Oferta dla parafii z Czerska. Burmistrz Strzyżewski napisał list

Dodano: 8 września 2023; GoraKalwaria.net Burmistrz Góry Kalwarii - Arkadiusz Strzyżewski - skierował list do ks. Jacka Broćka oraz parafian Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Czersku. Chodzi o ofertę zakupu gruntu pod Muzeum Szkuty Czerskiej, złożonej parafii przez marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika.

W związku z konsultacjami prowadzonymi w Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Czersku, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski skierował list do ks. Jacka Broćka oraz Parafian, z prośbą o odczytanie go podczas niedzielnych Mszy św.

List opublikowano na stronie urzędu miasta, aby informacje  informacje o  ofercie zakupu gruntu pod Muzeum Szkuty Czerskiej, złożonej parafii dotarły do jak najszerszego grona Mieszkańców, przede wszystkim Czerska.     

Na wstępie burmistrz przypomina, że w 2009 r. u podnóża wzgórza, na którym wzniesiono Zamek Książąt Mazowieckich, została odnaleziona szkuta wiślana, nazwana później czerską. "Obecnie długi na 31 metrów statek z ostatniego ćwierćwiecza XV wieku znajduje się w Rybnie na Mazowszu, gdzie jego elementy poddawane są konserwacji. Za kilka lat ten unikat na skalę europejską będzie można wyeksponować. Ponieważ szkuta została znaleziona na naszym terenie, władzom gminy leży na sercu, aby zabytek ten powrócił do Czerska i tu pozostał. Od trzech lat czynimy intensywne starania, aby Muzeum Szkuty i Urzecza powstało w okolicach zamku. W naszej ocenie tego typu atrakcja przyczyniłaby się do rozkwitu Czerska, ale również przywróciła mu należyte miejsce na turystycznej mapie Mazowsza. Jestem przekonany, że na budowie muzeum zyskałyby inne czerskie zabytki" - pisze Arkadiusz Strzyżewski.  

Dalej informuje, że "Gmina i Samorząd Województwa są zainteresowane utworzeniem wspólnej instytucji kultury, dającej gwarancję, że skarb, jakim jest szkuta, oraz inne znalezione w Czersku artefakty pozostaną dobrem publicznym i przede wszystkim zostaną w profesjonalny sposób wyeksponowane na Ziemi Czerskiej".

- Niestety, mimo trzyletnich starań zarówno gminy, jak i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, do tej pory nie udało się pozyskać odpowiedniego gruntu w dość bliskiej odległości od zamku, na którym mogłoby urzeczywistnić się Muzeum Szkuty. Działka nr 537/3 w obrębie Czersk 0015, należąca do Parafii (tzw. księża góra), wydaje się idealnym miejscem na tego rodzaju przedsięwzięcie - uważa burmistrz.

- Dla dobra rozwoju Czerska oraz całej gminy, w celu umożliwienia powrotu szkuty do miejscowości, w której została odnaleziona, proszę Państwa o poparcie tego projektu i wyrażenie zgody na nabycie wskazanego gruntu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego tylko i wyłącznie w celu budowy Muzeum Szkuty i Urzecza - zwraca się do parafian Arkadiusz Strzyżewski. - Nie zaprzepaśćmy tej ogromnej szansy - apeluje.  
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (6)

Marek

Data: 8 września 2023, 15:21 Ale co to za oferta? Jakieś wielkości działka i ile za nią zapłacą? Kasa do kieszeni kurii czy Czerska?

PawełM

Data: 8 września 2023, 19:14 Biorę popcorn, colę i siadam w pierwszym rzędzie.
Kler "skupuje" grunty za max. 1%, ciekawe za ile sprzeda.

Wyborca

Data: 8 września 2023, 19:26 Jeszcze nigdy nie słyszałam żeby kościół katolicki coś ludziom ofiarował. Od 2 tysięcy lat, to narody pracują na kościół który grunta powiększa więc nie ma szans na cud w Czersku

Aha

Data: 10 września 2023, 20:23 Muzeum szkuty to dopiero bedzie atrakcją na miare wszechczasow hahahahahahahahahahahhah

Jarek

Data: 11 września 2023, 10:14 @Aha.. Dla inteligentnych ludzi będzie to atrakcja . A dla ... nie będzie to atrakcja .. szkoda i przykre że tacy nie myślący ludzie mają prawo głosować .

oldman

Data: 15 września 2023, 10:22 Proście, a będzie wam dane.
Darmo dostaliście, darmo dawajcie.