Rolety rzymskie - co warto o nich wiedzieć?

Dodano: 24 stycznia 2023; Rolety rzymskie to zdecydowanie jedno z obecnie najpopularniejszych i wartych polecenia rozwiązań do naszych domów. To świetne połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnością. Rolety tego typu są też po prostu rozwiązaniem bardzo praktycznym. Są nie tylko przyciągającą uwagę ozdobą okna, ale również pozwalają uzyskać w mieszkaniu przyjemny półcień. Łatwość dbania o czystość rolet jest dodatkowym atutem, który sprawia, że mają one coraz więcej zwolenników.


News will be here

Czym właściwie są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są rodzajem rolet, w których materiał nie zwija się, ale przy składaniu układa w charakterystyczne fale. Fale te dają bardzo ozdobny efekt, dlatego też rozwiązanie to często postrzegane jest jako znacznie bardziej eleganckie od rolet o innej konstrukcji.

Historia rolet tego rodzaju sięga czasów starożytnego Rzymu, choć przez wieki ich konstrukcja ulegała znacznym modyfikacjom. Obecnie rolety te pozostają jednym z najpopularniejszych, najczęściej wybieranych modeli, który sprawdza się w eleganckich i niebanalnych przestrzeniach.

Rolety rzymskie - Warszawa - sprawdź ofertę

 

Jak zbudowana jest roleta rzymska?

Rolety rzymskie szyje się przede wszystkim z tkanin. Rzadko wykorzystuje się inne materiały jak specjalnie przygotowany papier albo skóra. Tkanina na roletę rzymską musi być odpowiednio miękka, żeby przy składaniu układać się w fale.

W materiale wszyte są poziome, wąskie tunele, w których umieszcza się elementy rusztowania – cienkie, zazwyczaj przezroczyste pręty, których zadaniem jest obciążenie rolety i utrzymanie właściwego kształtu podczas składania. Do tych elementów umocowany jest koralikowy łańcuszek, dzięki któremu roletę można łatwo składać, albo zablokować w określonej pozycji. Roleta może być składana i rozkładana ręcznie albo przy pomocy mechanizmu elektrycznego.

 

Jak montuje się rolety rzymskie?

W górnej części rolety znajduje się sztywna, zamaskowana tkaniną listwa, dzięki której całość utrzymuje pożądany kształt i może być zamocowana do okna. Rolety rzymskie mogą być umieszczone zarówno na samej ramie okna, jak i nad wnęką okienną. W tym pierwszym przypadku rolety dobiera się do wielkości skrzydeł okna, a w drugim rozmiar powinien być nieco większy od wnęki.

 

Jak dbać o rolety rzymskie?

Dbanie o rolety rzymskie jest banalnie proste. Całość skonstruowana jest w taki sposób, żeby można było łatwo zdemontować sztywne elementy, a tkaninę uprać w pralce. Wymagania dotyczące prania rolet są jednak zależne od rodzaju zastosowanej w nich tkaniny i konstrukcji danego modelu.

 

Jak dobrać rolety rzymskie do swojego wnętrza?

Rolety rzymskie to łatwy sposób na wprowadzenie do swojego wnętrza odrobiny elegancji. Trzeba jednak odpowiednio je dobrać. Źle dopasowane mogą równie dobrze zepsuć cały efekt i sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać bardzo chaotycznie. Dlatego też warto zapytać o poradę doświadczonego sprzedawcę. Najlepsi producenci rolet oferują profesjonalne doradztwo, dzięki któremu możemy mieć pewność, że rolety zostaną dobrane idealnie.