Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Dodano: 25 marca 2020; W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

-  dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;  

 - wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób w odległości co najmniej 1,5 m . Obostrzenie to nie dotyczy osób dla siebie najbliższych- rodzin: małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwa, powinowatych w tej samej linii lub stopniu, osób pozostających w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka, a także osób pozostających we wspólnym pożyciu;

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Cudzoziemcy przebywający w ostatnim czasie poza granicami Polski a pracujący lub mieszkający w Polsce będą mogli przyjechać do Polski, ale będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Dwutygodniową kwarantannę muszą przejść również Polscy obywatele po powrocie do kraju.

(kar)

Źródło: www.gov.pl


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (12)

kru

Data: 25 marca 2020, 18:24 a rolnicy czy mogą pracować na polach

A bedzie

Data: 25 marca 2020, 19:16 Toaleta w końcu czy więcej pielenia i LGBT ?

do kru

Data: 25 marca 2020, 19:17 Nie. Rolnik może jedynie dojechać na pole ;)
\" Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy.\"

Genowefa

Data: 25 marca 2020, 19:46 \"Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób w odległości co najmniej 1,5 m . \'
Jak to zrobić jak na chodniku zostaje metr ponieważ leży wielka ciężka krata która oderwała się od drzwi.
Vis a vis DPS chciałam ją odciągnąć ale jest za ciężka.Co będzie jak rowerzysta głowę rozbije ?

Nick

Data: 25 marca 2020, 20:26 @kru jak zdezynfekują całe pole, to tak ;)

Nn

Data: 25 marca 2020, 20:49 A jak jest z zachowaniem bezpiecznej odległości w dps. Chodzi o pracownik mieszkaniec.

Nick

Data: 25 marca 2020, 21:57 @A bedzie jak zrobisz to będzie.

Stach

Data: 26 marca 2020, 05:54 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

mieszkaniec

Data: 26 marca 2020, 12:08 Ludzie !!! Te przepisy zostały wydane nie po to ,żeby zbierać mandaty , ale żeby ratować Polaków przed chorobą. Nie wymyślajcie różnych sytuacji , tylko postępujcie tak żeby jak najbardziej się izolować. To wasze życie nie partii politycznych.

irek

Data: 26 marca 2020, 14:42 a kiedy bedą umarzane podatki ? z tytulem podatek umorzony z waznym interesem społecznym

adam

Data: 28 marca 2020, 16:42 Tabuny samochodow na obcych numerach na rynku w Czersku. Rodziny z dzieciakami, peletony rowerzystow. To my mamy siedziec po domach a przyjezdnym nasza Straz Miejska kota nie pogoni? Czy wyjazd z Warszawy do Czerska to wyjazd pierwszej potrzeby?? W czerskim GSie Cola lepsza??

janusz

Data: 29 marca 2020, 11:48 kiedy zabronią warszawiakom jeździć rowerami i roznosić korona ścierwo po naszych wsiach my do warszawy na przechadzki nie jeździmy gdzie jest policja bo tu całe tabuny na rowerach z wirusem na plecach a może widły trza ze stodoły wyjąć i zrobić porządek po swojemu w końcu to my też mamy prawo się bać o siebie i swoich bliskich