Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Pies czy kot, czyli jak wybrać towarzysza?

Dodano: 17 marca 2021; Psy tak bardzo zadomowiły się w polskich sercach, że wydawałoby się, że sprawa jest oczywista. Czy na pewno tak jest? Jeszcze dekadę temu odpowiedź brzmiałaby: rządzą psy. Obecnie jednak króluje indywidualizm a koty świetnie wpisują się w ten trend.

W krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów domowych i zaledwie 173 mln psów. Choć to tylko statystyka okazuje się, że koty zyskują przewagę. Oczywiście zdania są podzielone. Jedni kochają psy, inni koty. Warto zastanowić się, które zwierzę będzie dla nas lepsze z praktycznego punktu widzenia.

Badania socjologiczne pokazują , że właściciele kotów częściej żyją samotnie i zazwyczaj w mieszkaniu. Z psami zwykle idą w parze dom i rodzina. Oczywiście duży pies lepiej odnajdzie się w dużym domu a nawet podwórku. Psy kochają przestrzeń i długie spacery. W bloku natomiast świetnie odnajdą się np. maltańczyki, które nie dość, że są małe to prawie w ogóle nie gubią włosów. Kot świetnie poradzi sobie i w dużym i małym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że koty wbrew pozorom lubią towarzystwo. Wielu znawców uważa, że koty najlepiej chowają się w małych grupach. Warto zatem rozważyć, czy nie zaprosić do swojego domu 2 albo 3 koty.

Trzeba pamiętać, że psy trzeba wyprowadzać nawet kilka razy dziennie. Dla ludzi, którzy kochają spacery nie powinno to stanowić kłopotu. Jeśli dla kogoś natomiast problemem jest wstanie 15 minut wcześniej, powinien postawić na kota. Koty korzystają z kuwety. Trzeba je jednak tego nauczyć, a kuwety regularnie sprzątać.

Wyjazd z kotem również wydaje się łatwiejszy. Zwierzaki te bowiem można przewozić w specjalnych transporterach. Korzystając z komunikacji miejskiej psu należy zakładać kaganiec, a i podróż własnym samochodem może być utrudniona w przypadku dużego zwierzaka.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że pies to nie mały kot i zwierzęta te bardzo się od siebie różnią. Wszyscy, którzy rozważają, które zwierzę wybrać spośród tej dwójki, muszą wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy tych pupili. W sensie intelektualnym koty, choć może ustępują psom inteligencją podobną do ludzkiej, biją je na głowę sprytem. Psy są bardziej ekspresyjne w okazywaniu emocji: merdają ogonem, szczekają, liżą po buzi. Koty są skryte i nie eksponują tak swoich emocji. Każdy więc musi wybrać sam biorąc pod uwagę własne przyzwyczajenia, potrzeby oraz warunki. Bez względu na to, czy wybierzemy psa, czy kota warto się do roli opiekuna dobrze przygotować. Na rynku znajduje się wiele pozycji z zakresu fachowej literatury. Gro informacji znajdziemy w internecie na fachowych portalach takich jak np. https://fajnyzwierzak.pl/.

Nie można też zapominać o tym, że posiadanie własnego pupila to przede wszystkim obowiązek. Regularne wizyty w gabinetach weterynaryjnych są czymś, z czym trzeba się liczyć. Jakie to koszty? Cennik usług weterynaryjnych można znaleźć na przykład na portalu https://kb.pl.