Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Na średniowiecznym rynku w Czersku

Dodano: 10 września 2021; 18 i 19 września rynek w Czersku zatętni życiem. W ciągu dwóch dni odbędą się aż trzy wydarzenia: Jarmark rzemieślniczy, Europejskie Dni Dziedzictwa i Weekend dobrego piwa.

Jarmark rzemieślniczy na średniowiecznym rynku w Czersku

Cichy i spokojny dzisiaj czerski rynek w średniowieczu był miejscem handlowym, podczas którego swoje wyroby sprzedawali i wymieniali rzemieślnicy. Dni targowe były okazją do spotkań całej społeczności - oprócz rzemieślników, przybywali do Czerska kuglarze i muzykanci. Tę niepowtarzalną już dziś atmosferę chcemy odtworzyć podczas Jarmarku rzemiosł średniowiecznych.

W programie m.in.:
- pokazy rzemiosł dawnych
- spektakl "Magiczna fasola" - Teatr Trójkąt
- koncert zespołu "Daj Ognia".

-------
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

XXIV Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy w podróż po kulturze i kulinariach nadwiślańskiego Urzecza.

W strefie smaków odkrywać będziemy potrawy Urzecza: sytochę, barszcz chrzanowo-buraczany, śliwiankę, siuforek, buraczniaki. Będzie można degustować produkty lokalne z miejscowych pasiek, sadów, browarów czy gospodarstw rolnych

Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka znad Wisły i Dunajca, prezentowana przez zespoły z ziemi sądeckiej i Urzecza. Wystąpią zespół Podegrodzie oraz Piskorze. Całość muzyczną klamrą połączy koncert Kapeli ze wsi Warszawa, podczas którego gościnnie wystąpią Kapela Bursów i URZECZEni.

- Regionalny Zespół Podegrodzie, zachwyca widzów barwnymi tańcami, muzyką i śpiewem. Jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej oraz piękna folkloru lachowskiego, w swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową.

- Piskorze - nazwa zespołu nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy w przeszłości w przepływającej w okolicy rzece Jagodziance i jej płytkich rozlewiskach łowili ryby, a zwłaszcza ryby o nazwie „piskorz”.  Zespół przypomina o przeszłości nie tylko nazwą, ale również ukazuje tradycję ludową w wykonywanych utworach muzycznych i tańcach regionalnych.

- Kapela ze Wsi Warszawa to najbardziej rozpoznawalny i utytułowany zespół prezentujący autorskie interpretacje starych mazowieckich pieśni i melodii. W tym roku zdobyła Fryderyka w kategorii Album roku – muzyka świata za album „Uwodzenie”. Istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. W instrumentarium kapeli słychać tradycyjne instrumenty: skrzypce, cymbały czy barabany, które na krążkach Kapeli brzmią wyjątkowo nowocześnie.

- Kapela Bursów powstała w 1988 roku. Muzycy grają żywiołowe, porywające słuchaczy oberki, polki i mazurki. Często też współpracują z innymi zespołami. Podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja.

- URZECZEni oficjalnie zawiązali się wiosną 2014 roku przy czerskim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ambicją zespołu jest wskrzeszenie tradycji mikroregionu etnograficznego, który historycznie rozciągał się nad Wisłą, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Zespół odtwarza dawne zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce ziemi czerskiej. W repertuarze znajdziemy trzy kulturowe tradycje związane z regionem: mazowiecką, orylską (flisacką) i olęderska (dawnych osadników nadwiślańskich pochodzących z Fryzji, Kujaw i Pomorza).

------
Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Zamek Czersk, Gmina Góra Kalwaria, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie

Partnerzy: Województwo Mazowieckie, Powiat Piaseczyński, Powiat Otwocki, Gmina Karczew, Gminna Biblioteka w Karczewie, Stowarzyszenie Binduga, Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza, TOnZ o/Czersk, Rok Rzeki Wisła

Patroni medialni: Przegląd Piaseczyński, Piasecznonews, gorakalwaria.net, naszepiaseczno

--------
Koncert Kapeli ze wsi Warszawa będzie częścią cyklu Mazowieckiego Szlaku Tradycji, prowadzonego przez Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Współorganizatorzy cyklu koncertów: Województwo Mazowieckie, Mazowiecki Szlak Tradycji, Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

Weekend Dobrego Piwa w Czersku

Tradycje browarnictwa w Czersku sięgają co najmniej XVI wieku. Źródła z tamtych czasów podają, iż w Czersku warzono wówczas 300 warów piwa rocznie*. Nawiązując do tej piwowarskiej tradycji, zapraszamy na WEEKEND DOBREGO PIWA. To będzie już trzecia odsłona wydarzenia w Czersku. Będzie czekało na Was pyszne piwo z kilku różnych browarów rzemieślniczych.

W programie:
– panele dyskusyjne i prelekcje (historia browarnictwa, nowe trendy),
– panele degustacyjne, edukacja piwna (dowiecie się m.in. jak degustować piwo oraz od czego zacząć swoją przygodę z kraftem).


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Sobota, 18 września

Czersk, Rynek
11.00 – 18.00 Jarmark rzemieślniczy Mistrz i Uczeń, Smaki Urzecza (pokazy rękodzieła, warsztaty,  stoiska producentów lokalnych i kulinaria)
11.00 – 20.00 Weekend Dobrego Piwa (browary rzemieślnicze z Mazowsza)
15.00 - Koncert zespołu Daj Ognia część I
16.00 - Bajka dla dzieci, Teatr Rozrywki Trójkąt
17.00 - Koncert zespołu Daj Ognia część II

Warszawa
14.00 – 17.00 Desant Urzecza na Warszawę (performens na warszawskich bulwarach wiślanych)

Niedziela, 19 września

Góra Kalwaria
11.00 - korowód zespołów ludowych na rynku w Górze Kalwarii i przejście do Sanktuarium na Mariankach
12.00 – msza w Sanktuarium na Mariankach

Czersk, Rynek
10.00-18.00 Jarmark rzemieślniczy Mistrz i Uczeń i Bazar Smaków Urzecza (pokazy rękodzieła, warsztaty,  stoiska producentów lokalnych i kulinaria)
11.00- 20.00 Weekend Dobrego Piwa (browary rzemieślnicze z Mazowsza)
11.30 – Koncert zespołu Daj Ognia
12.30 – Bajka dla dzieci, Teatr Rozrywki Trójkąt
14.00 - Piskorze - koncert zespołu ludowego z Łukówca (Urzecze)
15.00 – Podegrodzie - koncert zespołu ludowego z Podegrodzia (Beskid Sądecki)
16.30 – promocja książki „Kuchnia Urzecza”
18.00 - koncert Kapela ze wsi Warszawa z gościnnym występem Kapeli Bursów i zespołu URZECZEni
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!