Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Plac przy Dominikańskiej można było wyremontować znacznie taniej

Dodano: 6 sierpnia 2018; Z dokumentów, do których dotarliśmy wynika, że w ubiegłym roku remont skweru przy ulicy Dominikańskiej kosztowałby o prawie pół miliona złotych mniej.

Trwająca obecnie przebudowa niewielkiego placu w rozwidleniu ulicy Dominikańskiej ma zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Będzie kosztowała 1,09 mln zł.

Okazuje się jednak, że plac ten można było wyremontować znacznie taniej. W ubiegłym roku zwycięzca przetargu za jego remont chciał jedynie 638 tys. zł. Wówczas jednak burmistrz unieważnił przetarg, bo... cena była zbyt wysoka i przekraczała kwotę, która była zaplanowana na ten cel w gminnym budżecie.

Kilka tygodni temu burmistrz podpisał umowę na remont placu z firmą, która jako jedyna przystąpiła do przetargu ogłoszonego w kwietniu tego roku. Koszt przebudowy to 1,09 mln zł.

W urzędzie gminy przekonują, że nie były to dwa identyczne przetargi i zakres prac w obecnym został zwiększony w stosunku do tego z roku ubiegłego. Z dokumentów, jakie otrzymaliśmy, wynika jednak, że były to zmiany stosunkowo niewielkie. Dodano jedynie wykonanie nowego oświetlenia (poprzedni przetarg obejmował demontaż istniejącego oświetlenia i ułożenie kabli), nawodnienia oraz urządzenie zieleni.

Mateusz Baj


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (43)

Renata

Data: 6 sierpnia 2018, 10:11 Rok wyborczy kasa nasz publiczna się nie liczy, liczy się wynik wyborczy. Niech ciemny l;ud widzi, że coś się dzieje i nieważne za ile?
Kto te 500 000,00 zł nam odda? Pan Zieliński, Nadstawny i Gliński (Bezpartyjni)?

Przemo

Data: 6 sierpnia 2018, 10:17 Ciekawe, że przetarg na remont skweru wygrała ta sama firma co zajmuje się w Górze Kalwarii zielenią. Przetarg na pielęgnację zieleni wygrała z ZGK o jedyne 4 tys. różnicy!

FREAK

Data: 6 sierpnia 2018, 10:23 Wybory coraz bliżej, koszta się nie liczą liczą się głosy...

Killzone

Data: 6 sierpnia 2018, 11:09 S K A N D A L !

Diffusion

Data: 6 sierpnia 2018, 11:16 Zieliński & spółka, plujecie ludziom w twarz.

Jerzy

Data: 6 sierpnia 2018, 11:23 Bardzo dobrze się stało że wśród potencjalnych kontrkandydatów Zielińskiego i z lewicy i z prawicy nie ma nikogo kto poprze go w ewentualnej drugiej turze w starciu z AS. Jeszcze do niedawnia takie poparcie z prawicy miał otrzymać. Osaczony z dwóch stron przegra WRESZCIE No chyba że stchórzy i wyśle swoją ...mosę Ale wtedy również przegra

Pasażer

Data: 6 sierpnia 2018, 12:00 Spoko. Jak wygrają wybory, to podniosą opłatę za wywóz śmieci i bilans się wyrówna.

:)

Data: 6 sierpnia 2018, 14:01 Czy sprawdził Pan przedmiary i porównał zakres kosztorysów ofertowych? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie wnioskuje Pan, że można było wykonać remont skweru za pół miliona?

Gratuluje

Data: 6 sierpnia 2018, 14:02 P Zieliński powinien otrzymać order odrodzenia Polski, taki wkład w rozwój kraju nie powinien pozostać niezauważony 😂😂😂😂

Admin

Data: 6 sierpnia 2018, 14:16 @ :)

Nie napisałem, że remont można było wykonać za pół miliona, tylko o prawie pół miliona taniej, dokładnie za 634 tys. Taką kwotę zaproponował za remont wykonawca, który w ubiegłym roku wygrał przetarg. Cała ta dokumentacja znajduje się w urzędzie i można to sprawdzić.

Nikos

Data: 6 sierpnia 2018, 14:51 Należałoby się \"dokladniej\"przyjrzeć zamówieniu. Coś tu widać śmierdzi...

Aga

Data: 6 sierpnia 2018, 15:19 A może na skwerku powstanie nowy zegar słoneczny? ;)) Co to za firma która tak wszystko wygrywa? Kto jest jej właścicielem? To jest wszystko bardzo dziwne...


gk

Data: 6 sierpnia 2018, 16:33 zobaczymy efekt koncowy to ocenimy

wyborca

Data: 6 sierpnia 2018, 16:48 Cóś mnie się zdaje że bez CBA się nie obejdzie !

czopek

Data: 6 sierpnia 2018, 16:55 Po pierwsze przydałoby się, aby autor ustalił w jakim trybie przygotowany był przetarg, czy firmy startowały w przetargu na podstawie dokumentacji projektowej i przedmiarów, czy w trybie \"zaprojektuj i wybuduj\" na podstawie koncepcji i PFU. To rzuciłoby więcej światła na to jak mogła powstać taka rozbieżność cenowa. Po drugie wyjaśniając dlaczego w zeszłym roku unieważniono przetarg, a w bieżącym podpisano umowę na większą kwotę. Mechanizm jest prosty. W zeszłym roku Inwestor miał zarezerwowane np: 500 tys PLN na inwestycję. Dlaczego np. tyle, wyjaśnienie pierwszej kwestii dała by odpowiedź. W związku z tym, że najtańsza oferta przewyższała środki posiadane przez Inwestora musiał on unieważnić przetarg. Po uzyskaniu dodatkowych funduszy ogłosił ponownie przetarg i tym razem najtańsza, a w tym przypadku jedyna oferta wyniosła tyle, że środków w budżecie wystarczyło. Mogło być jeszcze drugie dno, środków w budżecie mogło brakować, ale widząc zachowanie firm na rynku (wzrastające koszty inwestycji) oraz konieczność wydatkowania pieniędzy w danym roku (np. dotacje lub inne formy finansowania) Inwestor mając świadomość przesuwania się procedury przetargowej w związku z kolejnym unieważnieniem postarał się o dodatkowe środki pozwalające mu na podpisanie umowy. Sam osobiście zawodowo zajmuje się tego typu analizami finansowymi i wiem, że w związku z różnymi ruchami naszych rządzących koszty robocizny w niektórych rejonach Polski w ostatnich dwóch latach wzrosły nawet o 40%, a polityka odwróconego VAT-u poskutkowała wzrostem wartości ofert firm podwykonawczych mającym bezpośredni wpływ na ofertę generalnego wykonawcy. Ale to już ekonomia, a to był wykład o zamówieniach publicznych.

ot co

Data: 6 sierpnia 2018, 17:55 @Aga
Jeden zegar słoneczny wystarczy,ale można go bardziej wykorzystać !
Nalezy go (znaczy ten krąg) napełnić wodą i te niedomyte panie ze Strażackiej nich chociaż nogi wymoczą .

Xyz

Data: 6 sierpnia 2018, 18:17 Przetargi tak się ustala by jak najmniej firm się o nich dowiedziało. Informowane są tylko te firmy, które maja wygrać. Piekarz wie wszystko. Tak się piecze chleb.

Harry

Data: 6 sierpnia 2018, 19:09 Polityczny portal ktory ma cel wyborczy i pisze ciagle na wladze puszcza kolejny tekst i znowu owczy ped komentujacych. Warto czasem samemu pomyslec ale czytelnikow na to widocznie nie stac. Albo myslacy po prostu na ta strone nie wchodza.

czopek Do Xyz

Data: 6 sierpnia 2018, 19:23 Odnośnie przetargów niestety się mylisz. Ale z ludźmi, którym wciska się do głowy wszechobecne układy, mafie, złodziei trudno jest merytorycznie dyskutować. Polecam przeczytać ustawę Prawo Zamówień Publicznych i skonfrontować to z opisywaną procedurą. Jeśli cokolwiek odbiega od obowiązującego prawa zgłoś to na prokuraturę, a obecne władze poszukujące haków na konkurentów (zwłaszcza przed wyborami) niewątpliwie to wykorzystają. Chyba, że jak w przypadku audytów w ministerstwach i wiecznie oskarżanego o nadużycia Owsiaka na bezpodstawnych oskarżeniach się zakończy. Przykre jest niestety to, że wg większości społeczeństwa słowa polityka są bardziej miarodajne niż wyroki sądu.

nikt

Data: 6 sierpnia 2018, 19:25 do @ harry skoros taki moadry
to co tu robisz w takim razie ?
co 60 grosz za post od zielinskie za obrone czestochowy przed wyborami

00

Data: 6 sierpnia 2018, 20:34 Wygląda z tego że sracza znów nie będzie ,a obiecywali że po starym CPN-ie jest rura i będzie wykorzystana.
I kto tu jest \"rura\" ?

Arkadiusz Grzywinski

Data: 6 sierpnia 2018, 21:38 Jak debile glosuja na debili to czemu potem zdziwienie ? Niech czesciej pijani jezdza to pewnie swiat uratuja

Torent

Data: 6 sierpnia 2018, 22:22 Nie jest prawdą, że w przetargu z 2017 roku nie był mowy o oświetleniu i nawodnieniu terenu skwerku. Wszystko wyjaśniają dokumenty przetargowe.
http://bip.gorakalwaria.pl/public/?id=171154
Ktoś w urzędzie mija się z prawdą.

Śmiesznie brzmi natomiast mowa o braku urządzeniu zieleni. To robi się skwerek z kamieni czy z zieleni?

Jak można takie bzdury wygadywać. To były 2 takie same przetargi. A decyzja Pana Dariusza Zielińskiego (Bezpartyjni) kosztowała nas pół miliona!


inter

Data: 7 sierpnia 2018, 06:12 Nie mogę wyjść z podziwu !
Nauczyciele takie rzeczy .

Pepe

Data: 7 sierpnia 2018, 08:25 Nic się nie robi , to gadacie że źle, jeśli się robi , to zaraz rozliczacie.
Z tego co widzę, to uwielbiacie krytykować i marudzić.
Ja osobiście ciszę się z pomysłu, realizacji A kto wygrał przetarg...Nie ma dla mnie znaczenia . I też idą moje podatki z których nikogo nie rozliczam, choć wątpię by zacny pomysł był finansowany z naszych podatków ;)

:)

Data: 7 sierpnia 2018, 12:05 Zgadzam się z czopkiem do Xyz, że w Naszej Polsce są sami specjaliści od medycyny po budownictwo, a wiedza z Google to nie lata nauki i praktyki. Pozdrowienia dla tych co coś robią a nie tylko krytykują.

hmm

Data: 7 sierpnia 2018, 14:02 Przypominam (polecam ) niektórym wpis z 30 lipca br. :

<Po lekturze wielu wpisów, na różnych forach, zastanawiam się od lat jacy są mieszkańcy tej Gminy. Co ich cechuje - czy:
- malkontenctwo,
- bezsilność,
- bierność w działaniu,
- obojętność wobec spraw Gminy....?

Jaki jest Ich rzeczywisty potencjał? Czy Ich stać na zmobilizowanie się dla skutecznego działania, poruszenie bierniejszych sąsiadów, krewnych, znajomych - dla obrony własnych interesów i lepszej przyszłości Ich samych?
Czy zdobędą się w masie na potrzebne dla Nich zmiany?>
Szczególnie \"obrońcom Częstochowy\"... i pytam ich - warto?

spoko

Data: 7 sierpnia 2018, 16:15 @ot co
Twój pomysł bym nieco zmodyfikował !
Otóż wody powinno w tym kamiennym kręgu być tyle by można było chociaż kucnąć !

Jan Krzysztof

Data: 7 sierpnia 2018, 17:17 A ja myślę że taki mały remont można by wykonać jeszcze szybciej ,ale jak to by wyglądało wobec takiej kasy

Alicja P.

Data: 7 sierpnia 2018, 19:13 Tu już nie chodzi o to czy mogło być za 500 tys czy 1mln. To są porostu olbrzymie pieniądze wydane na bez sensowny cel. Za taką kwotę można przedszkole wybudować! Ja rozumiem, ze skwer należało zrobić, ale za 1mln?! To jest zwykle szastanie pieniędzmi podatników, a co za tym idzie, w moim przekonaniu, niegospodarnosc urzędników. Publiczne pieniądze bardzo łatwo się wydaje dlatego też trzeba władzy bardzo dokładnie patrzeć na ręce, czy to tym rządzącym czy innym.

Paragraf 148

Data: 8 sierpnia 2018, 06:08 A to a tamto !
Za udowodnione nadużycie (czapy nie ma) banicja .

hmm

Data: 8 sierpnia 2018, 11:04 Mój wpis z 5 lipca: < Wszystkie wiejskie place zabaw - urządzone głównie z funduszy sołeckich:
- są łącznie znacznie większe od rzeczonego skwerku,
- służą tysiącom mieszkańców,
- kosztowały mniej od tego skwerku.
Wnioski nasuwają się same...>
Własnie, czytając o przetargu za 638 tys., wnioski nasuwają się same... czy tez nie?

Ponadto panie Admin może pan wyjaśnić pewien \"paradoks\": w dniu 4 lipca napisał pan : \"Do remontu skweru przy ulicy Dominikańskiej władze przymierzały się od 2016 roku. W pierwotnej wersji budżetu na obecny rok przeznaczono na ten cel 870 tys. zł.\" Teraz pisze pan \" W ubiegłym roku zwycięzca przetargu za jego remont chciał jedynie 638 tys. zł. Wówczas jednak burmistrz unieważnił przetarg, bo... cena była zbyt wysoka i przekraczała kwotę, która była zaplanowana na ten cel w gminnym budżecie.\"

Skoro w budżecie od 2016r. było 870 tys. to dlaczego odrzucono w 2017 r. ofertę za.. 638 tys. Czyżby dlatego, że było ...za tanio??

Osobiście uważam że tak \"\" duży skwer\" można dobrze urządzić za mniej niż... 538 tys. - i tyle w temacie.

Faj-fus

Data: 8 sierpnia 2018, 16:38 Budując skwer czy też skarpę przybędzie miejsc pracy, potrzebni będą ludzie do sprzątania.
Znów zrobimy przetarg i znów 10 % i znów wygrają \"nasze firmy\"

Stefan

Data: 8 sierpnia 2018, 18:20 Co by tu jeszcze spieprzyć panowie !

Klop

Data: 8 sierpnia 2018, 22:25 \"Plac przy Dominikańskiej można było wyremontować znacznie taniej\"

A pewnie szwajcarskiego franka tez mozna bylo kupic za 2,30 pln a nie jak teraz za 3,80

Ja moglbym sie ozenic z bogatszaą zoną

Gdybym wiedzial wczesniej to tez bym zasadzil wiecej pietruchy i truskawek bo drogie w tym roku

No ale ja mam pecha bo jestem tepy i glupi wyborca a nie tak jak jasnie oswiecony jak Pan redaktor i v-ce starosta co w swoim wrodzonym geniuszu przewiduja wachniecia rynku budowlanego...

Panie redakrorze prosimy o info ws cen przetargow na roboty budowlane w starostwie w porownaniu do budzetu (z ostatnich 6 miesiecy)

Z gory dziekujemy :-)

Pchi :-)

hmm

Data: 9 sierpnia 2018, 14:34 Klopie, czy złe rządzenie w starostwie (lub gdziekolwiek indziej) pozwala gminnym rządzicielom na niegospodarność?

taka prawda

Data: 9 sierpnia 2018, 17:01 Trzeba niektórych uświadomić że są potrzebniejsze rzeczy ale nie ma z nich kasy ,tak więc robimy tylko to z czego można kasiorkę pociągnąć do swego karmana !

Klop

Data: 9 sierpnia 2018, 17:08 Do hmm

Nie wiem co nazywasz niegospodarnoscią czy to ze w ubieglum roku nie podpisano umowy czy to ze teraz bedzie podpisywana umowa.

Nie chce wchodzic w polemiki ale wierz mi ze w obecnym czasie wszystkie przetargi na roboty budowlane przekraczaja budzety o 50-100%. To nie jest wina Zielinskiego, Strzyzewskiego czy redaktorka, to jest wina obecnego rynku i jego cen.

Moim zdaniem na uwage zasluguje sposob przekazywania wiadomosci przez redaktorka na tym portalu.
Nie trzeba byc bystrzachą aby widziec preferencje redaktorka.

Generalnie wszystkie artykuly na tym portalu o Zielinskim sa negatywne a o Strzyzewski pozytywne.
Zauwaz prosze ze najwiekszym sukcesem Strzyzewskiego wg tego portalu bylo zagospodarowanie skarpy wislanej za ktora zaplacil Urzad reprezentowany przez Zielinskiego

Dobre co?

Liczy sie pomysl :-)

Ja mam pomysl na posprzatanie powiatowych ulic w naszym miescie!ciekawy

Data: 9 sierpnia 2018, 19:12 Chyba od tamtej pory coś na tym skwerze przybyło,nie wpuścili pana fotografa czy poszedł na łatwiznę ?

.

Data: 10 sierpnia 2018, 06:11 Co takiego się stało że miasto dba o zieleń.
Przecież obok wzdłuż chodnika począwszy od ul.Kalwaryjskiej aż do ronda ułożyliście paskudny bruk.Czyżby kamienie mam się skończyły ?

Obserwator

Data: 10 sierpnia 2018, 13:19 Robią skwerki, a dzieci w sp2 muszą na dwie zmiany chodzić. Harmider w tej szkole niemiłosierny. Może coś bardziej dla dzieciaków zrobić, a nie żeby beneficjenci 500+ mieli gdzie posiedzieć i przepić nasze podatki. Są na prawdę w tej gminie większe potrzeby.

Poza tym, o ile pamiętam projekt tego skwerku powstał w 2011 roku. Po 7 latach ruszają z częściowym remontem, dziwne, że przed wyborami. Rok pełen niespodzianek!


Daniel

Data: 10 sierpnia 2018, 14:58 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Xyz

Data: 24 sierpnia 2018, 10:20 Centrum miasta wszyscy widzą, dużo ludzi itd dlatego ,, coś \" się dzieje, ale na obrzeżach.... Idźcie na stację kolejową!!!! Syf, że aż niedoborze się robi. Stała ekipa smakoszy trunków wyskokowych od 5 rano do późnych godzin wieczornych. Zostawiają śmieci pod ulubionym drzewkiem i przy wyjściu z peronów( ot taka ładna wizytówka miasta ). Mieszkam w tej okolicy od wielu lat i NIGDY nie widziałam tam policji lub straży miejskiej. Niedawno w okolicach wiaduktu ze swoją świtą spacerował pan burmistrz , jednak w newralgiczne miejsca na zaglądał. Nie warto zajmować się tym czego większość potencjalnych wyborców nie widzi .