Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Przez 40 lat oddał prawie 47 litrów najcenniejszego płynu

Dodano: 22 września 2021; We wtorek na wniosek burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego do grona Zasłużonych Mieszkańców Góry Kalwarii wstąpił Janusz Utrata.

Jednogłośnie tytuł przyznała Rada Miejska Góry Kalwarii.

Jak podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, Janusz Utrata - mieszkaniec Tomic - jest jednym z najbardziej zasłużonych honorowych krwiodawców w powiecie piaseczyńskim. Od 1980 roku działa w strukturach lokalnych organizacji zrzeszających dawców krwi. Przez 40 lat oddał prawie 47 litrów najcenniejszego płynu. Wielokrotnie odznaczany.

W 2008 roku Janusz Utrata rozpoczął prowadzenie otwartych akcji poboru życiodajnego płynu w Górze Kalwarii. Stworzył, wraz z grupą innych mieszkańców, podwaliny pod założenie w roku 2013 Klubu Honorowych Dawców Krwi w Górze Kalwarii, który regularnie organizuje zbiórki, cieszące się dużą popularnością.

Janusz Utrata uhonorowany został – nadawanym przez Prezydenta RP – Krzyżem Zasługi: Brązowym w 2000 roku oraz Srebrnym w 2011. Ponadto doceniono go, nagradzając m.in. medalem Pro Masovia (przyznawanym przez marszałka województwa mazowieckiego), Kryształowym Sercem (najważniejsze wyróżnienie Polskiego Czerwonego Krzyża), odznakami Zasłużony Honorowy Dawca Krwi czy Odznakami Honorowymi PCK.

- Jestem przekonany, że Janusz Utrata w pełni zasługuje na tytuł Zasłużony dla Góry Kalwarii. Przez cztery dekady oddawał drugiemu człowiekowi – bezinteresownie – cząstkę siebie, aby ratować zdrowie i życie. Rozwijał także oraz promował – z zaangażowaniem – honorowe krwiodawstwo na naszym terenie - podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

Radi

Data: 22 września 2021, 14:17 Gratulacje! :)

Killzone

Data: 22 września 2021, 19:21 Respekt.
Z moimi 15 litrami to jestem leszczyk ;)

Krzysztof

Data: 22 września 2021, 20:28 I to jest temat !
Człowiek który oddawał krew i przez tyle lat nie przechodził obok żaden fotograf !
Wielki szacun dla pana.

Agnieszka

Data: 23 września 2021, 11:10 Gratuluje Panie Januszu !!!!!!
To co Pan robi jest wyjątkowe i nieocenione. Sama jestem osobą, która kila lat temu otrzymała krew od innej osoby i dzięki niej żyje. Nie ma słów, które mogły by wyrazić wdzięczność dla pańskiej postawy.
Jeszcze raz gratuluje i dziękuje.

obserwator

Data: 23 września 2021, 17:56 To coś wspaniałego oddać tyle krwi i jeszcze promować i upowszechniać oddawanie krwi jestem przekonany ,że ta krew na pewno uratowała życie wielu ludzi wyrazy szacunku i zdrowia życzę panie Januszu.