Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Podanie o prace bez doświadczenia

Dodano: 17 listopada 2020; Szukanie pracy na początku kariery czasami przypomina błędne koło: „Nie mogę znaleźć pracy, ponieważ nie mam doświadczenia zawodowego; nie mam doświadczenia zawodowego, ponieważ nie mogę znaleźć pracy”. Klasyk.

Wielu nowych pracowników stoi dziś przed tym samym dylematem: albo nie otrzymują oni pracy z powodu braku praktycznego doświadczenia, albo otrzymują jedynie ofertę stażu. Te z kolei nie są uznawane przez niektórych rekruterów za pełne doświadczenie zawodowe. I tak w kółko. Perspektywa zdobycia realnego doświadczenia zawodowego wydaje się coraz bardziej odległa... Ale nie musi tak być! Pokażemy Ci dziś sprawdzone wskazówki i porady, jak stworzyć podanie o pracę bez doświadczenia i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak zacząć?

Każdy początek jest trudny, a w szczególności ten na rynku pracy. Z badań wynika, że „brak doświadczenia zawodowego” jest powodem odrzucenia kandydatury aż w 69 % przypadków. Dodatkowo bardzo często w ogłoszeniach o pracę firma wymaga, aby kandydaci mieli „co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe”.  

Taki zwyczaj rekrutacyjny praktycznie uniemożliwia osobom nowo wyszkolonym rozpoczęcie pracy i zdobycie doświadczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyjść ze ślepej uliczki?

Zacznij od odświeżenia swoich dokumentów rekrutacyjnych. Jeśli jesteś osobą, która zmieniła branżę lub jest świeżo po studiach i szuka pierwszej poważnej pracy, zastanów się, jak napisać CV w taki sposób, by brak doświadczenia w zawodzie nie raził w oczy rekrutera. W przypadku, gdy nie wiesz jak się do tego zabrać, po przydatne wskazówki zajrzyj do poradnika zawodowego np. CVhero.com. Możesz także wygenerować wszystkie dokumenty potrzebne w rekrutacji przy pomocy kreatora CV online.

Zdobywanie doświadczenia zawodowego

Kandydaci, którzy zostali już kilkukrotnie odrzuceni ze względu na brak doświadczenia zawodowego są, co zrozumiałe, sfrustrowani. Pojawiają się wątpliwości: jaki był sens spędzenia tylu lat na sali wykładowej i uczenia się na przemian z pracą dorywczą, jeśli nic z tego się teraz nie liczy? Często pojawia się także uczucie bezsilności. Chcemy pracować, sprawdzić się w wyuczonym zawodzie, ale nie otrzymujemy szansy. Jak zdobyć praktyczne doświadczenie bez możliwości podjęcia pracy? Już śpieszymy z pomocą!

Po pierwsze: zmień nastawienie

Pamiętaj, aby przede wszystkim zachować wiarę w siebie. Jeśli w siebie zwątpisz, nie będziesz w stanie przekonać pracodawcy, że warto Cię zatrudnić.  Zastanów się, co możesz zaoferować firmie, jakie doświadczenia z uczelni lub ze szkoły udało i się zebrać? Masz ukończoną praktykę, staż, posiadasz stopień naukowy, bardzo dobre świadectwo ukończenia studiów, stypendium zagraniczne, działalność w kole naukowym... Zapisz to wszystko w CV! Czasami, aby przekonać rekrutera do swojej kandydatury, wystarczy lepszy auto-marketing oraz optymalizacja podania o pracę.

Po drugie: zwróć uwagę na ogłoszenia o pracy

Szukaj ofert pracy, w których zamiast sformułowania „wymagane kilkuletnie doświadczenie zawodowe”, pojawia się zdanie „kilka lat doświadczenia zawodowego jest pożądane/mile widziane”. Oznacza to, że osoby posiadające dłuższy staż w branży maja dodatkowy atut, ale pracodawca nie wyklucza zatrudnienia także osób zaczynających swoją karierę.

Ogłoszenia o pracę są zwykle zbudowane na zasadzie hierarchii znaczeniowej. To, co jest szczególnie ważne dla pracodawcy, znajduje się na samym początku i tak aż do najmniej istotnych kwestii. Skup się zatem na ofertach pracy, w których wymagania wymienione na pierwszym miejscu jesteś w stanie spełnić bez problemu.

Po trzecie: mobilność

Jeśli w Twoim regionie dana branża nie jest popularna, warto rozszerzyć poszukiwania na inne części kraju. Tak, to może oznaczać przeprowadzkę i oddalenie się od domu, jednak znacznie zwiększa to także szanse na rozwój zawodowy. Istnieją regionalne różnice w zapotrzebowaniu na określone kwalifikacje. Jeśli bardzo zależy Ci na karierze w wyuczonym zawodzie, pomyśl, czy przeprowadzka wchodzi w grę.

Po czwarte: wspomnij o pobycie za granicą

Doświadczenia naukowe oraz zawodowe zdobyte za granicą (o ile nie była to praca przy zbieraniu truskawek w Holandii) są o wiele ważniejsze niż staże czy praktyki w kraju. Wielu pracodawców uznaje takie doświadczenia za przejaw kompetencji międzykulturowych, otwartości i niezależności, mobilności intelektualnej oraz naturalnie fizycznej. Podobnie jest ze stypendium zagranicznym w czasie studiów. Koniecznie wspomnij o tym w swoim podaniu o pracę.

Po piąte: znajdź swoją niszę

Nie wysyłaj podania o pracę tylko tam, gdzie wszyscy inni chcą się dostać. Wielkie korporacje mają zwykle kilkadziesiąt do kilkuset kandydatów na jedno stanowisko. Pamiętaj, że na początku swojej kariery nie chodzi o prestiżową posadę, ale o zdobycie doświadczenia. Poszukaj niszowego rynku pracy, może w mniejszej miejscowości, w rodzinnej, małej firmie, aby później móc spróbować w większym przedsiębiorstwie. Kto wie, może się nawet okazać, że ta mała firma okaże się Twoim wymarzonym miejscem pracy?  

Przerwij błędne koło! Wypróbuj nasze wskazówki, a na pewno łatwiej znajdziesz wymarzone stanowisko pracy. Trzymamy kciuki, powodzenia!