Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Rodzaje operacji haluksów. Wskazania i rehabilitacja po operacji

Dodano: 4 maja 2020; Operacja haluksów to jedyna skuteczna metoda leczenia tej deformacji. Poznaj rodzaje operacji haluksów i wskazania do operacji haluksów. Dowiedz się, czy rehabilitacja po operacji haluksa jest konieczna. Przeczytaj.

Najlepsza metoda leczenia haluksów, czyli jaka?

Istnieje ponad 150 chirurgicznych metod leczenia haluksów, spośród których obecnie najczęściej stosuje się około 20 z nich. Najbardziej popularne są bezgipsowe metody operacji haluksów. Precyzyjnie wykonana korekta przy minimalnym nacięciu tkanek, umożliwia poruszanie się (w specjalnym bucie) już na drugi dzień po operacji haluksa.

Jeśli chodzi o metody zachowawcze, to istnieje wiele klinów, szyn i separatorów na haluksy, które mogą znacznie różnić się między sobą. Kluczem do osiągnięcia dobrego efektu jest precyzyjne dopasowanie nie tylko rodzaju aparatu na haluksy, ale też jego rozmiaru i częstotliwości użytkowania. Warto w tej kwestii zasięgnąć opinii lekarza lub fizjoterapeuty.

 

Operacja haluksów – kiedy jest konieczna?

Decyzję o konieczności przeprowadzenia chirurgicznej korekty zmian charakterystycznych dla palucha koślawego (haluksa) zawsze podejmuje lekarz, po przeprowadzeniu z Pacjentem wywiadu, wykonaniu badania klinicznego i po zapoznaniu się z wynikami badań dodatkowych.

Niestety, w większości przypadków, gdy Pacjent z haluksem odczuwa ból i dyskomfort, zmiany są już przeważnie zaawansowane i towarzyszy im proces zwyrodnieniowy. Nieoperacyjne metody leczenia haluksów nie przyniosą wówczas oczekiwanego rezultatu. Konieczna jest operacja haluksa.

Wskazania do operacji haluksa:

- obecność deformacji stopy typowej dla haluksów;
- dyskomfort i ból w obrębie stawu śródstopno-palcowego I;
- brak efektów po zastosowaniu nieoperacyjnych metod leczenia haluksów.

Metody operacji haluksów:

Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej – polega na usunięciu nadmiaru torebki stawowej w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. To technika wspomagająca, nie jest podstawową metodą leczenia palucha koślawego.

Osteotomia pierwszej kości śródstopia (osteotomia Scarf, Chevron) – polega na nacięciu I kości śródstopia za pomocą piły i dokonaniu korekty położenia obu kostnych fragmentów.

Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin) – Polega na wycięciu klina w okolicy przyśrodkowej lub podgłowowej podstawy paliczka proksymalnego. Nacięcie paliczka pomaga naprostować pierwszy palec stopy. To technika wspomagająca, stosowana przy osteotomii pierwszej kości śródstopia.

Bunionektomia – polega na usunięciu tkanki kostnej w obrębie przyśrodkowej części głowy pierwszej kości śródstopia. Nie jest stosowana jako izolowana technika. To popularna metoda uzupełniająca inne techniki korekty haluksa.

Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha – metodę wykorzystuje się u Pacjentów, u których nie da się przywrócić prawidłowej funkcji stawu. Technika polega na usunięciu chrząstki stawowej i zespoleniu ze sobą paliczka i I kości śródstopia za pomocą specjalnych wkrętów, płytek lub drutów.

Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha – technika jest wykorzystywana u Pacjentów, u których występują zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, które uniemożliwiają przywrócenie prawidłowej funkcji stawu. Usztywnienie polega na usunięciu chrząstki stawowej i korekcie ustawienia obu kości tworzących staw za pomocą drutów, płytek lub wkrętów.

Techniki miniinwazyjne – najczęściej stosuje się MICA i PERC. Takie techniki pozwalają na precyzyjne dokonanie korekty, przy jednocześnie niewielkiej ingerencji. Chirurg stopy operuje niewielkimi narzędziami, pod kontrolą kamery, która jest umieszczana w miejscu dokonywanej korekcji haluksa.

 

Kiedy można chodzić po operacji haluksów?

Bezgipsowe metody operacji haluksów umożliwiają poruszanie się w specjalnym bucie już na drugi dzień po operacji. Pacjent nie musi być przywiązany do łóżka na wiele tygodni, wręcz przeciwnie. Zaleca się, by wykonywał ćwiczenia zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę.

 

Operacja haluksa – czy warto?

Niestety, żadne wkładki, ortezy czy kliny nie cofną zmian, które już powstały. Zachowawcze metody leczenia haluksów przynoszą jedynie krótkotrwałe efekty – łagodzą objawy haluksów, ale nie leczą. Operacja to jedyna skuteczna metoda leczenia palucha koślawego (haluksa).

 

Operacja haluksów – rehabilitacja

Rehabilitacja po operacji haluksów jest kluczowym elementem zdrowienia. W zależności od wybranej techniki operacyjnej, rozpoczyna się ją kilka do kilkunastu dni po operacji, wedle zaleceń lekarza prowadzącego.

Przez pierwsze tygodnie zaleca się stosować specjalną ortezę (but na haluksy), który odciąża operowaną stopę i umożliwia poruszanie się na niewielkim dystansie. But po operacji haluksa należy nosić przez 4-8 tygodni, chyba że lekarz zalecił inaczej.

Operacja haluksów jest jedynie elementem leczniczym, którego celem jest przywrócenie sprawności stopy i uwolnienie Chorego od dyskomfortu i bólu. Równie ważna jest rehabilitacja po operacji haluksa, która gwarantuje utrwalenie oczekiwanych efektów pooperacyjnych.

Ćwiczenia po operacji haluksa przeprowadza się początkowo pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Po zapoznaniu się z indywidualnie dobranym zestawem ćwiczeń, niektóre z nich będzie można wykonywać samodzielnie w domu.

Celem rehabilitacji po operacji haluksów jest przywrócenie sprawności stawu (chyba że operacja polegała na jego usztywnieniu), zniwelowanie dolegliwości bólowych Pacjenta, rozciągnięcie przykurczonych tkanek i mobilizacja blizny pooperacyjnej.