Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Osuszanie budynków - co warto wiedzieć?

Dodano: 22 września 2021; Nadmierna wilgoć w domu czy mieszkaniu to wbrew pozorom bardzo częsty problem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Zwykle może to być wina uszkodzonej instalacji wodociągowej, niezakręcony kran, powódź u sąsiada na górze, nieszczelny dach w trakcie ulewy itd. Zależnie od tego jaka jest skala zdarzenia, samo zebranie wody i pozostawienie podłóg i ścian do wyschnięcia może nie wystarczyć. W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań, dzięki którym można uniknąć rozwoju pleśni i grzybów. Warto zapoznać się z najważniejszymi metodami osuszania budynków.

Co warto wiedzieć o osuszaniu budynków?


Pozbycie się nadmiaru wilgoci i mokrych ścian wcale nie należy do najtrudniejszych zadań. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie odkładać osuszania zbyt długo. Im później tym mogą mieć miejsce większe straty. Skuteczne osuszanie ścian jest możliwe jedynie przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby skutecznie pozbyć się problemu. Mogą oni dokładnie dobrać zakres działań do danego przypadku, tak aby efekt prac był jak najlepszy.

Można wyróżnić wiele popularnie wykorzystywanych metod osuszania ścian. Każde z dostępnych rozwiązań jest przeznaczone do konkretnego problemu i do konkretnych sytuacji. Wśród najpopularniejszych metod można wyróżnić metody:

- kondensacyjne,

- adsorpcyjne,

- oparte na podczerwienie,

- mikrofalowe,

- elektro - fizyczne.

Najskuteczniejsze rodzaje osuszania


Bardzo ciekawym i chętnie wykorzystywanym rodzajem osuszania budynków jest osuszanie adsorpcyjne. Metoda ta polega na wykorzystaniu specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet najmniejszych cząsteczek wilgoci! Osuszanie adsorpcyjne jest bardzo ekologiczne i bezpieczne dla mieszkańców.

Inną możliwością jest osuszanie kondensacyjne. Wiąże się ono z wykorzystaniem specjalnego parownika. Urządzenie to zasysa powietrze, a później skrapla parę wodną i usuwa z powietrza nadmiar wody.

Ciekawe jest także osuszanie metodą mikrofalową. W ten sposób można uzyskać bardzo szybkie i spektakularne efekty. Ten rodzaj osuszania jest przeznaczony zwłaszcza gdy mowa o dużych poziomach wilgotności. Urządzenie działa trochę jak kuchenka mikrofalowa. ogrzewa się wilgotne powierzchnie, a podczas tego procesu nadmiar wody zostaje uwolniony i dostaje się na zewnątrz. Urządzenie nie generuje zbyt dużych kosztów i jest bardzo łatwe w użyciu.

Ostatnią możliwością, o której warto wspomnieć jest osuszanie elektroosmozą. Aby usunąć nadmiar wilgoci wykorzystuje się prąd stały. Montuje się w odpowiedni sposób elektrody, a energia przepływa między nimi w ścianie tym samym powodując przemieszczanie się wilgoci z góry ku dołowi. Kropelki, które się tam pojawią przedostają się do ziemi.

Skala zwilgocenia


Mury są niezwykle chłonne. Zbyt duży kontakt z wodą, może doprowadzić do niemałego zamoknięcia. Gdy wilgoć wejdzie głębiej, dodatkowo może mieć miejsce pęknięcie tynku oraz łuszczenie się farby, a w skrajnych wypadkach rozwój grzybów i pleśni. Przez podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej metody osuszania należy przede wszystkim sprawdzić poziom wilgotności muru. W tym celu przyda się profesjonalny wilgotnościomierz. Jest to bardzo małe urządzenie, które działa na baterie. Można je kupić lub wypożyczyć. Ponadto, firmy, które zajmują się profesjonalnym osuszaniem budynków z pewnością w swojej ofercie mają możliwość sprawdzenia wilgotności ścian. W tym celu najczęściej wykorzystują metodę karbidową polegającą na pobrani i poddaniu analizie próbek pochodzących ze ścian. Jeśli wyniki pomiarów przekraczają 8% należy jak najszybciej zdecydować się na osuszanie. Po wszystko, badanie należy powtórzyć i sprawdzić czy wynik jest już prawidłowy.

Usługa osuszania budynków jest przeprowadzana przez profesjonalne firmy. W razie potrzeby warto zapoznać się z ofertą i zdecydować na podjęcie współpracy. Warto zaznaczyć podkreślić, że na osuszaniu nie powinno się oszczędzać, ponieważ wilgoć może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych konsekwencji.

O oszuaniu budynków przeczytasz więcej na poniższych stronach.

https://dezynfeusz.pl/osuszanie-budynkow-osuszanie-scian/
https://skuteczneusuwanie.pl/osuszanie-budynkow/
https://ddd-katowice.pl/osuszanie-budynkow/