Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Ptasia broń przeciwko komarom

Dodano: 9 lipca 2019; Gmina zainwestowała w budki lęgowe dla jerzyków. Te niewielkie ptaki przypominające jaskółki zjadają nawet po kilka-kilkanaście tysięcy dokuczliwych owadów i meszek na dobę.

Na początku czerwca, na czas Święta Góry Kalwarii, gmina zleciły odkomarzanie w ścisłym centrum miasta przy użyciu specjalnego preparatu. Jednak zabieg ograniczył obecność komarów tylko na pewien czas i na określonym terenie. Dlatego włodarze zdecydowali się zainwestować w naturalne oraz bardziej trwałe metody walki z insektami. W przyszłym tygodniu na północnej i wschodniej ścianie Urzędu Miasta i Gminy przy ul. 3 Maja 10, niemal pod samym dachem, zawiśnie przynajmniej 20 budek dla jerzyków. Kolejne 5 zakupił Ośrodek Sportu Rekreacji i powiesi na północnej ścianie hali przy ul. Białka. – Jerzyki żyją w koloniach, dlatego wieszane są od razu całe zestawy budek – tłumaczy Fryderyk Błeszyński, odpowiedzialny za utrzymanie terenów zielonych w mieście. – Lipiec to ostatni moment, aby nakłonić te ptaki do osiedlenia się w nowym miejscu. Jerzyki odlatują do ciepłych krajów w sierpniu i wracają do nas w maju – dodaje. Pogromcy komarów lubią gniazda umieszczone dość wysoko (budynek musi mieć przynajmniej dwa piętra) i potrzebują przed nimi przestrzeni na „rozbieg”.

Wykonanie specjalnych jerzykowych budek (muszą być dłuższe niż szersze i zawierać owalny otwór wlotowy) gmina zleciła Warsztatom Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, które mają swoje siedziby w Piasecznie w Górze Kalwarii. Każda z budek będzie oznakowana logo WTZ.

Na zdjęciu: Budki dla jerzyków wykonują podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej KSN AW

(inf. prasowa, UMiG Góra Kalwaria)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (7)

BezPartyjny

Data: 9 lipca 2019, 14:56 No to to ja rozumiem i ja lubię. I tak powinna gmina robić.

Gaja

Data: 9 lipca 2019, 16:23 Czy budki będą robione na sprzedaż dla chętnych mieszkańców?

tak dla jerzyków

Data: 9 lipca 2019, 16:53 na blokowiskach np na skierniewickiej pełno ich lata wieczorem i komarów nie mamy :)

Jerzy K

Data: 9 lipca 2019, 17:13 \"(muszą być dłuższe niż szersze i zawierać owalny otwór wlotowy)\"
Chyba odwrotnie .

Aleksander

Data: 9 lipca 2019, 19:28 A Ośrodek Terapi Zajęciowej od czeo jest ?
Od psucia powietrza ?

Maxx

Data: 10 lipca 2019, 15:20 No i super pomysł. Oby się spodobał również jerzykom. No ale co one będą jadły w mieście gdy nie będzie komarów tak jak teraz...?

jerzyk

Data: 11 lipca 2019, 00:42 ... kto będzie jerzyki naklanial by u nas zamieszkały ???


..... I po ptakach