Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Nad Wisłą, na Urzeczu – otwarcie odsłony archeologicznej wystawy

Dodano: 23 października 2020; Wystawa czasowa o nadwiślańskim mikroregionie wzbogaca się o zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Ta wystawa towarzysząca będzie dostępna dla zwiedzających od 22 października.

Ekspozycja będzie miała charakter ścieżki edukacyjnej wzdłuż brzegów Wisły, stanowiącej podstawową oś komunikacyjną od północnych granic Urzecza (Wilanów, Wawer) aż po jego część południową (Czersk, Sobienie). Na wystawie zobaczymy siedem skupisk osadniczych wzdłuż Wisły.

Urzecze to także jedno z ważniejszych miejsc w średniowieczu. Tu bowiem znajdował się gród w Czersku, dawna stolica niezależnego do 1526 r. Księstwa Mazowieckiego i prastara siedziba mazowieckich Piastów. Na wystawie będzie można podziwiać liczne zabytki
z tamtejszych wykopalisk, w tym wyposażenie grobu, przypisywane komesowi Magnusowi, domniemanemu synowi angielskiego króla Anglii Harolda II Godwinsona. Zobaczymy ponadto model szkuty wiślanej z przełomu XV i XVI wieku, odkrytej w ostatnich latach w pobliżu czerskiego zamku.

„Mało kto wie, że słynna kultura świderska, jedna z najważniejszych, europejskich kultur archeologicznych schyłku epoki lodowcowej, swą nazwę zawdzięcza Świdrom Wielkim na Urzeczu” – tłumaczy kurator z Państwowego Muzeum Archeologicznego i wieloletni badacz Urzecza dr Łukasz Maurycy Stanaszek. „Pokażemy krzemienne, świderskie groty strzał zwane liściakami, niezwykle rzadko eksponowane na wystawach. Z epoki brązu z kolei można będzie zobaczyć unikatowy skarb z Wilanowa, na który składają się bogato zdobione obręcze oraz bransoleta. Pierwsze cztery wieki naszej ery to okres wpływów rzymskich, czyli dominacji Cesarstwa Rzymskiego, które oddziaływało na całą barbarzyńską Europę. Z tego czasu pochodzą liczne importy (ozdoby, broń), które w dużej liczbie docierały wiślanym szlakiem. Co najważniejsze, dotarły również i na naszą wystawę” – mówi Stanaszek.

„Cieszę się, że zapoczątkowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” dopełnia się dzięki wystawie towarzyszącej przygotowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie” – mówi dyrektor PME Tadeusz Zając. „Ta wystawa jest dla nas dobrym przykładem zaangażowania wielu instytucji
w łączący nas wspólny temat, jakim jest Urzecze. Mamy aż ośmiu partnerów wystawy” – tłumaczy Dyrektor Zając.

Kurator wystawy towarzyszącej: dr Łukasz Maurycy Stanaszek, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Otwarcie wystawy towarzyszącej odbędzie się 22 października (czwartek) w godzinach otwarcia Muzeum.
Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2021 roku

Partnerzy wystawy: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Powiat Piaseczyński, Gmina Konstancin Jeziorna, Gmina Góra Kalwaria, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie, Dzielnica Wilanów, Dzielnica Wawer.Patroni medialni wystawy: Chilli Zet, Zwykłe Życie, Dzielnica Wisła, Pismo Folkowe, Warszawa i okolice.

Grafika: Magdalena Sobolska


(Informacja prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!