Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

W Czaplinie powstanie pierwsza tężnia solankowa w okolicy

Dodano: 27 czerwca 2019; W Czaplinie powstanie pierwsza tężnia solankowa w okolicy, i to za fundusze zewnętrzne, które gmina Góra Kalwaria pozyskała z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw „Mazowsze 2019”.

W sumie gmina otrzyma 50 tys. zł dofinansowania na pięć przedsięwzięć, które powstaną we wsiach: Baniocha-Osiedle, Brzumin, Czaplin, Podłęcze i Wincentów. Co ciekawe, w ramach programu ogłoszonego przez samorząd Mazowsza jedna gmina mogła zgłosić tylko pięć projektów. Włodarze Góry Kalwarii z żalem musieli dokonać wyboru spośród ośmiu propozycji wysuniętych przez sołectwa.

– Trzeba podkreślić, że na zgłoszenie pomysłu, zwołanie zebrania sołeckiego, które poprze go w głosowaniu, a następnie sporządzenie wniosku było zaledwie kilka dni – zauważa wiceburmistrz Mateusz Baj. – Na pochwałę zasługują sołtysi, którzy działając sprawnie, pokazali, jak bardzo zależy im na rozwoju ich malutkich ojczyzn – dodaje.

Do pozyskanych od samorządu województwa pieniędzy drugie tyle dołoży gmina. W sumie każde z pięciu sołectw otrzyma więc minimum 20 tys. zł wsparcia. Fundusze muszą zostać wydane w bieżącym roku.

Już mogą cieszyć się mieszkańcy Czaplina i okolic. Niewątpliwa atrakcją stanie się u nich pierwsza w rejonie tężnia solankowa. – W naszej wsi mieszka sporo starszych osób, które mają problemy z drogami oddechowymi, ponieważ powietrze jest, jakie jest. A nie każdego stać na wyjazdy do Ciechocinka – mówi Zbigniew Adamczyk, sołtys i radny z Czaplina. Dodaje, że solanka do tężni będzie przywożona z dużego kurortu, prawdopodobnie Inowrocławia, co zapewni taki sam efekt leczniczy jak w znanych uzdrowiskach.

W Brzuminie natomiast mieszkańcy będą mogli korzystać z siłowni zewnętrznej. W Baniosze zaś zyskają altanę z wyposażeniem na placu zabaw przy gliniance Dąbrówce, która jest popularnym kąpieliskiem. – Planujemy, że w altanie będą odbywać się wydarzenia kulturalne i spotkania mieszkańców. Będzie ona też schronieniem przed deszczem i słońcem dla matek przychodzących z dziećmi na plac zabaw – tłumaczy Teresa Jędral, sołtys i radna z Baniochy-Osiedla.

W Podłęczu w meble oraz sprzęt kuchenny zostanie wyposażona powstająca we wsi świetlica. A w Wincentowie jeszcze bardziej atrakcyjny stanie się rozległy teren sołecki, gdzie już teraz aktywnie mogą spędzić czas zarówno dzieci, jak i dorośli – sołectwo otrzyma pieniądze na zadaszenie części działki z urządzeniami do ćwiczeń.

Na zdjęciu: W Polsce zapanowała moda na budowę niedużych tężni solankowych są (ta na zdjęciu znajduje się w Kaskach koło Baranowa)

(UMiG Góra Kalwaria)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (31)

FREAK

Data: 27 czerwca 2019, 11:22 Fajnie by było jakby taka tężnia powstała też na górach, na pewno dużo starszych osób skorzystałoby z takiej atrakcji.

micro

Data: 27 czerwca 2019, 12:36 W jakim celu? ile to da miejsc pracy? jakie będą koszty funkcjonowania i kto je będzie pokrywał?

wyborca

Data: 27 czerwca 2019, 12:49 Oglądałem wczorajszą sesje rady gminy i jaka droga będzie robiona??? Walewicka - tam gdzie mieszka -wiadomo kto! Nieładnie panie Strzyżewski zaczynać od siebie!!!!

Ferdek

Data: 27 czerwca 2019, 13:21 A komu na brzmienie potrzebna jest siłownia? Wystarczy przystanek autobusowy i atrakcje gotowe,szczególnie wieczorami.

Ancymon

Data: 27 czerwca 2019, 13:24 W brzmienie to nawet sklepu nie ma,bo nie był potrzebny,a siłownia powstanie,chyba tylko po to,żeby było co dewastować.

Nick

Data: 27 czerwca 2019, 14:20 @micro co ciebie to obchodzi? Jakieś drobne ale pozytywne zmiany w gminie się dzieją i z tego trzeba się cieszyć.

brat Marian

Data: 27 czerwca 2019, 16:32 Było by lepiej gdybyśmy przeczytali co powstało !
Póki co to nazwy ulic z błędami i nielegalny herb .

Andrzej

Data: 27 czerwca 2019, 16:35 \" ponieważ powietrze jest, jakie jest. \"
Więcej biegów i wyścigów kolarskich,więcej objazdów,a powietrze będzie żeśkie .

mieszkaniec

Data: 27 czerwca 2019, 16:38 A Gliński nic chyba nie znaczy bo jak wygląda Strażacka.

sławek

Data: 27 czerwca 2019, 19:48 Taki kity powinny być w \"rubryce\" wkrótce !

Powiat GK

Data: 27 czerwca 2019, 20:05 Lokalizacja do bani, w okolicy sadów i oprysków im towarzyszącym.

hmm

Data: 28 czerwca 2019, 21:52 Lokalizacja do bani ... do bani to raczej ten komentarz. Radzę poczytać o dobrej roli takich tężni ulokowanych (zgodnie z wolą! mieszkańców) w takich miejscach gdzie powietrze bywa takie ... jakie bywa.

W jakim celu? .... też radzę poczytać j.w.

Jakieś drobne ale pozytywne zmiany w gminie się dzieją i z tego trzeba się cieszyć.... tak jest; nie od razu Kraków zbudowano...

W Polsce zapanowała moda na budowę niedużych tężni solankowych ... no to Czaplin jest trendy. \"Już mogą cieszyć się mieszkańcy Czaplina i okolic. Niewątpliwa atrakcją stanie się u nich pierwsza w rejonie tężnia solankowa.\"
To rzeczywiście może być atrakcja...pytek

Data: 28 czerwca 2019, 21:58 A nie każdego stać na wyjazdy do Ciechocinka ... to chyba dobrze, że tężnia będzie pod ręką? Czego czepiają sie oponenci? Czy tego,że ktos pomyślał o zdrowiu innych?

Chyba, że krytka kryje drugie dno - lub może zawiść? Czy krytycy będa bojkotować tę tężnie? Czy dla nich krytykanctwo ważniejsze od ich zdrowia?


oj

Data: 28 czerwca 2019, 22:03 Na pochwałę zasługują sołtysi, którzy działając sprawnie, pokazali, jak bardzo zależy im na rozwoju ich malutkich ojczyzn .

pytek

Data: 29 czerwca 2019, 10:28 Jakie 3 projekty odpadły? Może były też oryginalne?

Ferdynand kiepski

Data: 29 czerwca 2019, 13:34 Dziwnym trafem weszły projekty znajomych naszej władzy. ... o_0 Dzisiaj byłem świadkiem żenady roku. Otoz Klub Miejski Korona ( z naciskiem na miejski) prosi w Tesco Góra Kalwaria o głosy żeby następnie Tesco przekazalo im wsparcie finansowe. Czujecie to kuu.. a? Czy rada miejska jest uposledzona i nie ma jak zwykle na nic pieniędzy?Klub miejski robi zbiórkę w Tesco? WSTYD, ZENADA, MALARIA I KORNIKI

Doro

Data: 29 czerwca 2019, 19:35 Mała tężnia w kształcie rotundy powinna powstać na skwerze przy ks. Sajny. Byłoby gdzie złapać oddech.


hmm

Data: 29 czerwca 2019, 22:03 Doro ma dobry pomysł.

niegospodarka

Data: 30 czerwca 2019, 07:41 Całe miasto to tężnia,nie wyczywacie zapachu amoniaku ,czytaj moczu.
Na nowo naprawionych ulicach (Wierzbowskiego,Dominikańska -skwer) wyziewy kanalizacji.

strażak

Data: 30 czerwca 2019, 07:57 @Doro
O tak !
Wszystkie ploty w jednym miejscu,jeden objazd rowerem ,spotkanie po południu,całe miasto obgadane.

pytek

Data: 30 czerwca 2019, 10:48 Ferdynandzie K. - a może przeszły projekty tych wsi, które przez wiele lat były sekowane? Nastał czas na zmiany ... .

Nick

Data: 30 czerwca 2019, 19:57 Najlepiej na rynku, najwięcej osób by skorzystało.

Ferdynand kiepski

Data: 1 lipca 2019, 16:21 Pytek przestań powtarzać jak mantrę o tych zmianach. Obserwuje jedynie same biegi, imprezy typu święto góry kalwarii ( nie widzę na Bip kosztów tej imprezy. Dlaczego? To wiedza tajemna???) Nie może być tak,że jest dotowany ciągle brzumin, Baniocha,i wsie pokrewne. Czy burmistrz wykonał jakieś inwestycje w Brzescach, Wólce Dworskiej, Moczydlow? Planu zagospodarowania przestrzennego nie mogą zrobić bo nie mają pieniędzy. Dróg nie mogą zrobić bo nie mają pieniędzy. Ale święto góry kalwarii jest niezbędne do życia.

wyborca

Data: 2 lipca 2019, 12:53 Do Ferdynand Kiepski:
I drugie święto we wrześniu... Ile to kosztuje kasy!

nsz

Data: 2 lipca 2019, 15:45 @Ferdynand
bo widzisz takim zdjęciem to się można w social mediach pochwalić - nie na darmo AS jest zwany fejsowym burmistrzem.
A jak uchwalą plan zagospodarowania to co z tego AS będzie miał? Taki plan to dobry jest tylko dla inwestora i mieszkańców, bo oni wiedzą co może w okolicy powstać, a inwestor co może wybudować. A jak planu nie ma to już można negocjować - i może o to właśnie chodzi? Czy inwestor dostanie pozwolenie na budowę...

pytek

Data: 2 lipca 2019, 20:15 Ferdek stosuje kakofonię, demagogię czy pisze ... pod wpływem...
Bo pisze o wiedzy tajemnej, upośledzonej radzie miejskiej, drogach, planach miejscowych, świetach, wsiach pokrewnych itp. - a tu tyko o tężnię chodzi. Może ochłonie, gdy przy niej się ochłodzi. Wiaterek tam zawieje to i wytrzeźwieje ... .

Taka minitężnia może i innym trochę ... pomoże.


pytek

Data: 3 lipca 2019, 18:50 Jakie 3 projekty odpadły? Może były też oryginalne?


😁

Data: 12 lipca 2019, 14:06 W górze na górach to było by genialne miejsce

info

Data: 29 sierpnia 2019, 09:34
1 września o godz. 16.00 odbędzie się już 11 uroczystość ku czci Bohaterów Września - zawsze z niespodzianką....

Grób Nieznanego Żołnierza zobowiązuje...pytek

Data: 28 października 2019, 22:57
Cierpliwi mieszkańcy pytają, czy \"Już mogą cieszyć się mieszkańcy Czaplina i okolic\" - jak napisano.
<<< Bo koniec paździdernika blisko >>>

W Brzuminie natomiast mieszkańcy będą mogli korzystać z siłowni zewnętrznej... od kiedy działa? Bo ładna pogoda się kończy...


pytek

Data: 28 października 2019, 22:59 Jakie 3 projekty odpadły? Może były też oryginalne?... Admin nie zdążył odpowiedzieć od... 3 lipca. Gratulacje.