Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Paleta CMYK — co to jest?

Dodano: 28 sierpnia 2019; Paleta CMYK powstała, by usprawnić pracę firm poligraficznych. Jej nazwa pochodzi od angielskich słów oznaczających nazwy kolorów, czyli: cyan, magenta, yellow i key colour/black.

CMYK — najważniejsze informacje

CMYK jest to skrót od nazw kolorów: cyan (niebieski), magenta (purpura/czerwień), yellow (żółty) i key color (czerń). W ten sposób określa się paletę kolorów, w skład której wchodzą podstawowe farby drukarskie. CMYK-a używa się podczas drukowania różnych materiałów brandingowych, takich jak np.: wizytówki, foldery, plakaty i ulotki. Wspomniane kolory w druku cyfrowym odgrywają ważną rolę. Cyan, magenta i yellow używane są podczas mieszania barwników.

Podczas druku metodą CMYK farbę nakłada się punktowo (metoda rastra), a każdy z punktów zawiera pełnię barwy. Jest to technika, z której korzystają profesjonaliści, gdyż wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Nie jest tu bowiem możliwe, by mieszać barwy poprzez rozcieńczanie. Wspomniane punkty nie mają też jednakowej gęstości i wielkości. Ponadto metoda umożliwia uzyskanie barwy o wysokim nasyceniu. Stosuje się ją zarówno podczas wydruków na papierze, jak i na innych tworzywach.

Paletę CMYK opracowano, by firmy przemysłu poligraficznego mogły drukować zdjęcia itp. w barwach możliwie jak najbardziej przypominających te naturalne. Niemniej CMYK-u nie jest najpopularniejszą z palet i sporadycznie korzystają z niej, chociażby graficy komputerowi.

Przygotowanie pliku do druku w CMYK

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że wygląd kolorów widzianych na ekranie komputera nie będzie taki sam jak na wydruku. Co więcej, na każdym komputerze kolory wyglądają nieco inaczej. Gdy grafik wyśle nam np. projekt etykiety w CMYK, to będzie ona prezentować się inaczej na laptopie marki X, a inaczej na laptopie marki Y. Nasycenie barw zmieni się także, gdy zmieniamy projekt graficzny CMYK na RGB (model przestrzeni barw). Dzięki takie świadomości unikniemy rozczarowania, że dany plik wygląda inaczej niż na przygotowanym wzorze.

Z palety CMYK korzystają często osoby, które zlecają drukarniom wydruk materiałów reklamowych. Aby uniknąć finansowej wpadki, warto skorzystać z tej usługi. Oferują ją niemal wszystkie profesjonalne drukarnie. Umożliwia ona porównanie wyglądu kolorów na komputerze i na fizycznym nośniku. Dzięki tej możliwości można także poprawić nasycenie barw, by później móc bez obaw zlecić wydruk dużej ilości materiałów.

Jak dobrać kolory w CMYK?

Najprostszym narzędziem, dzięki któremu już na etapie projektu można dopasować kolory, jest wzornik CMYK. Zazwyczaj ma on formę broszury lub pojedynczych pasków, na których wydrukowane są poszczególne barwy. Obok nich zazwyczaj znajduje się pewna liczba określająca wartość kolorów składowych. Warto jednak pamiętać, że wzornik to jedynie narzędzie pomocnicze i nie przedstawia wszystkich możliwych kombinacji kolorystycznych. Niemniej warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie go.


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!