Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


PILNE! Radni podjęli uchwałę ws. Jana Rokity

Dodano: 9 lutego 2021; We wtorek Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia funkcji przewodniczącego Jana Rokity.

Decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji podjęli wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Bożena Molak i Szymon Krupa. Zrobili to wbrew zakazowi, jaki w tej sprawie wydał przewodniczący Jan Rokita.

Sesje zwołano na wniosek grupy 12 radnych.

Przypomnijmy, iż podczas grudniowej sesji Jan Rokita sam złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego, ale w niej zaznaczył: nastąpi ona z dniem 24 czerwca 2021 roku. 30 stycznia z tej rezygnacji się wycofał. Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji, wiceprzewodnicząca Bożena Molak stwierdziła, że doszło do precedensu w skali nie tylko gminy ale w skali kraju. Podkreśliła, że Rada Miejska nie może dalej trwać w niepewności, co do tego, czy podjęte uchwały są zgodne z prawem. – Próbujemy wyjść z tej patowej sytuacji – dodała.

Sam Jan Rokita był obecny podczas wtorkowej sesji, ale oświadczył, iż w głosowaniu nad punktem dotyczącym jego osoby nie będzie brał udziału. Powołał się przy tym na opinie swoich prawników. Ich zdaniem taka uchwała będzie niezgodna z prawem.

Ostatecznie za uchwałą o wygaśnięciu funkcji przewodniczącego Jana Rokity opowiedziało się 12 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 2 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.(mat)

OŚWIADCZENIE WICEPRZEWODNICZĄCYCH RADY MIEJSKIEJ W GÓRZE KALWARII BOŻENY MOLAK I SZYMONA KRUPY

Na ręce wiceprzewodniczących wpłynął wniosek od grupy radnych o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Pomimo tego, że Przewodniczący Rady zakazał nam  prowadzenia sesji, wspólnie z wiceprzewodniczącym Szymonem Krupą podjęliśmy decyzję że zwołamy i poprowadzimy sesję ponieważ,  mając na uwadze dobro gminy koniecznym jest  wyjaśnienie obecnej sytuacji.

Splot wielu wydarzeń w radzie w ostatnim czasie, między innymi rozpad koalicji, powstanie nowego klubu radnych, spór o sprawowanie funkcji Przewodniczącego i składane do Biura Rady wnioski doprowadził do niecodziennej sytuacji w radzie.   Po raz pierwszy mamy do czynienia z sytuacją w której złożona 1 grudnia 2020r. przez p. Jana Rokitę rezygnacja z pełnionej funkcji przewodniczącego rady miałaby nastąpić dopiero za pół roku 24 czerwca 2021r. Z taką sytuacją nie spotkał się jeszcze żaden samorząd. Śmiało można powiedzieć że doszło do precedensu w skali nie tylko gminy ale w skali kraju.  Niestety nie  ma w tym przypadku jednoznacznych rozwiązań ani rozstrzygnięć sądowych. Nie możemy jednak dłużej trwać w niepewności i doprowadzić do sytuacji, w której np. uchwały podjęte w okresie luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec nie będą zgodne z prawem, ponieważ doprowadziłoby to do destabilizacji i paraliżu finansowego naszej gminy. Próbujemy wyjść z tej patowej sytuacji idąc za  ustawą o samorządzie gminnym art. 19 ust. 5,6,7 (jest to jedna z koncepcji zawarta w opinii sporządzonej przez biuro prawne gminy) i zakładamy, że  przyjęcie rezygnacji z funkcji przewodniczącego nastąpiło z mocy prawa 31 stycznia 2021r. zgodnie z art 19 ust 6.

Jednocześnie należy podkreślić że organem właściwym do badania zgodności z prawem podejmowanych dzisiaj  uchwał jest wojewoda.

Z tego miejsca wspólnie z Szymonem dziękujemy państwu radnym za konstruktywne spotkanie, dzięki któremu doszliśmy do wspólnego konsensusu.


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (34)

Olek

Data: 9 lutego 2021, 16:46 A tak gadali na Zielonego i jego poprzedników.
A tu proszę cyrk równy temu, który nam serwuje rząd.

Cezar

Data: 9 lutego 2021, 16:51 Farsy ciąg dalszy.

Tadek

Data: 9 lutego 2021, 17:01 Czy to już koniec cyrku?

szachista

Data: 9 lutego 2021, 17:13 Jedyne co zdążył zrobić jako przewodniczący to zawierzyć miasto przeciw covid i podzielić lokalną społeczność na plemiona. Młode rodziny czyli pień naszej społeczności potrzebują infrastruktury, parków, rozrywki, fontanny i miejsc do uprawiania sportu. Ten człowiek chciał tylko zrobić plac do odprawiania misterium i szerzyć swoje ideologie i wierzenia. Proszę wybrać drogę kapłaństwa, może tam z ambony będzie mógł pan nawoływać do swoich poglądów i wierzeń innych ludzi, którzy będą tego oczekiwać. Ja tak jak mieszkańcy oczekuję aby podatki zostały sprawiedliwie rozdysponowane na odpowiednie cele, z których skorzystam z rodziną.

Do Olek

Data: 9 lutego 2021, 17:26 Co ma Zieliński - Burmistrz do Rokity - Przewodniczacego RM? To inne funkcje. Nie mieszaj amatorki Przewodniczacego z funkcją burmistrza.

Zenek

Data: 9 lutego 2021, 17:50 No to balanga...

Yogi

Data: 9 lutego 2021, 18:10 Proponuję zawierzyć radę miejska opiece św. Papczynskiego. Przewodniczący Rokita ma już w tym doświadczenie.

piok

Data: 9 lutego 2021, 19:26 Jak widac po glosowaniu pani JFK i spolka juz zacieraja roczki na nowy stolek , juz prawie siedzi na nim siedza , oby lancuch przeowdniczacego pomogl jej pochylic karku w jej bucie i samozadowoleniu z siebie

xx

Data: 9 lutego 2021, 19:46 Koryto zostało zdobyte - brawo radni to najważniejsza sprawa dla miasta i gminy . CYRK !!!!!

0700

Data: 9 lutego 2021, 19:56 cyrk cyrk jeszcze raz cyrk

Freak

Data: 9 lutego 2021, 20:11 Wyślijcie go do Indonezji na poławianie plastyku z oceanu

WC

Data: 9 lutego 2021, 20:39 Radni już dawno powinni podjąć uchwałę w sprawie budowy publicznych toalet nawet niech będą im. Sw Jarosława byleby było gdzie zrobić jedynke i dwójkę

Ninja

Data: 9 lutego 2021, 20:52 To sie nadaje to tefałenu!!!

prawo

Data: 9 lutego 2021, 22:44 No cóż, usługowy charakter funkcji przewodniczącego w stosunku do rady gminy myślałby kto (tak stanowi prawo i orzeczenia sądów). Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma:)

https://www.rp.pl/Ustroj-i-kompetencje/312119992-Przewodniczacy-rady-gminy---czy-mozna-przyznac-mu-dodatkowe-kompetencje.html
@WC

Data: 9 lutego 2021, 23:54 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Nie bluźnij !

Data: 10 lutego 2021, 05:51 @ WC

Wyborca

Data: 10 lutego 2021, 08:18 Brawo Radni. Nareszcie. Ciekawe co na to wojewoda z PiS.

Hmm

Data: 10 lutego 2021, 08:42 Komosa radna juz przebiera nóżkami. To byłaby wielka porażka dla gminy! Gorsza niż Jan

?

Data: 10 lutego 2021, 10:22 @Hmm
czy może być gorzej?
Koniec z bezprawiem. Faktycznie niech się tym zajmie prokuratura - oby obiektywna

miszkaniec

Data: 10 lutego 2021, 10:37 Pan Jan - najlepszy przewodniczący - przejdzie do historii, razem z innymi tuzami współczesnej polityki (nazwisk nie wspomnę, ale pod domami niektórych zbierają się co jakiś czas rzesze \"zwolenników\" - np. strajk kobiet)
czy jednak na pewno chciał się w ten sposób zapisać w tej historii? Próbuję znaleźć słowa żeby go opisać, ale przychodzą mi na na myśl same niecenzuralne, które zostałyby usunięte przez administratora.
Panie przewodniczący - postaram się napisać delikatnie - wstyd i żenada.
PS.
Mam nadzieję, że nowym przewodniczącym/cą będzie osoba nie z kolejnego układu, ale z największą liczba głosów jakie uzyskała w wyborach.
czy ktoś pamięta kto wtedy osiągnął najlepszy wynik?

Obiektywna

Data: 10 lutego 2021, 11:49 Koniec cyrku w wykonaniu Pana Rokity i straszenia prawnikami i konsekwencajami wszystkich dookoła.
Art. 19 ustawy o samorządzie gminnym
5.  W przypadku rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji.

6.  Niepodjęcie uchwały, o której mowa w ust. 5, w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji przez przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę gminy z upływem ostatniego dnia miesiąca w którym rezygnacja została złożona.
A Burmistrzowi też życzę powodzenia@WC

Data: 10 lutego 2021, 11:54 Nikogo nie obchodzą twoje fekaliowe problemy, idź marudzić gdzie indziej.

@obiektywna

Data: 10 lutego 2021, 14:21 tylko co to jest dzień rezygnacji? :) bo jak złożę pismo 1.01.2021 o tym że rezygnuję z najmu dopiero do 1.06.2021r. to uznasz że zrezygnowałam z najmu 1.01.2021
Nie torpeduję cię tylko się zastanawiam:)

?

Data: 11 lutego 2021, 08:09 Tak, jeśli złożysz rezygnację dzisiaj, ale będzie ona miała dojść do skutku za kilka miesięcy, to trzeba uznać, że po miesiącu straciłeś prawo do zmiany decyzji i wycofania swojego oświadczenia woli - na co liczył sprytny pan Jan.

Teresa

Data: 11 lutego 2021, 13:16 Kyo byl za a kto przeciw.dajcie nazwiska, to chyba nie tajemnica

@?

Data: 11 lutego 2021, 22:02 A nie jest tak że w administracji można wycofać złożony wniosek?

Jan

Data: 11 lutego 2021, 23:57 Trzeba Panów z policji pochwalić, pewnie to znający teren i ludzi. Tak powinno być. Jak ktoś zrobi coś złego i się przyzna ..
A tu była od tej młodzieży cisza, dopiero jak ich wzięli za..
Nie wiem, jakieś tam zdjęcia ale nie włazi się by zwalać figurę..., co na to rodzice? O której dzieci nie było w domu?

?

Data: 12 lutego 2021, 07:47 @?
przepis mówi wyraźnie, że w tym przypadku miał miesiąc.
W prawie cywilnym możesz wycofać oświadczenie woli, ale też nie zawsze lub pod pewnymi warunkami.
Pan Jan chciał być sprytniejszy i nie złożył rezygnacji od razu tylko odsunął ja w czasie, więc myślał, że przedłuży sobie termin i znowu wykołuje radę i dalej będzie wodził za nos.
Bardzo kreatywnie, szkoda że nie był tak kreatywny jak pracownikom oświaty nie wypłacono pieniędzy na czas.


miłośniczka

Data: 12 lutego 2021, 07:49 Jaśku,
z Twoją aparycją powinieneś trafić do tv - zrobiłbyś karierę i dobre pieniądze zarobił, a nie tak trzymał pazurami ten stołeczek.


Robert

Data: 13 lutego 2021, 18:39 No no pani \" nauczycielka \" z ambicjami politycznymi chyba dopnie swego. Przyboczni pomogli zluzować stołek , po którym będzie chciała sięgnąć po stanowisko burmistrza . Szkoda tylko ze chorobliwy przerost ambicji przesłania braki intelektualne .

ciekawy

Data: 14 lutego 2021, 10:45 miszkaniec napisał : \"Mam nadzieję, że nowym przewodniczącym/cą będzie osoba nie z kolejnego układu, ale z największą liczba głosów jakie uzyskała w wyborach.
czy ktoś pamięta kto wtedy osiągnął najlepszy wynik?\"

Czy znaczy to że będzie to pani w zimowej czapeczce a\'la Tfusk ?


mieszkaniec

Data: 15 lutego 2021, 08:03 vox populi vox Dei, ktokolwiek by to nie był - mimo, że ja na nią nie głosowałem. Tak wybrała większość.

z oddali

Data: 15 lutego 2021, 15:23 @ mieszkaniec
Wygląga z tego że większość źle wybrała w przypadku burmistrza też !

Co złego, to nie ja.

Data: 16 lutego 2021, 06:42 Widzę, że Pani Molak (prowadząc obrady) zapomniała nacisnąć przycisku. Jakby co, to ona nie głosowała. Czyżby zabezpieczała się na wszelkie ewentualności - również pociągnięcia głosujących do odpowiedzialności za naruszenie prawa?