Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej – jak będzie przebiegać

Dodano: 27 stycznia 2021; W środę odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej: Centralny Port Komunikacyjny - Góra Kalwaria - A2 (Mińsk Mazowiecki).

Na samym początku spotkania z przedstawicielami samorządów zainteresowanych przebiegiem nowej drogi zaznaczono, że na obecnym etapie mowa jest o potencjalnych, możliwych korytarzach przebiegu A50, a nie o wariantach przebiegu. Prezentowane korytarze mają ok. 5 km szerokości i dopiero w ramach jednego z korytarzy zostaną przygotowane możliwe warianty przebiegu nowej autostrady.

Tomasz Żuchowski – pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – podkreślał kilkakrotnie, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Szczegółowy przebieg trasy określi dopiero projekt. Podobnie kwestia wygląda z węzłami komunikacyjnymi. One również zostaną określone dopiero na etapie projektu technicznego.

Cała droga ma mieć łącznie 400 kilometrów, i będzie mieć po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. GDDKiA szacuje, że na samą dokumentację potrzeba będzie powyżej 100 mln zł.

Według GDDKiA konsultacje społeczne w sprawie przebiegu trasy odbędą się w 2022 roku, a ostateczny przebieg nowej obwodnicy będzie ustalony najpóźniej do końca 2023 roku. Realizacja inwestycji będzie odbywała się etapowo do 2035 roku.

W trakcie spotkania przedstawiono cztery warianty korytarza autostrady A50. Jako najkorzystniejszy wskazano kombinację korytarza czerwonego i niebieskiego. Oba zakładają, że trasa przebiegnie na północ od Góry Kalwarii.

Z przedstawionej prognozy ruchu dla korytarza czerwonego wynika, że w 2040 roku największy ruch (76 109 pojazdów na dobę) ma być na odcinku Karczew (DW801) - Góra Kalwaria (DK79). Podobnie będzie w wariancie niebieskim - 64 371 pojazdów na dobę.

Wykluczono możliwość przebiegu nowej drogi po dotychczasowym śladzie drogi krajowej nr 50. Jak podkreślono nie ma możliwości rozbudowy tej drogi do parametrów autostrady, m.in. ze względu na zwartą zabudowę. - Musielibyśmy burzyć budynki – przyznał Tomasz Żuchowski.

Poinformowano także, że nie ma możliwości wykorzystania istniejącej, nowej obwodnicy miasta do wyznaczenia przebiegu A50 ze względu na parametry i przekrój. GDDKiA na pytanie przedstawiciela gminy Góra Kalwaria - Piotra Chmielewskiego - czy będzie jeszcze brana pod uwagę możliwość budowy OAW na południe od miasta, odparła, iż po analizie taki wariant okazał się nieuzasadniony. Wyjaśniono, że im dalej od stolicy powstanie droga, tym mniej chętnie kierowcy będą ją wybierali ze względu na wydłużony czas przejazdu.

Potwierdzono, iż most na Wiśle ma zostać zlokalizowany na północ od mostu kolejowego.

(mat)

Oto korytarze zaprezentowane podczas spotkania (aby powiększyć kliknij w obrazek):




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (39)

Killzone

Data: 27 stycznia 2021, 15:29 Tęczowy zawrót głowy :)

Czyli

Data: 27 stycznia 2021, 16:33 Krzaki Czaplinkowskie przestają istnieć, odliczanie rozpoczęte.

niejasne

Data: 27 stycznia 2021, 16:49 Takie te mapy, że dokładnie nie można odkodować, na tym etapie powinny być szczegółowe przebiegi pokazane przez konkretne miejscowości wsie...specjalnie pewnie aby ludzie prawie nic nie widzieli...

Qala

Data: 27 stycznia 2021, 16:53 do Czyli

A może Moczydłów :-)

Hahahaha

Data: 27 stycznia 2021, 17:06 Ruch lotniczy zamarł to Krzywousty z karłem zrobią centralny port za miliardy szekli no gratulacje naprawdę dla Polaków i tzw elit które nami rzadza jak w szachach

Marek

Data: 27 stycznia 2021, 17:34 Przez Czarny Las

Woodpecker

Data: 27 stycznia 2021, 17:37 250 000pln za samą dokumentację za 1km/b obwodnicy?!? To jest jakiś niesmaczny żart?!? A może śfagrom i kuzynom decydentów kalkulatorki się popsuły?
P.S.
Mając na uwadze, jak ,,profesjonalnie,, nasze władze podeszły do tematu Puławskiej 2, to raczej osoby czytające powyższy art. tejże drogi nie dożyje ....

Marek

Data: 27 stycznia 2021, 20:32 To jedyna szansa na pobudzenie gospodarcze tej zapomnianej przez Boga okolicy...

Łiskacz

Data: 27 stycznia 2021, 20:46 Brawo.
Mam tam w poblizu 1800 kw .
Wartosc mojej ziemi pójdzie w górę.Budować, szybko budować.Będę bogaty.

o.a

Data: 27 stycznia 2021, 21:03 zgadzam się z \"niejasne\" , przydałaby się szczegółowa informacja dot. miejscowości naszej gminy, przez które ma przebiegać, wydaje mi się to ważne z perspektywy mieszkańców

Cccc

Data: 28 stycznia 2021, 05:21 Zanim skończą w 2035 po 3 pasy w każdym kierunku to wtedy się okaże że potrzeba po 5pasów,a pierwszy odcinek będzie do remontu

prawo (lewo)

Data: 28 stycznia 2021, 08:35 Wynika z mapy iż w każdym wariancie miejscowości takie jak Moczygłów, wólka Dworska , Krzaki Czaplinkowskie i część Czarnego Lasu już mogą zaczynać pozbywać się swoich nieruchomości po jeszcze cenach rynkowych

nsz

Data: 28 stycznia 2021, 08:46 @Marek
pełna zgoda. Skrzyżowanie autostrady i drogi krajowej przyciągnie inwestorów. Zobaczcie jak się rozwinęły miejscowości na zachód od Warszawy. Pruszków i okolice, Janki. To wszystko dzięki S2, S7, S8. Dla mieszkańca Góry Kalwarii, super sprawa, bo jak będzie jechał do Warszawy to przejedzie jakąś estakadą, a jak będzie chciał jechać np. nad morze, to kilka kilometrów do węzła i już będzie jechał bezpiecznie i wygodnie autostradą.

k1

Data: 28 stycznia 2021, 09:58 Przez tereny Moczydłowa i tak miała biec trasa DW724-bis, o którą gminy KJ i GK mocno zabiegały. Przeszkodą była niemożliwa-do-ominięcia-ani-przesunięcia zabytkowa kapliczka. Korytarz zarezerwowany na potrzeby odcina DW724-bis najprawdopodobniej zostanie wykorzystany dla A/S50. Być może GDKiA będzie miało większe możliwości w kwestii kapliczki.

Henio

Data: 28 stycznia 2021, 11:07 \"Wykluczono możliwość przebiegu nowej drogi po dotychczasowym śladzie drogi krajowej nr 50. Jak podkreślono nie ma możliwości rozbudowy tej drogi do parametrów autostrady, m.in. ze względu na zwartą zabudowę. - Musielibyśmy burzyć budynki\" Powyższy cytat świadczy tylko o tym, ze te cymbały nawet nie zadały sobie trudu spojrzenia na choćby zdjęcia satelitarne, że o wizycie w terenie nie wspomnę. Wystarczy przejechać się DK50 od Grójca do Góry czy nawet dalej, faktycznie sama \"zwarta zabudowa\". Dla porównania \"korytarz preferowany\" puszczony przez nowe osiedla... Szkoda gadać. Pocieszające jest tylko to, że jest szansa pogonić te pisowskie kmioty przy okazji najbliższych wyborów. Wtedy z wielkim hukiem upadnie koryto dla pociotków pod szumną nazwą CPK a razem z tym chora idea A50.

mieszkaniec

Data: 28 stycznia 2021, 12:36 Do Henio
A czy ludzie mieszkający przy trasie \'50\" to mają się bez przerwy przebudowywać weście pod uwagę to że bardzo dużo budynków zostało zmiecionych z horyzontu przez drogę 50 nam wystarczy już tego smrodu i hałasu niech Wam to zrobią i posmakujecie wtedy \"cywilizacji\" zobaczycie wtedy ten dobrobyt


nsz

Data: 28 stycznia 2021, 15:51 @Henio
tak się wydaje, ale na skyscrapercity przeanalizowano rozbudowę DK50 do A50 i wyszło, że taniej i łatwiej wyjdzie nowym śladem poprowadzić drogę. Weźmy okolice Góry Kalwarii, obwodnica nie nadaje się na rozbudowę do autostrady, bo nie ma rezerwy i wszystkie obiekty trzeba byłoby zburzyć i budować od nowa. Potem most. Ten co jest zostałby dla ruchu lokalnego, a nowy miałby się wbijać w Kosumce? Okolice DK50 przy Grójcu są zabudowane, a tam na węzły trzeba sporo miejsca. Takich miejsc na DK50 jest wiele i naprawdę łatwiej zrobić nową drogę po nowym śladzie, a tą co jest zostawić dla ruchu lokalnego.

er.

Data: 28 stycznia 2021, 16:35 Sama droga to oczywiście szansa na rozwój gminy, natomiast zastanawia mnie, dlaczego ma ona iść przez środek miejscowości. Trasa ma iść np. przez środek Moczydłowa, gdzie można by było przeprowadzić ją 2-3 km dalej na północ i wtedy A50 idzie przez pola, łąki i lasy na granicy Wólki i Brześć.

Marcin

Data: 28 stycznia 2021, 19:35 Pólnocny odcinek oddalony jest id Warszawy 50 km. Jakim cudem zgadzamy się by południowy odcinek przechodził 30 km od Warszawy przez Góre Kalwarię, Szkołę w Kątach i pobliskie domy. 6 pasów będzie tak głośno, że odechce sie nam przeprowadzać na te tereny. Nie ma żadnych szans by ktoś wybudował tam dom. Odpowiedz, że nie będzie się opłacało kierowcom jechać tyle kilometrów jest kiepska. Tyle samo trasa na południe co na północ. 50 kilometrów od Warszawy!!!!

kuzyn tego ministra

Data: 28 stycznia 2021, 23:04 Szkoda, że nie mam w rodzinie tego ministra od Wesolej, to bym sobie załatwił dalej od domu.
Taka sprawiedliwość i prawo.

nielogiczne

Data: 29 stycznia 2021, 12:46 GDDKiA na pytanie przedstawiciela gminy Góra Kalwaria - Piotra Chmielewskiego - czy będzie jeszcze brana pod uwagę możliwość budowy OAW na południe od miasta, odparła, iż po analizie taki wariant okazał się nieuzasadniony. Wyjaśniono, że im dalej od stolicy powstanie droga, tym mniej chętnie kierowcy będą ją wybierali ze względu na wydłużony czas przejazdu.


To jest nie do pomyślenia 30 km od Wwy - 30 km od centrum Nowego Jorku jest jeszcze nowy Jork. 30 km od Warszawy to niedługo będzie Warszawa, tu są lasy tereny do zamieszkiwania przez ludzi pracujących w Wwie, tereny przyrodniczo wartościowe, niczym w parku narodowym, z mikroklimatem lepszym niż cały Konstancin, a oni chcą nam autostradę zbudować.
Na północ może być dalej autostrada od Wwy a od południa nie?

ars

Data: 29 stycznia 2021, 15:01 geniusze, na północy jest kampinos i logicznie, że trasa nie przejdzie przez jego środek

kampinos

Data: 29 stycznia 2021, 17:14 przez kampinos nie przejdzie a przez Las chojnowski zielone południowe płuca Warszawy ma przechodzić???

Henio

Data: 29 stycznia 2021, 22:05 Prawda jest taka, że im dalej w linii prostej od Warszawy tym gęstość zabudowy jest mniejsza. Obecna, nie wspominając o tym co się już buduje lub jest planowane. Do linii kolejowej Tarczyn-GK jest bardzo gęsto i non stop się dalej buduje. Dalej do DK50 z resztą też. Potem jest coraz luźniej, ktoś to podważy? Argument, że jeśli A50 puści się kilka km niżej na południe to kierowcy nie będę nią jeździć jest tak absurdalny, że aż szkoda go komentować. Nikt się nie będzie nad tym zastanawiał, poleci jak mu wygodniej albo A2 albo A50 (chyba, że jakieś nakazy np. dla ciężarówek jadących tranzytem wprowadzą). Już wybudowali A2/S2 w środku Warszawy, spytajcie mieszkańców np. Wawra jak im się obecnie tam mieszka (a prawdziwy sajgon zacznie się po otwarciu tunelu). Teraz kilka/kilkanaście km na południe chcą budować A50. Przecież gdyby nawet dziecko to projektowało to narysowało by tą drogą dalej. Zero myślenia przyszłościowego. Piszecie że taniej zrobić A50 niż przebudować DK50, może i tak ale czasem warto zrobić coś drożej ale lepiej. A może w ogóle odsunąć się jeszcze kilka km na południe od obecnego śladu DK50? Piszę oczywiście o okolicach GK. Tam w większości są łąki i sady. Po co na siłę wpychać się między nowe domy i resztki lasów? Zwróćcie uwagę, że już nawet w latach 50-tych projektujący linię kolejową 12 (kolejowa południowa obwodnica Warszawy) mieli więcej wyobraźni. Ile się odsunęli od Warszawy i jaką wtedy miała ona powierzchnię? Teraz 70 lat później PISowscy geniusze proponują obwodnicę drogową bliżej Warszawy niż zrobiono to w przypadku torów 70 lat temu. Szkoda gadać.

STOP

Data: 31 stycznia 2021, 13:39 Do polityków PISu i innych osób mających wpływ na AOW.
Przekażcie górze proszę że najgłupszy najmniej uzasadniony a nie “najbardziej uzasadniona ekonomicznie, przyrodniczo i społecznie będzie budowa miksu wariantów czerwonego i zielonego.” Wariant czerwony i zielony jest bezmyślnym niszczeniem mikroklimatu okolic Lasu Chojnowskiego, który jest taki jak w parku narodowym, jest lepszy niż w całym Konstancinie uzdrowisku. Czy ktoś tu był na miejscu? Tu są łosie, sarny, jelenie, szlachetne zwierzęta i ptaki. Tu jest sypialnia Warszawy, która rozwija się. Budowane są nowe domy.
30 km od centrum Nowego Jorku jest Nowy Jork, 30 km od Wwy będzie niedługo Warszawa, dlatego przewidujący gospodarz powinien budować obwodnicę Wwy dalej za Górą Kalwarią, bo Warszawa się rozrasta szybko.
Nie niszczcie RAJU okolic Lasu Chojnowskiego, który pamięta powstańców z Powstania Warszawskiego (schronienie), lądujących tu cichociemnych. To są tereny istotne z punktu przyrodniczego, ochronnego, obronnego. ZŁOTO leśne, przyrodnicze, powietrze jak w górach. Nie niszczcie tego, zostawcie nas w spokoju.


Kuba

Data: 1 lutego 2021, 11:58 Postarajcie się wywalczyć zjazd w GK, bo w pierwotnej koncepcji nie ma o nim mowy. Słabo by było, jakbyśmy zostali z Autostradą, na którą nie można wjechać...

wojtek

Data: 1 lutego 2021, 13:48 Ludzie nie denerwujcie się.Pisiory za co się nie wezmą to spieprzą,wydoją ile się da i pomysł padnie.Zarobią nieliczni,może jakiś instruktor albo handlarz broni.Jeszcze nie rozpoczęły się prace nad projektem a złodzieje ze sPISku zarabiają krocie za pierdzenie w krzesło (niejaki horała ) Tak więc spokojnie obywatele my nie doczekamy końca tej pseudo inwestycji . Banda łupieża z Żoliborza wydoi ile się da i tyle.

nsz

Data: 2 lutego 2021, 09:38 @Kuba
we wszystkich opracowaniach jest węzeł DK79 i A50 więc będzie dobre połączenie. To o co powinna zabiegać gmina i powiat, to o odpowiednią infrastrukturę towarzyszącą i odpowiednia dużą ilość estakad i przepustów pod przyszłe drogi gminne i powiatowe. Mogą powalczyć np o nasadzenia wokół nowej drogi, tak by zminimalizować uciążliwość drogi. Niestety pokemony zamiast starać się coś ugrać, to w imię walki politycznej negują i jedyną radę jaką mają, to zróbcie to u sąsiada. Ciekawe czy nad morze będą chcieli jechać nowymi drogami S7 lub A1, czy będą woleli tłuc się po starych?

Kuba

Data: 2 lutego 2021, 13:11 Czyli, żeby węzeł był z drogą klasy GP, to wychodzi gdzieś w Mikówcu w okolicy 51.994674059364954, 21.170060774572654
Co dalej z pieszą obwodnicą:
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/117-pttk-mazowsze-warszawska-obwodnica-turystyczna
?

nsz

Data: 3 lutego 2021, 10:03 @Kuba
Może być w tym miejscu, a może być kilka kilometrów dalej.
Linie na mapie oznaczają środek 5-cio kilometrowego pasa w którym ma być droga! To znaczy, że ta droga może być zrówna przed jak i za np. Moczydłowem.

Najgorzej jak widzę np. na pejsie imbecyli, co płaczą, że im dom wyburzą. Głupcy to jest 5-cio kilometrowy pas!

Droga bardziej na południe nie ma sensu. Jak będzie tak jak w innych europejskich stolicach drugi krąg około 20 - 30km od centrum to nim jeżdżą. Jak będzie za daleko to będzie pusta. To jest już przetestowane i przeanalizowane w całej Europie! Większość jeździ z nawigacją. Jak będzie mała różnica kilometrów to ze względu na ograniczenia prędkości i natężenie ruchu nawigacja wskaże większy krąg. Jak będzie za dużo kilometrów do nadrobienia, to nawigacja pokaże S2. Ciężarówek bym nie przeceniał, bo tranzyt to mniej niż 10 tysięcy samochódów. Na S2 ponad 90% to ruch aglomeracyjny. Dzisiaj wszyscy już wiedzą, że S2 zamacha się do 2025 roku i trzeba robić następne drogi.

Mieszkaniec

Data: 6 lutego 2021, 23:53 Ludzie! Jak puszczą obwodnicę powyżej Góry Kalwarii to zostanie odcięta od Warszawy a smród i hałas jaki przy tym powstanie będzie nie do zniesienia! Ceny działek spadną a najbardziej rozwijająca sie okolica dla domów jednorodzinnych czyli Kąty, Tomice, Baniocha oraz szkoła przestaną mieć wartość. Jak ktoś myśli, że puszczenie obwodnicy na północ od Góry Kalwarii coś wniesie dla miasta to gratulacje dla burmistrza i tych wszystkich ludzi. Obwodnica powinna być oddalona tak jak północna nitka okolo 50 km od Centrum Warszawy czyli poniżej Góry Kalwarii przez pola jakie tam sie znajdują. Zresztą plan zagospodarowania tych terenów jest znany od dawna.
Ludzie budują domy w Katach, Tomicach i Baniocha na potęgę a my pozwalamy na takie obwodnice przez te działki między domami - niech ktoś rozliczy się z tymi planistami to może zrozumieją wartość terenów zielonych a przed wszystkim zabudowy jednorodzinnej!

Do Łiskacz

Data: 6 lutego 2021, 23:59 Łiskacz widzialeś kiedyś działki z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną blisko autostrady, ktorych wartosc wzrosła?
Kto chce mieszkać z dziećmi w halasie i smrodzie ?

do mieszkaniec

Data: 11 lutego 2021, 17:41 Chłoptasiu ja mieszkam na południu wśród jabłonek i pól. Jak ci nie pasuje ten przebieg to się przeprowadź. Jestem bardzo zadowolony, z tego przebiegu bo mam ciszę i spokój. Dolina Czerska jest fantastyczną zasłoną przeciwko takim przedsięwzięciom. Tu ludzie szukają spokoju i ciszy a w Kątach czy Tomicach to budują się ci co codziennie dojeżdżają do Warszawy i dla nich to lepiej, bo będą mieć mniejszy ruch na drodze.

Odpowiedz na ostatni komentarz człowieka z sadu

Data: 13 lutego 2021, 20:04 Ludzie wypisujecie tu jedni na drugich! Zamiast pomyslec o przebiegu autostrady przez pustostany jak to jest w cywilizowanych krajach typu Niemcy to piszecie używając słów „chłoptasiu” itd oraz mieszkaniu w jablonkach - zero rozsądkowego myślenia i brak szacunku do człowieka! Trasa powinna przebiegać poniżej Góry Kalwari obok trasy 50 przez pola a potem wzdłóż Wisły tak by nie dzielić wsi i przebiegać przez domostwa czy tereny zalesione - chrońmy lasy bo daja nam tlen.
Kąty, Tomice oraz Baniocha mają duży wzrost mieszkańców i widać to po now powstających domach. Autostrad w krajach zachodnich nie buduje sie przez takie tereny.


Mieszkaniec Góry Kalwarii

Data: 13 lutego 2021, 20:12 Obwodnica powinna odbijać poniżej Góry Kalwarii i potem do góry wzdluż Wisły tak by nie przechodzila przez domostwa wsi wokół miasta. Każdy będzie miał dostęp i nikomu nie będzie przeszkadzała. Jest już obwodnica idąca ze wschodu na północ miasta, 50-tka na południu i pod nią można zrobić autostradę i nie będzie przeszkadzała. Jeżdzę obwodnicami duzych miast na Zachodzie i prawie zawsze prowadzą przez pola gdzie nie ma domostw.


Janek Mieszkaniec Góry

Data: 18 lutego 2021, 20:24 Mądrzy ludzie! Siła w ich walce o zdrowie dla dzieci: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26796159,warszawa-bez-wschodniej-obwodnicy-przez-wesola-decyzja-srodowiskowa.html
Wygrali i nie będzie autostrady. Może my też powalczmy by ludziom przez domostwa nie puścili tego badziewia.
Jest obwodnica między Wilanów a Konstancin. Niech ja dokończą i zrobią kolej jak w innych zachodnich krajach.

Sasiad

Data: 25 lutego 2021, 21:12 Jak miło patrzeć i czytać
https://linia.com.pl/2021/02/25/autostrada-pozbawi-nas-domow-i-zniszczy-przyrode/
Walka mądrych mieszkańców zdających sobie sprawę co wniesie do ich życia taka autostrada na terenach mieszkalnych. A my mieszkańcy Góry Kalwarii co myślimy ? Czy coś zrobimy ?

Michał

Data: 21 marca 2021, 19:11 Wszystko jest do zrobienia problem jest budżet. Np. w Niemczech autostrady biegną wszędzie także przez tereny zurbanizowane. Budują wiaduktami górą albo tunelami pod miasteczkami wiele razy takimi trasami jechałem. Jak wspominałem jedynym ograniczeniem może być tylko budżet.

GRA123

Data: 12 października 2021, 07:39 Ludzie tutejsi nic nie zyskają, a tylko stracą. Nie sądzę, żeby nieruchomości zyskały na wartości, a przeciwnie. Już teraz w.trakcie dyskusji o konkretnym przebiegu autostrady wartość ziemi maleje, bo nikt nie zainwestuje w niepewny interes. Nie sądzę, żeby gmina zyskała. To będzie obwodnica Warszawy, a więc każdy będzie przejeżdżał w miejsce docelowe a nie korzystał z.uslug okolicznych zakładów. Zbudują jeden węzeł na terenie gminy albo i nie. Mieszkańcy będą odjeżdżać autostradę całymi kilometrami wdychając spaliny.
Zresztą nie widzę, żeby samo miasto zyskało ekonomicznie po wybudowaniu obwodnicy. Poza tym że w mieście jest mniejszy ruch, to wcale ani handel ani.uslugi się nie.ozywily, wręcz przeciwnie. Miasto jest jeszcze bardziej prowincjonalne . Typowana sypialnia i nic poza tym.