O czym warto wiedzieć, wybierając zraszacze do ogrodu?

Dodano: 21 listopada 2022; Z całą pewnością dla większości osób jedną z najpiękniejszych pór roku jest właśnie lato. To właśnie wtedy możemy korzystać w pełni ze słońca, odpoczywać i cieszyć się z relaksem w cieniu drzewa. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy właścicielami terenu zielonego, tarasu lub nawet niewielkiego ogródka, wypoczynek nabiera innego znaczenia.

Z całą pewnością dla większości osób jedną z najpiękniejszych pór roku jest właśnie lato. To właśnie wtedy możemy korzystać w pełni ze słońca, odpoczywać i cieszyć się z relaksem w cieniu drzewa. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy właścicielami terenu zielonego, tarasu lub nawet niewielkiego ogródka, wypoczynek nabiera innego znaczenia. W sytuacji, kiedy w dowolnym momencie dnia możemy korzystać z relaksu na zewnątrz, z pewnością cenimy to szczególnie. Jednak warto wiedzieć o tym, że zarówno posiadacze różnego rodzaju ogrodów, warzywnych grządek, czy nawet trawników, w tym okresie przeżywają niezwykle intensywny czas, dotyczący pielęgnacji roślin. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, w jakie zraszacze warto zainwestować i czy takie rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich ogrodach. Zachęcamy do lektury.

 

Nawadnianie ogrodu nie tylko latem

Chyba sporo osób zgodzi się z faktem, że w naszej klimatycznej strefie już od dłuższego czasu obserwujemy okresy bez opadów deszczu. Rośliny odczuwają to w sposób szczególny. Nie tylko rolnicy martwią się swoimi planami i zbiorami, ale właściciele ogrodów również mocno stresują się pracą włożoną w dotychczasową pielęgnację strefy zielonej. W takich okresach przetrwanie suszy bywa naprawdę trudne i powinno być również dobrze przemyślane. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nowoczesne systemy nawadniające, ale ciągle jeszcze mnóstwo ludzi korzysta z tradycyjnych metod nawadniania. Kiedy jesteśmy właścicielami niewielkiej powierzchni zielonej, z pewnością korzystanie z konewki lub węża ogrodowego nie sprawia nam wiele trudności. Pamiętajmy jednak o tym, by nie marnować wody, co w przypadku wyżej wymienionych rozwiązań może być dość powszechne. Dlatego też w dzisiejszym tekście zastanowimy się, na jaki system nawadniania warto się zdecydować, by jednocześnie zadbać o nasz ogród i uwzględnić aspekt ekonomiczny w przypadku wody. Z pewnością zraszacze będą tutaj świetnym wyborem.

 

Skuteczne nawodnienie ogrodu

O tym, jak skutecznie nawadniać nasze rośliny, czy po prostu całą przestrzeń zieloną, powinniśmy myśleć już na etapie planowania ogrodu. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy decydujemy się na inwestycje w systemy nawadniające, które wymagają ingerencji w glebę. Ponadto również wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że można cieszyć się własnym terenem zielonym bez konieczności nawadniania go. W tym celu decyduje się na wysłanie trawnika, który rzekomo nie wymaga pielęgnacji. Jednak tego typu założenie jest błędne i musimy pamiętać o tym, że trawa także wymaga odpowiedniego nawodnienia. W tym celu potrzebne nam będą zraszacze do trawy, które zapewnią najbardziej efektywne nawadnianie.

Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że nawadnianie zależy od wybranej przez nas roślinności. Znajdziemy takie okazy zielona, które w okresach suszy doskonale sobie poradzą, a z kolei inne wybierają zacienione miejsce i tym samym powinny być mocno nawodnione, by móc kwitnąć. Dodatkowo należy pamiętać również o tym, że nawadnianie powinno rozpoczynać się od kwietnia lub maja do utrzymywać końca września, a nawet niekiedy październik. Oczywiście wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych i niekiedy proces ten może się przedłużyć.

 

Zraszacze, w które warto zainwestować

Wspomnieliśmy już o tym, że popularnym rozwiązaniem są zraszacze do trawy. Oczywiście znajdziemy także zeszycie obrotowe, które będą doskonałym wyborem w przypadku niewielkiego i okrągłego ogrodu. Zraszacze oscylacyjne wybierane są do dużych i średnich powierzchni zielonych, a także mogą być świetnym rozwiązaniem w przypadku trawników. Tam, gdzie ogród posiada regularny kształt, przypominający kwadrat lub prostokąt, można w nie z powodzeniem zainwestować. Popularne są także zraszacza sektorowe, które wybierane są to naprawdę do dużych powierzchni. Dysza tutaj będzie działała pod ciśnieniem wody i obracała się kołowo.

Tak naprawdę wszystkie z tych modeli będą niezwykle efektowne. Dbają one o dostarczenie wody na określonym terenie i niewątpliwie wspomagają nawadnianie roślin. Dodatkowo możemy liczyć na to, że uda nam się tutaj zaoszczędzić wodę.

 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego rozwiązania do naszego ogrodu zawsze pozostaje kwestią indywidualną i powinniśmy o tym pamiętać, jeszcze przed dokonaniem zakupu. Należy uwzględnić różnorodne parametry, które będą decydujące. Znaczenie będzie miało między innymi uwarunkowanie terenu, roślinność w naszym ogrodzie i jej wymagania, a także nasze osobiste preferencje.