Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Nieudana próba odwołania Jana Rokity (VIDEO)

Dodano: 7 września 2020; W poniedziałkowy poranek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Górze Kalwarii. Trwała zaledwie kilkanaście minut.

Jedynym punktem posiedzenia miał być wniosek grupy radnych dotyczący odwołania z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej, Jana Rokity. O sprawie pisaliśmy na łamach GoraKalwaria.net już kilkakrotnie (m.in. "Chcą odwołania Jana Rokity z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej").

Po otwarciu sesji Jan Rokita odczytał swoje oświadczenie. Zaznaczył w nim, że do momentu odwołania stanu epidemii żadna z sesji nie odbędzie się w trybie stacjonarnym.

Dalej przypomniał, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, głosowanie nad odwołaniem przewodniczącego musi być tajne.

- Na chwilę obecną nie istnieje żadna ustawa ani rozporządzenie, których zapisy dopuszczałyby głosowanie tajne podczas sesji w trybie zdalnej, oraz co najważniejsze, zawierałyby jasne wytyczne, co do przeprowadzenia takiego głosowania - podkreślił Rokita.

- Żaden z wykorzystywanych podczas obrad Rady systemów, w tym także E-sesja [korzysta z niego samorząd Góry Kalwarii - przyp. red.], nie ma certyfikatu Państwowej Komisji Wyborczej (...) Z kolei naruszenie przepisów o tajności głosowania stanowi występek przeciwko wyborom, i może skutkować grzywną lub karą ograniczenia wolności - dodał.

- Projekt o uchwały o odwołaniu Przewodniczącego Rady Miejskiej zostanie zrealizowany niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii - zapowiedział Rokita, po czym zamknął posiedzenie.

Przeciwko niedopuszczeniu do dyskusji głośno protestowała radna Aleksandra Fedynicz-Komosa (szefowa klubu radnych "Bezpartyjni Naszej Gminy"). - Panie przewodniczący, złamał pan prawo, i ignoruje pan opinie prawników, które mamy - skwitowała.

(mat)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (36)

oj!

Data: 7 września 2020, 18:50 Głos dała: .. Aleksandra Fedynicz-Komosa (szefowa klubu radnych \"Bezpartyjni Naszej Gminy\"). - Panie przewodniczący, złamał pan prawo, i ignoruje pan opinie prawników, które mamy -
1. czy ta pani jest też prawnikiem?
2. czy jej prawnicy to wyrocznie delfijskie?

A ile w tym parcia na poważny(?) stołek, z którego łatwo spaść i kuferek sobie poobijać. Czyż go nie szkoda, wszak on chyba nie ma parcia ni zaparcia. Czy wart Pac pałaca?


Ojacieniemoge

Data: 7 września 2020, 19:08 Boże złoty jakich radnych dałeś nam na ten trudny czas epidemii.... Jedno nie chce oddać władzy a druga ma takom niepojętą chęć jej zdobycia że aż oczy już bolą. Ludzie co wy robicie. Odwołać tą radę!

Krzyś

Data: 7 września 2020, 19:14 Czegoś takiego jeszcze w historii naszej gminy nie było. Radni powinni do prokuratury to zgłosić moim zdaniem.

kom(isa)

Data: 7 września 2020, 19:23 sama ma chrapkę na stanowisko. jej jak ja jej nie ciernie i połowy klubu bezpartyjni

żenada

Data: 7 września 2020, 19:24 To była farsa, pan przewodniczący zrobił wszystkich w konia. Odczuwałem zażenowanie oglądając to.

prezes

Data: 7 września 2020, 19:36 Brawo p. Janie !
Głosowałem na pana i nie zawiodłem się.
Główka nie od parady !

heca

Data: 7 września 2020, 19:48 Gliński listę podpisał i w pośpiechu udał się na budowę !

Pietrek

Data: 7 września 2020, 19:58 Panie Janku!!! Po mistrzowsku ograł Pan przeciwników.
Wstyd, że większość \"radnych\" w gminie Górze Kalwaria ma wysokie ambicje, a bardzo małe kompetencje. Panie i Panowie \"radni\", żeby wygrać trzeba umieć przegrać. Przykro mi, że większość \"radnych\" na czelne z byłą panią Burmistrz oraz ugrupowaniem Pana Nadstawnego kierują się emocjami a nie rozumem i dobrem mieszkańców. Widać, co jest dla Was ważne. Nie człowiek tylko władza.


Mieszkaniec

Data: 7 września 2020, 20:05 Nasuwają się słowa: żenujący żart prowadzącego. Zachowanie pozbawione honoru.

Skandal!

Data: 7 września 2020, 20:25 Jestem w szoku! Jak taki ktoś jak Rokita może być przewodniczącym?! Robi se co chce i innych ma w de!

Brawo

Data: 7 września 2020, 21:12 hahaaa Panie Janie, nie miałem do Pana szacunku ale chcieli Pana wy...mać a to Pan wy...mał ich. SZACUN!!!!!!! a Pani Komosa niech poczyta ustawy a nie gada, że Pan Jan łamie prawo :)

Zenada

Data: 7 września 2020, 21:26 Co to ma byc za szopka ?Dziela sie na jakies grupy ,kluby ,klubiki a przeciez mieszkancy nie po to glosowali .Glosowali na calosc ,na jednosc bo tylko wtedy mozna prawidlowo zarzadzac miastem i gmina .A tu o zgrozo coraz wieksze podzialy i szarpanie sie o wladze o stolki .Ludzie glosowali po to ,zeby w razie potrzeby miec udac sie do kogos w celu uzyskania pomocy i wsparcia .Niestety. nie ma nawet do kogo sie zwrocic o te pomoc bo to sa zamkniete kola i mozna sobie pisac ,pukac i stukac i zadnych rezultatow.To jakis koszmar .
Co dalej?Strach sie bac.


Marek

Data: 7 września 2020, 21:29 Pokazał się z typowo Pisowskiej strony. Łamanie reguł, buta i warcholstwo. Mam nadzieję, że znajdzie się na niego paragraf. Swoją drogą to żałosne jak bardzo nie może się pogodzić z rychłą utratą funkcji. Robiąc z tego widowisko jeszcze bardziej zwraca uwagę na fakt swojego odwołania. Ale wydumał...

wyborca

Data: 7 września 2020, 21:30 Proszę opublikować opinie prawników.

Marco

Data: 7 września 2020, 23:06 Pisiorskie metody.

hehehe

Data: 8 września 2020, 08:39 se pogadali i tyle w socjalizmie hahahaahaah

felix

Data: 8 września 2020, 09:02 zajmijcie się znowu koszeniem trawy, bo od kilku tygodni nikt tego nie robi

mieszkaniec

Data: 8 września 2020, 09:28 Szanowny Panie Przewodniczący,
nie wiem czy wykorzystanie pandemii do zapewnienia sobie stołka to dobry pomysł. Szukanie kruczków prawnych nie znajdzie poklasku wśród wyborców, no chyba tylko tych którzy etykę i prawo mają za nic. Czy faktycznie radni posiadali opinie prawne dot. możliwości przeprowadzenia takiego głosowania a Pan to zignorował? jaki jest powód, że sesje nie mogą się odbyć stacjonarnie? - przecież nawet parlament, w którym jest kilkaset osób zbiera się na Wiejskiej, wystarczy założyć maseczki, zapewnić płyn do dezynfekcji oraz odpowiedni dystans społeczny.
O tym kto zasiada na fotelu przewodniczącego Rady Miejskiej powinni decydować mieszkańcy za pośrednictwem wybranych przez siebie radnych.
Jaki jest powód, że nie chce się Pan poddać weryfikacji?


Robert

Data: 8 września 2020, 09:31 No tak radna Fedynicz chciała wskoczyć na zwolnione miejsce a tu nic z tego . Jej głośny protest wpisuje się w schemat \" kto głośniej krzyczy ten ma rację\" a warsztat nadal mizerią trąci.

garfield

Data: 8 września 2020, 09:48 Panie Janie,
Drobna rada - takim zachowaniem pali Pan za sobą wszystkie mosty. Krótkowzroczna strategia w kontekście kariery politycznej. A takie podejście pokazuje że Pan się do tego po prostu nie nadaje.

Henio

Data: 8 września 2020, 11:25 Co za pajac! Po zachowaniu Rokity widać dokładnie, że interesuje go tylko \"stołek\". Zagranie może i sprytne ale mam dla reszty rady małą wskazówkę. O ile faktycznie ustawowy zapis o tajności głosowania ciężko będzie podważyć czy obejść o tyle samą decyzję Rokity o sesjach zdalnych jak najbardziej. Na dobry początek proponuję doniesienie do prokuratury , zarzut - przekroczenie uprawnień. Jest jeszcze kilka innych opcji... myślcie! Rokita i tak totalnie się skompromitował, co mam nadzieję zapamiętają wyborcy ale nie można mu odpuszczać!

Musse

Data: 8 września 2020, 12:17 Większość rady wybiera przewodniczącego. WIĘKSZOŚĆ podpisała wniosek o jego odwołanie, a ten to uniemożliwia naruszając prawo. To naprawdę skandal za który pan Rokita powinien odpowiedzieć prawnie

KAZIO

Data: 8 września 2020, 14:10 panie Rokita pójdziesz Pan za to piekła

pytek

Data: 8 września 2020, 14:24 WIĘKSZOŚĆ podpisała wniosek o jego odwołanie ... większość minimalna, trochę sklecona na siłę.. . Ale czy ta tzw. większość (chyba trochę.... egzotyczna) jednomyślnie głosowałaby za odwołaniem?
I najważniejsze - czy ta zmiana byłaby dobra... dla nas, mieszkańców; a nie tylko dla kilkunastu radnych?NNN

Data: 8 września 2020, 14:33 Panie przewodniczący Rady Miejskiej: -\"Na chwilę obecną nie istnieje żadna ustawa ani rozporządzenie, których zapisy dopuszczałyby głosowanie tajne podczas sesji w trybie zdalnym, oraz co najważniejsze, zawierałyby jasne wytyczne, co do przeprowadzenia takiego głosowania - podkreślił Rokita\" (cytat wypowiedzi przewodniczącego) - i tu się Pan grubo myli, bo art. 15zzx cytowanej przez Pana ustawy zawiera bardzo jasne wytyczne i dopuszcza podczas obrad zdalnych głosowanie KORESPONDENCYJNE, które zapewnia tajność jak również było dopuszczone podczas wyborów prezydenckich. Tak więc panie \"Jeszcze przewodniczący\" odwołanie powinno być bezproblemowe również podczas sesji zdalnej...

Siara

Data: 8 września 2020, 16:55 A czy Ci \"radni\" nie zapomnieli czasem o art. 170 Konstytucji R.P.. Nie zdają sobie sprawy z faktu iż suweren również może Ich odwołać ( wszystkich bez wyjątku) w drodze referendum ? Nie byłby to pierwszy przypadek w Polsce.

Hahaha

Data: 8 września 2020, 18:29 jebut, Pani Komosa ograna 10 do 0, tak jej spieszno do władzy, wstyd dla Radnej Komosy, co ona teraz swoim powie, że znów jej w życiu nie wyszło? A co do Pana Jana żenada ! Ale 10:0 dla niego !

Wyborca

Data: 8 września 2020, 18:43 To czekamy na głosowanie KORESPONDENCYJNE zgodne z przepisami jak pisze NNN.

wyborca

Data: 8 września 2020, 20:23 Nie przewodniczącego ,a głównego winowajcę ogólnego stanu rzeczy trzeba odwołać.
Podległy burmistrzowi zgk pracuje niewydolnie ponadto naciąga ludzi na koszty: a to na podlicznik ,a to na awarię poczytać można na piasecznonews !

wanga

Data: 9 września 2020, 13:03 co tu się dzieje.... widzę że Ci ludzie zapomnieli już o tym po co są radnymi. To że przewodniczącego trzeba odwołać to FAKT. ale agresywna postawa pani Oli nie wróży lepszego działania tej rady.... zderzenie sie dwóch osób o takich prywatnych ambicjach jak Rokita i Komosa pokazuje że chyba całą tą rade trzeba odwołać.....

Marcins

Data: 9 września 2020, 13:40 Lokalna gra \"w szachy\", kto komu da mata, \"wesoło\" jak na ulicy Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie. Cóż gmina leży blisko \"stolycy\" i wzorem polityków z góry lokalna wierchuszka zajmuje się sobą. Na chwilę obecną przewodniczący ze swoim prawnikiem dali szacha oponentom. Ci niech stosują procedury przewidziane w przepisach prawa, jeśli takie są w zaistniałej sytuacji. Jeśli oponenci mają opinię prawną, to niech zastosują w praktyce to, co w niej jest wskazane. Ponadto jako próbę zastraszenia czy sposób prowadzonego działania traktuję tezę, że ktoś ma opinię prawną czy ekspertyzę prawną. W realu liczy się rozstrzygnięcie władzy sądowniczej lub organu nadzoru i tyle w temacie. Suweren dowie się o rozstrzygnięciu wtedy, kiedy jedna strona kto da drugiej mata. Suweren teraz jest tylko widzem. Ha!

opinia

Data: 9 września 2020, 15:23 Zamiana Rokity na Komosę...
Z deszczu pod rynnę!


Stadko

Data: 9 września 2020, 19:08 Radni powinni złożyć do prokuratury donos na przekroczenie uprawnień. Prokurator to wtedy oceni wątpię że dobrze dla Pana Jana

Robert

Data: 9 września 2020, 19:50 stają się powoli niewydolni , sklinczowani - może rzeczywiście w drodze referendum by ich odwołać. Komosa niech siedzi w podstawówce reszta niech wraca do swoich zajęć. Wybrać nowych całkiem nowych a nie poumaczanych w różne układziki towarzyskie . A i tego burmistrza śmiesznego tez za jednym machnięciem , baj sam wówczas wyleci - zdolności przechodzą w tym wypadku z ojca na syna a lekki chleb przez całe życie to cel . Należy im w końcu pokazać ze oni są dla nas przez 4 lata bo za to biorą kasę.

pytek

Data: 9 września 2020, 22:29 Zamiana Rokity na Komosę...
Z deszczu pod rynnę!

Wobec tego wpisu stawiam trudne pytanie - kto by się nadawał??


zły

Data: 11 września 2020, 08:21 Znając naszą polską tradycję jak zwykle prawnicy i politycy prawie każdą ustawę interpretują według swoich potrzeb, jedni krzyczą to jest białe, drudzy czarne. Trzeba do trybunału, a tam teź to samo, zależy kto rozstrzyga sprawę. ..