Radni z Góry Kalwarii zajmą się reparacjami od Niemiec

Dodano: 30 stycznia 2024; GoraKalwaria.net W środę Rada Miejska w Górze Kalwarii ma w porządku obrad zajęcie stanowiska w sprawie poparcia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w dążeniu do uzyskania reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji.


News will be here

Jak czytamy w uzasadnieniu stanowiska, w dniu 22 września 2023 r. do Urzędu Miasta w Górze Kalwarii wpłynęła prośba ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotycząca podjęcia przez Radę Miasta i Gminy Góra Kalwaria odpowiedniej uchwały popierającej inicjatywy Ministerstwa w zakresie uzyskania reparacji, odszkodowań oraz zadośćuczynienia za poniesione przez Polskę straty wynikające z napaści Niemiec i późniejszej okupacji w czasie II Wojny Światowej.

Jak czytamy dalej, "decyzję o przyjęciu takiego stanowiska powierzono do zaopiniowania poszczególnym Komisjom Rady Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Większość z Komisji wyraziła pozytywne stanowisko w kwestii poparcia dla przedstawionego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedsięwzięcia. Stanowisko to jest krokiem w stronę potwierdzenia solidarności i poparcia dla działań mających na celu uzyskanie sprawiedliwości historycznej oraz rekompensat za zniszczenia i cierpienia poniesione w czasach wojny".

W uzasadnieniu podkreślono, że "niniejsze stanowisko stanowi wyraz zaangażowania w procesy polityczne oraz troski o sprawy historyczne. Poparcie dla działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tym kontekście jest aktem odpowiedzialności i troski o narodowe interesy, a jednocześnie wyrazem poszanowania dla złożonej historii Polski w okresie II Wojny Światowej. Stanowisko to, podjęte przez Radę Miasta i Gminy Góra Kalwaria, przyczyni się do zwiększenia legitymacji działań podejmowanych na szczeblu krajowym w dążeniu do uzyskania rekompensaty za niepowetowane straty jakie poniosła Polska i jej obywatele w czasie II Wojny Światowej".
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (24)

Zły

Data: 30 stycznia 2024, 11:43 Po zmianie rządu reparacje już nam nie potrzebne,her Tfusk nie będzie zubożał swoich!

jeżozwierz

Data: 30 stycznia 2024, 12:10 Mam nadzieję ,że radni z tego grajdoła nie zostali ogłupieni pisowską propagandą i nie zrobią z siebie pisowskich debili. Od dawna wiadomo,ze Polska dostała już dawno reparacje od Niemiec ,które w dużej części przejęło ZSRR , później Polska sama jeszcze raz się zrzekła ,a jeszcze później zrzeczenie potwierdziła niejaka Fotyga pisowska minister. Więc radni jeśli chcecie zachować twarz
nie róbcie z siebie półgłówków i odeślijcie tą makulaturę do ministerstwa bez żadnego komentarza.

Shalom

Data: 30 stycznia 2024, 13:09 Dobre na pewno germanie się przejmą rada miasta wielkiego ger

mieszkanka

Data: 30 stycznia 2024, 14:52 a jakie są realne możliwości prawne uzyskania czegokolwiek?
niestety byli rządzący wiedzą, że praktycznie żadne i przez 8 lat wszystkich zwodzili mrzonkami o tych bilionach, tak jak i o zwrocie wraku samolotu z Rosji.
ale jak to u nas, znów się nie udało, a to wszystko wina ...

Stanley

Data: 30 stycznia 2024, 18:04 Wszyscy powinni tak zrobić każde miasto i miasteczko jak ci z Kalwarii. Niech bulą za zło co wyrządzili narodowi Polskiemu. .

Do radnych

Data: 30 stycznia 2024, 19:38 Zajmijcie się czymś na waszym poziomie. Burmistrz zerwał umowę przez co gmina straciła 6mln. Pani Fedynicz-Komosy niech działa masz czas

Obserwator

Data: 30 stycznia 2024, 21:34 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ludzie

Data: 30 stycznia 2024, 21:41 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Jegle

Data: 30 stycznia 2024, 21:41 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

OJJJ

Data: 30 stycznia 2024, 21:46 DO jeżozwierza człowieku lecz się na głowę bo na rozum u Ciebie zdecydowanie już za późno. No cóż chory jest bardzo chory i gada od rzeczy,

emeryt

Data: 30 stycznia 2024, 23:49 A uchwała będzie o Ziemiach Utraconych?

Joanna krzysztofowa Kąkolewska

Data: 31 stycznia 2024, 05:52 Czy ten wniosek MSZ był uzasadniony podaniem wszystkich strat narodu polskiego i Polski z powodu zaplanowanej w celu zlikwidowania istnienia Polaków i Polski: agresji Niemców i okupacji Polski przez Niemcy –?
Jeśli nie to , skoro jest zwrócenie się do gminy poszczególnej a nie na zasadzie apelu do wszystkich gmin w Polsce by przygotowały informacje ze swojego terenu wówczas miałoby to sens - tak to dowodzi, że rząd zjednoczonej prawicy bał się uprawiać propolską politykę.
Dlaczego Do dziś nie ma w Polsce i w świecie publikowanyego i nagłośnionego wielkich bólach urodzonego raportu którym oszacowano straty z powodu działań antypolskich Niemców.
Również nie było działania przeciwko głoszeniu "polskie obozy zagłady Oświęcim, Treblinka ".
Ty zaniechania są wykorzystywane przez Niemców na wysokich stanowiskach w Niemczech i również przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, p. Ursule von der Leyen do urzędowego na stronie PE i uwaga :w dzień światowego wspomnienia o Holokauście - przerzucenia - przez stronę urzędową PE - na Polaków winy Niemców za ich zbrodnie podczas niemieckiej okupacji Polski.
Musi być działalność oddolna przeciwko takiemu oczyszczaniu się Niemców przerzucających na Polaków czynów których dokonali Niemcy w czasie wojny i okupacji Polski a to jest zniesławieniem narodu polskiego, które też jest głoszone przez innych wrogów istnienia Polski.
A właśnie nagłaśnianie strat narodu polskiego i Polski z powodu celowego antypolskiego działania Niemców zacznie uniemożliwiać - istniejące w świecie obecne przepisywanie Polakom czynów Niemców ale również i komunistów, jest w świecie głoszone przez wrogów istnienia Polski.
Dla tych wrogów Polski i Polaków również jest ukrywanie strat narodu polskiego na skutek działań drugiego okupanta po Niemcach Polski osadzonych od 1945 roku najemników Stalina z ramienia ZSRR -którzy niszczyli Polskę do 1989 r.
A bez nagłaśniania strat z powodu działań tych dwóch okupantów Polski którzy się sprzymierzyli przypominam: Pakt Ribbentrop-Mołotowce w celu zlikwidowania narodu polskiego i Polski jest działaniem przeciwko Polsce i Polakom gdyż ukrywaniem prawdy tj brak nagłośnienia o antypolskich czynach obu okupantów lat 1939-89 jest likwidowaniem dobrego imienia Polaków , które jest zabójstwem dla przyszłości Polaków i Polski.
Informuję, że to że Niemka będąca na stanowisku w PE zlikwidowała istnienie okupacji Polski przez Niemcy to też jest skutek tego ,że"mózgi hitleryzmu"ukształtowały politykę i mentalność obecnych Niemców a co okazało się podczas rozmów na podstawie akt GKBZH Krzysztofa KĄKOLEWSKIEGO nieukaranymi zbrodniarzami hitlerowskimi "Co u pana słychać?" (Wyd.9 ,zysk, 20 19 r z opisem pomysłu i ukrywania tej książki która cudem powstała gdyż w 1970 r ZSRR zobowiązał się RFN że ukrywa się wszystkie zbrodnie z czasu wojny i okupacji,których Niemcy dokonali)


@@

Data: 31 stycznia 2024, 07:11 Ha.smiechu warte.teraz sprawa .reparacji .wojennych w rękach .radnych z Góry Kalwarii..a co zrobił rząd PiSu przez 8 lat.? Nic nic nie zrobili wraku też nie ma ..mądrzyć się to nie sztuka..

och

Data: 31 stycznia 2024, 09:13 Już doszczętnie zgłupieli. Jest tyle ważnych spraw, dotyczących miasta i gminy, mieszkańców, a radni tracą czas na tematy zastępcze.
W mieście i gminie panuje totalny marazm, jeśli chodzi o poprawę warunków bytowych np. w znaczącej części gminy brakuje kanalizacji, szkoły są przepełnione, ulice na mieście brudne i zaniedbane, zaczyna ewidentnie brakować miejsc parkingowych w obrębie miasta, rosną koszty podatków od nieruchomości...ale najważniejsze jest tracić czas na jakieś mrzonki - reparacje...

do GK

Data: 31 stycznia 2024, 14:29 ja bym się zajał niszczejącym "żydowskim domu modlitwy" i pogadali z gmina żydowska zeby coś sie tam zaczeło dziać :/ bo od 10 lat to zamkniete

Ufok

Data: 31 stycznia 2024, 20:01 Mało to ważniejszych kwestii do załatwienie w tym mieście? Ważnych dla nas mieszkańców? Syf i smród na każdym kroku, ulice dziurawe, prosimy tym sie zająć

emeryt

Data: 1 lutego 2024, 00:58 Był taki zapis - przez osiem lat i ręce składane - to to zastosować.
Wybrany burmistrz walczył z UKŁADEM. Proszę o wyniki? I też definicję - osób z kim walczył?
By z tego układu już nie było osób.

Reparacje

Data: 1 lutego 2024, 09:29 https://m.focus.de/finanzen/news/eine-analyse-von-ulrich-reitz-polens-billionen-forderung-ist-unsinn-und-hilft-nur-putin_id_139349755.html

Z prawnego punktu widzenia sprawa jest jasna: Polska nie ma prawa do reparacji od Niemiec, które można by uzasadnić na gruncie prawa międzynarodowego, ponieważ zrzekła się ich - kilkukrotnie - i dlatego, że reparacje zostały już wypłacone w inny sposób - za pośrednictwem Związku Radzieckiego.

Reparacje 1

Data: 1 lutego 2024, 09:36 Polska już zrekompensowała
Traktat „dwa plus cztery” z 1990 r. miał położyć kres ewentualnym dalszym żądaniom w kontekście zjednoczenia Niemiec – został bowiem zawarty „zamiast traktatu pokojowego” do czasu odroczenia na przykład dalszych żądań ze strony Grecji. W związku z tym Polska nie powinna mieć możliwości wysuwania żadnych nowych roszczeń - zwłaszcza, że ​​w 1953 r. zrzekła się dalszych roszczeń i otrzymała od Związku Radzieckiego rekompensatę głównie w postaci scedowanych niemieckich terytoriów wschodnich.
https://www.mdr.de/geschichte/ns-zeit/zweiter-weltkrieg/nachkriegszeit/reparationen-forderungen-warschau-gutachten-kriegsschaeden-ddr-100.html


Reparacje 1

Data: 1 lutego 2024, 12:11 Związek Radziecki oszacował reparacje na kwotę 10 miliardów dolarów i zgodził się przeznaczyć swoją część na odszkodowania dla Polski, która również szczególnie ucierpiała w wyniku wojny. Naprawa miała odbywać się zarówno poprzez demontaż, jak i dostawy z bieżącej produkcji. W związku z tym w interesie okupantów leżało utrzymanie wystarczającego przemysłu.

Według berlińskiego historyka gospodarczego Rainera Karlscha, podobnie jak drezdeńscy specjaliści od kamer, demontaż dotknął ponad 2000 wschodnioniemieckich firm – w tym giganta branży optycznej z Jeny Carl Zeiss, zakłady chemiczne Buna i Leuna w pobliżu Halle oraz Sachsenerz Bergwerks AG w Rudawach, z którego w 1947 roku wyłonił się Wismut AG . Mówi się, że demontaż spowodował utratę jednej trzeciej potencjału przemysłowego sowieckiej strefy okupacyjnej – dla porównania około dziesięć razy więcej niż w strefach zachodnich. W bieżące dostawy zaangażowało się jeszcze więcej firm, niektóre z nich trwały do ​​1953 r., podczas gdy zachodni okupanci ograniczyli już politykę reparacyjną i zaczęli opowiadać się za odbudową Niemiec Zachodnich.

Żądania częściowo odrzucone
NRD ostatecznie stopniowo zrzekła się Związku Radzieckiego znacznej części swojego pierwotnego zapotrzebowania do 1953 roku. Według oficjalnych informacji sowieckich Niemcy Wschodnie miały już wówczas wypłacić reparacje o wartości około 4,3 miliarda dolarów.

https://www.mdr.de/geschichte/ns-zeit/zweiter-

Adresatem nie Berlin tylko Moskwa

Data: 1 lutego 2024, 12:15 Oszukany przez Moskwę
Właściwym adresatem polskich żądań reparacji byłaby Rosja. Ale Niemcy muszą służyć w kampanii wyborczej PiS.

Reparacje II wojny światowej” są mocno zakotwiczone we wrogiej propagandzie narodowych populistów w Polsce. Do tej pory jednak żadne oficjalne negocjacje nie poprzedziły głośnych żądań coraz większych sum, które Niemcy rzekomo musieli płacić za okupację Polski w latach 1939-1945. Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nigdy nie wysłało do Berlina ani jednego projektu ustawy.

Z jednej strony sprawa reparacji od 1953 roku uważana jest za prawnie zamkniętą. W tym czasie PRL oficjalnie zrezygnowała z dalszych wypłat odszkodowań . Ponadto faktycznym adresatem dodatkowych roszczeń reparacyjnych w ramach uregulowania długów między państwami po wojnie jest Rosja jako państwo-sukcesorium Związku Sowieckiego, która miała przekazać Polsce reparacje z Niemiec, a nie uczyniła tego w dostatecznej formie.

Oczywiście urzędnicy PiS nigdy o tym nie wspominają w swoich antyniemieckich kampaniach nienawiści i wyborach . Lider partii Jarosław Kaczyński i premier PiS Mateusz Morawiecki niestrudzenie twierdzą, że Polska – w przeciwieństwie do wszystkich innych państw-ofiar wojny – nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec. To nieprawda, ale wielu Polaków to jeszcze chwyta, bo telewizja państwowa od lat karmi ich tą PiS-ową propagandą.

Inną sprawą jest odszkodowanie przez państwo poszczególnym ofiarom wojny . W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Niemcy wielokrotnie wypłacały – choć symboliczne – odszkodowania ofiarom wojny w Polsce, ostatnio byłym robotnikom przymusowym. Gdyby rządowi PiS naprawdę zależało na ofiarach wojny, to z łatwością mógłby domagać się reparacji – na przykład za polskie dzieci, które zostały zgermanizowane, a które jako grupa nigdy nie otrzymały żadnych odszkodowań.

Ale PiS tego nie robi. Bo Niemcy zapewne zareagowaliby na to żądanie i ponownie wypłaciłyby symboliczne odszkodowanie – tak jak to robiło wcześniej innym grupom ofiar. Dzięki temu zniknie cel propagandy wyborczej.

Na konferencjach w Jałcie i Poczdamie wiosną i latem 1945 r. alianci uzgodnili wyjątkowo niekorzystne dla Polski rozwiązanie reparacyjne. Wartość reparacji do zapłaty przez Niemcy została ustalona na 20 mld USD na podstawie cen z 1938 r., z czego 10 mld USD trafiłoby do Związku Radzieckiego i Polski. Problem: Moskwa pozwoliła sobie na zapłatę za transport materiałów budowlanych z Niemiec, tory kolejowe, pociągi, ciężarówki itp.

Warszawa musiała zapłacić miliony ton węgla za reparacje, które Sowieci przywieźli z Niemiec do Polski. Ponadto Polska nigdy nie dowiedziała się, czy rzeczywiście otrzymała 15 procent obiecanych reparacji, ponieważ Moskwa nigdy nie ujawniła wartości 100 procent, które zabrała ze sowieckiej strefy okupacyjnej. To był zły interes dla Polski, więc zrozumiałe jest pragnienie dodatkowych roszczeń odszkodowawczych. Ale adresatem nie jest Berlin, ale Moskwa.


https://taz.de/Polen-fordert-Reparation/!5878833/

Memory

Data: 1 lutego 2024, 13:47 Trzeba nazistów naciskać. Ci co tu piszą przeciwnie to pewnie dostali już te 300 marek i siedzą zadowoleni. A Góra to została zniszczona przez Niemców w ramach przyjaźni? Polska nie dostała żadnych reparacji, armia ruska wywiozła jazdy kg złomu jakie napotkała oo drodze, potem zabrała odszkodowania Niemców dla siebie. Potem tworzyła NRD więc uznali że trzeba ją budować za czyjąś krzywde. A Niemcy wiedzą że sprawa jest nie załatwiona tak liczą na Tuska i jego akolitów.

Z

Data: 2 lutego 2024, 14:07 Proszę ilu miłośników Niemieckich się odezwało, czuję się jak w Gdańsku czy Kolobrzegu , no ale ktoś na tego Tfusska głosował,brawo wy, może Owsiak zrobi zbiórkę na biednych Germanów !

Brunner

Data: 3 lutego 2024, 00:07 Jedyna forma odszkodowania od rasy panow bedzie mozliwosc dorobienia przy szparagach