Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Rocznica z rekonstruktorami i czołgiem

Dodano: 27 sierpnia 2019; Wojskowe pojazdy, wystawa broni, koncerty i wystawy. Urząd Miasta i Gminy w Górze Kalwarii zaprasza na plenerowe wydarzenie upamiętniające 80-lecie wybuchu II wojny światowej i obrońców ojczyzny.

Mieszkańcy będą mogli podziwiać kilkanaście wojskowych pojazdów. Warszawska Brygada Pancerna zaprezentuje najprawdziwszy czołg Leopard 2A5. Lokalni pasjonaci przyjadą zabytkowymi autami i motocyklami. Pojawi się też replika samochodu pancernego wz. 34, używanego przez polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej.Ten ostatni pojazd należy do Grupy Edukacyjno-Historycznej Szare Szeregi z podpiaseczyńskiego Jazgarzewa, która urządzi także wystawę broni oraz odtworzy przejście graniczne z 1939 roku. Ponadto swoje stanowisko z atrakcjami będzie mieć 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Rozbrzmiewać będą związane z wojną piosenki. Zaśpiewają: aktorskie małżeństwo Arkadiusz i Kinga Głogowscy z Józefowa, Teatr Piosenki z gminy Tarczyn, lokalni hiphopowcy („Sekul”, „Stolar”, „Barber” i „Ponti”) oraz uczniowie szkoły w Baniosze.

Pozostałe atrakcje: wystawy fotograficzne poświęcone naszej gminie w trakcie II wojny światowej, rysowanie na asfalcie, modele latające i wojskowa grochówka. Piknik potrwa od godz. 14.00 do 18.00. W czasie wydarzenia zamknięte będą ul. Ratuszowa i odcinek ul. 3 Maja (między Ratuszową a drogą nr 79).

Gmina zachęca mieszkańców do odwiedzenia w niedzielę mogił żołnierzy i grobów cywilnych ofiar wojny na lokalnych cmentarzach i zapalenie zniczy. Polegli we wrześniu 1939 spoczywają na nekropoliach w Górze Kalwarii, Sobikowie i Czersku. Władze miasta miasta złożą kwiaty w tych miejscach w niedzielne przedpołudnie. Mogiła nieznanego żołnierza Września '39 znajduje się także w Czaplinie. Przy niej w niedzielę o godz. 16. zostanie odprawiona msza św.

Fot. Warszawska Brygada Pancerna

(Informacja prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!