Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Modyfikacje hamulców w sleeperze. O czym koniecznie należy pamiętać?

Dodano: 10 sierpnia 2019; Poprawa możliwości samochodu, czy to przez kompleksowy tuning, czy wprowadzanie pojedynczych usprawnień, stała się w ostatnich latach niezwykle modna. Należy jednak pamiętać, że dodawanie autu większej mocy powinno być zawsze poprzedzone odpowiednimi przeróbkami w układzie hamulcowym. Nawet jeśli w grę wchodzi modyfikacja w kierunku tzw. sleepera, czyli samochodu wyczynowego, a nie sportowego.

 

Od czego zacząć usprawnianie hamulców?

Spora część przeróbek tuningowych nakierowana jest na zwiększenie mocy silnika. Moc ta w przypadku tzw. sleeperów może być zwiększona o 30-40 KM, ale również dobrze o pełne 100% (czasem i więcej). Aby jednak móc korzystać bezpiecznie z większej mocy silnika, trzeba najpierw mieć możliwość nad nią zapanować. I właśnie dlatego podobny tuning samochodu zawsze należy poprzedzać wprowadzeniem odpowiednich ulepszeń w układzie hamulcowym.

Wprowadzając usprawnienia o charakterze wyczynowym do układu hamulcowego” – wyjaśnia ekspert odpowiedzialny za hamulce samochodowe w sklepie iParts.pl – „warto byłoby zacząć od wymiany standardowych przewodów na te w stalowym oplocie, ale jeszcze ważniejsza będzie wymiana płynu hamulcowego na taki, który będzie w stanie właściwie sprostać większej dynamice pojazdu i bardziej agresywnej jeździe”. Nowy płyn powinien być płynem od sprawdzonego producenta i koniecznie posiadać wyższą, ponadstandardową temperatur wrzenia.

 

Jakie tarcze i klocki hamulcowe wybrać?

Podstawą układu hamulcowego modyfikowanego dla potrzeb auta wyczynowego zawsze będzie tarcza. Często rozpatrywana jest tu tarcza typowo sportowa, a więc tarcza nawiercana lub nawiercana i nacinana. Problem w tym, że dla klasycznego sleepera poruszającego się na co dzień w normalnym ruchu ulicznym tarcza nawiercana nie jest dobrym pomysłem. Tego typu tarcze osiągają optymalną temperaturę jedynie przy naprawdę ostrej jeździe i w ruchu ulicznym mogą wręcz wydłużać drogę hamowania. Dużo lepszym rozwiązaniem są tarcze wyłącznie nacinane, które nagrzewają się odpowiednio szybko, a przy tym pozwalają pozbyć się powstającego podczas agresywnej jazdy szkliwa na klockach hamulcowych.

Skoro mowa o klockach, to ich sportowe wersje również nie będą dobrym pomysłem dla auta mającego poruszać się w większości po zwykłych drogach. Zamiast nich, lepiej wymienić dotychczas używane klocki na klocki standardowe, ale odpowiednio mocne, od naprawdę dobrego producenta. Takie klocki znaleźć można w ofercie wielu sklepów internetowych, chociażby w iParts.pl, gdzie dostępne są hamulce samochodowe polecane przez wielu specjalistów.

Pamiętajcie, że modyfikacje w obszarze układu hamulcowego muszą być zawsze przemyślane i przynajmniej nadzorowane przez fachowców. Samodzielna zabawa w tuning na tym poziomie może być niebezpieczna lub co najmniej prowadzić do piętrzenia się niepotrzebnych wydatków.