O co warto zapytać przed wyborem OC?

Dodano: 20 marca 2020; Każdy właściciel pojazdu mierzy się raz w roku z dylematem - jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. Co jednak wpływa na wycenę polisy? Jaki jest jej zakres i dlaczego kalkulator OC to dobry pomysł? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Co to jest OC?

Najprościej można powiedzieć, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które wykupuje się na rok. Ustawy z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi, że właściciele, którzy ubezpieczyli samochód osobowy, są chronieni od odpowiedzialności cywilnej za szkody osobowe oraz szkody materialne powstałe podczas ruchu drogowego, wsiadania i wysiadania z pojazdu oraz w czasie postoju, załadunku i zatrzymania.

 

Co się dzieje, jak minie rok ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. W związku z tym ubezpieczyciel na 14 dni przed zbliżającym się końcu OC ma obowiązek poinformować właściciela pojazdu o tym fakcie, a w razie braku odzewu przedłużyć automatycznie ubezpieczenie. Oczywiście kierowca może sam wybrać polisę w korzystniejszej cenie i nie skorzystać z propozycji dotychczasowego ubezpieczyciela. Musi wtedy złożyć wypowiedzenie poprzedniej umowy - najpóźniej dzień przed jej końcem. Potem może poszukać tańszej oferty. Najwygodniej będzie właścicielowi samochodu poszukać nowego ubezpieczenia OC na mubi.pl. Zrobi to w domu, nawet na dzień przed wygaśnięciem polisy.

 

Czy wszystkie ubezpieczenia OC mają ten sam zakres?

Wyżej wspomniana ustawa dokładnie określa zakres ubezpieczenia OC. Jest on taki sam dla każdego ubezpieczyciela i obejmuje szkody wynikające ze śmierci, uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia - są to szkody na osobie. Zakres OC dotyczy także szkód na mieniu, czyli zniszczenia lub uszkodzenia samochodu. Dzięki ubezpieczeniu osoba, która okaże się sprawcą kolizji lub wypadku, nie będzie odpowiadać finansowo z własnych środków za powstałe szkody. Odszkodowania poszkodowanym wypłaci ubezpieczyciel.

 

Czy brak OC jest karany?

Tak! Karę oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto, które ustalane jest na podstawie ustawy i ogłaszane publicznie na dany rok. I tak w 2020 roku wynosi ono 2600 zł. Kary natomiast naliczana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zależą one od rodzaju pojazdu oraz przerwy w ubezpieczeniu. Dla samochodu osobowego wynoszą one odpowiednio:

- Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni karany jest dwukrotnością minimalnego wynagrodzenia - 5200 zł.
 
- Jeśli przerwa w historii ubezpieczenia OC wynosi od 4 do 14 dni, to opłata wynosi 50% pełnej kwoty karnej - 2600 zł.

- W przypadku uchybienia do 3 dni kara wynosi 20% pełnej kwoty - 1040 zł.

 

Od czego zależy składka OC?

Wycena OC przeprowadzana jest na podstawie wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę dane dotyczące właściciela oraz innych użytkowników pojazdu. Liczy się także sam samochód - w tym pojemność silnika, rodzaj zużywanego paliwa, rok produkcji i model. Istotnym elementem w obliczaniu ceny polisy OC jest także doświadczenie kierowcy oraz jego dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.

Każdy kierowca ma jednak wpływ na cenę ubezpieczenia. Bezszkodowa jazda jest doceniana przez ubezpieczycieli. Rok bez zgłoszenia szkody premiowany jest 10% zniżką na składkę ubezpieczeniową. Po paru latach “czystego” prowadzenia samochodu można mieć już pokaźną ulgę wynoszącą nawet 60%. Niestety zgłoszenie szkody wiąże się z utratą zniżek - nawet do 20% za jedną szkodę.

Młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 25. roku życia, mogą także postarać się o niższą składkę. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie współwłaściciela na swój samochód - ważne, by była to osoba, która ma już wypracowane zniżki. W lutym młodzi kierowcy, którzy skorzystali z takiej opcji, zaoszczędzili średnio 347 zł.

W wielu przypadkach opłaca się wykupić pakiet ubezpieczenia OC i AC u jednego ubezpieczyciela. Wprawdzie składka będzie nieco wyższa, ale za to zakres ochrony kierowcy będzie o wiele większy. Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni od kradzieży czy zniszczeń spowodowanych przez siły przyrody - autocasco tak!

 

Dlaczego warto porównywać ceny w kalkulatorze OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest u wszystkich ubezpieczyciele taki sam. Wniosek z tego płynie jeden - w przypadku tej polisy należy zwracać uwagę przede wszystkim na cenę. Zamiast spędzać wielu godzin na telefonie albo wychodzić z domu w poszukiwaniu najtańszej oferty, można włączyć komputer lub smartfon z dostępem do internetu i szybko znaleźć propozycje najtańszych w kalkulatorze OC. Zajmuje to zazwyczaj parę minut i polega na wypełnieniu prostego wniosku. Dodatkowo od razu otrzymuje się konkretne spersonalizowane oferty. W razie wątpliwości można zadzwonić do doradcy i zapytać o szczegóły.