Pociągi z Góry Kalwarii do Warszawy jednak bez przesiadki!

Dodano: 9 sierpnia 2022; Protesty mieszkańców, wspólne działanie aktywistów i samorządu przyniosły skutek. Koleje Mazowieckie zrezygnowały z dzielenia w nowym rozkładzie jazdy połączenia z Góry Kalwarii do Warszawy. PKP PLK zapowiedziało, że doraźnie perony zostaną dostosowane do taboru nowego typu.

Przypomnijmy, iż jak pisaliśmy na łamach GoraKalwaria.net, nowe pociągi Flirt nie będą w stanie obsłużyć Góry Kalwarii (WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Z Góry Kalwarii do Warszawy z obowiązkową przesiadką w Czachówku?"). Wszystko przez to, że perony na stacji Góra Kalwaria i na pośrednim przystanku Czachówek Wschodni są zbyt niskie dla składów Flirt.

W związku z tym, Koleje Mazowieckie planowały podzielić relacje pociągów kursujących między Warszawą a Górą Kalwarią. Od grudnia 2022 r. pasażerowie mieli na stacji Czachówek Południowy przesiadać się z nowych Flirtów do wysłużonych składów EN57, które mają wahadłowo kursować problematycznym odcinkiem z niskimi peronami.

Te informacje wywołały zaniepokojenie wśród pasażerów z Góry Kalwarii. Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych założyciel naszego portalu, Karol Stróż. Zorganizowano akcję wysyłania protestów do spółki Koleje Mazowieckie. Wystosowano też oficjalną petycję o wycofanie się z pomysłu dzielenia w rozkładzie jazdy połączenia z Góry Kalwarii do Warszawy.

Działania przyniosły skutek! Wczoraj w siedzibie Kolei Mazowieckich odbyło się spotkanie w tej sprawie. wiceburmistrz Mateusz Baj oznajmił kierownictwu KM, że władze samorządowe Góry Kalwarii uznają zaproponowane rozwiązanie za szkodliwe. Gmina oczekuje utrzymania bezpośredniego połączenia ze stolicą. Stanowisko to jest zbieżne z oczekiwaniami entuzjastów kolei i pasażerów, których na spotkaniu reprezentował Karol Stróż. Aktywiści mogli też liczyć na wsparcie radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Piotra Kandyby.

W trakcie rozmów szef kolejowej spółki - Robert Stępień - zadeklarował, że przewoźnik wycofa się z wprowadzania połączeń przewidujących przesiadki.

Z kolei we wtorek Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ogłosił, iż po spotkaniu z przedstawicielami Kolei Mazowieckich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (03.08.2022 r.), w sprawie nowych pociągów niedostosowanych do obsługi pasażerów na przystankach Góra Kalwaria i Czachówek Wschodni, podjął decyzję, że doraźnie perony dostosowane zostaną do taboru nowego typu. Zgodnie z ustaleniami perony będą podwyższone do 55 cm na długości 100 metrów, co umożliwi sprawne wysiadanie i wsiadanie pasażerów do nowego taboru.

Spółka ogłosi przetarg na roboty po zabezpieczeniu środków finansowych koniecznych do zrealizowania zadania. PLK deklarują, że prace zostaną wykonane do czerwca przyszłego roku. Jednocześnie dążą do przyśpieszenia całego procesu, by w miarę możliwości zakończyć roboty wcześniej.

Zgodnie z deklaracją przewoźnika Koleje Mazowieckie, w okresie od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r., ruch w relacji Warszawa – Góra Kalwaria ma być prowadzony z wykorzystaniem dotychczasowego taboru i bez konieczności przesiadki na stacji Czachówek Południowy.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, zarządca infrastruktury wstępnie planuje kompleksową przebudowę linii Skierniewice – Łuków w latach 2024-27. Przebudowane zostaną między innymi perony na stacjach Góra Kalwaria i Czachówek Wsch.

- Nie było tego wszystkiego bez Michała Asmana, który zaalarmował mnie o planowanych zmianach. Niesmawocie pomógł mi również radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Piotr Kandyba, który poruszył niebo i ziemię, żeby zorganizować spotkanie z przedstawicielami Kolei Mazowieckich oraz zaalarmować posłów, radnych i instytucje - mówi GoraKalwaria.net Karol Stróż. - Efekt jest taki, że udało się zrobić to, co instytucje powinny zrobić bez nas, czyli współpacować ze sobą bez zbędnej spychologii i przerzucania się pismami. Dopiero dzięki presji społecznej udało się doprowadzić do współpracy pomiędzy Kolejami Mazowieckim, PKP PLK, samorządowem województwa i gminy. Ku naszemu zaskoczeniu te wszystkie instytucje odpowiedziały pozytywnie na nasz apel i wyraziły wielką wolę rozwiązania problem. Bez wielkiego odzewu mieszkańców to by się nie udało - nie ma wątpliwości Stróż. 

- Jako strona społeczna liczymy, że współpraca wskazanych instytucji nie zakończy się na tymczasowej przebudowie peronów, a będzie rozwijała to połączenie i dbała o jego promocję jako ekologicznego, taniego i wygodnego środka komunikacji do Warszawy - dodaje.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (15)

Radi

Data: 9 sierpnia 2022, 23:45 Dobra wiadomość..... :)

Rudolf

Data: 10 sierpnia 2022, 08:09 Brawo Zarząd Gminy. Przytomne i skuteczne działanie.

Mirek

Data: 10 sierpnia 2022, 08:26 Coś mi się wydaje, że temat był specjalnie nagrany aby było, że będą przesiadki ale wiedziano, że ich nie będzie. Dzięki cudotwórcom.

Agnieszka

Data: 10 sierpnia 2022, 10:58 Jako stały, wieloletni klient KM na trasie Góra Kalwaria- Warszawa dziękuję serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w pozytywne dla nas pasażerów załatwienie sprawy

Pasażer z córką

Data: 10 sierpnia 2022, 14:16 Dziękuję ogromnie wszystkim. Fantastyczna informacja. Jeszcze raz dziękuję...

monika bartys

Data: 10 sierpnia 2022, 14:31 ufff udało się !!!!
ale myslę ze za 4 miesiace bedzie przesiadka :/ ludzie zapomną

Cuda

Data: 10 sierpnia 2022, 15:09 Nowe pociągi miały jechać wcześniej, a tak do przyszłego roku stare rupiecie będą obsługiwać tę linię. Dalej, 100m peronu obsłuży ledwo jeden skład. Czyli pociągi będą te najkrótsze. Co do czasu wykonania peronu , to kto nie widział jak się taki peron buduje , ile czasu zajmuje betonowanie, układanie elementów, podsypka, płyty, wiata, ogrodzenia i sam odbiór ten nie wie. Oczywiście kiedyś to zrobią i będzie wreszcie luksus.

Adamus

Data: 10 sierpnia 2022, 16:43 Widać, że wybory się zbliżają bo i stare drzewa powracają do swych korzeni... A przecież ich przez ostatnie lata nie było... A tu nagle jak grzyby po deszczu. Przypadek? nie sądzę ;)

emeryt

Data: 10 sierpnia 2022, 22:37 Panie Burmistrzu, Pani Przewodnicząca Rady - dziękujemy za działanie na rzecz społeczności.

.......

Data: 11 sierpnia 2022, 08:27 @Mirek- to Ty prorok jesteś chaaaaaaaaa cha

kolejarz

Data: 11 sierpnia 2022, 09:47 Niepojęte.... garstka ludzi jeżdżąca z GK cieszy się, że dalej będą podróżować starym złomem! Przy okazji skazując na ten wątpliwy luksus innych podróżnych korzystających z tego połączenia na dalszym odcinku. A najlepsze jest to, że nie rozumieją czegoś innego... Teraz już nie będzie żadnego ciśnienia na remont peronów bo i tak połączenie obsługują stare składy. PLK mówi że wyremontuje szybko - hahaha powodzenia, nie macie pojęcia ile trwa procedura projektowa, uzgodnienia, zezwolenia, przetargi itp. Na kolei to są lata a nie miesiące. O ile wcześniej miałem nadzieję, że jednak zrobią to w miarę szybko ale teraz skoro nie ma wahadła a co za tym idzie złości pasażerów to zapomnijcie. Za chwilę się okaże, że nie da się podnieść peronów bez kompleksowej modernizacji linii a ta będzie za kilka lat (jak dobrze pójdzie). Miłej podróży.

B

Data: 11 sierpnia 2022, 11:46 @ kolejarz! Nie doczytałeś. Będą jeździć nowe składy do GK, najpóźniej do czerwca. Planowane jest tymczasowe podwyższenie peronów i nie na całej ich długości - więc roboty i szybsze i tańsze. Gdyby nie rwetes w tej sprawie, to wg planów, które i tak niekoniecznie zostałyby zrealizowane, modernizacja przewidziana była na lata 2024-27. Widzę, że Ty, w przeciwieństwie do ludzi zaangażowanych w działania na rzecz utrzymania ciągłości połączenia, chyba bardzo nie lubisz kolei :) Jednak fajnie, że zabierasz głos, bo tylko ogląd tematu z wielu różnych perspektyw może przyczynić się do stworzenia czegoś, co będzie optymalnie najlepsze.

kolejarz

Data: 11 sierpnia 2022, 14:16 @B
Nic nie rozumiesz. To, że ktoś coś tam obiecał albo zadeklarował nie oznacza że to zrobi. Zbyt długo pracuję w tej branży żeby dać się nabrać na takie zapewnienia. Rozwiązania tymczasowe zwykle bywają najtrwalsze...
Piszesz, że Flirty będą jeździć najpóźniej do czerwca? Wg mnie szanse na to są znikome. Znam temat od środka, wiem jak tu wszystko funkcjonuje.
Z drugiej strony jak ktoś słusznie zauważył zbliża się okres przedwyborczy więc różne cuda mogą się dziać....
Pożyjemy, zobaczymy. Kolej lubię, z jej wadami i zaletami.
A jeśli chcesz znać moje zdanie to wszystkie pociągi do GK powinny kursować przez Czachówek Południowy. Niestety jest to związane ze zmianą kierunku biegu pociągu a to kilka minut trwa. W zamian mamy dwie kolejne stacje na trasie, połączenie jest bardziej uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i społecznie, można więc lobbować o zwiększenie częstotliwości kursowania składów. Nie wiem czy wiesz ale znacznie więcej biletów jest sprzedawanych z Czachówka do Warszawy niż z GK, takie analizy na bieżąco są robione przez KM. Ktoś zaraz napisze, że transport publiczny wszędzie jest dotowany, OK ale niech to będzie robione z głową i dla wszystkich a nie wybranych.

Wojciech

Data: 13 sierpnia 2022, 07:24 https://www.youtube.com/watch?v=GQupyvjSxH4

ceramik

Data: 2 listopada 2022, 17:44 Niestety nie jeżdżę koleją, ale cieszę się, że władze kolei tak szybko działają i słuchają ludzi. Brawo.