Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Rodzaje i zastosowanie kasetonów reklamowych w biznesie

Dodano: 13 marca 2020; Bądźmy szczerzy - przestrzeń marketingowa jest dziś bardzo złożona i zróżnicowana, ale też brakuje w niej miejsca na nowe i innowacyjne rozwiązania. Te, choć pojawiają się często, szybko są adoptowane przez konkurencyjne marki. Tworzy to sytuację, w której potencjalny Klient czuje swoisty przesyt narzędziami marketingu. Jednym z takich rozwiązań są kasetony reklamowe. I choć idea powstania tego nośnika reklamy była dość prosta, to jednak zupełnie inaczej wygląda kwestia podziału kasetonów reklamowych na poszczególne rodzaje. Zwłaszcza, że ich zastosowanie również jest bardzo szerokie.

Kasetony reklamowe, czyli treść ponad formą

Kaseton reklamowy to nośnik reklamy, którego konstrukcja - w zależności od wariantu - może mieć charakter jedno lub dwustronny. Cechą charakterystyczną kasetonów jest minimalizm formy i maksymalizacja treści. Przedstawione na nich obrazy, często ograniczają się wyłącznie do symboliki określonej marki a zwłaszcza do znaków towarowych.

Kasetony reklamowe w Warszawie - realizacja producenta AnyShape

Mitem jest stwierdzenie, że kaseton reklamowy musi charakteryzować się ogromną powierzchnią użytkową. W dalszej części artykułu zostaną przytoczone przykłady rozwiązań, które umożliwiają redukcję rozmiaru nośnika do absolutnego minimum. Dzięki temu klasyczny kaseton udało się przenieść do... wnętrza marketu, punktu usługowego lub dowolnego biura. Sam przekaz treści na tym nie ucierpiał, gdyż - jak pamiętamy - treść jest tu raczej symboliczna.

 

Atuty - dlaczego warto postawić na kaseton reklamowy?

Choć istnieją różne rodzaje kasetonów reklamowych, to jednak posiadają one wspólne zalety.

Niezależnie od metody wykonania i charakterystyki technicznej, oferują one możliwość:

- uzyskania dużej ilości kontaktów marketingowych, gdyż wyróżniają się one na tle szyldów i innych form nośników reklamy,
- wybranej marki i to w oparciu o dobrze znane wszystkim wzory popularnych znaków towarowych,
- łatwość dostępu do informacji, np. podczas przejazdu samochodem,
- łatwej orientacji wewnątrz budynku, co ma istotne znaczenie w kontekście budynków wielokondygnacyjnych,
- praktycznego doświetlenia wybranego obszaru, najczęściej o stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Ponadto duże kasetony reklamowe skutecznie budują potęgę marki. Nic więc dziwnego, że bardzo często stawiają na nie największe firmy z całego świata.

 

Kasetony reklamowe - rodzaje i ich zastosowanie

Rodzaje kasetonów reklamowych ściśle zależą od ich konstrukcji. Są to parametry wymierne, na podstawie których można w dokładny sposób określić interesujące przedsiębiorcę parametry kasetonu.

1. Podział ze względu na konstrukcję.

Na tym polu wymieniamy najczęściej dwa rodzaje kasetonów: jednostronne i dwustronne. Kasetony jednostronne umieszcza się przede wszystkim na fasadach budynków, to jest równolegle lub prostopadle do powierzchni ściany nośnej. Często umieszcza się je nad wejściem do pomieszczeń handlowych. Z kolei rozwiązania dwustronne są stworzone na potrzeby dobrze widocznych punktów orientacyjnych (np. stacji paliw i towarzyszących im punktów gastronomicznych). Montuje się je na specjalnych wysięgnikach i wieszakach.

2. Podział ze względu na sposób oświetlenia

Najprostszym typem kasetonów reklamowych (w kontekście podświetlenia) są tak zwane kasetony ciemne, czyli niepodświetlone. Ich rola w nowoczesnym marketingu maleje, gdyż nie są one zbyt dobrze widoczne w dzień, nie mówiąc rzecz jasna o porze nocnej. Ich przeciwieństwem są kasetony podświetlane, które posiadają wbudowaną żarówkę (najczęściej LED). Ze względu na niski pobór mocy można z nich korzystać zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.

3. Podział ze względu na umiejscowienie

Rodzaje kasetonów reklamowych definiujemy również poprzez sposób ich umiejscowienia. Kasetony wewnętrzne posiadają lżejszą konstrukcję i nie wymagają szczelnej obudowy. Stosuje się je najczęściej w kontekście informacyjnym jako wskaźniki orientacyjne. Kasetony zewnętrzne wyróżniają się znacznie masywniejszą budową, gdyż są odporne na działanie wody i pyłów.

 

Szczegóły techniczne dotyczące montażu

Kasetony reklamowe są najczęściej wykonane z dibondu, pleksiglasu lub z metalu. Konstrukcje przeznaczone do montażu na zewnątrz posiadają - oprócz hermetycznej obudowy - odpowiednio zabezpieczone źródło światła LED.

W związku z tym obudowa kasetonu musi posiadać specjalny, uszczelniony otwór, poprzez który zostanie pociągnięte zasilanie. Element zasilający najczęściej jest wyposażony w dodatkowy transformator i układ prostujący, dzięki czemu napięcie źródła światła osiąga wartość bezpieczną dla człowieka. W podświetlanych kasetonach reklamowych instalacja elektryczna musi być dodatkowo zabezpieczona bezpiecznikiem!

 

Jak wykorzystać potencjał kasetonów reklamowych?

Choć kasetony reklamowe są z marketingowego punktu widzenia doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi Klienta, to efekt ten można łatwo zaprzepaścić.

Dlatego:

1. Kaseton z konkretną treścią powinien odróżniać się na tle innych, często analogicznych "miejskich dekoracji". Zamiast stawiać na kolejny model prostopadle usytuowany względem ściany nośnej, można go zainstalować równolegle do wejścia lub - jeśli istnieje taka możliwość - nieco wyżej, np. na wyższej kondygnacji kamienicy.

2. Ciekawą propozycją są kasetony o zmiennym trybie świecenia. Zmiennym źródłem światła może być wewnętrzna, migająca lampa LED lub też taśma ledowa, której światło nie tylko może przygasać, ale też mienić się mnóstwem barw.

3. Motyw przedstawiony na kasetonie również może ulegać okresowej zmianie. Treść najważniejszą, czyli znak firmowy, można przedstawić w inny sposób, dostosowując np. kolorystykę do bieżących okoliczności (np. Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, wakacje itd.).

Podsumowanie

Kasetony reklamowe są wciąż jednym z najpopularniejszych narzędzi marketingowych. Wpływa na to przede wszystkim duża liczba potencjalnych kontaktów, możliwość dotarcia do każdego odbiorcy i prostota przekazu. Nie bez znaczenia jest też oprawa wizerunkowa kasetonu, co ma znaczenie zwłaszcza w kontekście rozwiązań podświetlanych światłem LED.

Źródło: https://pracabezszefa.pl/kasetony-reklamowe