Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Regionalne przysmaki konkurowały w gastronomiku

Dodano: 8 czerwca 2019; Idea slow food wiąże się z ochroną tradycyjnej kuchni i to ona właśnie przyświeca od niemal 20 lat organizatorom konkursu: Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów.

Tegoroczna edycja odbyła się w Górze Kalwarii w szkole gastronomicznej. Konkurs organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, a jego celem jest znalezienie i zachowanie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność.

Konkurs od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród producentów regionalnych przysmaków, więc i do gastronomika zawitało niemal 40 wystawców oraz 6 zespołów, które przygotowywały potrawy w części gastronomicznej. I choć mazowiecka edycja konkursu była różnorodna i oryginalna, to bezkonkurencyjni okazali się „lokalsi”. Za najlepszy produkt jury uznało miód nawłociowy z pasieki pana Dariusza Ślifirskiego w Cieciszewie, a potrawy, które oczarowały sędziów to barszcz chrzanowo-buraczany i sytocha przygotowane przez Grażynę Leśniak.

Zwycięzcy tegorocznej edycji regionalnej części konkursu mają szansę na otrzymanie Perły krajowej, czyli najwyższego wyróżnienia, które przyznawane jest podczas targów żywności w Poznaniu i stanowi potwierdzenie jakości produktów.

 


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (8)

hmm

Data: 8 czerwca 2019, 11:57 barszcz chrzanowo-buraczany i sytocha - znam smaczniejsze i wartoścowsze odżywczo potrawy regionalne, warte promocji.

Kasia

Data: 9 czerwca 2019, 16:47 @hmm a jakie?

do hmm

Data: 9 czerwca 2019, 20:33 Nie bardzo wierzę, że znasz sytochę i barszcz chrzanowo-buraczany, więc nie kręć, że znasz jakieś inne, bardziej wartościowe potrawy regionalne. Pewnie to schabowy z kapustą zasmażaną?

Nick

Data: 10 czerwca 2019, 15:37 Zawsze można te smaczniejsze potrawy samemu zaprezentować.

R.Grajber

Data: 11 czerwca 2019, 08:52 Jeśli znasz sytoche to jesteś już w porządnym wieku.Potrawa ta stanowila nieraz glowny posiłek dnia w czasach po powrocie z wysiedlenia,W tamtym czasie jedynie do sytochy trudno było zdobyc kawalek slininy,boczku na porządne skwarwczki.Moze ja się myle a wy mówicie o innej potrawie tej samej nazwy.Smacznego.

hmm

Data: 11 czerwca 2019, 15:25 Wspomnę tylko o daniach ba bazie ryb czy grzybów; a rodzajów pierogów, pierożków nawet nie wymienię .... pychota.

@@

Data: 11 czerwca 2019, 16:09 @ hmm chcesz konkurować z podkarpackimi pierogami czy z kaszubską zupą rybną :)

do hmm

Data: 11 czerwca 2019, 19:58 Nawet nie znasz nazw tych dań. Jakie pierożki są naszą potrawą regionalną? Według mnie znasz tylko schabowego z kapustą i tyle. Brnij dalej!