i odśnieżanie należy do właściciela i tak jeśli znajdą u ciebie zakopane np. narkotyki na twoim gruncie to są twoje natomiast jeśli znajdą u ciebie skarb to należy do nich i tak samo jest z tymi chodnikami. Jak pijesz piwo na chodniku przed swoim tomem to cię ukarzą mandatem natomiast jeśli go nie odśnieżysz to też cię ukażą bo chodnik jest twój ot to cała prawda o naszych zacnych przepisach .Tak bardzo zachwycają się Stanami Zjednoczonymi tylko u ni9ch prawo własności jest nietykalne.

Mieszkaniec

Data: 5 kwietnia 2021, 22:15 Te tereny to chyba przyszła kolejna obwodnica autostradowa z węzłem - kolejny umilacz życia dla mieszkańców - syf, hałas i nic nie wnoszące korzyści tylko beton przez miasto - oringują nas z każdej strony - tylko Wisła zostanie

mieszkaniec

Data: 6 kwietnia 2021, 07:58 żal patrzeć na to co niektórzy tu wypisują - wspierając w nieróbstwie magistrat. Proponuję zajrzeć do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (art. 5 ust. 1 pkt 4).
Marek ma rację, jeśli jest pas zieleni oddzielający chodnik od posesji, to obowiązek zadbania o ten chodnik leży po stronie gminy. Niestety w wielu przypadkach, przy mniejszych ulicach nie jest to realizowane. Mam nadzieję, że chociaż trawa w tym roku będzie koszona.
W ubiegłym roku - do ok. czerwca - czasami ktoś skosił, ale później zapomniano to robić.
Czy przy takich działaniach (o dziurawej nawierzchni jezdni, pozarywanych chodnikach, śmieciach dookoła, niewypłacaniu pieniędzy na czas, braku miejskich szaletów i wielu innych, o których piszą mieszkańcy na forach nie wspomnę) należy się absolutorium? czy będą wcześniejsze wybory? Oj chyba na to wygląda i pan burmistrz z kolegami będą musieli szukać nowej pracy.
Panie Burmistrzu i Wy drodzy Radni, zajrzyjcie do wspomnianej ustawy i zobaczcie czego jeszcze nie robi gmina.
Zostało jeszcze kilka miesięcy do głosowania \"absolutorium\", więc może warto się wziąć do pracy i wykorzystać ten okres na ciężką pracę, która przyniesie Gminie i jej mieszkańcom wymierne efekty.

stan

Data: 7 kwietnia 2021, 08:22 Marek ma rację, jeśli jest pas zieleni oddzielający chodnik od posesji, to obowiązek zadbania o ten chodnik leży po stronie gminy. Niestety w wielu przypadkach, przy mniejszych ulicach nie jest to realizowane. Mam nadzieję, że chociaż trawa w tym roku będzie koszona.
W ubiegłym roku - do ok. czerwca - czasami ktoś skosił, ale później zapomniano to robić.A w innych miastach celowo nie koszono -tlen,zatrzymanie opadów i owadów -tzw kwietne łaki -fajne to ....

Sara mieszkanka

Data: 7 kwietnia 2021, 10:20 Ci radni to stado, nawet nie b...w. Wszystko zaniedbane, brudne. Na stołkach w każdej instytucji, gminie, szkole targowisko, prywata, znajomości i kumoterstwo. Żal miasta z tradycją, perełki jakich mało. Nie ma już ludzi z pomysłem, charakterem i zaangażowanych (albo ich zbyt mało i nie szukają pogłosu, robią swoje). Szkoda!

?

Data: 7 kwietnia 2021, 12:07 @stan
co chciałeś wyrazić w swojej opinii? nieskoszone chwasty (kwiatów tam nie zauważyłem) mają wpływać na ekosystem? raczej na postrzeganie naszego miasta przez przyjezdnych. Może warto zacząć sadzić drzewa, zakładać parki, sadzić kwiaty, ... - to przyniesie efekt.
rozumiem, że jesteś związany z aktualnym włodarzem i bronisz tego co się dzieje, a właściwie nie dzieje.
pytanie o przyspieszone wybory są bardzo aktualne

Ku pamięci

Data: 8 kwietnia 2021, 06:04 Tam gdzie miasto się rozrosło koniecznie ustawić słupy ogłoszeniowe !
Prócz kolorowych jednakowych zdjęć informacja jak głosowali radni.

oj

Data: 9 kwietnia 2021, 17:07 @Ku pamięci - może admin uzupełni artykuł o wynik imienny głosowania - dla wiedzy powszechnej.
A tablice \"przypominajki\" może by się przydały przed kolejnymi wyborami... .
Dziwni ci radni, którzy raz byli \"za\", a raz \"przeciw\"....wybiórcze traktowanie mieszkańców, czy prywata??. A komuś zarzucali ...populizm.