Patriotycznie i na sportowo. Święto Niepodległości w Górze Kalwarii

Dodano: 12 listopada 2023; GoraKalwaria.net 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Góra Kalwaria uczciła apelem pamięci na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 30. jubileuszową edycją Biegu Niepodległości, która zgromadziła blisko 500 uczestników.

W piątek wieczorem na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się apel pamięci. Ceremonię poprowadzili kadeci z liceum ogólnokształącego o profilu ochrona granicy państwowej, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych im. Marsz. Franciszka Bielińskiego.

Podczas wieczornicy przemawiali burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Aleksandra Fedynicz-Komosa.

- Szanowni Państwo. „Polska wywalczyła niepodległość” – tak zwykło się mówić. Ale ujmijmy rzecz precyzyjniej: POLACY wywalczyli niepodległość. Wywalczyły ją konkretne osoby, żyjące w danym miejscu i czasie. Także te związane z gminą Góra Kalwaria. Ludzie, którzy – jak napisał poeta – mieli w sercu wykutą ojczyznę - przypomniał w przededniu Narodowego Święta Niepodległości burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. - Stefan Rudziński walczył w Powstaniu Listopadowym. Feliks Popiel był uczestnikiem Powstania Styczniowego. W czasie I wojny światowej Tadeusz Sokołowski należał do Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a Adam Leśniak – do Błękitnej Armii generała Hallera. Zaś niedługo po odzyskaniu niepodległości Franciszek Mazur bił się z Ukraińcami o Lwów, zaś Feliks Kaliński brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. To tylko niewielka część bohaterów mających groby lub symboliczne mogiły na cmentarzu w Górze Kalwarii.

- (...) Co nasi przodkowie, którzy zapracowali na niepodległość, chcieliby powiedzieć nam, współczesnym? Jestem przekonany, że powiedzieliby: „Doceniajcie niepodległość, bo ten dar tak dużo kosztował”. Jestem przekonany, że powiedzieliby: „Chrońcie niepodległość, bo ona nie jest nienaruszalna, można ją stracić” - dodawał gospodaqrz gminy. - Celebrujemy święto radosne, ale warto, byśmy zadali sobie z tej okazji kilka być może niewygodnych pytań. Czy my tak naprawdę doceniamy fakt, że nasze państwo jest wolne? Czy nie jest to przypadkiem dla nas coś tak oczywistego, że tego nie cenimy? Czy gotowi bylibyśmy bronić kraju, narażając życie? Gdzie ma granice nasz patriotyzm? - pytał retorycznie burmistrz.Z kolei w sobotę na ulicach Góry Kalwarii odbyła się jubileuszowa, 30.edycja Biegu Niepodległości. Jej specjalnym gościem był wicemarszałek Senatu, Michał Kamiński.

Jak przekazał nam OSiR, w biegach wzięło udział łącznie blisko 500 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się bieg główny na 5 km, w którym wystartowało 192 biegaczy. W biegu dzieci (na 200 metrów) - 149, a w biegu młodzieży (na 500 metrów) - 101. Odbył się też marszobieg, w którym wzięły udział 44 osoby.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (6)

mieszkaniec

Data: 12 listopada 2023, 10:18 Dobrze, że sobie nic nie zrobili w tych dziurach w asfalcie.

Aha

Data: 13 listopada 2023, 10:07 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

fajnie

Data: 13 listopada 2023, 11:13 Kto wymyślił tę trasę, która przebiegała przez teren budowy ul. Lipkowskiej i kto wyraził na to zgodę?

Z

Data: 14 listopada 2023, 11:08 O tak Misiek jest specjalistą od biegania po wszystkich partiach !

oldman

Data: 14 listopada 2023, 12:21 Państwo wrogie obywatelom nie jest wolne.

monika bartys

Data: 14 listopada 2023, 13:18 a ktoś sprzątnie ten wosk z tych pochodni z placu Piłsudskiego????