Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Przybędzie kamer w mieście, ale kto będzie w nie patrzył?

Dodano: 15 marca 2019; Władze Góry Kalwarii przymierzają się do rozbudowy systemu miejskiego monitoringu. Tej sprawie poświęcone było środowe spotkanie w ratuszu.

Obecnie ulice naszego miasta obserwuje jedenaście kamer. Są one zlokalizowane przy ul. Ks. Sajny (budynek OSP), ul. J. Piłsudskiego (budynek UMiG), ul. 3 Maja (budynek UMiG), ul. por. J. Białka (budynek przychodni), ul. Pijarskiej skrzyżowanie z ul. kard. Wyszyńskiego, ul. Pijarskiej skrzyżowanie z ul. Szpitalną, ul. Kalwaryjską (budynek poczty), ul. Pijarskiej skrzyżowanie z ul. Kalwaryjską, ul. Skierniewickiej (przy Zespole Szkół Zawodowych), ul. Dominikańskiej (przy Placu Zabaw) oraz na osiedlu Linin.

Stanowisko obsługi monitoringu znajduje się w siedzibie kalwaryjskiej straży miejskiej. Podgląd ma też miejscowy komisariat. Zapisy z kamer są przechowywane 30 dni.

Robert Durka, komendant straży miejskiej ocenił że monitoring, choć w ograniczonym zakresie, spełnia swoją funkcję, np. zarejestrowany obraz wielokrotnie był wykorzystywany jako dowód w postępowaniach prowadzonych przez policję.Z informacji przekazanej przez szefa straży miejskiej wynika, że w innych gminach powiatu piaseczyńskiego monitoring miejski jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Dla przykładu w Tarczynie działa 100 takich urządzeń, w Piasecznie 98 a w Konstancinie 78. Przy czym, w Piasecznie i Konstancinie istnieje całodobowy dozór kamer.

Podczas spotkania w ratuszu burmistrz Arkadiusz Strzyżewski chciał przede wszystkim usłyszeć od zebranych, które miejsca w mieście i gminie należy objąć monitoringiem.

- To nie jest kwestia ilości. Najważniejsze, aby był ktoś, kto w nie patrzy – zauważyła obecna na spotkaniu radna, Aleksandra Fedynicz-Komosa.

– Mamy taki plan – zapewnił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Jednak od czegoś musimy zacząć i nie na wszystko od razu starczy nam pieniędzy. Chcemy najpierw zyskać dodatkowe „oczy”, żeby potem reagować na to, co widzimy – wyjaśnił. – Powinniśmy być elastyczni, tak aby w przyszłości móc rozbudować system monitoringu, włączyć w niego nowe kamery lub istniejące przenieść w inne miejsce - dodał.

Funkcjonowanie monitoringu chwalił Krzysztof Rychlewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Górze Kalwarii, która korzysta z 21 kamer. – Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo – podkreślił. W jego ocenie, dzięki kamerom liczba incydentów, w tym zakłócania porządku publicznego, spadła o 70 procent.

Prezes spółdzielni wskazał cztery miejsca, gdzie jego zdaniem powinny pojawić się „oczy” miejskiego monitoringu. Są to ul. Pijarska (przy Młynie, kamera miałaby patrzeć w głąb osiedla), róg ul. Pijarskiej i Kościuszki (teren garaży), ul. Skierniewicka (stacja PKP) oraz przy parku osiedlowym od strony Rybia.

Mieszkańcy zaproponowali, aby kamery „widziały” też m.in. teren przy basenie, skrzyżowanie ul. Kalwaryjskiej i Sportowej oraz sąsiednie, otoczenie skrzyżowań ul. Marianki z Grójecką i Papczyńskiego, a także Dominikańskiej i Armii Krajowej oraz plac Piechoty na terenie dawnej jednostki wojskowej. Padły też propozycje, aby kamery zawisły na rynku w Czersku i w centrum Sobikowa.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski zapowiedział, iż niebawem zostanie opracowana mapa z proponowanymi lokalizacjami kamer, która następnie zostanie poddana konsultacjom społecznym.

Mateusz Adamski


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (11)

Jurek

Data: 15 marca 2019, 11:32 Jeśli nie będzie calodobowego nadzoru to cała ta sprawa funta klakow nie będzie warta!

Góra Kalwaria

Data: 15 marca 2019, 11:33 Kamery powinny być na każdym skwerze zamontowane na latarniach.

Janusz

Data: 15 marca 2019, 12:23 Czasami piszemy różnie o naszej Straży, muszę jednak pochwalić za skuteczną ich akcję w dn. wczorajszym czyli 14.03 w g. 15-16. Wolne miejsca parkingowe wzdłuż sklepu Eden i dalej w kierunku b. stacji paliw, no i na tej wysokości kierowca samochodem WGR wpakował się i zaparkował na trawniku - tak jak u siebie na wsi.., ucieszyła mnie konsekwencja strażników, którzy tam się pojawili i pewnie wypisali mandat - ja bym nie tylko mandat dał ale i kazał zapłacić za uszkodzenia..., gratuluję Komendantowi i jego ludziom działania. Tyle wolnych miejsc a jeden pakuje się na trawnik...

nsz

Data: 15 marca 2019, 14:07 kamery bez osoby stale patrzącej i reagującej na to co się dzieje nic nie zmienią.
Najzabawniejszy jest komentarz Rychlewskiego. Wyjaśniam: liczba incydentów nie spadła, po prostu ludzie przestali zgłaszać. Choćby uszkodzenia samochodów na osiedlu pod okiem kamery. Znam kilka przypadków gdzie administrator stwierdzał, że \"niestety system się zawiesił i nic się nie nagrało\". Przypadków w których monitoring na osiedlu pomógł nie znam.
Szczytem było zniszczenie tablicy na placu zabaw na Pijarskiej - a na tablicę skierowane \"czujne oczy kamer\".

Killzone

Data: 15 marca 2019, 14:58 Na miejscu Pana Burmistrza wydałbym polecenie służbowe Komendantowi by SM codziennie przez miesiąc wystawiała 50 mandatów za brak stosowania przepisów ruchu drogowego dotyczącego parkowania. Ordnung muss sein! Ale czy ma cojones?

FREAK

Data: 15 marca 2019, 16:40 Mnie najbardziej w....wia parkowanie pod kościołem w niedzielę, na chodniku, przejściu dla pieszych itd,itp. Kawałek dalej jest parking przy hali sportowej, przejść się kawałek można a przecież lenistwo to grzech. Tam by się SM przydała.

pieszy

Data: 15 marca 2019, 21:32 Na Wierzbowskiego jest duży parking ,a kierowcy podjeżdżają pod bankomat blokuja i ścieżkę i chodnik ,a pan ze sklepu meblowego (były radny) zaparkował w poprzek takiego trzeba karać finansowo.

rysiek

Data: 16 marca 2019, 11:36 Zanim przybędzie kamer ,przybył kibel i już nie dobrze.
Winniście zacząć od wychodków !
Władza ma wypachnione toalety ,więc podatników ma w żopie.

skierniewicka

Data: 18 marca 2019, 03:05 lepszym tematem jest osiedle skierniewicka !!!!! są kamery (atrapy) pełno włamań było i kradzieży aut przez ostatnie lata !!!! były kamery !!! idąc do spółdzielni o monitoring z policją zawsze każdy słyszał odpowiedz \" kamery były zepsute\" \"były w naprawie\" nie było serwisanta\" nie było kogoś kto oglądał je\"
polecam się tym tematem zająć czy w ogole \"kamery\" działają w naszym miescie

Bogdan

Data: 18 marca 2019, 22:44 Pan komendant straży miejskiej mógłby pracować codziennie A nie ciągle albo zwolnienie albo nie ma go w pracy. Strażnicy nie wiedzą nawet kiedy ma dni i godziny przyjmowania interesantów nie był łaskaw takich podać. Gdyby w mojej firmie szef przychodził do pracy co drugi dzień to pewnie wszyscy by o nas mówili jak o staży miejskiej w Górze Kalwarii - nie zbyt przychylnie. Kota nie ma myszy charcuja choć słyszałem że w tym przypadku jak kot jest to też nie za ciekawie...
Więcej strażników panie Arek i dobrego komendanta dla nich i będzie dobrze! Pozdrawiam


Grażyna

Data: 19 marca 2019, 09:31 Kamery na skrzyżowaniu głównym by się przydały kierowcy w dużym natężeniu ruchu wjeżdżają na czerwonym świetle blokując przejazd innym uczestnikom ruchu drogowego. W szczególności kierowcy samochodów ciężarowych.