Oszczędności w gminnej oświacie budzą duże emocje

Dodano: 1 czerwca 2024; GoraKalwaria.net Zaplanowane przez magistrat zmiany w oświacie mają dać 4 mln zł oszczędności. Sprawa ta wywołała duże emocje. Wiceburmistrz Mateusz Baj tłumaczy, iż zmiany są konieczne. Inaczej nauczyciele straciliby pracę.


News will be here

Sprawą na ostatniej sesji na wniosek radnego PiS Jakuba Rącza zajęła się Rada Miejska.

Radny w mediach społecznościowych poinformował, że zaczęli zgłaszać się do niego mieszkańcy wyrażający swoje obawy związane z „cięciami budżetowymi dotyczącymi wydatków na oświatę”.

Dalej radny wskazał, że „w ostatnim momencie przed ostatecznym ustawowym terminem zatwierdzenia arkuszy organizacyjnych, szkoły otrzymały informację o ich niezatwierdzeniu przez organ prowadzący, czyli de facto przez pana burmistrza. Dyrektorzy otrzymali szereg zmian, które miały zostać wprowadzone do arkuszy w celu uzyskania oszczędności”.

Co więcej, skarbnik gminy Ewa Sobiepanek poinformowała, że „oszczędności po wprowadzonych zmianach wyniosą 50% dotychczasowych wydatków ponadwymiarowych, głównie na wynagrodzenia nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. W sumie oszczędności te mają wynieść około 4 mln zł”.

Radny dopytywał, jak udało się osiągnąć oszczędności na takim poziomie przy jednoczesnym braku redukcji etatów i utrzymaniu dotychczasowego poziomu edukacji i opieki dla naszych uczniów. „Pani skarbnik wyjaśniła, że oszczędności na takim poziomie zostały osiągnięte głównie dzięki wliczeniu godzin ponadwymiarowych, które nasi nauczyciele wyrabiali prowadząc różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, w pensum” – pisze Jakub Rącz.

Jego zdaniem „oszczędności na tak wysokim poziomie mogą odbić się na dobru dzieci i pracowników szkół”.

O sprawę zapytaliśmy wiceburmistrza Mateusza Baja, który odpowiada za oświatę w Górze Kalwarii.

- Optymalizacja wydatków w oświacie wynika przede wszystkim z dostosowania arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny do rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zmiany poprzedzone były spotkaniami ze wszystkimi dyrektorami gminnych szkół i przedszkoli. Zaplanowaliśmy taką organizację pracy placówek, aby dzieci były właściwie zaopiekowane, a nauczycielom nie trzeba było wręczać wypowiedzeń, a jedynie zredukować tzw. godziny ponadwymiarowe” – wyjaśnia Baj.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (41)

Nauczyciel

Data: 1 czerwca 2024, 15:00 Puste słowa i do tego nie prawdziwe. Nauczyciel współorganizujący kształcenie zamiast 20 h był cały czas że swoim uczniem i go wspierać będzie miał np 15 godzin z uczniem plus w tym 5 h zaj.rewalidacyjnych
Na które będzie musiał czekać i mieć okienka bo przecież dziecka nie weźmie podczas innych zajęć...nie wiem jak burmistrz sobie to wyobraża. Do tego nieprawda jest to że zmniejszyli i ucieli godziny ponadwymiarowe i na tym będą oszczędności a tak naprawdę nie którzy byli zmuszeni odejść bądź obniżyli etaty. Chcieli żeby Dyrekcja pozwalniala nauczycieli tylko chyba ktoś musiałby pracować charytatywnie bo z kim zostawić dzieci ? Burmistrz chyba myślał że odbiorą dzieci rodzice od razu po zajęciach. Zbulwersowana jestwm ilością godzin biblioteki jak mamy szerzyć czytelnictwo ? Tak to promujemy że czytanie ma duży wpływ na rozwój a co robimy w tym momencie??? Ja rozumiem że chodzi o to żeby mieć głupie społeczeństwo ale dzieci lubią zajęcia w bibliotece czy wypożyczają książki. Panie Burmistrzu chyba nie tedy droga....

MK

Data: 1 czerwca 2024, 16:19 Ale na podwyżkach dla Burmistrz rajców kasa musi być.
Budżet budżetem BYLE KORYTO PEŁNE

Mieszkanka

Data: 1 czerwca 2024, 17:10 To dlaczego sami sobie dają podwyżki Radnym sołtysom na czele z Burmistrzem ??!!

??????????

Data: 1 czerwca 2024, 17:18 Czy w ZGK też będą oszczędności, a może już są bo niedoczyszczone ścieki znów popłynęły Wisłą !

Rodzic

Data: 1 czerwca 2024, 18:22 Oj tym nauczycielom ..wiecznie krzywda ...łapią godziny w kilku szkołach ..nadgodzin .kupa ...i tylko czychaja gdzie by tu jeszcze się załapać...nauczycielka wspomagająca pracuje w 3 placówkach...szkoła podstawowa ..przedszkole . integracyjne ..i jeszcze przedszkole prywatne ...Pytam ..jak oddana jest swojej pracy taka nauczycielka ..jeszcze dojazd do tych placówek .. .pan radny Racz drąży temat ..i dobrze ..tylko uczciwie trzeba przyjrzeć się pracy .nauczycieli ..w kilku różnych placówkach .. czy wydajny i oddany dziecku jest wspomagający .biegając po kilku różnych placówkach..jak państwo myślicie????

Do rodzic

Data: 1 czerwca 2024, 19:15 Nauczyciel pójdzie do innej gminy i tam go chętnie wezmą
A co z naszymi dziećmi?
To DZIECIOM odebrano tych nauczycieli. Dzieciom niepelnosprawnym

Ciekawy

Data: 1 czerwca 2024, 19:17 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Poinformowany przez kuratorium

Data: 1 czerwca 2024, 19:21 Dlaczego te zmiany wprowadza się po zaopiniowaniu arkuszy przez związki zawodowe i kuratorium oświaty
Prawo obliguje do tych opinii, a obecne arkusze ich nie mają
Niech się pan wytłumaczy MB lub AS

Janusz

Data: 1 czerwca 2024, 19:25 Pan Baj mówi wiele, niekoniecznie prawdę. To jak to jest raz mówi, że te oszczędności wynikają z audytu, którego nie było, innym razem że arkusze dostosowują do wymogów MEN. Myślę że mieszkańcy to tym razem wszystko wyjaśnią. Od a do z.

Zszokowany

Data: 1 czerwca 2024, 19:25 Jak można zaoszczędzić 4 bańki i nikt nie straci?

Janusz

Data: 1 czerwca 2024, 19:26 Pan Baj mówi wiele, niekoniecznie prawdę. To jak to jest raz mówi, że te oszczędności wynikają z audytu, którego nie było, innym razem że arkusze dostosowują do wymogów MEN. Myślę że mieszkańcy to tym razem wszystko wyjaśnią. Od a do z.

Stary wyga

Data: 1 czerwca 2024, 19:29 A ja myślę że inicjatorem tych zmian jest właśnie skarbnik
Szkoda, że na sesji miała tak mało do powiedzenia i taka miła

Wolontariuszka

Data: 1 czerwca 2024, 23:10 Kochani, burmistrz przed wyborami dał kiełbasę wyborczą w postaci rozbudowy trzech szkół. Tyle, że po wyborach okazało się, że to uczniowie i nauczyciele zapłacą za tą kiełbasę a burmistrz i świta mają wygodne posadki i niemałe pieniądze.
Drodzy Rodzice nie martwcie się o swoje dzieci. One będą zaopiekowanie przez nauczycieli, których przymusi się do pracy bez wynagrodzenia: praca w sobotę, po godzinach. Trzeba, bo przecież łaskawcy dają tym głupim nauczycielom pracę i ci powinni z wdzięczności tyrać ku chwale władz najjaśniejszych. A te może znowu zapomną zabezpieczyć kasę na wynagrodzenia, jak to miało miejsce w grudniu kilka lat temu.

Zgred

Data: 2 czerwca 2024, 07:21 A przed wyborami jakie.deklaracje dla najmłodszych, szkoły, organizacja czady wolnego... i jeszcze cuda wianki na kiju.. a po wyborach zabrać dzieciom pomóc, dzięki której w szkole czują się bezpiecznie i mogą do niej uczęszczać....
Gmina musi oszczedzsc,.ale na tej samej sesji przyznała sobie podwyżki...
Ludzie kochani za kogo macie nas wyborców i mieszkańców???

Oki

Data: 2 czerwca 2024, 08:34 Nauczyciele niech się zastanowią, na siłę wymyślają zajęcia dodatkowe aby kasę zarobić, łapią etaty w kilku szkołach, a dzieciom rujnują plan zajęć, zmieniając go co godzinę. Chyba skończyła się samowolka nauczycielska. Usłyszałem kiedyś od nauczyciela takie słowa, " to my rządzimy w szkole i co mam się podoba to my zrobimy, dzieci i wy rodzice macie się dostosować." Może wreszcie zrozumieją że szkoła nie jest ich tylko nas.

Wku

Data: 2 czerwca 2024, 08:57 Drogi Rodzicu, czy gdyby teraz musial Pan pracować za 1/2 swojej pensji byłoby ok i bez pomyslu zmiany pracy lub szukania dodatkowej? Gdyby nauczyciele mieli etaty nie musieliby latac i pracować w kilku szkołach. Chyba ze spoleczenstwo oczekuje, ze nauczyciel ktory sam cale zycie sie ksztalci bedzie pracowal za darmo a siebie i swoje dzieci wykarmi piachem.

M.

Data: 2 czerwca 2024, 10:14 Uderzyli w najmłodszych, w najbardziej niewinnych. Skandal. Ranczo Wilkowyje to mało powiedziane. Cała akcja zrobiona tak nieumiejętnie że aż wola tomo pomste do nieba. Tłumaczenia Pana Baja - kicz i blebleków. Dużo słów mało treści. Tak odpowiada tylko ktoś kto nie wie co powiedzieć i kręci jak cyganka tobołkiem. WSTYD!!!

Odpowiedz do rodzic

Data: 2 czerwca 2024, 10:16 W Polsce brakuje ponad 20 000 nauczycieli. Jeżeli nie będą świadczyć swojej pracy w kilku placówkach to nasze dzieci pozostaną bez wsparcia.
No chyba, że wypełnimy lukę nauczycielami z Ukrainy tak jak stało się z lekarzami.


Rada

Data: 2 czerwca 2024, 13:20 Nauczyciele uśmiechać się, cała Polska ma się uśmiechać! A wy po staremu grymasicie styrani po 100 - godzinnej miesięcznej pracy !

monika bartys

Data: 2 czerwca 2024, 15:31 głosowaliscie na Strzyzewskiego ! to tera macie :/

Nl

Data: 2 czerwca 2024, 17:05 Nie pracuję w Górze, ale ta ekipa mnie bulwersuje. Ja jakiś burmistrz i skarbnik śmie podwyższać sobie wynagrodzenie a na oświacie oszczędzać. Bezczelność wlielka,wdup.ch się poprzewracało!

Asia

Data: 2 czerwca 2024, 20:47 Do rodzic.Nauczyciel pracuje w 3 szkołach żeby uzupełnić etat bo nie ma godzin w szkole macierzystej.

Ewa

Data: 3 czerwca 2024, 07:02 Nauczyciele stracili etaty, a dzieci zajęcia w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej.

Aleksandra Fedynicz - Komosa

Data: 3 czerwca 2024, 10:07 Szkoda, że w artykule nie przytoczono całej dyskusji, która wywiązała się w tym punkcie obrad. Głos zabierali radni, m.in. szereg pytań miały członkinie Komisji Oświaty Rady Miejskiej. Myślę, że warto mieć pełny obraz zaistniałej sytuacji. Moje wątpliwości budzi powoływanie się wiceburmistrza Baja na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. O które rozporządzenie chodzi? O to, które określa, jakie pozycje mają się znaleźć w arkuszu? Bo ta wypowiedź sugeruje, że to Ministerstwo zaleca redukcje i oszczędności. Bzdura.
Szanowni Państwo, te oszczędności polegające m.in. na ograniczeniu godzin wsparcia uderzają w dzieci. Matematyka nie kłamie, a tu jest ona niezbędna. Posłużę się konkretnym obrazem: przykładowo dziecko w orzeczeniu ma zalecone: wsparcie nauczyciela współorganizującego proces kształcenia, terapię psychologiczną i rewalidację. Ale to organ prowadzący decyduje ILE będzie tych godzin. I zgodnie z decyzją władzy dziecko będzie miało wsparcie nauczyciela współorganizującego, ale nie na wszystkich lekcjach, tylko na połowie, tzn. nie na 25, tylko na 15 lub 10. Proszę mi uwierzyć, to nie wystarczy. Dziecko, które ma zalecone wsparcie nauczyciela współorganizującego, w większości przypadków powinno mieć to wsparcie na wszystkich lekcjach. I najlepiej, jeśli będzie to ten sam nauczyciel. Piszę to z całą odpowiedzialnością, bo w klasach, w których uczę, są dzieci, którym towarzyszą nauczyciele współorganizujący. I oni wykonują niesamowitą robotę – czuwają nad tym konkretnym dzieckiem, które ze względu na swoje dysfunkcje WYMAGA nieustannej czujności. W klasach liczących 25 – 32 dzieci, taki nauczyciel to skarb, ponieważ dziecko otrzymuje takie wsparcie, jakiego potrzebuje. Drugi przykład tego samego dziecka – zalecona terapia psychologiczna. I tutaj organ prowadzący wpada na pomysł, że może nie raz w tygodniu, czy dwie godziny w tygodniu, tylko raz na dwa tygodnie. Może nie terapia indywidualna, tylko grupowa, na przykład w grupie 10 – osobowej. To tak, jakbyście udzielali Państwo pierwszej pomocy 10 osobom jednocześnie. NIE DA SIĘ. Trzecie zajęcia zalecone przez poradnię – rewalidacja. Zalecenia burmistrza – grupa, nie indywidualnie , 1 godzina co drugi tydzień. Zajęcia w grupie – w porządku, POD WARUNKIEM, że w tej grupie będą dzieci o podobnych dysfunkcjach i podobnym stopniu funkcjonowania. Ale 1 godzina co drugi tydzień? I jakie efekty takie zajęcia mają przynieść? Sami Państwo oceńcie straty – nieodwracalne.
Żeby uniknąć zarzutu, że bronię własnego interesu, od razu zaznaczam: ja NIE prowadzę takich zajęć, ani nie jestem nauczycielem współorganizującym. Ale jestem nauczycielką z długoletnim stażem pracy – 26 lat w szkole to naprawdę sporo. I z tej perspektywy wiem, że jak zaczyna się grzebać w oświacie – redukować, szukać oszczędności itp. – to nie wróży niczego dobrego. A jeśli przy okazji podaje się do wiadomości publicznej informacje, które mijają się z prawdą, to już naprawdę niedobrze. Tak jak w przypadku owego rozporządzenia, lub tzw. „audytu”. Precyzyjniej – analizy arkuszy organizacyjnych, która (zgodnie z zapisem umieszczonym przez autorkę dokumentu) „zlecona analiza dokumentacji organizacyjnej szkół i przedszkoli nie ma charakteru audytu ani kontroli w rozumieniu odrębnych przepisów”. Z tego też powodu „Nie stanowi także dla Gminy wiążącej wykładni prawnej”. Pozdrawiam wszystkich Czytających.


ciekawy

Data: 3 czerwca 2024, 10:30 Nadal pytam, czy to prawda że audyt, który nie jest audytem koszyoował 50 tysięcy?


Do p. M Baja i p E Sobiepanek

Data: 3 czerwca 2024, 12:14 Ustawa prawo oświatowe
Art 51, ustęp 1, punkt 12 zadania kuratora oświaty
" Opiniuje arkusze przed ich zatwierdzeniem"- to skrót tego punktu
Art 110 ust 1-3
Opinia ZZ i KO
CZY TO MACIE???

Babcia

Data: 3 czerwca 2024, 12:22 Smutny obraz ..smutnej rzeczywistości....chłopiec ma 3 opiekunow . podobno
.pomoc psychologa pedagoga. logopedy ..i nauczyciela .wspomagającego ..a zachowanie coraz gorsze
....brak widocznych postępów .w nauce
i zachowaniuu.....o co w tym wszystkim chodzi???

mieszkaniec

Data: 3 czerwca 2024, 14:00 zastanawiam się, czy w poprzednich latach szaf ZOPO i nadzorujący go burmistrz pozwolili na wypływanie w każdym roku po 4 mln złotych? W trakcie kadencji to ok. 20 milionów. Przecież to czysta niegospodarność i złamanie dyscypliny finansów publicznych.
A skoro już szukamy oszczędności, to może zamiast podwyżek wynagrodzeń burmistrzów i członków Rady Miejskiej obniżka wynagrodzeń, tak delikatnie, o 10%? ile oszczędności byłoby w skali roku?

Do burmistrza

Data: 3 czerwca 2024, 16:36 Dlaczego w programie wyborczym tego nie oglaszaliscie! Bezczelni! 5 lat i dowidzenia! Bardzo się ludzie pomylili !!!!!

@M.

Data: 3 czerwca 2024, 16:55 Aż.P. Baj wie co mówi. To było zaplanowane. Najpierw bez sensu, pomysłu i odrobiny refleksji rozpoczynamy rozbudowę trzech szkół, potem sami zainteresowani ją sfinansują. Gdyby jednak nie wygrali wyborów uwierzcie mi pierwsi by krzyczeli, że okrada się dzieci a to ONI nie zaplanowali pieniędzy na pokrycie kosztów rozbudowy. Takie cyniczne zagranie.
A pan Baj, no cóż sama doświadczyłam jak z uśmiechem i patrząc w oczy mija się z faktami.

Oburzona

Data: 3 czerwca 2024, 19:14 Bezczelni!!!!!!!

Kulfon

Data: 4 czerwca 2024, 00:22 Prawda jest taka że to na nas wszystkich odbije się w przeszłości taka decyzja . Teraz stracą nauczyciele i dzieci z problemami rozwojowymi i dysfunkcjami a w perspektywie lat stracimy wszyscy. Źle, czy niedostatecznie prowadzone dzieci, będą za kilkanaście lat, nie przygotowanym do życia społeczeństwem. Proponuję pomyśleć i przemyśleć Panowie i Pani Sobie-Panek ( pisownia celowa)
Spodziewałabym się bardziej po włodarzach programu ROWER+
Czerwona kartka od rodzica!Alka

Data: 4 czerwca 2024, 06:26 Oto i odezwała się pani Komosa ..która na wszystkim się zna najlepiej...tylko że Pani 5 minut minęło....ano i właśnie trzeba oddać się pracy .i uczyć tych dzieciaków ..a.nie oglądać się na wspomagającego ..zawsze były jakieś trudne dzieci i nikt o wspomagających nie słyszał ..nauczyciel .jeden był dla wszystkich dzieci w klasie i co ..dawał radę ..teraz .tych specjalistów jest kilku ..a problemów z uczniem coraz więcej ...bo to jest też takie oglądanie się spychanie ..to nie do mnie należy ..i już ktoś tu wspomniał o tym ..Pani Komosa ..jesteś nauczycielem .doświadczonym i musisz tak zorganizować swoją lekcje żeby uczniowie słuchali czekali na lekcje z Panią ...a tak nie jest i tu żaden wspomagający nic nie zrobi najgorsze jest to że do szkół w G K wkracza polityka ..bo ktoś nie może pogodzić się z tym że nie został wybrany. i zamiast uczyć dzieciaków wsadza nosa w kompetencje burmistrza.. ffeee .. I jeszcze zapytam w której to szkole jest 32 ucznow w klasie ?może ktoś wie.

nsz

Data: 4 czerwca 2024, 07:38 brakuje 4 milionów zł? Ja wiem gdzie szukać. Najpierw ZGK. Ile kosztował zarząd, dyrektorzy, specjaliści itp. za poprzednika, a ile teraz? Potem zlikwidować wydział promocji miasta. Pozbyć się wice i pewnie już mamy 4 miliony zł rocznie.

mieszkanka

Data: 4 czerwca 2024, 07:39 prawo oświatowe mówi o opiniowaniu, więc p. wiceburmistrz jako prawnik doskonale wiedział, że tak naprawdę to nic nie znaczy i od strony prawnej nie ma podstaw do postawienia zarzutów. Formalnie opinia była.
Niestety, jak to przy każdych wyborach, najpierw obiecują, potem obiecują i na zakończenie znowu obiecują, a życie sobie, ale tak jak ktoś napisał, gdzie był nadzór nad tym tematem w poprzedniej kadencji?

Wyborca rozczarowany

Data: 4 czerwca 2024, 12:42 To może do ZGK już nie dokładać!!!

Judasze

Data: 4 czerwca 2024, 13:16 Najpierw podwyżka uposażeń a potem sie zobaczy !

Stefan

Data: 5 czerwca 2024, 08:44 Nie rozumiem ludzi głosujących na obecnie rządzącego burmistrza to tak jak by strzelić sobie w kolano na nic pieniędzy nie ma ale żeby było ciekawiej na tym samym posiedzeniu kiedy mówiono o cięciach kosztów i oszczędnościach rządzący przyznali sobie podwyżki płac to jest dopiero chamstwo

moim zdaniem

Data: 7 czerwca 2024, 13:57 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ooo

Data: 8 czerwca 2024, 14:00 Co do wypowiedzi Pana burmistrza Baja, że żaden nauczyciel nie zrezygnował z pracy, nikogo nie zwolniono :
zgodnie z Kartą Nauczyciela, wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej 3 mce przed rozpoczęciem roku szkolnego, tj. do 31.05 - w tym roku był to dzień wolny, arkusze zatwierdzono w ostatnim możliwym czasie tj. Chyba 28.05 i poinformowano nauczycieli o cieciach 29.05 i tak naprawdę to mieli czas około 3 godz na podjęcie decyzji. Takie wyrafinowane działania, może wymislil Pan Bogdan z ZOPO albo Pani Skarbnik? Bo kto w tak krótkim czasie podejmie tak ważna decyzję? Gdyby poinformowano chociaż 2 tyg wcześniej, to pewnie specjalistów by w gminie nie było.

Rodzic

Data: 9 czerwca 2024, 11:51 Zmienić burmistrza, skarbnika, dyr zopo!