Po czym poznać dobrą firmę sprzątającą?

Dodano: 1 sierpnia 2022; Branża usług sprzątania wciąż intensywnie się rozwija i wciąż przybywa jej klientów, zarówno małych i dużych firm, jak i osób prywatnych. Każdy klient ma inne potrzeby, natomiast wszyscy oczekują dokładności, solidności, punktualności i dobrej ceny, czyli wszystkiego , co składa się na pojęcie profesjonalizmu. Czym wyróżnia się firma sprzątająca, aby została nazwana dobrą?

Szeroka oferta usług

To podstawowa cecha dobrej firmy sprzątającej. W zakres oferty takiej firmy, oprócz zwykłego sprzątania – odkurzania i mycia podłóg, wchodzi również czyszczenie na mokro dywanów, wykładzin i tapicerki meblowej, pranie i prasowanie bielizny stołowej, firanek i zasłon oraz mycie okien. Personel dobrej firmy sprzątającej nie zna pojęcia „tego nie wykonujemy”, a po wejściu do pomieszczenia potrafi sam doskonale ocenić, co jest do uporządkowania i zrobić to bez dodatkowych wskazówek, chyba że zleceniodawca wyraźnie zastrzegł co innego.

 

Specjalizacja

Firmy sprzątające często specjalizują się w różnych sektorach, np. mieszkań prywatnych, małych firm, sklepów, dużych centrów handlowych i obiektów użyteczności publicznej. Wynika to z konieczności stosowania różnych maszyn i urządzeń do sprzątania na powierzchniach różnych pod względem wielkości i materiału, z jakiego zostały wykonane. W pomieszczeniach, w których podłogi przykryte są dywanem lub wykładziną, najważniejsze będą profesjonalne odkurzacze, natomiast w wielkich hipermarketach zastosowanie znajdą głównie samojezdne bateryjne maszyny czyszczące. Istotnym kryterium jest też dobór środków czystości; np. sprzątanie w szpitalach, przychodniach czy laboratoriach medycznych wymaga użycia specjalistycznych preparatów dezynfekujących, a w restauracjach – środków dopuszczonych do kontaktu z żywnością.

 

Sprzęt i chemia najwyższej jakości

Dobre maszyny i urządzenia również świadczą o firmie sprzątającej. Sprzęt doskonałej jakości, posiadający renomę na rynku, jest gwarantem odpowiedniego standardu usługi. Przykładem jest Numatic – producent maszyn i urządzeń do sprzątania, które można nabyć lub wypożyczyć na dogodnych warunkach u autoryzowanych dystrybutorów w Polsce. Sprzęt ten jest dostępny w firmach euroczystosc.pl i bonus-czystosc.pl. Można wybrać urządzenia optymalne dla specjalizacji danej firmy sprzątającej, jak również zakupić specjalnie przeznaczone dla tych urządzeń środki czystości. Jest to profesjonalna chemia o ściśle określonych parametrach, zalecana dla konkretnych maszyn.

 

Pracownicy dobrej firmy sprzątającej 

Mogłoby się wydawać, że sprzątanie to praca, która nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Nic bardziej błędnego. Nowoczesne maszyny i urządzenia sprzątające, aczkolwiek przyjazne i nieskomplikowane w obsłudze, wymagają jednak pewnych umiejętności i wiedzy. Dlatego dobra firma sprzątająca to taka, która dba o doświadczenie pracowników, nie szczędząc także środków na ich szkolenia praktyczne. Szczególnie dotyczy to obsługi dużych maszyn, stosowanych do czyszczenia większych powierzchni – samojezdnych automatów szorująco-zbierających zasilanych bateryjnie, spalinowych zamiatarek ulicznych, itp.

 

Zasięg działalności i ceny

Firmy sprzątające działają w zasadzie na rynkach lokalnych. Niemniej, dobra firma sprzątająca zatrudnia mobilny personel, który może świadczyć usługi w promieniu nawet do kilkudziesięciu kilometrów od siedziby, bez naliczania wysokich kosztów dojazdu. Jeżeli klient będzie zadowolony z usługi, z pewnością zechce podpisać umowę na dłuższy okres, a wówczas można nawet zniwelować koszty dojazdu.

Podobnie jest z cenami; koszt sprzątania jednorazowego może być wyższy, natomiast w przypadku usług stałych cena pojedynczego sprzątania ulega obniżeniu. Dobra firma sprzątająca, w ramach prowadzonych badań marketingowych, orientuje się też w cenach konkurencji. Bieżące śledzenie jej cen i zawartych w nich pakietów prac jest jednym z najważniejszych czynników ustalania własnej polityki cenowej, która może okazać się bardziej atrakcyjna dla klienta.

 

Profesjonalizm to nie tylko jakość usług

Każda firma, w tym także sprzątająca, powinna odznaczać się profesjonalizmem nie tylko w aspekcie doskonałego wykonania usługi. Profesjonalizm zaczyna się już od pierwszego kontaktu z klientem. Niekiedy pierwsza rozmowa przez telefon z pracownikiem firmy może zadecydować, czy klient skorzysta z jej usług. Jeżeli pracownik odpowiada na pytania rzeczowo, wyczerpująco, cierpliwie i miłym głosem, przyciągnie klienta. Nawet jeżeli nie jest w stanie w danej chwili odpowiedzieć na któreś z pytań, szczerze o tym mówi, obiecuje niezwłocznie zasięgnąć informacji i oddzwonić, lub prosi o pozostanie na linii i uzyskuje niezbędne informacje. Pracownik taki powinien posiadać dość szerokie prerogatywy także w zakresie negocjacji cenowych, aby móc pozyskać klienta, który nie jest do końca zdecydowany. 

Reasumując, dobra firma sprzątająca potrafi zachęcić do skorzystania z usług jakością wykonanych prac, ich szerokim zakresem, doskonałym sprzętem i atrakcyjnym cennikiem, ale także umiejętnym i życzliwym obchodzeniem się z klientami. Owocuje to następnie pozytywnymi opiniami w sieci, które mają ogromny wpływ na renomę.