Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Nowe informacje ws. północnej obwodnicy miasta

Dodano: 28 maja 2020; Budowa północnej obwodnicy Góry Kalwarii cały czas stoi pod znakiem zapytania.

Władze gminy walczą o budowę północnej obwodnicy

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej, wiceburmistrz Danuta Rechnia przedstawiła sprawozdanie ze spotkania z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłem. Dotyczyło ono budowy północnej obwodnicy Góry Klawarii w ciągu drogi nr 724. "Danuta Rechnia wyraziła stanowczą wolę władz miasta aby planowana obwodnica Konstancina Jeziorny nie przebiegała w forsowanym przez obecnych włodarzy miasta-uzdrowiska wariancie omijającym Górę Kalwarię" - napisał w swoim oświadczeniu na Facebooku Przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Rokita.

Zabytek stoi na przeszkodzie

Chodzi o zabytkową kapliczkę w Moczydłowie. Do tej pory Mazowiecki Konserwator Zabytków uniemożliwiał jej przeniesienie argumentując, iż jej obecna lokalizacja jest pierwotna, począwszy od XVIII wieku. Jednak jak ustalił Jan Rokita (z wykształcenia historyk) kapliczka na początku znajdowała się w innym miejscu - prawdopodobnie poniżej skarpy i po zniszczeniach w wyniku jednego z wylewów Wisły została przeniesiona, o czym dobitnie ma świadczyć m.in. tekst umieszczonej na niej unikatowej w skali ogólnopolskiej inskrypcji datowanej na XVII/XVIII wiek (dziś już całkowicie nieczytelnej).

Światełko w tunelu

Niewykluczone, że ustalenie tego faktu  wpłynie na zmianę decyzji Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Dowodem na potwierdzenie innej, niż dotychczas przypuszczano lokalizacji, jest artykuł naukowy w czasopiśmie "Spotkania z Zabytkami" autorstwa Marii Anackej- Łyjak, który wiceburmistrz Danuta Rechnia przedstawi na kolejnym spotkaniu z wojewodą mazowieckim.

Fot. Jan Rokita

(kar)

 


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (20)

Szorstki

Data: 28 maja 2020, 13:27 Brawo Pani Burmistrz!!! Trzymam kciuki za dalsze powodzenie w rozmowach z wojewodą.

obserwator

Data: 28 maja 2020, 18:12 Jeżeli kapliczka stoi na przeszkodzie , to przecież można ją przenieść w inne miejsce są na to sposoby a jak nie to 50 gr. no może 100 gr. t.n.t. i nie ma problemu.

Obserwator sesji

Data: 28 maja 2020, 23:36 Panie redaktorze, to nie są żadne nowe informacje. Ktoś pana delikatnie mówiąc wprowadził w błąd.... A teraz w błędzie są mieszkańcy i będzie Wojewoda.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków doskonale zna historię Kapliczki w Moczydłowie. Posiada również wiedzę (od dawna) na temat jej pierwotnej lokalizacji w rejonie Kępy Glinieckiej.
Przewodniczący Rady powinien chyba być bardziej precyzyjny, bo z jego strony nie było żadnego odkrycia i ustalenia lokalizacji Kapliczki...

kalwaryjczyk

Data: 29 maja 2020, 00:17 Wyrazy uznania dla Pana dr. Jana Rokity za te ustalenia i dla Pani Burmistrz za to, że jako jedyna z całej jaśnie panującej trójki sprzeciwiła się pomysłom ominięcia w planach przebiegu drogi Góry Kalwarii

X...

Data: 29 maja 2020, 06:52 Mamy zatrzymac się w rozwoju cywilizacyjnym ze względu na to , ze ktos cos postawił przy drodze polnej ok 200 lat temu?.Taki zabytek winien byc esponowany w muzeum, aby zwiedzający mogli zapoznac się co i po co bylo budowane przy traktach.Obecnie ten zabytek nie spelnia tam swojej roli.

Rafal

Data: 29 maja 2020, 08:10 Historyk z głównym źródłem informacji w Wikipedii. Reprezentuje Pan ludzi jak to się stało nie wnikam. Na przeciwko znajduje się kopiec, grób tysięcy żołnierzy, to dla Pana nie problem? Moralny, duchowy? Zdjęcie z kapłanem. Na profilowym, a myśli Pan o bezczeszczeniu mogły? Czy z Panem jest wszystko dobrze?

????

Data: 29 maja 2020, 08:17 KOGO TO INTERESUJE DLACZEGO TEN SAMORZAD JEST TAK NIEWYDAJNY ? ROZKOPALISCIE CALE MIASTO W JAKIM CELU ?

Plagiat

Data: 29 maja 2020, 08:28 Rozbawiły mnie te pseudorewelacje pana Jana Rokity. Odkrył coś, co jest powszechnie wiadome. Można to nawet wyczytać na facebooku i innych stronach internetowych siedząc w domciu. Ale order się należy, jak nic.

Okolice Konstancina

Data: 29 maja 2020, 09:29 Tu jest ciekawy artykuł Pawła Komosy o tej kapliczce z Moczydłowa. Dla jasności, artykuł z 2013 r. !!!
Zawiera wszystkie informacje o historii tej kapliczki.

https://okolicekonstancina.pl/2013/12/02/kapliczka-w-moczydlowie/Ko-Rytko i inne TOnZ-y i BONzY z Czerska

Data: 29 maja 2020, 18:43 Przykre Panowie z Czerska że tak oponujecie za dotychczasową lokalizacją kapliczki - macie wpisane w nazwie opiekę nad zabytkami a jak dotąd mimo pomiarów i oględzin Pana od Urzecza i Pana od motorówek nadwiślańskim i koła ratunkowego - nie przekonaliście Konserwatora Zabytków o konieczności Natychmiastowego ratowania kapliczki. Opiekę nad zabytkami rozumiecie w kontekście zaledwie 100 letnich krzyżyków nagrobnych na cmentarzu w GK gdzie pochowani są żołnierze - no cóż wielki szacun i za to ale Panowie można i więcej - zachęcam

Rafal

Data: 29 maja 2020, 19:37 Inaczej, Panie Janku przez czyje sady ma iść obwodnica? Dziękuję do widzenia.

pamiętliwy

Data: 29 maja 2020, 19:41 Niedawno konserwator nie pozwalał na rozbiórkę zabytku w gk przy ul.Piłsudskiego przy dworcu autobusowym.
Co mu kto zrobił,co mu kto czego zadał że zmienił zdanie ?

ciekawy

Data: 29 maja 2020, 19:44 W obecnej radzie jest jeszcze ze dwóh radnych co przez lata blokowali budowę obwodnicy naszego grajdoła !
Czy oni teraz są za czy przeciw ?

Mariusz Cholewski

Data: 31 maja 2020, 09:01 Kościół pw. Narodzenia NMP zbudowany w 1682 roku w Warszawie w 1962 został przesunięty o 21 metrów na północ.
Kościół dziś stoi przy al.Solidarności a kiedyś stał przy ulicy Leszno 32.
Więc jaki to problem żeby przenieść kapliczkę setki razy mniejszą od kościoła ?


Groszekk

Data: 31 maja 2020, 20:22 Nie mogę uwierzyć w to co czytam.... P co Wam ludzie kolejna obwodnica??? To jest wg Was rozwój? To zniszczy nasza gminę... I jestem w szoku patrząc na to co robi \"władza\". Jaki fałsz.... Na spotkaniu z mieszkańcami inaczej śpiewaliście, a teraz? Na siłę to forsujecie? Kiedyś władze, które kłamały mieszkańcom w żywe oczy na taczkach się wywodziło. I tak powinno być teraz. Ochyda.... Brzydzę się takimi fałszywymi ludźmi. Postawiliście wszystkich na nogi, kazaliscie słać sprzeciwy, a teraz co? Na siłę chcecie tego koszmaru w naszej gminie? Porażka.... W życiu nie oddam już głosu na żadnego z Was.... I Pan Rokita, taki historyk.... Po grobach żołnierzy chce Pan pchać drogę szybkiego ruchu? Fajnie, proszę przyznać czemu Pan to robi. Bo druga opcja szła przy Pana domu... A fe....

Monika bartys

Data: 5 czerwca 2020, 21:59 musi to zostać bo mamy tam pokestopa jak gramy z meżem i jak jedziemy do pracy

DD

Data: 14 czerwca 2020, 15:31 A ja nie chce obwodnicy pod swoim domem! Gdzie mam sie jeszcze podpisać, ze jestem przeciw?
Niech pan Rokita wypowie sie o prywatnych zyskach ze sprzedaży ziemi pod ta inwestycje. Taki niby patriota, a piękne tereny zostaną zniszczone bezpowrotnie! Ile jeszcze obwodnic potrzebuje Gora Kalwaria???
A wracając do samej kapliczki - taki historyk, a nie walczył wcześniej o jej renowacje - wstyd!!!
Ostatni raz z prywatnej inicjatywy czyściłem i malowałem ta właśnie kapliczkę nie szukając poklasku. Wstydź sie Panie Rokita - wyrodny sąsiedzie!!!

baba

Data: 14 czerwca 2020, 18:19 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Historia ważna dla natępnych pokoleń!

Data: 7 lipca 2020, 05:14 Tabliczka na kapliczce jest dziś nie czytelna a same wcześniejsze jej próby zrozumienia są domniemane ale nie 100%. Kapliczka stoi już 200 lat w tym miejscu i to tworzy już historię. Dlatego nie należy jej przemieszczać aby pozostała dla następnych pokoleń. Taka nasza jest rola chronić cenne jeszcze relikty przeszłości aby mogli się dowiedzieć o niej młodsze i następne pokolenia !!!

Historia

Data: 7 lipca 2020, 05:30 Trzeba kapliczkę wpisać do REJESTRU ZABYTKÓW!