Bierzmy przykład z Piaseczna jak promować Budżet Obywatelski

Dodano: 30 sierpnia 2017; Przy promocji tegorocznego Budżetu Obywatelskiego naszym władzom zabrakło dobrej woli, pomysłu lub zaangażowania. Warto, żeby wzięły przykład z sąsiedniego Piaseczna.


News will be here

W ubiegłym roku głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego wygrał projekt budowy fontanny na Rynku (wizualizacja Rysy Architekci)

W tajemnicy przed mieszkańcami

Przez trzy ostatnie lata koniec wakacji był jednocześnie ostatnim dniem zgłaszania przez mieszkańców Góry Kalwarii propozycji projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Niestety, w tym roku burmistrz zdecydował, że mieliśmy czas tylko do 30 czerwca.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby tak zasadnicza zmiana utrwalonych już reguł została wcześniej w odpowiedni sposób nagłośniona. Tymczasem informacja o zmianie terminu została podana do wiadomości publicznej jedynie na stronie internetowej gminy. Nie oszukujmy się, nikt z mieszkańców nie zaczyna dnia od czytania ogłoszeń na gminnej stronie...

Zabrakło dobrej woli

Gdyby osoby odpowiedzialne za promocję akcji pod nazwą Budżet Obywatelski naprawdę chciały dotrzeć z tą informacją do lokalnej społeczności, znalazłyby sposób – od plakatów na mieście i ogłoszeń w prasie począwszy, na mailingu do odpowiednich stowarzyszeń i organizacji skończywszy. Zabrakło jednak dobrej woli, pomysłu lub zaangażowania (lub wszystkiego po trochu). Skutek jest taki, że liczbę zgłoszonych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego można policzyć na palcach jednej ręki (4 propozycje, z czego aż 3 zostały odrzucone z przyczyn formalnych).

Trudno zrozumieć taką postawę, ponieważ korzyści ze współpracy władzy z mieszkańcami wydają się nie do przecenienia. Nie ma lepszego sposobu na zdobycie zaufania mieszkańców miasta i zaangażowanie ich w lokalne sprawy, niż liczenie się z opinią obywateli i zgoda na to, by współdecydowali, jak wydawane są ich pieniądze.

Są tacy, co potrafią

Przykład gminy Piaseczno pokazuje, że można się do zadania zabrać profesjonalnie. Nasi sąsiedzi zagadnienie „Budżet Obywatelski” przerabiają w tym roku po raz pierwszy, a efektem przemyślanej, przeprowadzonej odpowiednio wcześnie (i głośno) akcji promocyjnej są 62 projekty, z których aż 35 przeszło pozytywną weryfikację.

Liczby te robią wrażenie, ale nie są przypadkowe. W ramach promocji Budżetu Obywatelskiego odbyły się spotkania dotyczące samego budżetu oraz spotkania prezentujące zgłoszone projekty, które we wrześniu zostaną poddane pod głosowanie. Sposób i zasięg promocji tego wydarzenia jest imponujący (działa na przykład specjalna strona internetowa prezentująca zweryfikowane projekty). Zaangażowanie miejscowych władz w akcję promocyjną z pewnością będzie procentowało w przyszłości.

Czy zatem naszym włodarzom nie zależy na sukcesie projektu, jakim jest Budżet Obywatelski, czy po prostu nie bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać?

Aleksandra Górecka
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (17)

Brawo

Data: 30 sierpnia 2017, 09:09 W końcu kampania Pani Oli zaczyna się niemal rok przed wyborami. Zawsze było to ostatnie 6 miesięcy.

Się_Nie_Zgadzam

Data: 30 sierpnia 2017, 11:35 Nie zgadzam się z A. Górecką. Najłatwiej wszystko zwalić na władze (zwłaszcza niedługo przed wyborami). Wg mnie po prostu mieszkańcy są za mało aktywni.

oj

Data: 30 sierpnia 2017, 12:29 Artykuł zdaje się być troch z tezą ale porusza ważny temat.
Ktoś napisał: \"Wg mnie po prostu mieszkańcy są za mało aktywni.\" I to jest prawda. Ale zastanówmy się z czego to wynika, kto na tym zyskuje a kto traci .
Warto może(?) podyskutować o tym jak poprawić naszą aktywność...
<kupił, nie kupił potargować można>.

Kosa

Data: 30 sierpnia 2017, 13:19 Trzeba jeszcze wiedzieć jak zaangażować ludzi w tego typu projekty. W moim przekonaniu nic nie zrobiono w tym kierunku.

obywatel

Data: 30 sierpnia 2017, 13:23 oni chyba nie chcą wydawać pieniędzy !!!!zanim powstał chodnik na skarpie \"niby park miejski\" czekalismy 3 lata zeby powstał chodnik i schodzy prowadzące do nikąd

MURAL

Data: 30 sierpnia 2017, 13:28 w tym roku n liscie jest projekt renowacji \"muralu HORTEX\" pytanie? gdzie ten mural jest :D hahahahahah

i czy nie bylo lepiej aby powstalo kilka murali w naszym miescie ????
bo jak na razie sa tylko kibolskie grafiti o dosć marnej wartosci artystycznej

a nie wiem czy wiecie ale z naszego miasta pochodzi 1 z bardiej znanych strett artowców

oto-ja

Data: 30 sierpnia 2017, 16:03 nikt nawet nie dał im szansy być aktywnym, więc trochę głupia ta uwaga. Zwłaszcza niedługo przed wyborami, kiedy władzy chyba powinno zależeć na zmotywowaniu mieszkańców do działania...

Zły

Data: 30 sierpnia 2017, 16:47 Wszystko to pikuś !
Ważniejsze że opłata za śmieci wzrośnie .

Wiola

Data: 30 sierpnia 2017, 19:22 Dobry tekst i święta prawda. 1 projekt ważny na 26 000 mieszkańców to jest co najmniej dziwne. Władzom na tym nie zależy, bo się tylko do tej pory Strzyżewski na tym promuje. Zrobił skarpę, teraz chce fontannę. Jak im tak przeszkadza ten budżet to niech sami zgłoszą projekty

Victor

Data: 30 sierpnia 2017, 20:13 mają 400 000 i nie potrafią się tym pochwalić i zachęcić ludzi do współrządzenia. To jak można dawać im w takim razie 100 mln do zarządzania.

Zygmunt

Data: 31 sierpnia 2017, 18:26 Z Piaseczna to nasi włodarze wszystkiego się mogą uczyć! A budżetu obywatelskiego przede wszystkim. Wydaje się 400 tys. na pomysły obywateli, a nic na promocję!
Wygląda jakby nie było nic do zrobienia w tym mieście. Niech za te pieniądze chociaż dobrze posprzątają, albo nasadzą porządnych drzew

murale

Data: 31 sierpnia 2017, 18:28 dobry pomysł z tymi muralami !!!!!!!!!!!!!!!!!!! inne miasta mają u nas tylko wandale co prowadzą wojne na wulgarne napisy na scianach są

reporter

Data: 31 sierpnia 2017, 21:02 no to zaczyna się

XYZ

Data: 1 września 2017, 08:39 Na wsiach są Fundusze Sołeckie - mieszkańcy spotykają się, mędrkują, aż w końcu podejmują decyzję na co przeznaczoną na dany rok kwotę wydatkować. W miastach jest Budżet Obywatelski. Brak zaangażowania ze strony mieszkańców może jedynie swiadczyć o tzw znieczulicy.

lalka

Data: 1 września 2017, 13:54 Z Piaseczna to stopniowo robi się śliczne miasto, np przebudowa parku, nic tylko podziwiać. Wiele racji ma p. Górecka

gert

Data: 18 września 2017, 14:58 W przyszłym roku likwidują obecne targowisko mam nadzieje że nie pójdzie do deweloperki tylko wybudują kolejne boizeczko , może z kortem czy boiskiem do badmintona.

katarzyna

Data: 28 listopada 2017, 15:46 Przydałyby sie w Górze nowe mieszkania , na tak spore miasto , mało jest mieszkań do wyboru.