Najpopularniejsze rodzaje złotych monet inwestycyjnych

Dodano: 24 maja 2024; Materiał promocyjny Monety bulionowe to monety z metali szlachetnych wykorzystywane do inwestycji oraz lokaty kapitału. O ich wartości nie decyduje ich wartość nominalna, lecz rzeczywista zawartość kruszcu. Wykonywane są np. ze złota próby 999,9. Najpopularniejsze rodzaje monet bulionowych tłoczone są przez najbardziej znane na całym świecie mennice, dzięki czemu wyroby te są cenione i uznawane praktycznie w każdym kraju. To kilka przykładów docenianych przez inwestorów monet inwestycyjnych.


News will be here

Filharmonicy Wiedeńscy

 

Najbardziej rozpoznawalną europejską monetą bulionową są Filharmonicy Wiedeńscy. Dostępna jest w wersji ze złota, srebra oraz platyny. Pierwszy raz wyemitowano ją w 1989 roku. Na awersie znajdują się organy z Filharmonii Wiedeńskiej, na rewersie natomiast instrumenty – skrzypce czy też harfa. Ciekawym faktem jest to, iż w historii swojego istnienia dostępna była w dwóch walutach. W momencie jej powstania w Austrii obowiązywały szylingi austriackie. W 2002 roku kraj przyjął walutę euro, więc zmieniła się też waluta emisji Filharmoników. Te oraz inne monety bulionowe znajdziesz w Mennicy Mazovia - https://mennicamazovia.pl/.

 

Krugerrand

 

Jedną z najbardziej cenionych, a wręcz kultowych monet bulionowych, jest południowoafrykański Krugerrand. Jego emisja zaczęła się w 1967 roku, przez co uznaje się go za pierwszą monetę inwestycyjną w historii. Produkcję w latach 70. I 80. zatrzymała polityka apartheidu. Krugerrand wyróżnia się tym, że nie ma określonego nominału, lecz mimo to jest środkiem płatniczym w RPA. Złote Krugerrandy dostępne są pod tym adresem: https://mennicamazovia.pl/pol_m_Zloto_Zlote-Monety-165.html. Emituje się je też w wersji ze srebra.

 

Australijski Kangur

 

Bogatą tradycję emisji monet bulionowych ma też Australia. W 1986 roku tamtejsza mennica stworzyła monetę Golden Nugget, upamiętniającą rekordowo duży samorodek złota znaleziony w tamtym kraju. Już w 1989 roku zastąpiono go jednak wizerunkiem kangura, czyli zwierzęcia nieodłącznie kojarzonego z tym państwem. Charakterystyczne dla Australijskiego Kangura jest to, że corocznie zmieniany jest wygląd rewersu. Dostępny jest on w wersji złotej, srebrnej (https://mennicamazovia.pl/pol_m_Srebro_Srebrne-Monety-158.html) i platynowej.

 

Amerykański Orzeł

 

Wybijany przez Mennicę Stanów Zjednoczonych Amerykański Orzeł swoim wyglądem w szczególny sposób nawiązuje do symboli tego kraju i wartości patriotycznych. Również ta moneta bulionowa dostępna jest w wersji złotej i srebrnej. Z okazji 35 rocznicy emisji w 2021 roku zadebiutowały Orły o nowym wyglądzie, według projektu przygotowanego przez Jennie Norris. Do produkcji złotej wersji wykorzystuje się kruszec o próbie 916,6.