Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Radni zdecydowali: podatek od nieruchomości w górę

Dodano: 27 listopada 2019; W środę Rada Miejska w Górze Kalwarii podjęła uchwałę podwyższającą stawki podatku od nieruchomości. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Podjęcie uchwały, którą zarówno burmistrz jak i radni określali, jako trudną, poprzedziła długa dyskusja. Jeszcze wyższą podwyżkę stawek podatku zaproponowały trzy komisje Rady Miejskiej, ale zostały one odrzucone przez radnych.

Podczas sesji burmistrz Arkadiusz Strzyżewski przedstawił wyliczenia, z których wynika, iż budżetowe ubytki gminy w samym 2020 roku wyniosą 16,55 mln zł. Złożą się na to: wkład do unijnego projektu ZGK (3,2 mln zł), zmniejszony udział w podatku PIT (4,25 mln zł), koszty energii elektrycznej (2,2 mln zł), podwyżki dla nauczycieli (6,3 mln zł) oraz wzrost płacy minimalnej (0,6 mln zł).

- Zostaliśmy pozbawieni pieniędzy, które do tej pory były przeznaczane na inwestycje. Tak naprawdę, pozycja inwestycje w gminie Góra Kalwaria powinna ulec likwidacji, bo tych pieniędzy, które szły na inwestycje tak naprawdę nie ma - przyznał burmistrz Strzyżewski.

- Ten kto ma władzę, ma również obowiązki – przypomniała skarbnik gminy, Ewa Sobiepanek. - Czasami są to obowiązki trudne, czasami niezrozumiałe dla jednostki i takie, że dobro jednostki trzeba poświęcić dla dobra ogółu.

Podczas dyskusji radny Zenon Nadstawny stwierdził wprost, że winę za ubytki w budżecie samorządu ponosi polski rząd. – To nie jest nasza wina, ale naszego rządu, który zafundował nam ciasto, które musimy zjeść – mówił.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się radny PiS Jakub Rącz. Wskazał, że obecne zadłużenie gminy to wynik polityki prowadzonej w poprzednich kadencjach samorządu. Wypowiedź radnego, dotyczącą niesłusznego obarczania winą za ciężką sytuację finansową w gminie polskiego rządu, poparł przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Rokita (również PiS).

Z kolei Zenon Nadstawny odpowiadając Rączowi, podniósł m.in., że w poprzednich latach gmina spłacała każdego roku około 2 mln zł długu.

Ostatecznie za uchwałą przygotowaną przez burmistrza zagłosowało 18 radnych. Przeciw byli radni Monika Bolek i Jakub Rącz, natomiast od głosu wstrzymał się Andrzej Posiewka.

Dzięki nowym, wyższym stawkom do budżetu gminy ma wpłynąć dodatkowe 1,7 mln zł.

Zmiana stawek podatku od nieruchomości (m2):

Budynki mieszkalne
2019: 0,70 zł
2020: 0,76 zł

Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
2019: 20 zł
2020: 21,80 zł

Pozostałe budynki
2019: 5,40 zł
2020: 6,00 zł

Budynki zajęte na świadczenia zdrowotne
2019: 4,60 zł
2020: 4,87 zł

Grunty pozostałe
2019: 0,30 zł
2020: 0,40 zł

Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
2019: 0,78 zł
2020: 0,85 zł

(mat)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (61)

Killzone

Data: 27 listopada 2019, 19:49 Groteskowe podwyżki.

Kóba

Data: 27 listopada 2019, 19:55 zróbcie jescze ze dwa skwery.

Kasia G

Data: 27 listopada 2019, 20:26 To w sumie dobra wiadomość, bo będzie na rozbudowę szkoły w Czersku.

Marian

Data: 27 listopada 2019, 20:46 Ten kit to to wciskajcie sobie. Ludzie pompować koła w taczkach. Od początku urzędowania obecnej władzy fundują nam same podwyżki! Nie na take gminę się umawialiśmy 😬

maniek

Data: 27 listopada 2019, 21:14 wszystko fajnie, a może warto jeszcze gdzieś poszukać oszczędności ?
* likwidacja straży \"wiejskiej\" i tak specjalnie nie widać ich efektów pracy, szczególnie w czwartek i piątek na kalwaryjskiej
*albo zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych religii, albo religie całkiem usunąć ze szkoły i przesieliście do kościoła, będą pieniądze z pensji katechetów, sporo szkół w gminie to i niezły budżet musza pożerać
*jeszcze kilka w miarę rozsądnych propozycji by się znalazło

oj!

Data: 27 listopada 2019, 22:23 Słowa kandydata na burmistrza:

\" nasza gmina potrzebuje jednak przede wszystkim spójnej
w i z j i rozwoju – Tej wizji obecnym władzom po prostu brakuje. Czas zmienić Górę! – mówi.\"
A po roku jakie fakty.. i jaka pamięć?

Waldi

Data: 27 listopada 2019, 23:25 Gmina zyska 1.7 miliona a co w zamian dla mieszkańców , może na naprawę drogi na ul. Zakalwaria coś skapnie - droga służyła do budowy obwodnicy a teraz mieszkancy zostali z dziurami

Bóg Gniewu

Data: 28 listopada 2019, 01:26 Rok temu tak bardzo wszyscy chcieli zmienić burmistrza, bo porzedni był zły a nowy będzie lepszy. To teraz mają za swoje, szkoda tylko, że wszyscy ponosimy tego konsekwencje.

Mieszkaniec

Data: 28 listopada 2019, 06:25 Dobra zmiana, za trzy lata wybierzmy innego burmistrza, lansować się to gdzie indziej, nic dla miasta dobrego nie robi...

Wojtek

Data: 28 listopada 2019, 06:54 Brawo Wy brawo Ja

ASIOR

Data: 28 listopada 2019, 08:22 ten to dopiero umie zarzadzac ... bahahahhahahaahhahahahahahahahaa wiecej rowerkow pan podstaw albo roslinek ktore zaraz padna na zime ... ewentualnie wiecej pociotkow zatrudnic hehehehee .. demokracja ..

Alf

Data: 28 listopada 2019, 08:33 Hipokryzja przedstawicieli PiS w gminie jest porazajaca. Najpierw Ich partia funduje nam mega podwyżki i ograniczenia w gminnych budżetach, wszyscy radni glosuja za trudnymi podwyżkami podatków, aby jakoś ratować budżet, a oni są PRZECIW! Dlaczego? Aby móc później napisać na Facebooku że było się przeciw!? Nieprawdopodobne!

GórnoKalwaryjczyk

Data: 28 listopada 2019, 09:11 Suma sumarum podwyżka dla przeciętnego mieszkańca mającego domek z działką wyniesie 30%

GórnoKalwaryjczyk

Data: 28 listopada 2019, 09:18 Proszę pisać zgodnie z prawdą,nie radni tylko radni z koalicji PO z PSlem zagłosowali za.

Oko

Data: 28 listopada 2019, 10:01 Czy ktoś powiedział że to są złe zmiany...???
To zmiany na lepsze....!!!
Tylko dla kogo???
Wzrost ceny za wywóz Śmieci,wzrost podatku od nieruchomości...itd.
Ciekawe co jeszcze???
PŁAKAĆ I PŁACIĆ

Niestabilny

Data: 28 listopada 2019, 10:31 \" Ten kto ma władzę, ma również obowiązki\" – . - :Czasami są to obowiązki trudne, czasami niezrozumiałe dla jednostki i takie, że dobro jednostki trzeba poświęcić dla dobra ogółu.\" Witam . Pani Sobiepanek powinna te słowa przenieść na transparent i powieśić go na budynku gminy :}. Gwarantuje że następne wybory wygracie z palcem w ?????.

Marek

Data: 28 listopada 2019, 10:47 Chciałbym się dowiedzieć jakie inne kroki podjął Magistrat aby tych podwyżek nie było.
Ustanowienie podwyżek podatków jest ostatecznością (czasami nieuniknioną, rozumiem) bowiem w pierwszej kolejności wyczerpuje się inne pomysły/rozwiązania aby ich uniknąć. Mam nieodparte wrażenie, że poszliście Państwo na totalną łatwiznę i podwyższyliście podatki bez brania pod uwagę innych rozwiązań (i nie mówię tu o braniu pożyczek).
Państwo Radni z Pis - nie wiem z jakiej choinki się urwaliście ale sprawiacie wrażenie jakbyście nie rozumieli podstaw systemu babilońskiego który w różnych formach towarzyszy naszej cywilizacji od kilku tysięcy lat.

Do Alf

Data: 28 listopada 2019, 10:49 Co Pan pisze? Przecież jedyny członek partii PiS w Radzie też zagłosował za podwyżkami :D

pytek

Data: 28 listopada 2019, 11:04 Kto ma rację?

Podczas dyskusji
radny Zenon Nadstawny
stwierdził wprost, że winę za ubytki w budżecie samorządu ponosi polski rząd. – To nie jest nasza wina, ale naszego rządu, który zafundował nam ciasto, które musimy zjeść – mówił.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się
radny PiS Jakub Rącz.
Wskazał, że obecne zadłużenie gminy to wynik polityki prowadzonej w poprzednich kadencjach samorządu. Wypowiedź radnego, dotyczącą niesłusznego obarczania winą za ciężką sytuację finansową w gminie polskiego rządu, poparł przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Rokita (również PiS).
Czy ktoś odwołał się do faktów?

...dobrze, że jest transmisja... mieszkańcy mogą zobaczyć czym kierują sie radni i jaką mają mądrość... tą nieobjawioną.


pytek

Data: 28 listopada 2019, 11:08 ...burmistrz Arkadiusz Strzyżewski przedstawił wyliczenia, z których wynika, iż budżetowe ubytki gminy
w samym 2020 roku wyniosą 16,55 mln zł.
A na inwestycje wydawano rocznie ok 15 mln zł - dodał.

NO TO CZYM I JAK TU RZĄDZIĆ?

oj!

Data: 28 listopada 2019, 11:11 Niektórzy radni to ekonomiści lepsi od najlepszych profesorów ekonomii!!
Co przezorniejsi nie mówili nić, bo mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
Tylko czy w tym wypadku też?

Ted

Data: 28 listopada 2019, 12:51 Nadstawny dobrze powiedział i pokazał facet, że jest możliwa współpraca ponad podziałami. Klasa! O radnych PISU nie będę się wypowiadał - spuszcze zasłonę milczenia.

Heniu

Data: 28 listopada 2019, 13:01 Kocham po prostu jak lewaccy radni za podwyżki obarczają rząd. Przypomnijmy więc:
- PO wraz z koalicjantami dwa lata przed przegranymi wyborami w Polsce uchwalają unijna \"ustawę śmieciowa\", która na zawsze spowoduje niekontrolowane podwyżki utylizacji śmieci. PO do końca swojej kadencji pod groźba kar unijnych nie wdraża tego prawa w Polsce. Po wyborach PiS jest zmuszony do wprowadzenia tego prawa. Efekt? Podwyżka cen za śmiecie i darcie mordy przez lewactwo, jaki zły PiS.
Idźmy dalej.
- PO i koalicjanci doprowadzają do strajku nauczycieli. Podjudzają ich, w TVN i Polsat opowiadają, jaki to zły PiS że nie chce dać podwyżek nauczycielom. PiS ugina się i daje podwyżki . Efekt? Darcie mordy przez lewaków, zły PiS dał podwyżki nauczycielom a gminie i mieszkańcy cierpią.
Wymieniać dalej hipokryzję lewaków pokroju Nadstawnego?

Emeryt

Data: 28 listopada 2019, 13:17 @Killzone, może i groteskowe te podwyżki tylko jak się dokładnie policzy to niektórzy zapłacą parę setek więcej. Płaciłem 550 za rok, teraz zapłacę 700. Bez działalności, bez budynków gospodarczych, ot przeciętny domek i działka 1200 m. Dla emeryta to bardzo dużo, a takich w naszej gminie jest sporo. Władze poszły po bandzie, bez pomysłu, bez wysiłku, najłatwiej wydrenować kieszenie mieszkańców. A w zamian e-recepty, e-wizyty, nawet karty pacjenta nie można na miejscu załatwić, tylko w ZUS, albo w US. Po co nam burmistrz, po co rada miejska, byłoby więcej pieniędzy w budżecie. Głosowałem na obecnego burmistrza, ale to było tylko raz : pierwszy i ostatni.

mieszkanka GK

Data: 28 listopada 2019, 14:21 a może jednak można było poczekać jeszcze z podwyżkami podatków i poszukać gdzie można ograniczyć wydatki? bo w najbliższym roku czekają nas podwyżki wody, śmieci, prądu, do tego inflacja i jeszcze te podatki... skąd na to brać?

Kasia

Data: 28 listopada 2019, 14:53 Ale błysnęła ta pani Sobiepanek. Dobro ogółu, którego nie rozumie jednostka-no po prostu totalitaryzm w białych rękawiczkach. Albo może toatalna pogarda dla \"głupiego tłumu\", który i tak nic nie pojmie, więc niech płaci i płacze. Zgroza!

ktos

Data: 28 listopada 2019, 15:26 Czy te podatki płacą wszyscy ?? czy ktos ma nad tym kontrole? czy niedoszle pole golfowe na kilkunastu hektarach też ktoś oplaca w terminie czy mają odpuszczone?

Do Heniu

Data: 28 listopada 2019, 15:35 Owszem rząd dał nauczycielom podwyżki, ale z gminnej kasy! Albo jest Pan kompletnie niezorientowany albo pan udaje! Obecny stan rzeczy to wyłącznie wina rządu, którego tak usilnie stara się Pan bronić. Na Pana populistyczne wywody niestety zdecydowana większość nie da się nabrać, bo może się Pan zdziwi, ale ludzie potrafią liczyć i myśleć.

GórnoKalwaryjczyk

Data: 28 listopada 2019, 16:13 Radni z PO w koalicji z PSLem podniesli swoim i nie tylko swoim wyborcom podatki o
30% brawo tak trzymajcie lemingi

Paweł

Data: 28 listopada 2019, 16:27 Pozbyć się religii ze szkół + opodatkować kościół = czysty zysk.

Aleksandra

Data: 28 listopada 2019, 19:18 Nie radni a burmiszcz zdecydował ,te tylko poparli podwyżkę,może ze strachu ?

Mariam

Data: 28 listopada 2019, 22:03 Ludzie, mówię wam, pompować koła w taczkach. Ogłaszać referendum o odwołaniu fałszywego.

Wyborca

Data: 28 listopada 2019, 22:41 Bardzo trafna wypowiedź radnego Nadstawnego. To rząd niestety funduje podwyżki. Coraz więcej rząd wymaga od samorządów a w związku z ustawami rządowymi samorządy w całej Polsce mają mniejsze dochody. To przecież nawet laik rozumie.

xxx

Data: 29 listopada 2019, 07:23 Płakać i płacić,tak zdecydowali wyborcy naszego miasta !!!!!!!!!!!1

Aaa

Data: 29 listopada 2019, 07:45 Tylko patrzeć jak wodę podniosą przecież trzeba opłacić 6 nowych dyrektorów w ZGK

Killzone

Data: 29 listopada 2019, 11:14 @Emeryt
Takie mam spostrzeżenie po przeczytaniu Pańskiego wpisu. Nazywanie 270 m2 domu przeciętnym domkiem to jest pewne nadużycie. Zamiast utyskiwać proponuję sprzedać nieruchomość, kupić odpowiednią do potrzeb i dochodów. Za nadwyżkę zwiedzać świat i cieszyć się życiem. Czekam na wprowadzenie katastru. To będzie rzeź.

di Killzone

Data: 29 listopada 2019, 13:04 A co żal ci coś ściska, że nia masz dużego domu?. Człoweik poracował, zarobił i ma prawo mieć pretensje, ze od swojej ciężkiej pracy będzoe płacił podatki. Skoro się cieszysz i czekasz na kastracyjny widocznie w szopie mieszkać i zazrościsz

Emeryt

Data: 29 listopada 2019, 13:07 @Killzone Skąd te 270 m, przyśniło Ci się chyba. Dom ma 150 m łącznie z piwnicą i garażem, od 5 lat usiłuję go sprzedać, bo to nie tylko obciążenie finansowe, ale ciężka praca, żeby to utrzymać wszystko w jakiej takiej czystości. Niestety siły i zdrowie już nie to, a chętnych na nieruchomość nie ma. Gdzieś mieszkać muszę, a dorobku całego życia nie oddam za 20% wartości. Takich nieruchomości jest w okolicy bardzo dużo. Myślę, że mieszkańcy bloków też w związku z tą podwyżką zapłacą wyższy czynsz. Jak zwał tak zwał dostaliśmy po kieszeni wszyscy. Czy ktoś się nad tym zastanowił, a tyle się mówi o pomocy seniorom

Killzone

Data: 29 listopada 2019, 14:54 @Emeryt
Z danych które Pan przedstawił i prostego rachunku matematycznego wyliczyłem, że dom powinien mieć ok 270 m2. Teraz Pan doprecyzował że jest i garaż a to zmienia parametry obliczeń. Niemniej życzę Panu dużo zdrowia i powodzenia w sprzedaży nieruchomości.

@ pyskaty
Zapewniam Cię.
Chciałbyś mieszkać w mojej \"szopie\". Dobra rada nie obrażaj, czytaj ze zrozumieniem i korzystaj czasami z tabliczki mnożenia.


.

Data: 29 listopada 2019, 15:25
@di Killzone
Katastracyjny

Bolec

Data: 29 listopada 2019, 16:52 Pan burmistrz po sgh a tylko tyle się tam nauczył, że dziurę budżetową podwyżkami chce łatać. Drugi taki trzaskowski. No coż, jedna partia. Oni tylko zabierają, obiecują a później z tego się nie wywiązują. Ludzi swoich na stołki pcha, 6 prezesów ZGK na dno ciągnie a wcześniej był tylko jeden i zyski generował. Jedyne co mu dobrze wychodzi to lansowanie w mediach społecznościowych. Ludzie, koła w taczkach pompować!!!

pytek

Data: 29 listopada 2019, 19:24 To byłby wzrost o ile? Ktos winny?

Abonament RTV na 2020 rok?
Likwidacji nie będzie. Czeka nas uszczelnienie systemu, a potem podwyżkaLikwidacja abonamentu RTV?
Morawiecki ucina dyskusję. Znienawidzony relikt PRL zostaje

Koszmar, a nie abonament. 75 zł miesięcznie.

Kombinujesz? Kara 5000 zł.

Dobra zmiana?

Miłego ogladania TVP, Info itp.


Państwo w państwie ?

Data: 29 listopada 2019, 19:35 Pod samym niemal ratuszem na nowo wybudowanym chodniku stoją auta.
Co robi Straż Miejska udaje że nie widzi ?
Przy każdym bankomacie to samo .

Emeryt

Data: 29 listopada 2019, 19:36 @. katastralny

Emeryt

Data: 29 listopada 2019, 19:42 @Killzone Dziękuję, to miłe, że można dyskutować bez agresji. Najlepszego.

zły

Data: 29 listopada 2019, 20:33 @Heniu dobrze źe przypomniałeś jak opozycja gębę darła źeby dać podwyżki nauczycielom, na złość PIS-OWI, a teraz w gminach nie tylko naszej jest to największe obciążenie budżetowe !!

Poinformowana

Data: 30 listopada 2019, 17:38 Nowa umowa na oświetlenie miasta mogla zmniejszyć koszty o około 30 procent, ale burmistrz wybrał mniej korzystną. Niech wytłumaczy dlaczego

Nova Kalwaria = farbowane PO

Data: 30 listopada 2019, 23:45 pamiętajcie że przefarbować się jest łatwo, my pamiętamy że jesteście z PO. Prawda jest taka że przegłosowali to radni PO-PSL - \"by ludziom w platformie żyło się lepiej\".
- wina rządu - przypomnijcie sobie które szkoły strajkowały
- wina rządu - przypomnijcie sobie kto został \"Królem Europy\" w zamian za zgodę na pakiet klimatyczny
- wina rządu - bo ludziom obniżono PIT o1% - przypomnijcie sobie jak podwyższaliście VAT


Bóg Gniewu

Data: 1 grudnia 2019, 18:47 @Killzone
Nie tyle drastyczna jest podwyżka podatku od nieruchomości co od gruntu. Nawet według Twoich założeń to za dom 270 m2 i podwyżkę o 6 gr. podatek wzrośnie tylko o 16,20 zł. ale za działkę np. 1200 m2 i podwyżkę 10 gr. już o 120 zł. A to już sporo.

Stefan

Data: 1 grudnia 2019, 20:14 Nigdy tego nie zglębiałem ,może ktoś wie ?
Otóż na działce stoi dom za metraż którego zapłacić podatek trzeba, za grunt też,czy miejsce na którym stoi dom też płacimy ?

Bóg Gniewu

Data: 1 grudnia 2019, 22:38 @Stefan
Tak, płacimy za cały metraż działki niezależnie od tego, ile działki zajmuje dom. Za dom płacimy dodatkowo.

Killzone

Data: 1 grudnia 2019, 22:52 @Bóg gniewu
Masz rację ale z drugiej strony mieszkańcy chcą rozwoju miasta i gminy. Składamy się wszyscy proporcjonalnie do dochodu i majątku nieruchomego. Inna sprawa to wydatkowanie tych środków przez miejski dream team.

@Stefan
Tak

Lila

Data: 2 grudnia 2019, 06:34 Szanowni Państwo,
przypominam że jesteś teście też tam z naszych podatków stąd może pora odchudzić ta gminę a nie kolesiostwo uskutecznic. Panowie radni też diety bierzecie stąd rozumiem że ta podwyżka to aby Wam starczyło na rozpasanie się.
Najpier to się szuka oszczędności w środku a nie odrazu podwyżki podatków.
Jesteście prości a Pani Sobiepanek zapomina się że to Ona przyczyniła się do takiego stanu że w skarbcu brak środków.
Droga Pani wygłasza monologi o poświęceniu to może sama z pensji zejdzie bo że z sesji na sesję nowych kreacjach występuje.
Zenada żenada słowo daje i to jeszcze płacimy My za to.
Gorzej jak ludzie zaczną uciekać i zmieniać meldunki.


nikoś1

Data: 2 grudnia 2019, 08:12 To teraz pociągnąć do odpowiedzialności poprzednie władze ,które hojną ręką darował wykonawcom kary za opóźnianie inwestycji. Czy nie należałoby sprawdzić i przeprowadzić wnikliwe śledztwo czy aby nie doszło do naruszenia prawa. Kwoty te bowiem nie były własnością władz a wszystkich mieszkańców gminy.

laik

Data: 2 grudnia 2019, 10:49 Niestety mimo wielu głosów rozsądnie mówiących, że każdy zrozumie, że jak masz 15 mln, a potem rząd Ci te 15 mln zabiera swoim działaniem, to wstawia Cię na minę, jak widać po ostatnich wyborach do sejmu i senatu, ponad 40% \"każdych\" tego jednak nie widzi. I dalej nie będzie widzieć, bo im widok zasłoni 500+. Podwyżki, które nas w najbliższym czasie czekają to też wina PO, którzy rządzili 5 lat temu, ale dopiero teraz widać tego efekty... Dobrze, że mamy PiS u władzy, bo aż strach pomyśleć co by było, gdyby dalej PO rządziło :-)

Prawda jest taka, że jakkolwiek by burmistrz nie rządził, dziura w budżecie zafundowana przez rząd RP jest ogromna i nie dziwię się, że ma ciężko. Ale powtórzę raz jeszcze - za tę dziurę podziękujcie Mateuszowi, Jarkowi i Andrzejowi.
Niestety za wybór 44% osób, które poczuły obowiązek pójścia do wyborów (czyli ok. 21-22 % wszystkich Polaków) będzie musiało zapłacić 100% wszystkich obywateli, a najwięcej właśnie Ci, którzy na PiS nie głosowali, bo wiedzieli jak to się skończy.

Bóg Gniewu

Data: 2 grudnia 2019, 23:21 Ani to wina poprzednich władz, ani PO tylko tych PiSlamistów w rządzie. Z artykułu jasno wynika, że największe straty są przez obniżony podatek PIT i podwyżki dla nauczycieli, którym ciągle mało. Takie rządy mamy, płace w górę a podatki w dół. Gdzie tu sens?

Siara

Data: 3 grudnia 2019, 09:10 @Bóg Gniewu ,ale Ty mnie zaimponowałeś w tym momencie .....

Burak 134

Data: 9 grudnia 2019, 12:51 Polaczki cebulaczki. Ciągle narzekają nikt zmian nie zrobi bo to komuna głęboka najlepsza zmiana to płatność kartą w urzędzie. REORGANIZACJA ZGK I KASA BĘDZIE. ODROLNIĆ WSZYSTKO CO SIĘ DA. SPRZEDAĆ RATUSZ.

ciekawy

Data: 15 grudnia 2019, 10:36 Kto finansuje popijawy strażaków ?

?

Data: 15 grudnia 2019, 12:55 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Jerzy

Data: 6 stycznia 2020, 11:36 Sobiepanek - dobro jednostki poświęcić dla ogółu- jest prawo i interes społeczny , jeżeli interes społeczny pokrywa się z możliwościami, które daje prawo - w porządku . W przeciwnym wypadku to bandytyzm i każdy kto przykłada do tego rękę jest bandytą.