Opublikowano ważny dokument dla historii Góry Kalwarii

Dodano: 27 marca 2021; Archiwum Głównego Akt Dawnych zaprezentowało ostatnio zachowany w ich zbiorach XVII-wieczny dokument zawierający przywilej lokacyjny dla miasta Nowa Jerozolima, czyli dla obecnej Góry Kalwarii.


News will be here

W zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych zachowały XVII-wieczne dokumenty zawierające przywileje dla miasta Góra Kalwaria, zwanego wówczas Nowa Jerozolima. Wśród nich jest również dokument wystawiony przez biskupa Stefana Wierzbowskiego w 1672 roku, w którym określił prawa i obowiązki mieszkańców. Dowiadujemy się m.in., że w mieście mogą się osiedlać jedynie katolicy („Ludzi podeyrzanych ani inszey wiary oprócz samey świętey katolickiey żadną miarą przechowywać nie będą”). Z uwagi na sakralny charakter miejsca fundator zakazał urządzania zabaw i biesiad w karczmach, za wyjątkiem wesel, które „jako najskromniej odprawować powinni". Gdyby natomiast w mieście ujęto jakiegoś groźnego przestępcę, należy go odesłać do Warszawy, aby tam był sądzony i stracony. W końcowej części tekstu, spisanej prawdopodobnie własnoręcznie przez samego Wierzbowskiego, zawarto zapisy zobowiązujące mieszkańców do wysyłania swoich dzieci na cowieczorną modlitwę do kaplicy.

- Dokument ten jest znany, jego kopia była prezentowana m.in. w wydanej w 2011 r. publikacji pt. „Vinea Christi (Winnica Chrystusowa)” w przekładzie s. Małgorzaty Borkowskiej OSB. Czerski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami planuje także umieścić skan tego przywileju w II tomie najstarszych ksiąg metrykalnych parafii Nowa Jerozolima - informuje w mediach społecznościowych regionalista, dr Piotr Rytko.

Z całym dokumentem można zapoznać się TUTAJ.

(mat)




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

Mówią Wieki

Data: 21 kwietnia 2021, 23:17 Niesamowite

nikos

Data: 6 czerwca 2021, 10:30 A to dziwne. Skąd wiec tylu obywateli z żydowskim pochodzeniem w Górze?

Dariusz M.

Data: 6 czerwca 2021, 19:18 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

mieszkaniec

Data: 7 czerwca 2021, 05:54 @nikos
Przyjeżdżają na rowerach .

Katolik ale nie polski katolik

Data: 9 czerwca 2021, 13:07 Super, “biskup okreslil prawa i obowiazki mieszkancow”.

Mam wrazenie ze przez prawie 400 lat nic sie nie zmuenilo.