Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Rodzice: rozbudujmy szkołę zamiast modernizować ratusz

Dodano: 1 grudnia 2019; Rodzice, których dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej w Czersku, nie odpuszczają w sprawie rozbudowy placówki.

W listopadzie informowaliśmy na łamach GoraKalwaria.net za „Przeglądem Piaseczyńskim”, że przez trudną sytuację finansową gminy, zaplanowana na przyszły rok rozbudowa szkół w Kątach i Czersku może nie dojść do skutku. Ostatecznie, we wstępnym projekcie budżetu gminy na 2020 rok znalazły się środki tylko na pierwszą z tych placówek.

Na środowej sesji Rady Miejskiej pojawili się przedstawiciele rodziców dzieci, uczęszczających do szkoły w Czersku. Złożyli petycję, w której domagają się wpisania rozbudowy placówki do budżetu na przyszły rok.

Rodzice przedstawili długą listę argumentów przemawiających za tym, że taka rozbudowa jest konieczna. Wskazali m.in., że w placówce brakuje stołówki (dzieci spożywają obiady na przerwach w klasach), a także świetlicy i biblioteki (tymczasowo na ich potrzeby zaadoptowano korytarz). Co więcej, w przerwach uczniowie muszą zostawać w salach lekcyjnych, ponieważ wszyscy jednocześnie nie zmieściliby się na korytarzu. Żeby tego było mało, przebieralnie dla chłopców i dziewcząt na potrzeby zajęć sportowych zorganizowano w… toaletach. Do petycji dołączono listę z ponad 230 podpisami osób, wspierających rozbudowę.

„Za parę lat to będzie puste miasteczko”

- Jestem w lekkim szoku, że my jako gmina nie kładziemy nacisku na rozwój naszych dzieci, tylko kładziemy nacisk na kwestie, które są mniej ważne. Jeżeli chcemy się rozwijać, to nie możemy przeznaczać środków na modernizację ratusza – mówił jeden z rodziców, Piotr Rytko.

Zwrócił uwagę, że ratusz to zabytek, a na jego remont można poszukać dotacji. – Tutaj popełniamy błąd, że ta redystrybucja środków idzie na modernizację budynku, na który możemy pozyskać refinansowanie, a brakuje środków na rozbudowę szkoły – wskazał.

- Jeżeli nie będziemy finansowali edukacji naszej młodzieży, to może się okazać, że będziemy mieli odrestaurowany ratusz, tylko za parę lat to będzie puste miasteczko – podsumował Rytko.

Burmistrz: w marcu będziemy mieli podstawę

Odpowiadając rodzicom, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski przypomniał, że decyzję o rozbudowie szkół w Kątach i Czersku podjęto na początku tego roku. – To czego nie wiedzieliśmy w styczniu i lutym, a zadziało się w trakcie roku, spowodowało, że przygotowując projekt budżetu, nie byliśmy w stanie wpisać tam żadnej kwoty na rozbudowę szkoły – wyjaśnił włodarz.

Strzyżewski zwrócił uwagę, że nie wystarczy wpisać do budżetu kilkuset tysięcy złotych. Samorząd musi mieć wykazać w wieloletniej prognozie finansowej środki na całą inwestycję, a ta może kosztować od 6 do 7 mln zł.

- Nikt nie powiedział, że to nie będzie realizowane. W obecnej sytuacji finansowej, jest pytanie kiedy. Dziś nie jestem w stanie precyzyjnie tego określić – mówił Strzyżewski. - To, że w budżecie na przyszły roku nie znalazła się choćby złotówka na rozbudowę szkoły, nie oznacza, że się nie znajdzie – zaznaczył.

Jednocześnie burmistrz przypomniał, że projekt rozbudowy jest cały czas realizowany. Umowę z projektantem przedłużono do końca lutego ze względu na zmiany w projekcie (pierwotnie miała być w dwóch skrzydłach, a będzie w jednym).

- W marcu będziemy mieli podstawę do tego, aby rozważać kiedy ruszymy [z rozbudową szkoły – red.] – stwierdził Strzyżewski. 

Liceum pod skrzydła powiatu?

Podczas sesji poruszono też kwestię prowadzenia przez gminę Liceum Ogólnokształcącego. Radna, a zarazem przewodnicząca Komisji Finansów i Rozwoju - Urszula Wroniewicz – dociekała, czy gdyby placówkę tę oddać powiatowi, to zaoszczędzone środki pozwoliłby na rozpoczęcie rozbudowy podstawówki w Czersku.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski poinformował, że przekazanie liceum powiatowi dałoby gminie od 400 do 500 tys. zł oszczędności rocznie. Zaznaczył przy tym, że samorząd najwięcej dokłada do małych szkół. Tymczasem liceum taką placówką nie jest. Zauważył też, że ewentualna decyzja w sprawie przekazania szkoły pod skrzydła powiatu, będzie należeć do radnych, a nie do niego.

Mateusz AdamskiDodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (66)

do roboty

Data: 1 grudnia 2019, 21:43 Czas najwyższy skończyć z pierdołami !

Kustosz

Data: 2 grudnia 2019, 08:42 Czy ktoś z szanownych rodziców był może w ratuszu? Warunki jak we wczesnym PRL-u, w lato upał, w zimę zimno. Jak deszcz pada to woda płynie po parapetach (od wewnątrz) takie są okna. Po kątach pułapki na myszy. Tam też pracują ludzie. A wracając do szkoły to za 400 tys można zrobić projekt i niewiele więcej.

nsz

Data: 2 grudnia 2019, 09:08 @Kustosz
nie ma przymusu pracy w ratuszu, jest za to obowiązek szkolny.

Kustosz

Data: 2 grudnia 2019, 09:45 @nsz
\"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem\" - Mark Twain

Jdjxn

Data: 2 grudnia 2019, 09:53 @Kustosz
Czy ty czytałeś artykuł? Dzieci nie mogą na przerwie nawet wyjść z klasy bo się nie zmieszczą. W jaki sposób te młode umysły maja się rozwijać jeśli nie mogą się nawet przejść po korytarzu. Edukacja i służba zdrowia to podstawowe obowiązki jakie ma spełnić władza, a nie modernizacja ratusza

pg

Data: 2 grudnia 2019, 10:03 @Kustosz
tak jak jest wspomniane w artykule, środki na renowację ratusza można pozyskać od konserwatora zabytków, a nie może być tak, że dzieci uczą się na korytarzu (bo brakuje sal lekcyjnych), nie mogą przeprowadzić podstawowych doświadczeń z chemii czy fizyki, bo nie ma odpowiedniego pomieszczenia, nie wspominając o tym, że niektóre dzieci podczas lekcji muszą słuchać odgłosów przygotowywanych w drugiej części klasy obiadów czy też o tym, że psycholog szkolny prowadzi rozmowy z dziećmi na przeważnie trudne tematy na korytarzu pod drzwiami łazienki. Jak takie dziecko ma się otworzyć wiedząc, że ktoś postronny siedzi w łazience i wszystko słyszy?
A kwota 400 tysięcy, o której wspominasz została wpisana do budżetu dla szkoły w Kątach - tam to wystarczy?

Wieś

Data: 2 grudnia 2019, 10:24 Witam. Drodzy mieszkańcy wsi i miejscowości ościennych Górę Kalwarie. Od samego początku zauważyłem że obecny Pan burmistrz przeznacza pieniądze w 80 % na miasto, a resztę na obszary wiejskie których w naszej gminie jest więcej. W przypadku szkoły w Czersku Pan burmistrz nie myśli jak dobry gospodarz rozwijający swoje podwórko (gmina). Więcej dzieci w szkole większe zyski teraz i w nadchodzących latach co za tym idzie większe wpływy do budżetu gminnego. A co da modernizacja ratusza? Plus 10 do wyglądu i nic więcej. Oczywiście modernizacja ratusza też jest ważna, też są tam ludzie i są ważni.
I nam sam koniec chce przypomnieć że w okręgu wyborczym w Czersku wygrał Pan Strzyżewski a nie lokalny kandydat.
Pozdrawiam

mala

Data: 2 grudnia 2019, 10:40 Nie przesadzajmy nie jest aż tak źle w ratuszu jak panie piszą. Nasze dzieci nie mogą w spokoju zjesc obiadu bo kleczą przy stolikach i w pośpiechu muszą jesc. Na Szkołę w Czersku powinny znaleźć się pieniądze choćby burmistrz miałby je wykopać z pod ziemi. Obiecywał pięknie w kampanii i tym samym zyskał na moim i moich znajomych głosie.

do kustosz

Data: 2 grudnia 2019, 11:10 idz im wyremontuj pewnie znasz cala obsade w tej smutnej instytucji skoro sie tak o nich martwisz biedakow z podstawa 3000+netto ... bahahhahahahhh

rodzic

Data: 2 grudnia 2019, 11:31 kwota na rozbudowę szkoły jest grubo przesadzona, na zebraniu padło 4,5mln. z czego jak wiem i jestem pewny można jeszcze pomniejszyć o jakieś +- 30%


Marek

Data: 2 grudnia 2019, 11:31 oj cienko widzę Pana Burmistrza w następnych wyborach jak tempo realizacji obietnic wyborczych będzie utrzymana na obecnym poziomie.....
Co do szkół i ich remontów czy rozbudowy powinien być to absolutny priorytet. To samo dotyczy opieki zdrowotnej. Remont Ratusza? wszak to zabytek więc można chyba ubiegać się o dotacje. W Gminie chyba nawet istnieje etat takiego specjalisty od pozyskiwania dotacji o ile mnie pamięć nie myli...

Danielo

Data: 2 grudnia 2019, 11:49 Ale włodarz sobie warunki stworzył przecież obiecywał tak wiele a robi tak niewiele może warto żeby Ci którzy głosowali i tak bardzo popierali wodza powinni się teraz mocno uderzyć w pierś

Łukasz

Data: 2 grudnia 2019, 12:00 Rozbudowa jest potrzebna na wczoraj! W tej szkole było ciasno jak do niej chodziłem i było w niej tylko 6 klas. Nie wyobrażam sobie jak się tam mieści 8...
Rozbudowa jest konieczna, a jeśli nie mają pieniędzy to niech wystąpią do rządu o dodatkowe środki, zaciągną pożyczkę, wyemitują obligacje itd. Oni zostali wybrani i oni muszą rozwiązać tę sytuację. Dzieci nie mogą się tłoczyć jak szczury.

Kosa

Data: 2 grudnia 2019, 13:05 Szkoła w Czersku i Kątach potrzebują rozbudowy tak samo jak i szkola w Czaplinku, uczniowie mający wf muszą go przerywać bądź tracą koncentrację, gdyż rodzice przechodzą przez salę od wf na świetlicę po dzieci. To nawet nie może być nazwane wychowanie fizyczne!! Czersk oraz Kąty zyskują podwójnie, mają już szkoły po remontach, kanalizację A teraz Czersk jeszcze zyska ścieżkę rowerowa A w Czaplinku już od paru lat nic się nie dzieje. Gmina organizuje na stadionie zawody im, Kazimierza Górskiego A patronem tej szkoły jest właśnie Kazimierz Górski. Gmina powinna się wstydzić!!!

Apel

Data: 2 grudnia 2019, 13:19 Burmistrzu!
Nie trwoń kasy, jak poprzednicy np. na :
- skwer za 1,09 mln,
- Zieloną Góre i skarpę - pnad 4 mln,
- dokładka do basenu - 2 mln rocznie,
- ścieżki rowerowe, skwerki chodniczki, rowerki-bajerki...

Posłuchaj ludzi, wywal z budżetu remont ratusza (zawalcz o dotację), kolejne drogi w Baniosze, Kątach itd.

Posłuchaj ludzi, wyremontuj szkoły w Czaplinku, Czersku, Kątach; choćbyś musiał zadłuzyć Gminę i sprzedać ileś gruntu. Chocbyś opóźnił inne inwestycje...
To ludzie Ci wybaczą i zrozumieją, że postawiłeś na prawdziwe priorytety, tzn. te, o które wołaja wyborcy i od których na prawde zależy rozwój Gminy na długie lata.

Wybrali Cię ludzie to działaj wg Ich woli - pogoń fałszywych, niekompetentnych doradców (może Judaszów?), słuchaj najbardziej zdeterminowanych.
ODSTAW SWE AMBICJE. BĄDŹ LUDZKI I DLA LUDZI.
Taki burmistrz-strateg potrzebny nam na lata.
Rado Miejska - wesprzyj Burmistrza w tym dziele i stylu rządzenia - zawsze z myślą o najbardziej potrzebujących.


Marta

Data: 2 grudnia 2019, 13:21 Szkoła w Czaplinku potrzebuje na już sali gimnastycznej dzieciaki są bardzo zdolne zajmują wysokie miejsca w różnych dyscyplinach sportu a warunki mają tragiczne panie burmistrzu inwestujmy w dzieci i szkoły bo to nasza przyszlosc

Do Kosy

Data: 2 grudnia 2019, 13:35 Ale rodzice coś cicho... wstydzą się, boją, nie zależy im, czy nie ma komu ich zorganizować, jak rodziców z Czerska na ostatniej sesji. Tam było pełno determinacji.

Chcecie mieć to ruszcie się!!


Paweł

Data: 2 grudnia 2019, 14:39 Pomysł teżni w Czaplinku nie wypalił, bo wykonawca sie nie odzywa, a może tę kasę właśnie przeznaczyć na szkołę w Czersku, bo inaczej przepadnie.

Ala

Data: 2 grudnia 2019, 15:01 Nasz burmistrz inwestuje tylko w to co jemu odpowiada i pasuje,ale żeby to było naprawdę takie ciekawe korzystne i praktyczne?????? Porażka totalna i nic wiecej. Kolejne wybory za 4 lata, zleci panie A.S......i na takie poparcie jak rok temu to proszę już nie liczyć .

wiem cos

Data: 2 grudnia 2019, 15:29 Rozwiązanie problemu szkoły w Czersku jest banalne.
Niech chodzą tam po prostu dzieci z Czerska, a nie z Czerska i innych wsi/miejscowości w których istnieją szkoły, ale z różnych powodów rodzice nie chcą ich tam puszczać. Od razu stan osobowy w szkole spadnie o 50%.

demo

Data: 2 grudnia 2019, 18:40 Odnośnie wypowiedzi Pawła to tężnia nie miała być w Czaplinku tylko w CZAPLINIE nie mylcie tych dwóch miejscowości.A Pan Burmistrz zapomniał jak obiecywał rozbudowę szkoły w Czaplinku notabene w ogóle Pan Burmistrz Strzyżewski chyba zapomniał skąd pochodzi bo o wsie południowe nie dba GMINA zapomniała że my tu mieszkamy i płacimy podatki dba tylko GMINA o część północną, o CZERSK bo tam są zabytki a my to co?

Julia

Data: 2 grudnia 2019, 18:49 Najlepiej to wieś CZAPLINEK zaorać i nie będzie solą w oku i znikną problemy dlaczego Gmina nie interesuje się naszą wioską dobrzy jesteśmy jak są wybory i di płacenia

do wiem coś

Data: 2 grudnia 2019, 20:54 Szkoła w Czersku jest najlepszą szkołą w okolicy, bo ma wspaniałą kadrę i uczą się w niej dzieci z wielu okolicznych miejscowości. Są to zdolne i kreatywne dzieci. Niczego nie ujmują naszej Czerskiej placówce, a wręcz ją ubogacają. Jako mieszkance/mieszkańcowi Czerska powinno zależeć Tobie na rozbudowie szkoły, a nie na jej ograniczaniu. Nie chcemy, żeby to była mała podstawówka. Jako Czerszczanie powinniśmy dążyć do tego, żeby stawała się coraz większa, żeby mogło uczyć się w niej coraz więcej dzieci. Silna szkoła - silny Czersk.

Mama

Data: 2 grudnia 2019, 20:57 Każdy rodzic ma prawo wyboru. Z tego co wiem nie ma rejonizacji i każde dziecko bez względu na kogoś pogląd ma prawa. Dlatego nie bądźcie wy co tak myślicie bez serca dla duszy

Wiesio

Data: 2 grudnia 2019, 21:27 Pamiętam baner wyborczy Pana burmistrza, zmienimy górę !!! Nie gmine ?

Aga

Data: 2 grudnia 2019, 22:02 Brak stołówki, szatni, gabinetów pedagoga, logopedy, pokoju nauczycielskiego nie ma nic wspólnego z tym czy chodzą tam tylko dzieci z Czerska, czy też z okolic. Zapraszam do szkoły w ciągu dnia, może niektórzy przejrzą na oczy i przestaną wypisaywać takie złośliwe komentarze

Alex

Data: 2 grudnia 2019, 23:32 Każda ze szkół jest ważna, ale może rejonizacja rozwiązałaby problem przeladowanej szkoły w Czersku, SP 2 w mieście też wymaga remontu, stara sala gimnastyczna, plac zabaw w złym stanie

0la

Data: 3 grudnia 2019, 05:53 @ Ala
I tu się mylisz bo on nie jest naszym burmistrzem !

Do wiem cos

Data: 3 grudnia 2019, 06:44 Dokładnie!!!!! Po co pchają na siłę swoje dzieci do Czerska wiedząc że są kiepskie warunki??? Dziwię się szkole, że widząc problem wszystkich przyjmuje, dziwie sie również władzą że nic z tym nie robią .Czersk zawsze objęty był takim \" kokonem \" Nigdy nie przyjęto nawet JEDNEGO czeczenskiego dziecka,tłumacząc się że szkoła za mała, ale polskie dzieci przyjmowane były hurtowo.Na szczęście np w Coniewie rodzice świetnie sobie z problemem uchodźców poradzili,mają teraz święty spokój!!!

nsz

Data: 3 grudnia 2019, 06:53 @wiem coś
chcesz przenieść problem innej szkoły. Jest kilka miejscowości w gminie, gdzie w ostatnich kilku/kilkunastu latach przybyło dużo mieszkańców. Np. Kąty, Czersk. W związku z tym przybyło dzieci w szkołach. Niestety infrastruktura nie nadążyła.
Szkoła to jest inwestycja. Zobacz ile działek się sprzedaje i ile domów buduje w okolicy. Jak nie poprawią infrastruktury, to ceny spadną i nikt nie będzie chciał się tam budować. A nowi mieszkańcy to wpływy do kasy gminy.
Burmistrz jest podobno ekonomistą to chyba takie podstawy wie.

Henryk

Data: 3 grudnia 2019, 08:25 On jest takim ekonomista, jak jego kumple z PO. Piniendzy nie ma i nie bedzie.

Wyborca

Data: 3 grudnia 2019, 10:14 Strzyzewski zBajem i Walczakiem zrobili bardzo wredna robotę oczerniając burmistrza Zielińskiego. Karma wraca chlopczyki...

Leos46

Data: 3 grudnia 2019, 11:46 Dobrze ze wprowadziłem się z tej wsi nie wiem jak mogłem tam tyle lat żyć..

Leewica

Data: 3 grudnia 2019, 16:45 Mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź:
>>Na szczęście np w Coniewie rodzice świetnie sobie z problemem uchodźców poradzili,mają teraz święty spokój!!!<<

???

pedro

Data: 3 grudnia 2019, 20:15 odnośnie wypowiedzi DO WIEM COŚ to niech czerszczanie dorobią sobie swoich rodowitych dzieci i niech nie narzekają że mają małą placówkę i trzeba ją rozbudować.A z tym wysokim poziomem to bym polemizował

liceum

Data: 3 grudnia 2019, 22:03 burmistrz twierdzi, że zaoszczędzenie 400-500 tys. rocznie to żaden interes. Zastanowił się, ile można za te pieniądze zmienić w stanie wyposażenia placówek? W żadnej nie ma pracowni biologicznych, chemicznych, fizycznych, geograficznych czy dobrze wyposażonych sal językowych. Ale pół miliona rocznie to dla naszych władz żadne pieniądze. Ogłoście w tej sytuacji kolejne podwyżki podatków, bo gmina w potrzebie

liceum

Data: 3 grudnia 2019, 22:18 https://youtu.be/vFoAiYm6rZo

Do Leewica

Data: 4 grudnia 2019, 06:20 W jakim ty świecie żyjesz i gdzie?? Jeśli nie wiesz w jaki sposób w Coniewie problem uchodźców został rozwiązany??? Cała Polska o tym usłyszała ale jak widać nie do wszystkich to dotarło

Leewica

Data: 4 grudnia 2019, 12:24 Z tego co pamiętam to zdenerwowana czeczeńska matka przyszła do szkoły na interwencję w sprawie pobicia jej dziecka i zrobiła to w niewłaściwej formie.
W jaki sposób problem został rozwiązany?

Do Leewica

Data: 4 grudnia 2019, 13:36 Po pierwsze nikt żadnego czeczeńskiego dziecka nie pobił ( to tak dla sprostowania)tylko zwrócił mu uwagę za złe zachowanie w szatni. Synuś poskarzył się mamusi no i zaczął się dym, ale na szczęście dociekać prawdy nie trzeba było długo i rodzinka która była w ośrodku nielegalnie od 4 lat musiała wyjechać z kraju jak z resztą połowa ośrodka. Ktoś wkoncu dobrał im się do tyłka i zrobił porządek bo rozpanoszyli się na dobre i ten ktoś to właśnie rodzice dzieci ze szkoły.

Zabrze

Data: 4 grudnia 2019, 17:44 @Leos 46 No wlasnie ,sloje niech wracaja do rodzinnych gniazd a nasze miasto wreszcie sie oczysci z elementu naplywowegi i bedzie mniej zamieszania .

Leewica

Data: 4 grudnia 2019, 22:52 Nauka z tego krótka: jak jesteś na nielegalu to trzeba siedzieć cicho i pozwalać sobą pomiatać, bo jak nie to dobrzy parafianie zrobią z tobą porządek, a później jeszcze będą o tym opowiadać z dumą.... brrrr....

Do Leewica

Data: 5 grudnia 2019, 09:01 Proponuję najpierw dobrze się zastanowić a potem pisać. Widać że z uchodźcami nigdy nie miałeś styczności.Ciekawe czy jakby twoje dziecko chodziło do szkoły z czeczenami,ktorzy przynoszą ze sobą scyzoryki,biją polskie dzieci,niszczą mienie szkoły (szafki, wc,drzwi,krzesła ........) to patrzył byś na to z zadowoleniem. Ten \"niewinny\"chłopiec któremu ochroniarz zwrócił uwagę w szatni bo kopał plecak ucznia (oczywiście polskiego bo swojemu tego by nie zrobił) tak się poskarzył mamusi i całej rodzinie, że ta w asyście trzech \"panów \" przyjechała do szkoły BIĆ ochroniarza, w którego obronie stanął nauczyciel w zamian za co dostał w twarz z pięści. Także jak możesz to poprostu ZAMILCZ. Pozdrawiam

Leewica

Data: 5 grudnia 2019, 13:34 Nienawiść cie zaślepia. Szkoda dzieci.

A >>ZAMILCZ<< to możesz powiedzieć patrząc w lustro, a na pewno nie do mnie, bo jestem wolnym człowiekiem.


Sprawdziłem kwoty

Data: 5 grudnia 2019, 15:38 Remont Ratusza 350 000 zł
Remont szkoły 7 000 000 zł
Przepraszam, ale u rodziców chyba słabo z matematyką!!!

nsz

Data: 5 grudnia 2019, 15:44 widać Leewica, że masz problem bo jak fakty nie zgadzają się z twoją wizją to tym gorzej dla faktów.
Prawda jest taka, że Polacy nie mają problemu z obcokrajowcami. Najlepszy przykład to przybysze z Azji wschodniej, Koreańczycy, Chińczycy, Wietnamczycy...
Nikt ich nie atakuje, nie bije, nie narzeka, że zabierają pracę. Bo Ci ludzie przyjeżdżają, pracują i się nie awanturują.
Natomiast Polaków denerwują obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają tutaj, nie pracują, szukają awantur, nie przestrzegają prawa i zwyczajów, ciągną kasę z budżetu państwa, zakładają gangi. Gdyby to byli Polacy nazwałbyś ich patologią.
Co więc dziwnego, że większość nie chce mieć nic wspólnego z patologią? Chce bronić przed patologią swoje rodziny i bliskich. Co powinni zrobić rodzice, gdy agresywny dzieciak przynosi do szkoły broń? Zwrócić uwagę? No to jak zwrócili grzecznie uwagę, to przyszła większa, silniejsza i bardziej agresywna grupa. Co wtedy powinni zrobić rodzice? Czekać na tragedię? Tego nikt na lewicy nie wie.
Zrobiono więc to co było najbezpieczniejsze - wyproszono gości z domu i awantury się skończyły.

aj waj

Data: 5 grudnia 2019, 19:08 @ liceum
100 % Pinokio .

Leewica

Data: 5 grudnia 2019, 19:52 Gdyby to była miejscowa patologia, to co by należało zrobić? Wygnać? A dokąd?!
A że to byli przyjezdni to nagle takie proste rozwiązanie się pojawiło, zwłaszcza z pozycji silniejszego.

Z patologii należy wyciągać, szczególnie dzieci, a nie przepędzać.

Do nsz,

Data: 5 grudnia 2019, 21:33 Dokładnie jest tak jak piszesz a \"pan \" Leewica chyba żyje nie w tym kraju co trzeba

taka historia

Data: 6 grudnia 2019, 19:21 gata napisała:
\"Na radnych wzial samych ludzi bez doswiadczenia. Jeden wielki blad oddac glos na niego. Ogromna pomylka\"
Kto tam nie ma doświadczenia ?
Pan Gliński czy Nadstawny,a może pani dwojga nazwisk ?
Jak narozrabia to powie to nie ja to Kumosa,albo to nie ja to pani Fedynicz

No

Data: 6 grudnia 2019, 22:39 Dzieci i kadrę że szkoły w Czaplinku przenieść do Cendrowic i problem rozwiązany. A w budynku przedszkole zrobić to i zaczną się młodzi sprowadzać. Z Czerska dzieci poprzesuwac do Coniewa i po problemie. Niestety Kąty koniecznie rozbudować

Do No

Data: 7 grudnia 2019, 12:46 Dzieci i kadrę że szkoły w Czaplinku przenieść do Cendrowic ---- a może wsie z tego obwodu winny się przenieść do... gminy Chybów. Bo tam bardziej rozumieją problemy wsi.
A \"promiastowe\" władze niech sobie rządzą, jak chcą najmądrzej. I niech spłacają długi za wiele \"trafionych inwestycji\" i swoistą strategię rozwoju...niedorozwoju
Bo mieszkańcy wsi ze szkolnego obwodu w Czaplinku raczej nie doczekają się uczciwego traktowania - byli, są i będą sekowani przez \"pierwszy sort samorządowy\". Są potrzebni tylko do płacenia podatków na rzecz rozwoju... pozostałej części Gminy ... od wielu lat. Dowodzi tego choćby plan różnych inwestycji na najbliższe lata...

A rozbudowa szkoły w Czersku jest w planach od 2022 roku; szkoła w Czaplinku jest w planach .... do likwidacji, niestety. Ten plan istnieje już od wielu lat.... .


No

Data: 8 grudnia 2019, 09:50 Nie jestem z gminy GK , jak chcesz się przenieść do Chynow to się przeprowadz , ale czy tam tak słodko? A niestety małe szkoły zamknie ekonomika , taka jest prawda, bo w żaden sposób mieszkańcy małych społeczności nie utrzymają szkół podstawowych, chociaż \"płacą podatki \"

Do No

Data: 9 grudnia 2019, 01:14 Zauważ, proszę, szerszy kontest wypowiedzi oraz sugestę : a może wsie z tego obwodu winny się przenieść... - z naciskiem na słowo \"może\" - niejaką paralelę aktu desperacji lub decydowaniu o swym losie.


rodzic

Data: 9 grudnia 2019, 02:23 a ile kosztuje utrzymanie tzw. zopo jako samodzielnego bytu, utrzymanie dyrektora, urzędników, samochodu, lokalu wraz z mediami? Nie taniej byłoby uruchomić referat oświaty w urzędzie tak, jak to funkcjonuje w dużo bogatszych gminach? Oszczędności śmiało można skierować na potrzeby szkół

gość

Data: 9 grudnia 2019, 11:12 Może wystarczy do Czerska przyjmować dzieci tylko z obwodu i wtedy sie pomieszczą

Do rodzic

Data: 9 grudnia 2019, 11:32 Słuszna sugestia.

hmm

Data: 9 grudnia 2019, 11:35 Nie \"przykrywajcie\" wrzutkami artykułów o L-13, drodze 724 itp. zasadniczego problemu - rozbudowy szkół w Czersku i Czaplinku... .
Nie przykryjecie.

(anty)drogowiec

Data: 10 grudnia 2019, 00:07 A może należy zorganizować blokadę ronda w piątek przed świętami? I organizować kolejne blokady, aż do chwili, gdy premier Mateusz z prezesem Jarkiem wywiążą się ze swoich obietnic i dadzą pieniądze na rozbudowę szkół w naszej gminie?

Do (anty)drogowiec

Data: 10 grudnia 2019, 10:02 Ten pomysł może być skuteczny. Zainteresowani winni się skrzyknąć, zgłosić manifestację, powiadomić media i... do dzieła.
Aż do skutku.
Bo skoro nie przemawia siła argumentów... w jedności siła.

nsz

Data: 10 grudnia 2019, 12:17 @antydrogowiec
co ma do tego rząd? Co winni są kierowcy?
Przychody gminy wzrosły o 20 milionów złotych. Myślę, że z taką kwotą można robić kosztorys na rozbudowę szkoły.
Dobry zarządca (taki co w SGH uważał na wykładach o zarządzaniu) zrobiłby przegląd wydatków i obciął to co niepotrzebne. Koszty funkcjonowania zmniejszyć do minimum, a pieniądze przeznaczyć na inwestycje.

pytek

Data: 11 grudnia 2019, 00:27 @nsz: ... Dobry zarządca... zrobiłby przegląd wydatków i obciął to co niepotrzebne.... (albo mniej ważne, czy pilne)
Ale jak postąpić, gdy słuszna uwaga nie trafia do przekonania tego, który decyduje?


nsz

Data: 11 grudnia 2019, 10:03 @pytek
to już pytanie do niego, czy patrzy długofalowo i chce zostać na następną kadencję, czy woli tylko szybko pozałatwiać swoje sprawy i w krótkim czasie wyciągnąć maks co się da.
Na razie to spłaca długi - stąd zatrudnianie partyjnych kolegów na stanowiska.

(anty)drogowiec

Data: 11 grudnia 2019, 11:22 Do @nsz:
Dzięki rządowi cały wzrost przychodów gminy idzie na podwyżki dla nauczycieli, podwyżki cen prądu, załatanie dziury po obniżeniu podatku, itd.
Premier w swoim expose obiecał modernizację szkół, więc niech się ze swoich obietnic wywiąże i da pieniądze na modernizację szkół...

Co do kierowców - to sam mieszkając w Czersku borykam się z przejazdem przez rondo kilka razy dziennie zawożąc dzieci na zajęcia dodatkowe, które normalnie powinny się odbywać w szkole, ale nie ma na to warunków. I sam wielokrotnie spóźniałem się na różnego rodzaju spotkania, bo rondo \"stało\"... Ale to było stanie na próżno, bo nic z niego nie wynikało. Jeśli z tego, że rondo postoi raz jeszcze może wyniknąć lepsza sytuacja dzieci i nauczycieli w szkole w Czersku, to jestem za takim rozwiązaniem.

Do Apel

Data: 11 grudnia 2019, 20:02 Burmistrzu!

Nie trwoń kasy, jak poprzednicy...

Posłuchaj ludzi, wywal z budżetu remont ratusza (zawalcz o dotację), kolejne drogi w Baniosze, Kątach itd.

Posłuchaj ludzi, wyremontuj szkoły w Czaplinku, Czersku, Kątach; choćbyś musiał zadłuzyć Gminę i sprzedać ileś gruntu. Chocbyś opóźnił inne inwestycje...

POSŁUCHAŁ : (częściowo)
- będzie rozbudowa szkoły w Czersku i Kątach,
- nie! będzie rocbudowy szkoły w Czaplinku.
..................................................................................................
Jak się czują wysłuchani i nie wysłuchani?

Kto nie lubi szkoły w Czaplinku? A może ludzi?


Siara

Data: 28 grudnia 2019, 10:21 A może wybudujmy więcej placów zabaw dla przedszkolaków na terenie szkoły ( vide Sz.Podst. nr 1) .Na tych placach dzieci będą się uczyć jak marnotrawić publiczne pieniądze.