Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Najciekawsze miasta Rumunii - co warto zobaczyć?

Dodano: 28 sierpnia 2019; Rumunia jest krajem o bogatej historii i wspaniałej kulturze ludowej, którą warto poznać z bliska. Nie brakuje w niej malowniczych tras turystycznych oraz zapadających w pamięć miast i miasteczek. Które z nich warto odwiedzić w szczególności? Jakie zabytki, muzea i atrakcje czekają na turystów?

Podczas planowania podróży do Rumunii najlepiej skorzystać z wyszukiwarki lotów (na przykład Fru.pl), dzięki której można znaleźć połączenia bezpośrednie w korzystnej cenie. Z Polski realizowane są między innymi loty do Kluż-Napoka, Sibiu, Bukaresztu i Timisoary.

Najciekawsze miasta Transylwanii

Transylwania jest krainą pełną wyjątkowych miast. Na liście miejsc do odwiedzenia powinien znaleźć się Braszów, nazywany przez niektórych „rumuńskim Krakowem” z uwagi na specyficzny klimat i architekturę. W tym stwierdzeniu jest sporo racji – malownicze uliczki, kolorowe kamienice i duży rynek (plac Sfatului) mogą budzić skojarzenia właśnie ze stolicą Małopolski. Wśród tamtejszych zabytków warto wymienić XV-wieczny ratusz, ruiny murów miejskich oraz Czarny Kościół Braszowski, który jest największą budowlą sakralną Rumunii. Czarna elewacja to ślad po pożarze, jaki trawił miasto w XVII wieku. Z Braszowa można udać się do pobliskiego Bran, by zwiedzić mroczny średniowieczny zamek uchodzący za siedzibę hrabiego Drakuli. To jeden z najpopularniejszych zabytków w kraju, dlatego trzeba przygotować się na tłumy turystów. W Transylwanii warto odwiedzić także klimatyczny Sybin oraz Sigiszoarę – niewielkie, ciche miasteczko z piękną starówką.

Bukareszt, czyli Paryż wschodu

W stolicy Rumunii panuje zupełnie inny klimat niż w niewielkich miasteczkach Transylwanii. W mieście dominują monumentalne, pełne przepychu budowle wzniesione za rządów Nicolae Ceaușescu, obok których wyrastają współczesne wieżowce. W samym centrum miasta rozciąga się plac Piata Unirii z ogromną fontanną oraz Bulwar Unirii, który ma naśladować Pola Elizejskie. Na końcu tej reprezentacyjnej alei jest imponujący Pałac Ludowy, w którym znajduje się siedziba parlamentu – to jeden z największych na świecie budynków, biorąc pod uwagę kubaturę. W Bukareszcie warto zwiedzić cerkiew św. Mikołaja z 1559 roku (najstarszy obiekt sakralny w mieście) oraz znajdujące się naprzeciwko ruiny dworu wołoskich książąt. Inne ważne zabytki to Ateneum Rumuńskie (neoklasycystyczna sala koncertowa z końca XIX wieku) oraz Pałac Kretzulescu. Wśród obiektów muzealnych należy wymienić Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Rumunii. Od zgiełku wielkiego miasta można odpocząć w parku Herăstrău lub w ogromnym ogrodzie botanicznym.