Rada nie zajęła się stanowiskiem ws. reparacji. Radny: wstyd i kompromitacja

Dodano: 1 lutego 2024; GoraKalwaria.net Radni zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia stanowiska w sprawie poparcia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w dążeniu do uzyskania reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji.


News will be here

Trzy komisje (gospodarki komunalnej, finansów oraz oświaty) złożyły wniosek o zdjęcie z obrad tego punktu. Zawnioskowały też o wystąpienie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy nadal oczekuje poparcia dla starań zmierzających do uzyskania odszkodowań za straty wojenne.

W dyskusji nikt nie zabrał głosu. Ostatecznie za zdjęciem punktu z obrad opowiedziało się 15 radnych, 5 było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Krytycznie tę decyzję ocenił radny Rady Miejskiej, Jakub Rącz. "Tak nasi radni głosowali w kwestii zdjęcia z porządku obrad stanowiska o reparacjach wojennych od Niemiec... Nie życzą sobie, aby Polska się o nie starała... Wstyd i kompromitacja" - skomentował na portalu Facebook.

Co zawierało stanowisko


Jak czytamy w uzasadnieniu stanowiska, w dniu 22 września 2023 r. do Urzędu Miasta w Górze Kalwarii wpłynęła prośba ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotycząca podjęcia przez Radę Miasta i Gminy Góra Kalwaria odpowiedniej uchwały popierającej inicjatywy Ministerstwa w zakresie uzyskania reparacji, odszkodowań oraz zadośćuczynienia za poniesione przez Polskę straty wynikające z napaści Niemiec i późniejszej okupacji w czasie II Wojny Światowej.

Jak czytamy dalej, "decyzję o przyjęciu takiego stanowiska powierzono do zaopiniowania poszczególnym Komisjom Rady Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Większość z Komisji wyraziła pozytywne stanowisko w kwestii poparcia dla przedstawionego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedsięwzięcia. Stanowisko to jest krokiem w stronę potwierdzenia solidarności i poparcia dla działań mających na celu uzyskanie sprawiedliwości historycznej oraz rekompensat za zniszczenia i cierpienia poniesione w czasach wojny".

W uzasadnieniu podkreślono, że "niniejsze stanowisko stanowi wyraz zaangażowania w procesy polityczne oraz troski o sprawy historyczne. Poparcie dla działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tym kontekście jest aktem odpowiedzialności i troski o narodowe interesy, a jednocześnie wyrazem poszanowania dla złożonej historii Polski w okresie II Wojny Światowej. Stanowisko to, podjęte przez Radę Miasta i Gminy Góra Kalwaria, przyczyni się do zwiększenia legitymacji działań podejmowanych na szczeblu krajowym w dążeniu do uzyskania rekompensaty za niepowetowane straty jakie poniosła Polska i jej obywatele w czasie II Wojny Światowej".
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (31)

antydemokrata

Data: 1 lutego 2024, 19:35 Równie skutecznie radni mogliby ogłosić odszkodowania od Szwedów za ...Potop. Chyba naprawdę mają za dużo wolnego czasu. Ciekawe jakie stanowisko w tej sprawie zajęła kandydatka na burmistrza. Z zawodu nauczyciel historii. Chyba tej pani nie mógł umknąć fakt iż Polska otrzymała już reparacje i były to obustronne umowy międzynarodowe pod Egidą USA i ZSRR. A tłumaczenie,że te reparacje były pod presją i trafiły w ręce Sowietów więc nie były ważne może skończyć się tym ,że Niemcy również przestaną uważać nasze zachodnie granice za ważne gdyż też tworzenie ich było pod presją. Jeśli przestaniemy honorować międzynarodowe umowy nie liczmy na to ,że nasze żądania będą uznawane. I jeszcze jedno. Może według niektórych historyków reparacje nam się należą niech więc idą i zmuszą Niemców do ich wypłacenia. A dążyć to można i do ...końca świata i jeden dzień dłużej. Może by tak radni zrobili coś pożytecznego jak np. odśnieżenie chodnika przed posesją starszej czy niedołężnej osoby? Byłby większy pożytek niż z nierealnych uchwał.

Adresatem tylko Moskwa

Data: 1 lutego 2024, 19:42 Związek Radziecki oszacował reparacje na kwotę 10 miliardów dolarów i zgodził się przeznaczyć swoją część na odszkodowania dla Polski, która również szczególnie ucierpiała w wyniku wojny. Naprawa miała odbywać się zarówno poprzez demontaż, jak i dostawy z bieżącej produkcji. W związku z tym w interesie okupantów leżało utrzymanie wystarczającego przemysłu.

Według berlińskiego historyka gospodarczego Rainera Karlscha, podobnie jak drezdeńscy specjaliści od kamer, demontaż dotknął ponad 2000 wschodnioniemieckich firm – w tym giganta branży optycznej z Jeny Carl Zeiss, zakłady chemiczne Buna i Leuna w pobliżu Halle oraz Sachsenerz Bergwerks AG w Rudawach, z którego w 1947 roku wyłonił się Wismut AG . Mówi się, że demontaż spowodował utratę jednej trzeciej potencjału przemysłowego sowieckiej strefy okupacyjnej – dla porównania około dziesięć razy więcej niż w strefach zachodnich. W bieżące dostawy zaangażowało się jeszcze więcej firm, niektóre z nich trwały do ​​1953 r., podczas gdy zachodni okupanci ograniczyli już politykę reparacyjną i zaczęli opowiadać się za odbudową Niemiec Zachodnich.

Żądania częściowo odrzucone
NRD ostatecznie stopniowo zrzekła się Związku Radzieckiego znacznej części swojego pierwotnego zapotrzebowania do 1953 roku. Według oficjalnych informacji sowieckich Niemcy Wschodnie miały już wówczas wypłacić reparacje o wartości około 4,3 miliarda dolarów.

https://www.mdr.de/geschichte/ns-zeit/zweiter-

Do radnych!!!

Data: 1 lutego 2024, 20:21 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Europa

Data: 1 lutego 2024, 20:38 Smieja sie z reparacji, wiec z ubezpieczen tez nikt nie powinien dostawac kasy i pokrywac szkody z wlasnej kieszeni jak ktos uszkodzi im dom, auto. Paranoja! Kazdy powinien ponosic konsekwencje swoich czynow!!!

Radny Zaradny

Data: 1 lutego 2024, 21:06 A może Rada Miejska zajęłaby się reparacją basenu w Górze Kalwarii? Nie działa basen dla dzieci, basen rekreacyjny, dżakuzi, zjeżdżalnia. Kto zajmuje się nadzorem nad basenem? Radny, który tam pracuje nie widzi, że basen zmierza ku katastrofie? Myślcie o mieszkańcach!!!

emeryt

Data: 1 lutego 2024, 21:09 Panie "patrioto" Rącz. Zjedz ciepłej pomidorówki to ci dobrze zrobi.

Prawda

Data: 1 lutego 2024, 22:05 Nie krępujcie się, powiedźcie prawdę ludziom. Gmina jest bogata i pewnie przyjmie jeszcze parę tysięcy uchodźców z Niemiec.

Berkator

Data: 1 lutego 2024, 22:13 Tak. Rada musi sie najpierw spytać czy minister sobie życzy . Wtedy ewentualnie odważnie zaglosuje. Wlasnego zdania nie mają. Takie czasy wróciły....

Sam

Data: 1 lutego 2024, 23:01 "W dyskusji nikt nie zabrał głosu"- pytam się, a kto tam ma jakąkolwiek wiedzę w tym temacie?
Lepiej,że się nie wypowiadają, bo znowu byłoby śmiesznie o naszej gminie.

Icek

Data: 1 lutego 2024, 23:19 Bydło,bydło bydło,w tym momencie obraziłem bydlo

Zofia49

Data: 2 lutego 2024, 08:58 A może wypisać nazwiska tych radnych co byli przeciw dyskusji? Niech Popacy je poznają i może w przyszłości pomoże to w wyborze prawdziwych patriotów

Robol

Data: 2 lutego 2024, 09:57 Spokojnie, Niemcy będą oddawać nam reparacje w podwyższonych dniówkach za zbiory szparagów - już się cieszę

Przemysław Janusewicz

Data: 2 lutego 2024, 13:32 Polityki włażenia w d... ciąg dalszy. Sami zabieramy sobie możliwości działania, wpływania na polityków z Wiejskiej, MSZ, z Alei Ujazdowskich. Takie to nasze obywatelskie władze w Górze Kalwarii. Gratuluję.

Szynszyla

Data: 3 lutego 2024, 18:30 No cóż, prezes z KO to reszta cicho siedzi.

Zainteresowana

Data: 4 lutego 2024, 17:49 Nie udawajmy,że sprawa reparacji od Niemiec jest zamknięta.
Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną,moralną oraz
ekonomiczną.
Polska skierowała wniosek do ONZ z prośbą o podjęcie
interwencji w kwestii reparacji wojennych.
Popieram stanowisko Pana Jakuba Rącza


Zły

Data: 4 lutego 2024, 18:47 A nie mówiłem,po co Niemieckiej partii germańskie pieniądze, wpłyną na ich konta osobiste ,po co reszcie Polaków !

Wyborca

Data: 5 lutego 2024, 15:35 Tym razem bardzo mądra decyzja rady. Większość radnych stanęła na wysokości zadania. Wstyd i kompromitacja to dla radnego Rącza.

Prawy

Data: 6 lutego 2024, 12:41 no bo trza by było sie za robote wziąć , a tu towarzystwo nie zwyczajne...
Wybory niebawem POpędzimy POpaprańców karyjerowiczów na czele z asem ........

demokrata

Data: 6 lutego 2024, 15:32 Do antydemokraty
A skąd ta ogromna wiedzo o otrzymaniu reparacji wojennych coś chyba z wiedzą nie tak do poprawki

Do antydemokraty

Data: 6 lutego 2024, 20:53 Wpis trochę od czapy - jeśli "za" było 5 osób, to czy to podstawa do uogólniania opinii o Radzie ❓❓.
A jaka ocena "osiągnięć" ponad pięcioletniej pracy oburzonego radnego ❓. Polityczne wrzutki to był jego konik nie zauważył, że pismo było z września..... Wybory się odbyły 15 października...
Ciekawe, co wymyśli na wybory 7 kwietnia ❓

Hmm,

Data: 6 lutego 2024, 21:06 Po czym poznać zwolenników PiS ❓ (bazując na tym przykładzie). :
- nie analizują faktów ( czy ich nie znają), tylko "nawyprzódki" krytykują.... A stosowne Uchwały WCZEŚNIEJ podjął Sejm, Rada Ministrów itp. I jaki byłby ciężar " gatunków" samorządu Gminy ❓. Ile gmin podjęło takie uchwały, i co to dało ❓
- w sprawach ważnych dla mieszkańców gminy tych radnych "nie ma", czego paradoksalnie ich elektorat nie zauważa... Czym to tłumaczyć???
Ok, wystarczy tego smutnego wątku...

Hmm

Data: 6 lutego 2024, 21:11 @ emeryt.... pomidorówka chyba nie - wszak "czerwona" 😏❗

Wyborca

Data: 6 lutego 2024, 22:28 Czuć wybory, radni się zaczynają interesować a przynajmniej pokrzyczeć . Przez 4 lata zero pomysłów, zero inicjatyw, zero zainteresowania potrzebami mieszkańców. Wszyscy do wymiany, tylko czy będzie na kogo. Ludzie, którzy coś sobą prezentują nie chcą mieć z tym towarzystwem nic wspólnego!

Marek

Data: 7 lutego 2024, 08:01 po co używać słowa "patriotyzm"? czy Ci, którzy tak krzyczą i oceniają działania radnych sami są patriotami, czy zrobili coś dla Polski, a choćby dla Góry Kalwarii? Weźmy sprawy w swoje ręce i zacznijmy naprawiać nasza małą ojczyznę. Nieważne czy popieracie PiS czy PO, dajcie POPIS i zróbcie coś dla innych.

Małgorzata

Data: 7 lutego 2024, 12:14 Szanowni Państwo uważajcie na kogo oddacie głos na radnego. To są hieny blokujące poważne sprawy mieszkańców ! Jedna klika i tylko korzyści materialne się liczą!

@demokrata

Data: 7 lutego 2024, 15:58 Zdaje się ,że to ty nie znasz historii XX wieku. Poczytaj sobie o umowach między państwami. 23 sierpnia 1953 roku, Rada Ministrów PRL złożyła oświadczenie w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W dokumencie tym rząd Bolesława Bieruta ogłaszał, że Polska zrzeka się roszczeń dotyczących spłaty przez Niemcy odszkodowań za wyrządzone Polsce zbrodnie podczas II wojny światowej

szkoda

Data: 7 lutego 2024, 18:14 Szkoda bo sama WYCENA strat, tych nieodwracalnych straszliwych strat ma sens...mimo wszystko.
Sprawca i złodziej musi sobie w realu uświadomić, że jest nadal ogromnym dłużnikiem i pamiętamy. A kwestie prawne do roszczenia zwrotnego moim zdaniem są.

Józefa Ewa

Data: 7 lutego 2024, 18:39 @ Marek 7 lutego 2024, 08:01
O to to ! Posprzątajmy miasto , zabetonujmy studzienki zaraz będzie inny zapach.

@ Marek

Data: 7 lutego 2024, 23:13 A co niby Polska zrobiła czy robi dla narodu polskiego? My mamy coś robić dla Polski czyli dla państwa czy dla narodu? Bo jedno wcale nie znaczy drugie. Państwo to monopol na przemoc co widać w coraz większych obciążeniach polskiego narodu i to jeszcze na rzecz obcego ( Ukraina). Ale naród czyli obywatele ,którzy dbają o siebie , swój dobrostan , zakładają rodziny i są gospodarnymi ludźmi są w tym kraju tłamszeni a to oni są właśnie tymi, którzy robią coś dla ...Polski. Zastanów się zanim coś napiszesz.

Now

Data: 9 lutego 2024, 09:59 Radzę sprawdzić i porownać granicę Niemiec z Polską przed II wojną światową z obecną. Wszystkie te tereny otrzymaliśmy od Niemiec w ramach reparacji.wojennych.

@now

Data: 11 lutego 2024, 21:05 Ty sprawdź z drugiej strony granice PL na wschodzie, ile straciliśmy