Polityka historyczna, czyli przeszłość dla przyszłości

Dodano: 3 lutego 2019; Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu Jana Rokity z cyklu Moja Góra Kalwaria.


News will be here

Przeszłość i dziedzictwo historyczne miasta i gminy Góra Kalwaria powinny być przedmiotem szczególnej troski ze strony władz. Istnieje pogląd, że inwestowanie przez gminę np. w ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego nie przynosi konkretnych korzyści dla mieszkańców, lecz jedynie dla przybywających do miasta turystów. Oczywiście powyższy pogląd jest całkowicie niesłuszny. Odpowiednia promocja walorów turystycznych i historycznych tradycji miejscowości (a Góra Kalwaria takie z całą pewnością posiada) niejednokrotnie w przypadku innych polskich gmin przekładała się na trwały rozwój i stała się przyczyną bogacenia się mieszkańców.

Wspomniane zabiegi włodarzy powinny polegać m.in. na zwiększeniu nakładów na wydawnictwa promujące region jak przewodniki, książki o historii Góry Kalwarii i broszury informacyjne przekazywane nieodpłatnie np. krajowym i zagranicznym turystom odwiedzającym regularnie nieodległą stolicę i po kilku dniach intensywnego jej zwiedzania pragnących poznania również najbliższych okolic.

Góra Kalwaria, jako miasto związane m.in. ze świętym Stanisławem Papczyńskim oraz jako dawna Nowa Jerozolima, powinna z całą pewnością bardziej skutecznie zabiegać o popularyzację swej ciekawej historii wśród jak największych kręgów społecznych. Należy przy tym pamiętać, iż nasze miasto w przeciwieństwie do czasów współczesnych miało w przeszłości tj. w XVII i XVIII wieku status prężnego ośrodka pielgrzymkowego.

Jestem przekonany, że warto jest spróbować powrócić do dawnych tradycji. Oczywiście historia to nie tylko pielęgnowanie pamięci o materialnych śladach historii najdawniejszej, lecz również popularyzacja wiedzy o ważnych wydarzeniach. Temu właśnie celowi powinny służyć znajdujące się na terenie naszej gminy pomniki. Bardzo ważne pozostaje również zainicjowanie budowy nowych miejsc pamięci. Stąd m.in. postulat zamontowania na ścianie ratusza w Górze Kalwarii w miejscu dawnej tablicy poświęconej żołnierzom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego tablicy gloryfikującej żołnierzy Armii Krajowej pochodzących z Góry Kalwarii. Szczególnej opieki i troski wymaga również kopiec nad Wisłą z głazem, usypany na pamiątkę wizyty w Górze Kalwarii marszałka Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1921 roku. Należy zadbać po pierwsze, aby powyższy pomnik podczas budowy w pobliżu obwodnicy miasta nie uległ degradacji i zniszczeniu. Po drugie zaś należy rozważyć ideę organizowania głównych uroczystości patriotycznych (15 sierpnia każdego roku) przed wspomnianym wyżej kopcem.

Jan Rokita

Doktor Nauk Historycznych Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (12)

Kasia

Data: 3 lutego 2019, 13:56 Proszę w następnym \"felietonie\" o sprecyzowanie, na jakim etapie realizacji znajdują się postulowane przez Pana w poprzednich wystąpieniach pomysły.

Henio

Data: 4 lutego 2019, 09:13 I znowu bla, bla, bla, bla... ale wrócił \"podpis\" hura :):):):)

Ja

Data: 4 lutego 2019, 15:13 A może Rokita napisze jako przewodniczący rady miasta jak rozwiąże problem drogich śmieci. Ma to być cena 36 zł za odpady segregowane za osobę. Proszę bardzo jest pole do popisu. Bzdurne filetony nikogo nie obchodzą niech wyda książkę. A w temacie śmieci może się wykazać.

Michal

Data: 4 lutego 2019, 17:33 Panie Doktorze Nauk Historycznych:), czy Panu naprawde sprawia przyjemność robienie z siebie pośmiewiska, swoimi dość płytkimi przemyśleniami i zbiorem truizmów,nazywanych uparcie przez Redakcje, „felietonami”? Jak już Pan musi pisać, poproszę o relacje z Pańskich realnych działań na rzecz Naszego Miasta

Do Michał

Data: 4 lutego 2019, 22:15 Felietony to właśnie to co Pan przewodniczący robi dla naszego miasta ha ha ha

Waleria

Data: 5 lutego 2019, 16:02 Panie Rokita ,wszyscy już wiemy że jest Pan doktorem i distal Pan taki piękny łańcuch na szyję i mamusia jest z Pana bardzo dumna .Ale weź się Pan za robotę bo pisanie wypracowań na poziomie szkoły podstawowej było śmieszne tylko na początku.

ze wsi

Data: 5 lutego 2019, 22:31 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

abc

Data: 5 lutego 2019, 23:42 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Felietonista

Data: 12 lutego 2019, 22:02 Panie Rokita niech Pan nie zapomina ze w hierarchii władzy uchwałodawczej a taką jest rada miejska to stoi Pan na jej czele. Oznacza to ze rada pod pańskim przewodnictwem ma burmistrzowi narzucać cele realizacji realnych zadań na rzecz i dla dobra mieszkańców, a nie wychwalać władze wykonawczą jaką jest burmistrz i wchodzić jej po „palcu”..... Weź Pan się zwyczajnie do roboty i odpuść sobie te „pseudo felietony” bo jeszcze panu ze wstydu ten doktorat odbiorą!!

ceramik

Data: 24 lutego 2019, 10:08 Cele szlachetne, ale ciekawqe, jak będzie z realizacją. Poprzednia władza padła za cudowny skwerek za 1 000 000 zł i zniszczenie ulicy Strażackiej na polecewnie plemienia,. Nie napiszę, bo udrzucą.

Barbara

Data: 11 lipca 2019, 03:11 Jestem kobietą ok. 50 - letnią. Pasjonuję się historią Góry Kalwarii, której jestem mieszkanką od urodzenia, zbierając m.in. przewodniki. Chciałabym kiedyś doczekać publikacji opisującej ze smaczkiem ciekawostki na temat naszego miasta odnośnie XX wieku. Są jeszcze w mieście ludzie, którzy pamiętają historię powstania ogródków działkowych ,,MALINKA\", budowy osiedla domków jednorodzinnych na ,,Parceli\" (kto był przed wojną właścicielem tych terenów, na których powstały,
osiedla ,,Skierniewicka\" i przedwojennych właścicieli tej
ogromnej parceli (coś na ten temat kiedyś słyszałam), budynków istniejących jeszcze po wojnie, a potem wyburzonych i inaczej zagospodarowanych po nich terenów, itp. Zapewne ciekawą rzeczą byłoby pokazanie dokonań poszczególnych byłych włodarzy miasta po II wojnie, bo o p. Dzejko już można przeczytać. Przecież mamy wielu napływowych mieszkańców, dla których takie ciekawostki byłyby interesujące i udostępnione np. podczas Dni Góry Kalwarii. Wymagałoby to jednak trochę trudu zebrania wspomnień od żyjących jeszcze mieszkańców, bo nie spotkałam się, jak dotąd, z żadną publikacją na te tematy.

??

Data: 6 maja 2020, 23:28 Czy autor i Doktor Nauk Historycznych jednocześnie nie powinien za swe zasługi, m.in. na sesji 28.04. br., przejść już, jako były Przewodniczący Rady, do .... historii?