Przewodnik po kredytach frankowych

Dodano: 30 maja 2023; W ubiegłych latach wielu kredytobiorców zdecydowało się na wzięcia zobowiązania we frankach szwajcarskich. Ludzie ci byli przekonani o korzyściach które wynikały z niższego oprocentowania kredytu. Jednak po gwałtownym wzroście kursu franka szwajcarskiego wiele osób do dziś zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi.

Kredyt frankowy - definicja

Według definicji kredyt jest określony umową kredytową. W tej umowie bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji Kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy, na określony czas, na określony cel.  Kredytobiorca zejść zobowiązuje się przeznaczyć całą sumę zgodnie z warunkami umowy kredytowej.

Waluta kredytu, daty spłaty a także oprocentowanie muszą znaleźć się w umowie kredytowej. Kredyt walutowy to kredyt który udzielana jest w innej walucie niż ta która obowiązuje w danym kraju. Przypadku kredytów we frankach szwajcarskich zobowiązanie to udzielane jest kredytobiorcom w walucie  franka szwajcarskiego.

Waluta w której można wziąć kredyt walutowy

W Polsce kredyt walutowy można wziąć w walutach takich jak:

- Frank Szwajcarski
- Funt brytyjski
- Euro
- Dolar amerykański

Zalety kredytu frankowego

Największą zaletą kredytów frankowych jest ich niższe oprocentowanie w stosunku do kredytów złotowych. Niskie oprocentowanie to jeden z głównych powodów dla których Kredytobiorcy decydują się brać kredyt w walucie obcej.

Dodatkowo w ubiegłych latach o wiele łatwiej było wziąć kredyt walutowy we frankach szwajcarskich niż kredyt złotowy. Banki masowo udzielały zobowiązań we frankach szwajcarskich. Jak dziś wiadomo w ubiegłych latach wiele banku w stosowało niedozwolone zapisy w umowach kredytowych.

Walka z bankiem

Stosowanie niedozwolonych zapisów w umowie kredytowej spowodowało że dziś wiele osób decyduje się na złożenie pozwu przeciw działaniom banku i odzyskania swoich pieniędzy. Obecnie jedną z najlepszych kancelarii która zajmuje się sprawami frankowiczów jest kancelariafrejowskichf.pl/kalkulator-kredytu-chf.

Specjaliści udostępnili darmowy program w którym kredytobiorca może przeliczyć ile udałoby odzyskać mu się pieniędzy w przypadku wygrania procesu sądowego. To narzędzie online nosi nazwę  kalkulator frankowicza. Aby z niego skorzystać w odpowiednie rubryki należy podać podstawowe parametry umowy a następnie program wylicza orientacyjną kwotę o jaką można starać się w przypadku wygrania procesu sądowego. Jeżeli potrzebujesz szczegółowej analizy twojej umowy kredytowej warto skorzystać z konsultacji porozmawiać ze specjalistą w kancelarii. Doświadczenie specjalista pomoże wyliczyć ci kwotę którą możesz starać się w przypadku wygrania procesu sądowego oraz przeprowadzi cię przez wszystkie kroki postępowania.

Wady kredytów walutowych

Jedną z wad kredytów walutowych jest ich bardzo mały wybór. Obecnie banki bardzo rzadko oferują kredytu gotowe. W Polsce i jest to produkt który jest dostępna tylko dla określonej grupy. Kolejną wadą jest o wiele wyższy wkład własny niż w przypadku kredytów złotowych. Musi wynosić on minimum 30%.

Wadą tego rozwiązania jest również konieczność pozyskiwania dewiz, aby móc spłacić kredyt. Dodatkowo aby starać się o kredyt walutowy należy ponieść dodatkowe koszty, gdyż wszystkie dokumenty w obcym języku muszą zostać przetłumaczone na język polski i złożony w banku. Obecnie aby uchronić przed problemami finansowymi zabezpieczyć regularną obsługę kredytu, należy mieć ponadprzeciętna zdolność kredytową i i zarabiać walucie kredytu. Tłumaczenie dokumentów powinny być dokonane przez tłumacza przysięgłego.