Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Radni prześwietlą politykę kadrową i wydatki ZGK

Dodano: 30 sierpnia 2021; Komisja rewizyjna Rady Miejskiej przeprowadzi kontrolę Zakładu Gospodarki Komunalnej w zakresie polityki kadrowej i wydatkowania środków za lata 2018-2021.

Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia. W trakcie dyskusji nad projektem wątpliwości zgłosiła radna Beata Polaczyńska. Wskazała m.in. na kwestie prawne, w tym niejednolite orzecznictwo sądów odnośnie możliwości przeprowadzenia kontroli w spółce komunalnej przez radnych z komisji rewizyjnej.

To nie były jedyne wątpliwości radnej. - Kto był wnioskodawcą, co spowodowało potrzebę doraźnej kontroli polityki kadrowej spółki, czy polityka kadrowa jednostek organizacyjnych gminy też będzie prowadzona przez komisję rewizyjną czy jest to tylko takie uprzywilejowanie ZGK – pytała Beata Polaczyńska, zwracając przy tym uwagę, że nikt z członków komisji rewizyjnej nie ma uprawnień do kontrolowania spółek prawa handlowego.

Z kolei radny Jan Rokita stwierdził, że każda kontrola jednostki podległej urzędowi miasta, a tym samym rady miasta, jest czymś pozytywnym. Jednocześnie głośno zastanawiał się, czy projekt uchwały nie jest przypadkiem odpowiedzią na głośną sprawę kontroli ścieków w firmach z terenu gminy, jaką zleciły władze spółki. – Będę głosował „za”, ale mam nadzieję, że to nie jest żaden bat na prezesa ZGK – oświadczył Rokita.

- My jako klub mam wątpliwość, czy podjęcie takiej uchwały jest zgodne z prawem – przyznał Szymon Krupa, przewodniczący klubu radnych „Razem zmienimy Górę”.  

- Jeśli wyroki nie są jednolite, to my jako rada miejska nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Możemy wyrazić swoją wolę, a od oceny pod względem prawnym jest wojewoda – ripostował radny Tomasz Ura.

Przypomniał, że na początku kadencji przeprowadzono audyt tzw. skwerku za milion. – Nie pamiętam, aby wtedy ktokolwiek zgłaszał zastrzeżenia. Pamiętam natomiast, że kontrola ta wykazała, że wszystko było w porządku. Mam głęboką nadzieję, że w tej sytuacji [kontroli ZGK – przyp. red.] będzie podobnie – stwierdził radny.

Tomasz Ura zwrócił też uwagę, że ZGK to spółka, o której „dużo się mówi”, która jest deficytowa, a jej działalność ma wpływ na życie wielu mieszkańców. – Stąd uważamy, że zasadność takiej kontroli jest słuszna – podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Górze Kalwarii.

Ostatecznie za przeprowadzeniem kontroli zagłosowało piętnastu radnych. Troje było przeciw (Łukasz Baran, Szymon Krupa i Beata Polaczyńska), a dwoje wstrzymało się od głosu (Zbigniew Adamczyk oraz Beata Mika).

Wyniki swoich prac komisja rewizyjna ma przedstawić Radzie Miejskiej najpóźniej do końca marca przyszłego roku.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (16)

Gosc

Data: 30 sierpnia 2021, 14:19 Zgk to instytucja, gdzie jest więcej dyrektorów i kierowników niż zwykłych pracowników. Folwark zwierzęcy, gdzie decyzje wydaje się od czyjegoś widzimy się. Jak budowaliśmy dom to wszyscy mówili nam, ze załatwienie gazu czy prądu to nic w porównaniu z zgk i tak było. Masakra, nikt za nic nie odpowiada, decyzja nie bo nie, nie było się do kogo zwrócić, bo nagle nikt nie był decyzyjny.

Jam

Data: 30 sierpnia 2021, 14:39 A pamiętają \"niektórzy\" ok kiedy/za czyich rządów ZGK zaczął popadać w długi ❓. Czy ktoś się odważy uczciwie odpowiedzieć? Bo brak odpowiedzi będzi świadczył tylko o populiźmie/demagogii zatroskanych 😁... dopiero teraz problemami tej firmy. A co robili, gdy rządzili - gdy burmistrza swego mieli.. wtedy \"nic\" nie wiedzieli???

I pytanie zasadnicze - dlaczego popadł w długi ⁉️

Zdziwię się, gdy przeczytam prawdziwą odpowiedź, bo nie wszystkich stać na wszystko, a \"stawanie w prawdzie\" nie jest ich mocną stroną. Mieszkańcy ich \"rozkminili\", pogonili, a oni teraz próbują \"zażywać z innej mańki\"
Ale mieszkańcy są mądrzejsi, niż by chcieli!


pamiętliwy

Data: 30 sierpnia 2021, 15:43 \"Przypomniał, że na początku kadencji przeprowadzono audyt tzw. skwerku za milion. \"
Czy ktoś zastanowił się ile kosztował skwer przy placu Piłsudskiego, otóż tyle samo tyle ,że tu firma chciała taniej a burmistrz Zieliński unieważnił przetarg- dlaczego ?

0 zgrozo

Data: 30 sierpnia 2021, 15:47 @Gosc
Najlepszym przykładem jest fakt gdzie ZGK nakazał pewnemu panu(nazwiska nie wymienię) przyłączenie budynku do kanalizacji podczas gdy jej jeszcze nie było obecnie już jest ,ale też chyba jeszcze nie przyłączona. Oni nie panują nad niczym.

Bareja Stanisław

Data: 30 sierpnia 2021, 15:55 \"Nad wszystkim czuwa gospodarz domu, nie da on krzywdy zrobić nikomu. Wszystkim pomoże, o każdej porze, mój Boże!\"

Hahahaha

Data: 30 sierpnia 2021, 19:52 Była kontrola i wyszło że oczywiście skwer za milion to bardzo mądrze wydane pieniądze no po prostu gratulacje dla geniuszy co tutaj \"rzondzom\" i innym co im ręce podajecie mądrale a oni robią co chcą z publicznym majątkiem

Ewa

Data: 30 sierpnia 2021, 22:07 Z tego co pamiętam to jedna radna pracuje i pełni w owej spółce funkcje kierownika administracji i widzę że głosowała za kontrolą.
Absurd godny naszej gminy i pozazdrości Panu Prezesowi takiej Pani kierownik w firmie 😂
Pozazdościć takie radnej w Czersku 👍
Wstyd 🙈 jacy ludzie Nas reprezentują dobrze ze połowa za Nami tej nieudolnej kadencji.

Mieszkanka47

Data: 31 sierpnia 2021, 07:34 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mieszkaniec

Data: 1 września 2021, 14:05 Mam nadzieje że raport wnikliwie pokaże koszty spółki, ile na co wydali. Po co tyle dyrektorów? Dlaczego ludzie odchodzą i obcinają im premie?
Dlaczego spółka kilka lat temu miała dochód (kiepski bo kiepski ale na +!) a teraz tonie w długach? Kto i gdzie zawinił?
Co z pieniędzmi z UE?

 

Data: 2 września 2021, 05:57 Spółka jest \"miastowa\", burmistrz ma nadzór w imieniu mieszkańców i co nie dopilnował ?
A może zrobił to umyślnie.

Obiektywna

Data: 3 września 2021, 07:43 Zgk to powinno zostać prześwietlona przez inne służby tak jak i Urząd Miasta.
Ale przyjdzie czas i na to.

Lolek

Data: 4 września 2021, 09:38 Kto prześwietli radnych ?

mieszkaniec

Data: 8 września 2021, 07:35 Z g k w naszej gminie to cyrk .Pracownicy którzy chcą pracować to tylko kilka osób, reszta to tylko kierownicy , lub prezesi. Co na wszystkim się znają a prostej kanalizacji w Czersku na ul. Warszawskiej , to dla nich był wielki problem zrobić. Przed remontem , było za mało czasu od maja do sierpnia . Na temat Pani radnej i sołtysa oraz pracownika Z G K , jak pracownik może się narazić pracodawcy. To nie powinna być radną , bo w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia. Pani powinna zrezygnować z bycia być radną.

Mieszkaniec

Data: 17 września 2021, 22:02 Przecież tych kierownikòw i dyrektorów to Pan burmistrz zaprosił do pracy ponoć??

Mieszkaniec

Data: 24 września 2021, 07:37 Fizycznych się zwalnia a na to miejsce zatrudnienia się kolejnych dyrektorów.....

Podatnik

Data: 24 grudnia 2021, 08:15 Ktoś obcy za tę firmę winien się wziąć gdyż firma ma taki zwyczaj i wysyła faktury do zapłaty a im się nie należy.
Kwota nie jest duża i nie jeden zapłaci, ja nie !

Urząd Miasta i Gminy 3-go Maja gospodarka odpadami też nie jest bez winy.

Przeglądajcie co WAM przysyłają do zapłaty.