Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Radna: nauczyciele powinni iść do pracy w roli, i tam się przebadać?

Dodano: 28 maja 2020; Podczas środowej sesji Rady Miejskiej sporo kontrowersji wzbudziła kwestia przeprowadzenia badań na obecność koronawirusa wśród pracowników szkół, przedszkoli i żłobka.

Jednogłośnie przeprowadzenie takich testów poparła w poniedziałek gminna komisja oświaty. Sprawa wróciła jednak podczas środowej sesji, i stała się przedmiotem dość burzliwej debaty.

Odpowiedzialny za oświatę w gminie wiceburmistrz Mateusz Baj poinformował, iż na 519 pracowników szkół i przedszkoli 440 wyraziło chęć poddania się takim testom. Koszt jednego to 180 zł, a więc za testy dla wszystkich nauczycieli i pracowników samorząd będzie musiał wyłożyć ponad 79 tys. zł. Dyrektor SP ZOZ w Górze Kalwarii zapewnił, iż dziennie jest w stanie przebadać około 50 osób.

Jednocześnie Mateusz Baj wyraził wątpliwość, czy przeprowadzenie testów w obecnym czasie jest uzasadnione. – Poza przedszkolami tak naprawdę czynne są dwie placówki miejskie i szkoła w Kątach. Zastanawiamy się, czy bardziej racjonalne nie byłoby przeprowadzenie testów w sierpniu przed udaniem się dzieci do placówek – tłumaczył wiceburmistrz.

„Przeprowadzić badania zanim będzie za późno”

Z tymi wątpliwościami nie zgodziła się radna Aleksandra Fedynicz-Komosa. Podkreśliła dwukrotnie podczas dyskusji, iż od 1 czerwca otwarte będą wszystkie szkoły, ponieważ ruszają konsultacje dla uczniów. – Niestety, przespało się moment, kiedy otwierano żłobek i przedszkola, bo wtedy powinno się wykonać testy dla wszystkich pracowników otwieranych placówek. Teraz jest czas na to, żeby naprawić ten błąd, i żeby przeprowadzić te badania zanim będzie za późno – argumentowała.

Podkreśliła, że ponad 80 proc. pracowników chce być przebadanych.  – To co, może tak jak powiedział pan minister guru telewizyjny, nauczyciele rzeczywiście powinni iść do pracy w roli, i tam się przebadać, a potem wrócić do pracy na przykład z pana dziećmi – zwróciła się do wiceburmistrza radna Fedynicz-Komosa.

- Co w takim razie z nami? Będziemy przebadani czy nie? – dopytywała radna, która sama jest nauczycielką.

- Nie powiedziałem, że tych testów nie będziemy przeprowadzać. Tylko się zastanawiam, czy racjonalne jest przeprowadzenie testów nauczycielom z placówek, które tak naprawdę nie są otwarte – odpowiedział Mateusz Baj, i wyliczył długą listę szkół, gdzie fizycznie nie uczęszcza obecnie żadnego dziecko: Brześce, Czaplinek, Cendrowice, Baniocha, Czachówek, Coniew, Czersk i Dobiesz. 

- Oczywiście to Rada decyduje na co będziemy wydawać publiczne pieniądze (…) jeśli uzna, że nawet tym nauczycielom którzy nie pojawiają się w placówkach należy taki test sfinansować, to pan burmistrz nie będzie stawał temu naprzeciw – zapewnił Baj.

„Na dzieciach nie wolno oszczędzać”

O przeprowadzenie testów apelował radny Andrzej Posiewka. Zauważył on, że przeprowadzenie badań ma przede wszystkim uchronić od zakażenia dzieci, a jak podkreślił „na dzieciach nie wolno oszczędzać, i trzeba o nie dbać”. 

Z kolei radna Fedynicz-Komosa zwróciła uwagę, że wykrycie koronawirusa u nauczyciela spowoduje nie tylko zamknięcie szkoły, ale objęcie kwarantanną podopiecznych i ich rodzin. - Może to pomoże podjąć decyzję, i zadziałać właściwie – stwierdziła radna.

Głos w dyskusji zabrał też burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Nie ma obowiązku wykonywania takich badań, ani dla nauczycieli, ani dla nikogo innego. Skoro otwieramy w poniedziałek urząd, to powinniśmy przebadać także wszystkich urzędników i pracowników jednostek podległych? – pytał włodarz. – Idąc tym tropem dojdziemy do domów starości i DPS, i okaże się, że będziemy musieli przebadać nie 500 osób, ale 8 tysięcy. Nie słyszałem, żeby samorządy robiły powszechne badania – dodał.

Ostatecznie kwestia badań pracowników oświaty, a przede wszystkim ich terminu pozostaje otwarta. Wiceburmistrz Mateusz Baj poinformował nas w czwartek, że decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku przyszłego tygodnia.

Mateusz Adamski


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (36)

Roki

Data: 28 maja 2020, 14:46 Przepraszam jaki jest cel robienia badań tylko nauczycielom? No chyba że mówimy o testach co 2 godziny każdego dnia. Przecież dzieci przychodzące do szkoły też mogą zarażać...

Paula

Data: 28 maja 2020, 14:47 Osobiście wolała bym wiedzieć czy moje dziecko uczęszcza do placówki przedszkolnej czy jest pracownik z covid 19. Mieszkamy z dziadkami którzy mają choroby towarzyszące A jak wiadomo dzieci mogą przechodzić bezobjawowo ale jeśli zarazi się od nich osoba starsza to już może być groźne

Olo

Data: 28 maja 2020, 15:05 Jak ktoś chce niech sie bada za swoje...

Michał

Data: 28 maja 2020, 16:26 Czysty idiotyzm ...
To , że ktoś dostanie negatywny wynik testu nie oznacza że za dwie godziny ktoś go nie zarazi w markecie lub gdziekolwiek indziej.
Test winien być jedynie potwierdzeniem diagnozy lekarza.

xyz

Data: 28 maja 2020, 16:31 To ja poproszę o badania dla wszystkich pracowników sklepów, ponieważ chcę wiedzieć, czy tam gdzie robię zakupy wszyscy są zdrowi. Tak samo ze wszystkimi innymi miejscami, które są ogólnodostępne.

Fifi

Data: 28 maja 2020, 17:02 Niech przewodniczący jeszcze raz się pomodli na skajpie będzie taniej

adek

Data: 28 maja 2020, 19:26 MALE dzieci przebywaja caly dzien z obcymi paniami ,,,,,skad macie Panstwo pewnosc ,,ze te przedszkolanki sa zdrowe,,,ja bym mial obawy ,,,, bo w naszym miescie mamy osoby z koronowirusem...

zły

Data: 28 maja 2020, 19:27 Czy ja dobrze liczę. Przebadanie prawie tysiąca nauczycieli i pracowników przedszkoli po 50 osób dziennie, minus pewnie dni weekendowe to wychodzi około miesiąca, tym bardziej dojdą jeszcze ważne persony z urzędu gminy. Na wakacyjny wyjazd jednak warto się przebadać darmowo, zapłacimy z chęcią ,stać nas. To i tak jest promocyjna cena bo rolnik za ukraińskiego pracownika zapłaci 525 złotych za test, jak tak tanio to zbadajmy całą gminę nie patrzmy na to źe nie mamy źadnego zachorowania na wirusa -chyba że grypy, rujnujmy budźet dalej! !

Waldek

Data: 28 maja 2020, 19:44 Po co mają się badać i za nich płacić skoro żaden nie umarł !
Zdrowi są .

KSW

Data: 28 maja 2020, 23:09 Czy bezpieczeństwo szkolnych dzieci jest ważniejsze od rodzin nauczycieli? Jest pomysł zbadania nauczycieli aby nie zarazili dzieci a co w drugą stronę? Na to już nie ma pieniędzy???

wyborca

Data: 29 maja 2020, 00:28 Taki test daje pewność przez 72 godziny, tyle trzeba żeby się zarazić i zarażać innych.Badanie nauczycieli co 72 godziny jest niemożliwe. Ograniczyć kontakty do minimum i już. Większa jest możliwość że to dzieci zarażą nauczyciela niż odwrotnie i o wiele gorszy skutek!

optymizm

Data: 29 maja 2020, 05:56 @zły
0 budżet sie nie martw.Zabraknie weżmiemy pożyczkę i owieczki spłacą.
Spłacają wszystko co my sknocimy.

TĘGIE GLOWY

Data: 29 maja 2020, 08:15 Z SAMORZADU ZNOWU DUMAŁY 2 TYGODNIE I WYDUMAŁY HAAHHAHAH

wyborca

Data: 29 maja 2020, 08:35 Samorządy w Polsce przeprowadzają testy panie burmiszczu... Jaka mała wiedza u pana.Przykro... a miał pan dbac o ludzi wystawic sobie biurko przed Ratusz... ha ha ha

nsz

Data: 29 maja 2020, 10:54 W klasie siedzi 25 dzieci i 1 nauczyciel. Zastanawiam się jaki jest sens badania 1 osoby, skoro wirusa może przynieść którakolwiek inna.

Marek

Data: 29 maja 2020, 11:10 koledze zrobili taki test.... okazało się, że jest w ciąży :-)

SPRAWIEDLIWY

Data: 29 maja 2020, 13:01 Ludzie uspokójcie się z tym wydawaniem pieniędzy !!
Przecież my jako mieszkańcy jesteśmy pod opieką umarlaka pan święty radny RĄCZ nam to ostatnio na siłę wcisnął na posiedzeniu rady , bo przecież rada nie ma co innego robić !!!

ZAWIERZONY

Data: 29 maja 2020, 13:30 Ej? skoro jesteśmy zawierzeni Papczyńskiemu to po co te testy? Pani Olu, czyżby nie wierzyła Pani w moc sprawczą tego dokumentu? więcej wiary!!!

Aga

Data: 29 maja 2020, 13:51 Bardzo przepraszam, ale dlaczego znowu nauczycielom się wszystko należy!? Podwyżki, testy.. I co, rozumiem, że taki nauczyciel jak zrobią mu test to może się zarazic tylko od dziecka w szkole, w sklepie w aptece już nie!? Chyba że nie będą nigdzie wychodzić.. Czy to nie jest roszczeniowosc i buta niektórych grup zawodowych!?

do Pani Radnej Fedynicz

Data: 29 maja 2020, 14:51 Pani Radna, przecież zawierzyła Pani sprawy koronawirusowe mieszkańców naszej gminy Biskupowi Wierzbowskiemu, więc po co testy, marnie Pani się modliła na Mariankach w Wielkanoc (jak było ograniczenie osób w kościele). Czysta hipokryzja przez Panią przemawia!
Wstyd ! Jak Pani tak bardzo zależy na zbadaniu to przecież bierze Pani dietę radnej stać Panią !

Ja

Data: 29 maja 2020, 16:11 A ja!?!! Ja pracuje w sklepie dlaczego mi gmina nie zrobi testów!?!

Robert

Data: 29 maja 2020, 18:04 Ho ho ratusz otwieraja . Najpierw otworzyli przedszkole zeby przetestowac co sie bedzie dzialo a teraz można już swój matecznik odpalić. Dwóch talentów zlotousci oratorzy.

pytek

Data: 29 maja 2020, 22:27 Czy :
- błąd : -..powinni iść do pracy w roli (czy na roli?),
- demagogia : „na dzieciach nie wolno oszczędzać, i ,,,”?
- spór winien rozstrzygnąć fachowiec?
Chyba, że niektórzy nauczyciele, konserwatorzy, czy prawnicy to omnibusy -- ich zdaniem ... . Niektórzy tak może mają?


oj!

Data: 29 maja 2020, 22:30 W kwietniu akt zawierzenia, w maju - koronawirus.... Kiedy Rada zajmie się ważnymi sprawami - idzie kryzys....

@do Pani Radnej Fedynicz

Data: 30 maja 2020, 13:05 Ile celności w tych strzałach?

1. Pani Radna, przecież zawierzyła Pani sprawy koronawirusowe mieszkańców naszej gminy Biskupowi Wierzbowskiemu, więc po co testy,

2. Czysta hipokryzja przez Panią przemawia!

3. Wstyd !

4. Jak Pani tak bardzo zależy na zbadaniu to przecież bierze Pani dietę radnej- stać Panią !


ktoś

Data: 30 maja 2020, 14:28 Jestem nauczycielem i to ze wzgledu na PESEL raczej z grupy ryzyka jeżeli o wirusa chodzi ale uważam, że o testowaniu powinni decydować lekarze i specjaliści - wirusolodzy. O ile pamiętam p. Fedynicz to nauczyciel-historyk, więc może niech posłucha fachowców od epidemii a oni nie zalecają testowania nauczycieli (chyba, że się zetkną z zakażonym lub sami mają objawy). Lepiej te pieniądze przeznaczyć na rekompensatę za prąd dla zdalnie na własnych komputerach pracujących nauczycieli lub na doposażenie dzieci w komputery lub internet. Właśnie - przyspieszcie światłowód, dajcie dostęp do darmowego internetu na terenie gminy, to byłaby pomoc dla wszystkich!

mieszkaniec

Data: 31 maja 2020, 08:00 PPrzeczytałem cały artykuł ,a o truskawkach ani słowa.

Mam propozycję

Data: 31 maja 2020, 16:32 Zrobić testy na inteligencję samorządowcom

Aleksandra Fedynicz - Komosa

Data: 31 maja 2020, 21:19 Czego powinnam się wstydzić? Czy swojej religii i Kościoła, w którym jestem? A może tego, że upominam się o innych – pracowników oświaty - nie tylko nauczycieli, ale także (a może przede wszystkim) o dzieci i ich rodziny? Czy to jest powód do wstydu? Nie wstydzę się tego, że byłam za ustanowieniem św. Stanisława Papczyńskiego patronem Góry Kalwarii, nie wstydzę się też, że zawierzyłam temu patronowi naszą Gminę i siebie. Skoro jest wolność wyznania, mam takie same prawa do swojej wiary, jak inni do swojej niewiary. I nie będę się tego wstydzić. Nie wstydzę się też tego, że mówię to, co myślę, ale staram się zawsze przemyśleć, zanim coś powiem. Każdy ma prawo do swojego zdania, każdy ma prawo je wyrażać – bez obrażania innych i bez oszczerstw. Nie wstydzę się działać, jeśli jestem przekonana o słuszności swoich działań. Nie wstydzę się też swojego nazwiska. Podpisuję nim wszystkie swoje komentarze, które ukazują się na jakimkolwiek forum. Nie używam pseudonimów, nie namawiam nikogo, by pisał pochlebne komentarze na mój temat i niepochlebne na temat innych. Gdybym tak robiła – wtedy z pewnością byłby to dla mnie powód do wstydu.

oj!

Data: 1 czerwca 2020, 20:34 Pani Komosa z sesji i ta wyważona, koncyliacyjna, spokojna z dzisiejszego wpisu to dwie różne Ole. Tę dzisiejszą wolę.
Brawo i ole!

Aleksandra Fedynicz - Komosa

Data: 2 czerwca 2020, 21:32 @oj!
Dziękuję za dobre słowo. Postaram się, żeby od tej pory właśnie tak było, chociaż na sesji dochodzą emocje i to bardzo duże. Ale człowiek uczy się przez całe życie.

Agata

Data: 3 czerwca 2020, 17:16 Policji nie badają gdzie ma styczność z ludźmi a nauczycieli siedzących w domu mają badać? Jaja jakies!

ewa

Data: 3 czerwca 2020, 21:55 A przecież nauczyciele pracują w kilku szkołach i mają styczność z uczniami różnych szkół.Pytanie \" czy dzieci też będą przebadane\".Uważam że nauczyciele zarabiają i jak chcą się przebadać niech robią to za swoje pieniądze.

wyborca

Data: 3 czerwca 2020, 23:14 Żeby mieć zdanie, to trzeba mieć wiedzę, może zapytać lekarzy i nie szastać naszymi pieniędzmi po próżnicy! Rada to nie Hyde Park!

Bibi

Data: 4 czerwca 2020, 23:21 Przebadać nauczycieli? Jakąś pomyłka!! Mają już tyle wolnego, siedzą w domowych izolacjach - za które adekwatnie dostają pieniądze!! Jestem za przebadaniem pracowników sklepów, którzy od marca mają kontakt z tysiącami osób!! Te badania to będzie ośmieszenie dla Gminy. Zróbcie sondaż na stronie wśród mieszkańców. I wtedy głos za bądź przeciw wydawaniu naszych pieniędzy na te badania niech oddadzą Mieszkańcy Gminy.

Robert

Data: 5 czerwca 2020, 16:05 Proponuję bardziej pochylić się nad podstawowym zajęciem czyli nauka dzieci . Poświęcić nieco czasu na szlifowanie warsztatu . I jeszcze jedno mniej napastliwosci więcej spokoju i nie mówię tu tylko o sesjach rady . Pozdrawiam . Ach i P.S korzystanie z doświadczenia starszych wiekiem i praktyką kolegów nie jest niczym złym.