Punty karne – nowe zasady ich kasowania!

Dodano: 18 grudnia 2022; Ministerstwo Infrastruktury wdraża zmiany w zasadach dotyczących kasowania zdobytych punktów karnych. Warto zatem jeździć ostrożniej – nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych, ale także z troską o własny portfel. Jak będzie to teraz wyglądało?

Jeżeli kierowca zdobędzie 24 punkty karne (a w przypadku tych, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok 20 punktów), trzeba będzie udać się na specjalny kurs reedukacyjny. Będzie to 28 godzin zajęć, które łącznie potrwają 4 dni. Taki kurs nie będzie mógł być skrócony, ponieważ maksymalnie zajęcia będą mogły trwać 7 godzin dziennie. Do tego oczywiście dochodzą koszty – kurs to wydatek 500 zł. A co, jeśli kierowca odmówi uczęszczania na zajęcia? Będzie to równoznaczne z utratą prawa jazdy.

Kolejną nowością, jaka zostanie wdrożona, jest dodatkowy okres kontrolny, który wynosi 5 lat – jeśli w tym czasie kierowca, który ukończył kurs reedukacyjny, ponownie uzbiera 24 punkty karne, straci prawo jazdy, będzie traktowany tak, jakby nigdy go nie posiadał. Będzie się to wiązało z koniecznością ponownego ukończenia pełnego kursu na prawo jazdy i zdania egzaminu.

Zebrane punkty karne będą automatycznie kasowane po upływie 2 lat od ich otrzymania, a nie jak obecnie po roku.

Ministerstwo Infrastruktury nie podało jeszcze ostatecznej daty wejścia w życie nowych przepisów – jest to spowodowane kwestiami technicznymi w procesie wdrożenia zmian w bazie CEPiK. Jednocześnie Ministerstwo zaznaczyło, że przepisy nie zostaną wdrożone z dnia na dzień – kierowcy będą mieli 3 miesiące na oswojenie się ze zmianami.

To kolejna, bardzo dotkliwa zmiana dla kierowców, zwłaszcza tych nieposłusznych. Takie zmiany, choć wydają się niekorzystne dla kierowców, są jednak niezwykle odpowiedzialnym posunięciem, ponieważ realnie mogą wpłynąć na nasze wspólne bezpieczeństwo.

(Bartek)

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Zdjęcie: Portal www.policja.pl

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!