Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

PIT za 2019 rok - nie stój w kolejkach, złóż swoje zeznanie online!

Dodano: 30 grudnia 2019; Już nie tylko media, ale i same urzędy skarbowe zachęcają podatników do tego, aby PIT za 2019 rok składać online. To forma wygodniejsza nie tylko dla podatników, ale i dla urzędników, którym pozwala szybciej uporać się z weryfikacją danych i zwrotem nadpłaconego podatku.

Aby złożyć PIT online wystarczy dostęp do urządzenia z internetem i jedna z aplikacji, udostępnionych dla wszystkich podatników. Można skorzystać z propozycji rządowych, jak e-Deklaracje, lub z jednego z programów, przygotowanego przez prywatne firmy.
 
Jaki PIT można złożyć online?
 
Przez internet można złożyć niemal każde zeznanie podatkowe. Osoby fizyczne, osiągające dochody z umowy o pracę czy zlecenie, lub pozostające na emeryturze lub rencie, wybiorą PIT-37, podatnicy czerpiący dochody z wynajmu nieruchomości, opodatkowanego ryczałtem, PIT 28, a ci, którzy rozliczają się z obrotu kryptowalutami - PIT-38. Każde z tych zeznań można złożyć online.
 
PIT online z rządowym wsparciem
 
Wielu podatników nie musi nawet martwić się o sposób wypełnienia swojego zeznania podatkowego. Wystarczy, że zaloguje się na swoje konto na portalu Twój ePIT i tam zweryfikuje poprawność utworzonego przez administrację państwową zeznania. Jeśli jest zgodne z rzeczywistością wystarczy je zatwierdzić i gotowe!
 
PITy przez internet można też wysłać z ministerialnej aplikacji e-Deklaracje, dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, lub z jednej z kilkudziesięciu innych opcji, udostępnionych przez znane i sprawdzone portale podatkowe. Ostatnia możliwość jest bardzo wygodna, ponieważ nie wymaga od podatnika szerokiej wiedzy i umiejętności wypełniania deklaracji. Jedyne co jest potrzebne, to informacja o własnych dochodach i możliwości skorzystania z ulg podatkowych.
 
Przy wypełnianiu PIT nie wahaj się sięgnąć po pomoc
 
Korzystanie z gotowych aplikacji znacznie ułatwia wypełnienie zeznania podatkowego. Zdarzają się jednak wątpliwości, których rozwiązanie warto znaleźć jeszcze przed wysyłką PIT do urzędu skarbowego. W niektórych aplikacjach podczas pracy z kreatorem dostępne są gotowe wyjaśnienia i odnośniki do ustawy, które niwelują problem podatnika, a jeśli takich nie ma, można skorzystać z bezpłatnej infolinii podatkowej. Informacja telefoniczna Krajowej Administracji Skarbowej działa w dni robocze w godzinach 7-18. Sięgając po źródła z internetu warto pamiętać, aby korzystać jedynie z tych najbardziej aktualnych artykułów, zamieszczonych na sprawdzonych portalach branżowych.