Oto największe bolączki komunikacji miejskiej w Górze Kalwarii

Dodano: 11 sierpnia 2022; Na zlecenie Urzędu Miasta zewnętrzna firma przygotowała analizę optymalizacji transportu miejskiego na terenie gminy Góra Kalwaria.

W ubiegłym tygodniu Czytelnik zwrócił się za naszym pośrednictwem z pytaniem do władz gminy w sprawie dodatkowych połączeń linii 742 w godzinach 6-8 rano oraz 16-18 (połączenie powrotne z Warszawy).

- W tej chwili jest sierpień i wszystkie miejsca siedzące zajęte, plus osoby stojące, od września z autobusu zaczną korzystać uczniowie klas średnich, a od października studenci. Od czasu podwyżki cen paliwa znacząco zwiększyła się liczba osób korzystających z połączenia. Za miesiąc zacznie się tłok, a od października „armagedon”, tak jak to było w ubiegłym roku, dodatkowo wejdą zapewne zalecenia rządu aby trzymać dystans – napisał Pan Leszek.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oznajmił, że w najbliższych tygodniach Urząd Miasta postara się sprawdzić rzeczywiste obłożenie autobusów linii 742, aby z tą wiedzą móc ewentualnie zwrócić się do przewoźnika wnioskiem o zwiększenie liczby autobusów.

Sprawą dodatkowych autobusów na linii 742 Urząd Miasta próbowała zainteresować w styczniu tego roku radna Beata Mika, która złożyła interpelację. Gmina zleciła wówczas badanie obłożenia komunikacji publicznej.

Naszemu reporterowi udało się zapoznać z dokumentem opracowanym na zlecenie samorządu. Został on stworzony na podstawie m.in. ankiet internetowych i przeprowadzanych w pojazdach komunikacji. Zawiera on wnioski przedstawicieli mieszkańców oraz zalecane przez firmę rozwiązania i działania.

W raporcie założono, że do 2030 r. liczba mieszkańców gminy wzrośnie z 27 tys. do 28 tys. 400 osób.

Przedstawiciele mieszkańców w swoich wnioskach przedstawili następujące postulaty:

- brak kursów linii nr L13 oraz L28 w weekend,
- brak połączeń PKS Polonus w niedziele oraz zbyt mała liczba połączeń w sobotę na trasie Góra Kalwaria – Piaseczno przez Baniochę,
- zwiększenie częstotliwości linii nr L28 oraz L13,
- utworzenie przystanku przy ul. Mickiewicza,
- bezpośrednia linia autobusowa przez ul. Puławską oraz Konstancin do stacji metra Kabaty oraz Wilanowska,
- modyfikacja trasy autobusy L25 w celu zapewnienia obsługi komunikacyjnej miejscowości Karolina przy drodze krajowej nr 50. Wnioskodawca proponuje remont drogi łączącej DK50 oraz miejscowość Krzaki Czaplinkowskie w celu poprowadzenia tamtędy linii komunikacyjnej, modyfikacja trasy linii L30 w taki sposób aby linia obsługiwała tereny miejscowości Coniew, Pęcław.
- umożliwienie przesiadki dla mieszkańców miejscowości Brześce w Konstancinie na autobus jadący do Piaseczna, tak aby dotrzeć do szkoły na godzinę 8:00 w Piasecznie oraz po godz. 15:00 podczas powrotu ze szkoły (konieczne przyśpieszenie linii nr 724 o godz. 7:48 z Klarysewa)
- zwiększenie częstotliwości linii nr 742 w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym,
- korekta rozkładu jazdy L28 w kier. Konstancina w związku z dojazdami do szkół
- dopasowanie rozkładów jazdy L13 oraz L28
- wydłużenie linii L28 do miejscowości Kąty lub dalej Dobiesz
- ponowne uruchomienie przystanku na trasie linii nr L28 przy ul. Spokojnej oraz ul. Szkolnej w Baniosze.

Proponowane rozwiązania/działania:

1. Uruchomienie przystanku przy ul. Fryderyka Chopina
2. Uruchomienie przystanku Mikówiec
3. Dodatkowy przystanek na ul. Kalwaryjskiej dla linii nr L25 i L30
4. Połączenie miejscowości Brzumin poprzez wjazd kieszeniowy linii nr L30
5. Zwiększenie częstotliwości linii nr L13 L25 oraz 742 w szczytach komunikacyjnych (dojazd do Piaseczna oraz
Warszawy)
6. Uruchomienie weekendowych kursów linii nr L13
7. Wydłużenie linii nr L13 lub L25 oraz 742 do przystanku Czersk Zamek w okresie od maja do września
9. Nowa linia obsługująca południowe tereny Gminy (mapa na kolejnym slajdzie)
10. Zwiększenie ilości kursów linii PKS Grójec – Góra Kalwaria przez Karolinę
11. Przyśpieszenie ostatniego kursu linii nr L13 z godziny 23:32 w kierunku Góry Kalwarii
12. Dodatkowy kurs linii nr L13 około godz. 12:30 w kierunku Piaseczna
13. Zwiększenie częstotliwości linii nr L21 w szczytach komunikacyjnych do 90 minut
14. Opóźnienie kursów linii nr L21 w weekendy z godz. 7:45 w kierunku Konstancina Jeziorny
15. Dodanie dodatkowej pary kursów dla linii nr L21 w weekendy
16. Przeniesie pierwszej pary kursów z rana na wieczór dla linii nr L28

Oto, jak wdrażana jest analiza zwróciliśmy się do wiceburmistrza Mateusza Baja, który odpowiada za sprawy transportu na terenie gminy. - Zwróciliśmy się do ZTM o zbadanie możliwości i oszacowanie kosztów dodania czterech kursów autobusu 742 w godzinach, gdy podróżuje nim najwięcej pasażerów. Chodzi o dwa dodatkowe kursy do Warszawy (6.30 i 7.30) i dwa do Góry Kalwarii (16.30 i 17.30) – mówi nam Mateusz Baj. - Rozmawiamy też z ZTM o możliwości modyfikacji trasy autobusu 742 w ten sposób, by kursował on ulicami Skierniewicką, Budowlanych i Kalwaryjską oraz o wydłużeniu tej linii w weekendy – od czerwca do września - do Czerska – dodaje.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (12)

B

Data: 11 sierpnia 2022, 12:39 Wypełniłam wówczas tę ankietę. Zawierała jedynie pytania zamknięte. Najwyraźniej podmiot pytający nie chciał poznać zdania mieszańców, bo nie umożliwił wpisywania wolnych wniosków. Żadnych! Trudno coś ulepszyć nic nie zmieniając. A przecież chyba taki miał być cel - optymalizacja organizacji transportu zbiorowego. A nie, pokazanie, że nie jest tak źle i tak na nic innego nie mamy pieniędzy. W ankiecie też nie było ani słówka o kolei, a przecież jak się okazało, korzysta z tej formy komunikacji wiele osób i prawdopodobnie korzystałoby jeszcze więcej gdyby była tu druga strefa WTP. Choć wiem, że jest to związane z dużymi kosztami, ale mogłoby się to okazać mocno rozwojowe dla gminy. Wtedy też gmina miałaby znaczny wpływ na organizację przejazdów KM do GK.

Nikoś i Władeczek

Data: 11 sierpnia 2022, 14:55 Nie zawracajcie gitary !
Zamek i perseidy to jest ważny interes społeczny ,ważniejszy niż zagęszczacz .

stan

Data: 11 sierpnia 2022, 18:58 A ci z Rybia na 742 dalej na pichote w kierunku wilanowa??/WSZYSTKO przez centrum miasta?/

WPI

Data: 11 sierpnia 2022, 20:13 742 idealnie jakby pojechał dalej ul. Kalwaryjską, Budowlanych do Skierniewickiej i zrobić pętlę przy PKP. Idealne rozwiązanie, tym bardziej że okolice basenu to najprężniej rozwijająca się część miasta.

M

Data: 11 sierpnia 2022, 20:36 A kiedy zaczną budować metro z Kabat do GK ?

MichałAnioł

Data: 11 sierpnia 2022, 23:30 Kto oszacował, że przez 8 lat będzie nas więcej o 1,4 tys w gminie? Po co komu płacić za takie analizy jak widać gołym okiem ile jest tu nowych, nowych i nowych osób, za 8 lat to będzie nas 35 tys, taka Warszawka z całej Polski, która chciałaby mieszkać w Wawie ale jej nie stać, więc osiedli się w GK, czym prędzej róbcie te kolejne połączenia autobusowe i pociągowe, bo osiedle "Alternatywy 4" rozbudowuje się.

emeryt

Data: 12 sierpnia 2022, 09:11 Nie bardzo rozumiem tego lamentu. Wiele lat jeździłem i jeżdżę rowerem. Też bym chciał by było więcej stanowisk dla rowerów, a tego brakuje na mieście. Tylko mamy dobre władze, trzeba spojrzeć co zrobiono w mieście. Krytykować można, alce czasami burmistrza czy nową tą od rady pochwalić też trzeba. Radni wiedzą co dla nas dobre. Tu przecież mieszkają.

też emeryt

Data: 12 sierpnia 2022, 15:17 emeryt napisał; "Krytykować można, alce czasami burmistrza czy nową tą od rady pochwalić też trzeba. Radni wiedzą co dla nas dobre. Tu przecież mieszkają."
A za co ich chwalić ?
Jestem pamiętliwy i pamiętam ,że pierwsze kamery zawisły na dwóch budynkach w rynku i obserwują kosze by nikt do nich nie wrzucił czasem śmieci.
Inny przykład : ktoś z mieszkańców zwrócił uwagę że na ul. Kalwaryjskiej jest za mało ławek, bo gdyby ktoś szedł na cmentarz to by sobie przysiadł i odsapnął.

Odpowiedź z ratusza "ławki nie są do przesiadywania"
Na tym zakończę bo mi szkoda czasu w ym mieście władza się zmieni ,ale mentalność zostaje !

Mateusz

Data: 12 sierpnia 2022, 15:58 Wypełniałem ankietę mając nadzieję na poprawę połączenia, a właściwie jego przywrócenie, z Czerska do Piaseczna i Warszawy. Teraz czytam sugestię pewnie jak zwykle kosztowną, by 742 jeździło do Czerska w weekendy. Pytam: czy to w trosce o mieszkańców Czerska? Najwyższy czas podziękować tym nieudacznikom za współpracę

Zosia

Data: 12 sierpnia 2022, 19:35 niech L13 jezdzi czesciej!

Pasażerka

Data: 13 sierpnia 2022, 20:30 Nie tylko ja pytam: kiedy L13 wróci na trasę Góra Kalwaria - Zalesie Górne - Piaseczno?Duża część mieszkańców i uczniów korzystała z tego połączenia. Było idealne na tej właśnie trasie.

My z Solca

Data: 16 sierpnia 2022, 22:56 Solec jest jedną z nielicznych miejscowości która nie ma komunikacji miejskiej. Do najbliższego przystanku w kierunku Piaseczna jest 3 km. Do Konstancina przystanek przy Mondii także około 3 km. Zarówno ludzie starsi jak i dzieci pozbawieni są możliwości dojazdu do Konstancina, Piaseczna czy Warszawy. Nie wszyscy mają samochody, nie zawsze jest możliwość zawiezienia dziecka np. na dodatkowe lekcje czy starsza osobę na rehabilitację leczniczą ( CKR) Jak długo będzie trwała ta sytuacja. A podatki płacimy jak pozostali mieszkańcy gminy. Solec jest duża wsią jest kilka osiedli więc potrzebna jest jak najszybciej komunikacja przez naszą wieś, żeby można dostać się np. do Konstancina czy Piaseczna