Nie daj się nabrać - jak rozpoznać oszustwa internetowe i uniknąć pułapek?

Dodano: 17 maja 2023; Materiał promocyjny Korzystasz z internetu? Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później ktoś będzie próbował oszukać cię za pośrednictwem tego medium. Oszustwa internetowe są bowiem powszechne, a oszuści coraz bardziej przebiegli. Jak nie dać się nabrać, na co uważać i jak unikać takich nieprzyjemnych niespodzianek?


News will be here

Internetowe przekręty bankowe

Technologie cyfrowe mogą być wykorzystane do zdobycia nieuprawnionego dostępu do konta bankowego. Jeden z popularnych na to sposobów to wysyłanie fałszywych e-maili bądź SMS-ów, wyglądających tak, jak gdyby pochodziły od realnie istniejącej instytucji finansowej, np. banku, w którym ofiara oszustwa przechowuje swoje oszczędności. Klikając w odnośnik zawarty w np. w mailu, ofiara zostaje przeniesiona na fałszywą, bliźniaczo wyglądającą stronę banku, jednak wpisywany login i hasło przechwytują oszuści, uzyskując w ten sposób dostęp do bankowości elektronicznej. Ten rodzaj cyberprzestępstwa nazywany jest phishingiem.

 

Jak rozpoznać phishing?

Wspomniany przekręt bankowy należy do grona przestępstw związanych z wyłudzaniem danych. Jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne, powinieneś upewnić się, czy strona, na której się znajdujesz, chroniona jest za pomocą szyfrowania i protokołu https. Rozpoznasz to dzięki charakterystycznej ikonie zamkniętej kłódki na pasku wpisywania adresu. Jeśli widzisz kłódkę, możesz być zdecydowanie spokojniejszy o swoje dane. Nie klikaj też w przypadkowe wiadomości. Jeśli widzisz e-mail z banku, upewnij się, czy domena, z której przyszedł, jest identyczna z domeną banku, z którego korzystasz — nawet tak niepozorna zmiana jak odmienny szyk wyrazów w adresie czy dodatkowy myślnik może sugerować, że wiadomość nie jest oryginalna. Jeśli podejrzewasz próbę wyłudzenia pieniędzy i chcesz zebrać dowody oszustwa, zdaj się na profesjonalistów, takich jak np. Detektyw Spark. Specjalistyczny sprzęt, umiejętności informatyczne i lata doświadczeń pozwolą na zebranie i zabezpieczenie dowodów w wielu sprawach, również tych związanych z wyłudzaniem danych.

 

Fałszywe zbiórki internetowe 

Oszuści wykorzystują tzw. platformy crowdfundingowe (czyli takie, gdzie można założyć internetową zbiórkę pieniędzy) do tego, aby skłonić nieświadome ofiary do przekazania pieniędzy na „szczytny cel”. Cel ten w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Oszuści przedstawiają wzbudzającą współczucie historię, która nie miała jednak miejsca, ale liczą na to, że kierując się odruchem serca przekażesz elektroniczny datek na odpowiednie konto. Co ciekawe, jeśli śledztwo wykazałoby, że podany w opisie zbiórki cel jest niezgodny z rzeczywistością, to nawet jeśli organizator nie zdoła zgromadzić żadnych pieniędzy, już samo usiłowanie oszustwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności. 

 

Jak rozpoznać fałszywe zbiórki?

Choć większość serwisów zbiórkowych stara się weryfikować swoich użytkowników, chociażby prosząc o przedstawienie skanów odpowiednich dokumentów, to nadal zdarza się, że zbiórkę organizują osoby o nieuczciwych zamiarach. Dlatego, zanim wpłacisz pieniądze, upewnij się, że organizator zbiórki jest zaufany — w przypadku firmy sprawdź po jej nazwie, adresie, numerze NIP lub REGON więcej informacji na jej temat. Przeszukaj internet w poszukiwaniu opinii innych użytkowników o danej organizacji. W niektórych przypadkach organy państwowe publikują ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami internetowymi. Sprawdź, czy istnieją takie ostrzeżenia przed przystąpieniem do wpłaty. Przyglądaj się też ewentualnym skanom przedstawionych dokumentów. Jeśli masz wątpliwości co do ich autentyczności, policja lub prywatny detektyw mogą pomóc w ustaleniu rzetelności wszelkich zaświadczeń. 

 

Niebezpieczne randkowanie

Sieć może służyć przyjemności randkowania, pozwalając na poznawanie ciekawych osób z innych miast, krajów czy kontynentów. Jednak również i ten obszar aktywności internetowej narażony jest na wiele pułapek. Nigdy nie masz pewności, czy osoba po drugiej stronie jest tą, za którą się podaje. Imię, wiek, wykonywany zawód, a nawet deklarowany stan cywilny może okazać się zmyślony. Oszuści kłamią nie tylko dla rozrywki, ale i korzyści. Rozkochane ofiary chętnie godzą się na wysyłanie prezentów czy pieniędzy. 

 

Z kim naprawdę masz do czynienia?

Aby uniknąć oszustwa matrymonialnego w sieci musisz ufać swojej intuicji. Czerwoną lampką może być szybkie wyznawanie uczuć, deklaracje o głębokiej miłości w sytuacji, kiedy nigdy nie doszło jeszcze do fizycznego spotkania poza siecią. Jeśli bardzo zależy Ci na poznanej w internecie osobie, ale boisz się rozczarowania, Detektyw Sektor lub inny doświadczony specjalista z branży detektywistycznej może zweryfikować dla ciebie informacje podawane przez daną osobę.

Internet ma z pewnością wiele zalet, ale ma też wady, jakimi jest mnogość niebezpieczeństw związanych z oszustwami. Kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania z pewnością będzie w tym przypadku właściwe.