Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Pomnik założyciela miasta – wybudujmy go razem!

Dodano: 8 maja 2019; Z okazji zbliżającego się 350-lecia Góry Kalwarii powstała inicjatywa wzniesienia pomnika ojca miasta, bpa Stefana Wierzbowskiego. W jego budowę będzie mógł włączyć się każdy mieszkaniec.

Pod koniec kwietnia zawiązał się Społeczny Komitet na rzecz Budowy Pomnika Biskupa Stefana Wierzbowskiego, który zajmie się nie tylko wyborem lokalizacji oraz koncepcji artystycznej pomnika, ale również zbiórką funduszy na jego realizację. Pomnik miałby być odsłonięty w rocznicowym roku 2020.

W skład komitetu weszli ks. Andrzej Jerominek, proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii, ks. Jan M. Rokosz MIC – kustosz Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii, Jan Rokita – przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii, Wojciech Prus-Wiśniowski – prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska (TMGKiC), Jolanta Cholewińska – sekretarz TMGKiC, Bożena Prus-Wiśniowska oraz Bogdan Szewczyk – członkowie zarządu TMGKiC, Marcin Niedziółka – członek TMGKiC oraz członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddziału w Czersku (TOnZ), Piotr Rytko – prezes TOnZ – Oddziału w Czersku, Stefan Ronikier-Dolański – członek Cechu Rzemiosł Różnych, Handlu i Wolnych Zawodów w Górze Kalwarii, Wojciech Kochański – przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Góry Kalwarii oraz Piotr Chmielewski – kierownik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria.

Pomysłodawcą budowy pomnika był zarząd Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska. Zdaniem jego członków będzie to godny sposób na upamiętnienie założyciela miasta. Przedsięwzięcie w pełni popiera burmistrz Arkadiusz Strzyżewski – Byłbym szczęśliwy, gdyby w tę szczytną inicjatywę mogło się włączyć jak największe grono mieszkańców – mówi. – Dlatego proponuję publiczną zbiórkę nie tylko funduszy, ale także metali kolorowych, z których później pomnik będzie wykonany. Każdy posiada w swoim domu niepotrzebne już klucze czy kłódki lub inne metalowe przedmioty – dodaje Arkadiusz Strzyżewski. Ze swej strony burmistrz zamierza oddać na ten cel kilkadziesiąt medali zdobytych podczas blisko kilkudziesięciu imprez biegowych. O szczegółach dotyczących zbiórki funduszy i metali kolorowych będziemy informowali na bieżąco.

Podczas pierwszego spotkania komitetu, jego członkowie wybrali przewodniczącego – został nim Jan Rokita. Omówili również wstępną propozycję lokalizacji pomnika. Miałby ona stanąć na głównym skwerze miasta, bliżej frontonu ratusza. Postać miałaby być zwrócona w kierunku kościółka na górce, który w XVII wieku stanowił środek krzyża tworzonego przez główne ulice miasta. Wizja ta będzie jeszcze przedłożona do zaopiniowania Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorem Zabytków oraz artystom rzeźbiarzom.

Fot. Wikipedia

(Inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (35)

gkman

Data: 8 maja 2019, 15:19 już ze śmieci uzbieraliście? he he

BOże

Data: 8 maja 2019, 15:20 I jeszcze Prezydenta Kaczyńskiego, i Dariusza Zielińskiego pomnik się przyda i czcigodnego proboszcza z Bożej łaski

Waleria

Data: 8 maja 2019, 15:27 Szkoda ze nie zalozyl sie komitet budowy koszy na smieci .

Nie dam

Data: 8 maja 2019, 19:09 Najpierw posprzątajcie miasto potem wyciągnijcie rękę do tych panów od wziątek i tych co brali 10 % !

Maria

Data: 8 maja 2019, 20:12 \"Każdy posiada w swoim domu niepotrzebne już klucze czy kłódki lub inne metalowe przedmioty – dodaje \"

Posiadam dwa fotele, stary tapczan i lodówkę ,a w nowym harmonogramie odbioru drogich śmieci nie ma daty odbioru gabarytów .

Wojciech

Data: 8 maja 2019, 20:21 Skład komitetu : naliczyłem dwanaście osób .
To ile kasy już mamy ?
Pytam by zachęcic innych.

Zaraz

Data: 8 maja 2019, 20:31 A to jakiej wielkości ma być pomnik? Bo jak mają starczyć przetopione klucze, to pewnie będzie dobry do \"KING SAJZU \"

matka Teresa

Data: 8 maja 2019, 21:03 Lekką ręką odpuścili karę wykonawcy skarpy ,zbudowali za drogi skwer i darczyńcy będą nieufni.
Założyciel miasta ma swój pomnik wystarczy go sprzątać i o niego (o miasto) dbać !

hmm

Data: 8 maja 2019, 21:21 1...będzie mógł włączyć się każdy mieszkaniec. - wielkie dzięki za łaskawość,
2... ks. Andrzej Jerominek,ks. Jan M. Rokosz - za ile tac?,
3...Jan Rokita - ile od lokalnej dobrej zmiany?,
4...ile od reszty komitetu?
5... burmistrz zamierza oddać na ten cel kilkadziesiąt medali - nie lepiej sprzedać na aukcji i zakupić złomu?
6...ilu mieszkańców akceptuje pomysł i lokalizację?

Komitet apeluje do mieszkańców o kasę, ale wybrał się chyba samozwańczo? Czy to OK?

Marek

Data: 8 maja 2019, 22:49 Proponuję uleputać taki giga pomnik ze sprasowanych śmieciuchów i postawić go na obecnym targowisku żeby Pan Burmistrz z Panem Przewodniczącym mogli sobie jakąś szarfę przeciąć. Jak już się śmieciuchów nazbiera kolejna partia to można będzie ustawić kolejny pomnik np. tupolewa. I będzie okazja do kolejnej uroczystości. Ponieważ teren nie jest mały to takich pomników ze sprasowanych śmieciuchów się tam trochę zmieści. A przy okazji kilka problemów się rozwiąże - miejsce na targowisko, brak parku, problem śmieci a i turyści się zjadą z całego świata co by taki ewenement doświadczyć. A jak turyści to i budżet gmina podreperuje.
A tak na poważnie: może Pan Burmistrz z Panem Przewodniczącym i resztą wesołej Kompaniji wezmiecie się za rozwiązywanie problemów zasadniczych dla miasta i Gminy oraz jej Mieszkańców zamiast zaspokajać swoje potrzeby lansowania się

Mariusz

Data: 9 maja 2019, 06:59 Już ponarzekaliscie?

Killzone

Data: 9 maja 2019, 08:13 @Wojciech
12 groszy, tylko nie płacz proszę...

nsz

Data: 9 maja 2019, 08:30 Burmistrz fajnie podpiął się pod czyjąś inicjatywę i zbija kapitał. Mam pytanie do tego ASa, gdzie mam podstawić worek ze śmieciami segregowanymi z metalami - pod UMiG, czy od razu do jego gabinetu?

pr

Data: 9 maja 2019, 09:10 A burmistrz flagi rozdaje, medale oddaje, a kiedy zacznie pracować bo na razie potrafi się tylko lansować. Wybory były już dawno, nikt nie rozliczony ( skwer, skarpa), działania na pokaz ( np.parking przed ratuszem, kolorowe rowery ) a teraz pomnik. Nie ma poważniejszych tematów . Są i tam powinien się skupić burmistrz i cała rada miejska.
Po to zostali wybrani i za to dostają pieniądze. Obiecywać każdy może, co zostało z \"przedwyborczego gadania\" zrobione lub zaplanowane. Co 2-3 miesiące burmistrz powinien poinformować mieszkańców co zrobił i jakie ma plany, również personalne bo urząd to nie jest prywatny folwark. Miało być przejrzyście i bez ściemy, nie można prawdziwych problemów odkładać na póżniej i jednych promować non stop ,a innych pomijać.

nsz

Data: 9 maja 2019, 12:30 @pr
co zrobił burmistrz - obsadził na stołkach swoich ludzi, a że stołków było mało, to stworzyli nowe stanowiska - patrz ZGK. Bo gmina to nie prywatny folwark, to folwark imć burmiszczów z PO.

Cegiełka

Data: 9 maja 2019, 17:23 Jeżeli do tego złomu ZGK dołoży stare mosiężne wodomierze (które masowo wymienia) ja dołożę swoje krany i całą armaturę łazienkową którą niedawno wymianiałem !

zza Buga

Data: 9 maja 2019, 17:26 Panie i panowie !
Najszamprzód KIBEL !

@nsz

Data: 9 maja 2019, 20:00 Z jakiego PO? Obserwując poczynania naszych włodarzy odnoszę wrażenie, że znacznie bliżej im do PiS. \"Występy\" w telewizji publicznej, zapraszani posłowie, itd.

Kkrzysztof

Data: 10 maja 2019, 04:37 Popieram . Jakieś metale znajdę na bank.

Zainteresowana

Data: 10 maja 2019, 07:51 Jestem Za

mieszkaniec

Data: 10 maja 2019, 10:10 Duży komitet który nic nie robi i nie będzie robił. Ciekawe co ci ludzie z tego będą mieli bo przecież nie za darmo lansują swoje nazwiska a robić nic i tak nie będą. Może członkowie komitetu dadzą dobry przykład i wpłacą jakieś sumy na budowę pomnika! Jak myślicie chyba powinni zacząć od siebie?

Doro

Data: 10 maja 2019, 10:48 Wiecie, że Meksykanie w swojej stolicy wybudowali pomnik św. Jana Pawła II właśnie z kluczy? Nawet je widać. :-)

Rafał

Data: 10 maja 2019, 11:16 Niestety z powodu podwyżki śmieci 67zl os. niesegregowane raczej nie będzie wsparcia. Dzięki Panie burmistrzu. Skuteczność Pana jest taka sama jak peło

Znowu

Data: 10 maja 2019, 19:10 Ledwo dali nam 13juz chcą żeby dać na pomnik trzeba było zrobić tańszy skwer to byłby pomnik

zły

Data: 10 maja 2019, 22:21 Pierwsze kilogramy złomu stoją w postaci pięknych inaczej pordzewiałych rowerów ,więc noźyce w dłoń!Tylko trzeba uważać źeby nie zabrać jakiś emeryckich rowerów gdzieś spod biedronki, bo to juź przestępstwo. ...

Józefa Ewa Huk

Data: 11 maja 2019, 07:51 @ Rafał
Bo to właśnie peło !
A to samo zło jeśli jeszcze ktoś się nie zorientował.

nie dla drogich śmieci

Data: 11 maja 2019, 08:06 \"Niestety z powodu podwyżki śmieci 67zl os. niesegregowane raczej nie będzie wsparcia.\"

Od wielu dni nie są (śmieci) wybierane z koszy zapewne by było taniej .
A czy nie można było tak od razu. Jeździi codziennie dużym wozem i wybierali po kilka papierków.

do zły

Data: 11 maja 2019, 11:20 Rowery na ogół są ze stali, czasem z aluminium. Pomniki są zwykle z brązu. Znowu bredzisz.

zły

Data: 12 maja 2019, 09:23 Pomnik moźe być ze wszystkiego, nawet z górnokalwaryjskich śmieci i będzie to jeden z najdroższych pomników śmieciowych w Polsce,a może i na świecie, moźemy być sławni.

oj!

Data: 13 maja 2019, 01:31
@Killzone
Przebiję wszystkich i dam ... 13 groszy ...

Krzysztof

Data: 13 maja 2019, 18:55 Może zbudujmy pomnik naszemu burmistrzowi ?
Czy będzie podobny entuzjazm ?

wyborca

Data: 14 maja 2019, 18:08 Czyż księża Marianie nie powinni zrobić najpierw porządku z pomnikiem w Licheniu, który dopiero po interwencji dziennikarzy przykryli?
Ja proponuję żywy pomnik (jeżeli już jakiś być musi!), np. ufundować coroczne stypendium im. b. Wierzbowskiego dla zdolnego studenta, czy ucznia z Góry Kalwarii lub ławeczkę z postacią biskupa, na której można przysiąść? To byłoby sensowne i użyteczne a tak, to przybędzie kolejny kawałek metalu wątpliwej, z reguły urody.


Wall

Data: 15 maja 2019, 10:37 Zgadzam się z wyborcą,mozna by tez ufundowac kosze na smieci im biskupa Wierzbowskiego to byloby cos

taka prawda

Data: 20 maja 2019, 21:04 Na ul.Grójeckiej ani jednego kosza !
Gdyby ludzie nie sprzątali przy swych posesjach piesi musieli by chodzić po jezdni !

Od urodzenia w G.K.

Data: 25 maja 2019, 07:45 Proponuję zrobić jakąś ładną fontannę na skwerze przed kościołem na górce. Kilkadziesiąt lat temu było to możliwe, więc dlaczego teraz nie można tego zrobić. Wycieli drzewo które dawało trochę ochłody w letnie, gorące dni. Fontanna była by czymś mam nadzieję ładnym i pożytecznym, zarówno dla ludzi aby złapać trochę ochłody ale również dla zwierząt, mogły by się napić wody latem. Dzieci miały by frajdę. Róbmy coś co będzie ładne i pożyteczne. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców.